Transvaal. Binnenland. Gemengd Nieuws Rechtzaken. En is daarbij niet dikwijls een oordeel ge reld orer de betrokken personen voor wat hunne geschiktheid betreft, dat de grenzen der beoordeeling te buiten ging Zietdaar enkele vragen, die hunne oplossing vinden in het rijk der werkelijkheid en ont leend zijn, aan ervaringen, die we meermalen opdeden. Waarlijk er wordt vreemd omgesprongen met het ouderwijs in het algemeen. Verschillende oorzaken zijn daarvan de schuld. Niet alleen de sleur, maar vooral ook de veranderde tijdsom standigheden hebben wijziging gebracht in het onderwijs-denkbeeld. De oorlogstoestand kenmerkt zich nog steeds door weinig nieuws. Er wordt binnenkort een belangrijke ontmoe ting tusschen beide partgen verwacht bij Boes- manshoek. De correspondent van Dalziel te Louren$o- Marques bevestigt het bericht dat Joubert zich bij Estcourt bevindt. Vier gewezen Duitsche officieren zijn over Louretnpou-Marques naar Ladysmith vertrokken om de Boeren te helpen. De correspondent van de Times te Louren- qo-Marques heelt een onderhoud gehad mee Marks, den hoofdrechter Gregorofski en het lid van den Eersten Volksraad Dieperink. Allen schenen teleurgesteld over het uitblij ven der inmenging van de Europeesche mo gendheden, en wel geneigd vredesonderhande lingen aan te vangen. Zij slemden toe dat de Boeren den oorlog te laat begonnen waren, maar men was niet gereed, omdat de Vrijstalers te laat kwamen. Alle berichten tooncn, dat de Boeren met beslistheid op Pietermaritzburg aanrukken. Hun sterkste troepenmacht, 700 man sterk met kanonnen, staat op 40 K.M. van Howick en wordt aangeroerd door Joubert. De Daily Telegraph toont zich enkel onge rust over Ladysmith, omdat White's talrijke krijgsgevangenen den mondkost der Engelschen kunnen uitputten. De correspondenten aldaar en te Durban stellen het zoo voor dat, terwjjl kleinere Boe- renkorpsen de Engelschen te Estcourt en Mooi- rivier in toom houden, dc hoofdmacht der Boe ren onder Joubert zelf aanrukt op Maritzburg, waar, volgens den correspondent der Daily Te legraph duizend man bezetting ligt met zes kanonnen. Deze hoofdmacht der Boeren zou zevenduizend man tellen, hoofdzakelijk Vrijsla- ters met artillerie. Volgens den correspondent der Daily Chro nicle te Durban waren laatstgenoemden reeds eergisteren te üargle, alsook op 25 mijlen van Howick Falls aangekomen uit enkele plaatsen vluchtten de inwoners naar Maritzburg. De correspondent van de Dailv News onder stelt dat de hoofdmacht der Boeren zoo spoe dig zoo ver kon komen door een gciorcoerden dagmarsch van Oeloendi, naar het lort Not tingham. welke de voortreffelijke vrouw haar waardig keurde 1 Van hare zedelijke smart ging zij over tot de lichamelijke smarten, die haar deel waren ge worden, tot het gemis van alle weelde niet al leen, maar zelfs van de minst kostbare, door eene vrouw zoozeer gewenschte geriefelijkheden. Hare voeten waren niet gehard tegen de aanraking met de koude steenen hare leden, gewoon zich op het zachte dons uit te strek ken, waren niet bestand tegen eene harde pe luw. De kale wanden, de vermolmde meubels, de kille haard, het grove aardewerk, het scha mele stuk droog brood op talel 1 Zij verwachtte niets anders dan ziekte en dood 1 En zij telde nog slechts twintig jaar. Wanneer het dag licht begon te verdwijnen uit hel streepje lucht dat zij uit haar raampje te zien kreeg en zij hg het licht der kaars