voor Gravin Ilario. No. 443. Woensdag 29 November 1899. 9e jaargang. Onderwijs. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aaifgenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. 99, 111. Ter navolging van andere gemeenten wordt hier en daar een vaste regeling getroffen ter bepaling van de jaarwedde. Er wordt een aan- yaug-salaris vastgesteld, dat stelselmatig opklimt totdat een maxiinum-cijfer is bereikt. Andere gemeenten maken daaromtrent geene icpaliug en wachten het af tot eene aanvraag om verhooging wordt ingediend, om die naar ;elaug van omstandigheden af te wijzen of in ;e willigen. Indertijd is door de ouderwijzers-vereeniging in dit arrondissement bij d gemeentebesturen aangedrongen om, een wijziging in de regeling der jaarwedden te brengen, in disn zin dat eene regeitnatige verhooging zou worden toegepast, indien het betrokken personeel daarvoor in aan merking kon komen. Men kan zich herinneren, dat de meeste ge meentebesturen deze circulaire voor kennisge ving aannamen, dat met eene bedekte afwijzi ng gelijk stond. Anderen zouden daarop later misschien wel nooit terug komen, terwyl eeu enkele uur van de hand wees, omdat een dergelijke toepassing, voor hen, die voor de verhooging eventueel niet in aanmerking zouden komen, waaruit de mindere geschiktheid zou moeten blijken, demoraliseerend zou werken. Het is ook mogelijk dat menig lid van een ju gemeentebestuur, daaraan niet zou durven mee werken, uit vrees voor, ja hoe zullen we 't noe men maar toch uit eene zekere soort van vrees Uit het Italiaansch vertaald Dooa H. C. Dan schreef zij uren achtereen het waren terwijtingen, dwazs beschrijvingen van vervlo gen droomen soms waren het vrome verhalen ttn heilige, reinige, allesoverwinnende vrouwen een andermaal waren het beschouwingen die zij alle ouderlooze, onbeschermende jonge meisjes onder de oogen had willen brengen. Zij schreefMijn vader had mij immer ver- noden naar den schouwburg te gaan wanneer daar stukken van eenigszins twijfelachtige strek king werden opgevoerd, en hij zou den persoon die hem een boek van Zola bracht het huis uitgejaagd hebben. Thans zou mijn vader in zlJn graf opstaan om mij te vervloeken Kort v6or zijn dood sprak hij Ik heb geene Njtdommen om u na te laten, maar wees niet ontmoedigd, ik laat u achter met het klare ^rip van de plichten die u te wachten staan, Dat men door dit argument blijk gaf, die verantwoordelijkheid niet aan te durven is bui ten kijf, maar 't is ook eerlijk. Als men zich begeeft op een terrein waar men niet thuis is, dan ligt het voor de hand, dat men, te goeder trouw, onoordeelkundige adviezen uitbrengt of zoodanige besluiten neemt, die niet conform zijn. Die gemeente was er niet ten onrechte hui verig voor om zoodanige regeling bij uitzonde ring toe te passen. Immers de grond voor hare afwijzing lag daarin, dat deze regeling niet bij algemeene toepassing uitvoerbaar was, ten op zichte van het personeel. We kunnen ons het door die gemeente in genomen standpunt volkomen verklaren. ftene zoodanige regeling is hij uitzondering moeilijk uitvoerbaar. Maar aan den anderen kant ligt aan liet ar gument tweeërlei erkenning ten grondslag. Eer stens vrurrit er door beaamd, dat eene betere regeling van de jaarwedden noodzakelijk is en ten andere dat die regeling algemeen moet zijn. Het is ontegenzeggelijk dat aan eene betere regeling van de jaarwedden een vaste basis ten grondslag moet liggen. Het ligt voor de hand, dat daannede bedoeld wordt eene zoodanig e, ge- evenredigd aan de bewezen diensten, overeen komstig de eischen, die aan goed onderwijs gesteld worden. Bij de huidige inrichting van ons lager on derwijs is dat niet te verkrjjgen. Eene zuivere controle of eene juiste inspectie naar de toewijding van het personeel is niet mogelijk