onmogelijk meer kon zien om te werken, dan ging zij zitten schrij ven, met geen ander doel dan om haar hart te ontlasten van de kwellende gedachten die het verontrustten. ^ordt vervolgd.) De correspondent van de Times te Maritz burg erkent dat de vermeestering van driehon derd volbloedpaarden, waaronder kostbare ren paarden, toebeboorend aan de Natalsche Sloete- rijvareeniging, een onherstelbaar verlies is voor de kolonie. Een correspondent heette belast te zijn inet het overbrengen van een brief van Schreiuer naar Steyn. De correspondent der Daily Chronicle te Kaapstad meent echter te mogen aannemen dat dit geheele verhaal verzonnen isvermoedelijk ging die correspondent Collet alleen zijn eigen gevoelens naar Steyn overbreugen. De Daily Mail meldt de coufiiscatie van vuurwapenen aan verschillende spoorwegstati ons oogenblikkelijk waren ze bestemd voor Kaapsche Boeren die de zijde der Boeren wil— leu kiezen. De Pall Mali Gazette verneemt uit Mafe- king van den 20sten dat de bewoners gebrek hebben aan zuiver drinkwater, koortsen heer- schen in de stad. Aan de Times werd eergisteren uit Queens- town gemeld dat geene verdere bewegingen der Boeren in dat district bekend waren. De versterkingen kwamen aan, troepen wor den vooruitgezonden om stellingen in te ne men die uit een krijgskundig oogpunt de voor keur verdienen boven Queenstown. Toeu deu 16den voor het eerst een troep op verkenning uitging, scholen de Boeren van een hoogte op korten afstand en dwongen hen zich terug te tretken, maar later werd er twee uur lang gevochten. Van de Engelschen werden er negen getrof fen, de meesten in het begin. De Boereu bleven hardnekkig achter hun bedekking. Op Alexandersfonteinshoeve had bij eene verkenning door de Engelschen een treffen plaats. Bij gelegenheid van het aanstaande SintNi- colaasfeest wordt de vergunning om meerdere pakketten aan hetzelfde adres van slechts déne adreskaart te doen vergezeld gaan,' voor den tijd van 2 tot en met 6 December a. s. inge trokken, en zal derhalve bij elk gedurende dat tijdvak ter verzending aangeboden pakket eene adreskaart behooren gevoegd te zijn. Voorts wordt met nadruk aanbevolen om, ter verzekering van eene goede overeenkomst der pakketten 1. zorg dragen voor eene doelmatige en ste vige verpakking van de te verzenden voorwer pen, in dier voege, dat deze op afdoende wijze voor breken of beschadiging gevrijwaard zijn 2. zoo mogelijk de adressen op den omslag der pakketten te schrijven en, wa:,r opplakking of aanhechting van een adres onvermijdelijk is dit zoo vast te hechten, dat voor hut verloren gaan daarvan tijdens het vervoer geen vrees behoeft te bestaan 3. in de pakketten, waarvan het adres niet op den omslag zolf geschreven is een tweede, los adres te sluiten. Volgens den correspondent van 't Loo der Arr.h. Crt., staat onze Koningin meestal tegen zeven uur op om te halt negen met de Koningin-Moeder, na eene hartelijke begroeting, het ontbijt te gebruiken. Eene innige verstandhouding h erscht tus schen moeder en dochter. Om negen uur beginnen de werkzaamheden die het Staatsbelang vorderen, conferenties met verschillende hoeren van het Kabinet enz. In den regel gaat H. M. daarna te circa elf uur met gevolg paard rijden in de omstre ken van Apeldoorn. Te half een wordt het tweede ontbijt ge nuttigd, eveneens met H. M. de Koningin- Moeder alleen eu des zomers, behoudens zeer slecht weer, altijd boven op 't balcon voor of' achter het Paleis. 