als deze niet worden uitgeoefend door deskundigen. en doordrongen van een edelen trots die u nimmer zal falen. En thans smeek ik van God de genade af mijn vader, zijne stem en zijne woorden te vergeten Was er 's avonds partij in het grafelijke huis, dan hief freule Veber het voorhoofd op, tel kens als zij een rijtuig hoorde stilhouden, en liet zij hare vermoeide oogen rusten op de lan taarns die de duisternis verlichtten. Die avonden kon zij bijna niet besluiten naar bed te gaan haar geest werd vervuld van al lerlei droombeelden, en in gedachten verwijlde zij in de groote zalen, waarvan zij elfc hoekje, •lken spiegel, elk behangsel nauwkeurig kende; zij zag in hare verbeelding dc schoone, kalme, goede gravin Innocenza zag zichzelve omringd door oen uitgelezen, haar met allen eerbied be handelend gezelschapzij rook den geur der bloemen, zij hoorde het doffe geluid der voet stappen op de bekleede trappen, het nauw merk baar kraken dsr satijnen japonnen op de da masten leuningstoelen en hare oogleden begonnen te trillen, hare handen kruisten zich over den hijgenden boezem, en ten slotte begon zij zacht, onderdrukt te weenen, alsof men haar beneden had kunnen hoorer. Na middernacht hield het rijden op. Dan bleef zij luisteren naar het Want een leek kan bezwaarlijk oordeelen over het geven van onderwijs overeenkomstig het beroep of overeenkomstig de roeping. En daarin schuilt grootendeels de fout. Velen laten hunne kindeeen eene opleiding als onderwijzer of onderwijzeres genieten omdat zij moeilijk anders weten wat zij hen zullen laten leeren. Dat bij zoodanige redeneering hoegenaamd geen onderzoek gedaan wordt naar de roeping der toekomstige opvoeders der jougd, is te be grijpen. En welk een taak nomen dezulken niet op zich. Immers zij zijn inderdaad de opvoeders der jeugd. Eu waar de toekomst van oen volk bij de jeugd ligt, is de beteekrnis van onder wijzer werkelijk groot. Er wordt ie licht over de kern van deze Zaak heengegleden. Want dc betrekking van onderwijzer is er werkelijk niet een als een fi- nanciëele betrekking, waar bij alles overeen komstig vaste regelen en gegeven voorschriften wordt verricht. Het moet niet enkel bestaan in het leeren lezen, schrijven en rekenende geest 'moet gescherpt worden, liet kind moet gevormd wor den. By eene zoodanige opvatting dezer taak, be hoeft het geen verwondering te baren, dat er ongeschikte» voorkomen. Eu daarop wordt te weinig gelet, en wordt er acht op geslagen, dan is het veelal te laat. Het is een groolsche roeping en een veel omvattende taak die de onderwijzer te vervul len heeft, al gelooven we, dat er van de zijde van het onderwijzend personeel wel eens vreemd sluiten der deuren, lette op het uitdooven der lampeu van kamer tot kamer en riep een vaar wel toe aan de twee vensters, door welker half gesloten luiken den geheelen avond een flauw lichtschijnsel was te [zien geweest. Dit zou duren tot den volgenden ochtend. Sluimer zacht in uw wiegje, teiwijlikop mijne sponde vol doornen nederlig XXVII. Gravin Ilario verwachtte een bezoek van San- tiuella en was bezig een koralen halssnoer te rijgen oin er haar mede te verrassen. Zij had haar sedert verleden najaar niet meer gezien, en hoewel de strenge winter zich reeds begon aan te kondigen, liet zij Rosa weten dat zij met het nnisie komen moest. De graaf was met dit bezoek beksnd, doch stelde er niet de min ste belangstslling in. Hij was dien morgen knor- rig opgestaan, omdat hij den geheelen nacht den kleinen jongen had hooren hoesten, en trad dus met geen zeer vroolijk gezicht de kamer zijner vrouw binnen. De gravin daarentegen verkeerde in eene zeer opgewekte stemming. Ik kan niet begrijpen hoe gij hier zoo rustig kunt zitten terwijl de jongen ziek is,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1