's Maandagsvoörmiddags om 10 uur confe rentie inet een paar ministers en de andere en de andere middagen dikwijls bespreking met professoren, zooals prof. De Louter enz. In den namiddag om drie of vier uur maakt II. M. bijna zonder uitzondering eene wandeling in 't park en de Soerensche bos- achen, welke wandelingen zich dikwijls zeer ver uitstrekken. Ilalf vijf wordt de thee gebruikt eu tt zeven gedineerd. Een paar malen in J. dineerun HH. MM. met gevolg en eeniee noodigden, anders alleen. Eene groote regelmaat beheerscht iD de levenswijze van onze Koningin. Z,|| op tijd zijnde, verlangt zij dit ook vM personeel, voor wien zij zeer minzaam j steeds de meeste belangstelling en hulp bij ziekte eu dei gelijke. De avond wordt meestal aan lectuur ja en om elf uur is het geheele paleis ij gedompeld. BBESKENS, 24 November IS99. Het aandeel der gemeenten in Wesp Zeeuwsch-Vlaanderen in de lichting lUlli draagt als volgt Aardenburg 6, Biervliet 4, Breskeus 4, zand 4, Eede en St. Kruis 3, Nieuwtlit Oostburg 4, ltetranchement 3, Schoondijii Sluis 7, Watarlandkerkje 1, IJzeudijk» I Zuidzande 3. De zitting van den Militieraad zal vou gemeenten gehouden worden Zaterdag 2J cember a. s. te Oostbdrg.J De inzameling, voor den Oranje-Tij eu de Transvaal gehouden, bracht te Re. cheuient eene som op van ƒ120.60. 1 Bij de inschrijvers van dc te Zuiis gehouden aanbesteding is ons abusievelijk degedeeld, de naain J. M Gbijsels te Bni dit moet zijn J. M. H. van de Sande SI» Break ens. De beruchte Misseghers, verdacht vu te Koewacht gepleegden gruwelijken rro® moord is Dinsdag door Je Belgische Joi aan de Ncderlandsche overgeleverd. Te Gent werd hij door een drietal maréchji in ontvang genomen en, zwaar geboeid, daar te voet naar Terneuzeii gebracht oi der per provinciale stoomboot naar het I van Bewaring te Middelburg te worden voerd. Ter voorkoming van mogelijke volk loop was dit feit geheim gehouden. gchoouilijkc. De collecte voor het Ti vaal-comité heeft alhier ƒ309.90 opgebm Te Schafveld (L.) is Woensdag dochtertje van den landbouwer Simons het vliegwiel van eene dorschmachine c pen en letterlijk vermorseld. Van de Belgische grenzen schrijft i Nu de lange avonden zijn aangebrota het werk op veld en akker bijna gereedi giunen de veesmokkelaars hun moeilijk e vaarlijk werkje weer uit te oefenen.. lederen nacht worden nu hier dan sehoone koeien over de Belgische grenzen brachtdoch ook de ambtenaren, belust i uitgeloofde premie, zijn steeds op hu» jff Echter de grenslijn is lang en de ara' naren kunnen toch alle wegen niet afo zoodat menig Nederlandsch stuk veeong? in de stallen der Belgische landbouwers:: komt. Verleden week hebben onder de gei Turnhout twee ontmoetingen plaats gein: schen ambtenaren en veesmokkelaars, wtf laatsten spoedig langs verschillende zijl* vlucht namen. Zeven sehoone melkkoeien werden aar: gen, doch de smokkelaars, vlug als zij kwamen behouden op Nederlandsch gra bied. Arrondissements-Rechtbank te Middeft Zitting van heden Vrijdag 24 Nor F. d. B., 66 j., arbeider te Eede, z neerd te Middelburg is wegens lo fa aanranding van de eerbaarheid, 2o vlees- gemeenschap met eene vrouw tusschen 16 jaren, 8 ontuchtige handelingen mei' beneden de 16 jaren veroordeeld tot 5 gevangenisstraf met in mindering brengt doorgebrachte hechtenis.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2