voor Zeeuwsch-Ylaanderen. Fravin Ilario. pfo. 442. Zaterdag 25 November 1899. 9e jaargang. Onderwijs. I n. FEUILLETON. BET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België 2.50 en voor Amerika ƒ3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Bekendmaking'. De aandacht van het publiek wordt er op evestigd, dat frankeerzegels, briefkaarten en riefomslagen van vroegere uitgiften dan van 99, voor zoover die niet reeds vroeger jjn ingetrokken, met ingang van 1 Januari uiten gebruik zijn gesteld en dus, na dien Itnm, waardeloos zijn voor de frankeering var. rieren en andere stukken. Brieven en andere stukken, geheel ofgedeel- lijk met die zegels gefrankeerd en op of na januari 1900 per post bezorgd, worden der- live als ongefrankeerd of onvoldoende gefran- eetd beschouwd en met het verschuldigde port lelast. De bovenbedoelde frankeerzegels, briefkaarten 1 omslagen worden na 1 December r.iet meer beseven en kunnen uh 1 Januari tot 1 Juli inslaande tegen frankeerzegels, respectievelijk riefkaarten en omslagen van gelijke waarde der "tgiften van 1898 en 1899 worden ingeruild, 's Qravenhage, 1 December 1899. De Directeur-Generaal der Posterijen en Telegraphic, HAVELAAR. In de achterbuurten en buitenwijken, waar toette is ontslaan aan de oprichting van scho- gaat het vaak zeer moeilijk om personeel te gen. tengevolge van hel isolement waarin Uit het Ilaliaansch vertaald DOOK H. C. Plotseling opkomende gedachten deden van lot tijd haar dot en ingezonken oog opflik- ;,tn' ®j sloeg haar doek om, trok hare beste «zen aan en maakte zich gereed om uit te "0i om eensklaps weder .in haar stoel neer te en in snikken los te barsten, tegenover de deur harer woning was eene to'e poort die den toegang verleende tot de nnenplaats van het huis der Ilario'sdikwijls •od die poort open en kon men alsdan de «knechts de paarden zien roskammen, de rij- J> "gen poetsen en de bedienden heen Jen weer tu "open, die elkander verschillende b»velen had- „«•W.f brengen. Op een dag dat freule „jkeoer huiswaarts keerde, beladeu met brood, en zijde die zij gekocht had, zag zij op de enplaats graaf Rodolfo bezig een paard te Mzoeken, die plaatsen zich bevinden. Alleen bij overvloed wordt voor lief aangenomen, wat zich voordoet, en het is dan ook dikwijls aan dit toeval toe te schrijven, dat die afgelegen plaatsen een on derwijzer kunnen veroveren. Niet zoodra komt er echteH*„een gaatje" open of z'j trekken weg. Nu moge een daardoor, of elke vacature fi nancieel voordeelig zijn voor de gemeente, die alsdan het salaris niet moeten uitkeeren, het is toch ontegenzeggelijk schadelijk voor het onder wijs. Evenzeer mogen de vacatures niet gehand haafd worden om de gemeentekas te stijven trouwens dat laat ook de wet niet toe. Het vervullen der vacatures geschiedt veelal op zoo'n primitieve wijze, dat dit onderdeel van het onderwijs-gebied alreeds voldoende stof geeft om daarin op andere wijze te voorzien. Immers de protectie speelt veelal een voorname rol in de benoeming van onderwijzend personeel te plattelande. Eu 't is trouwens niet te verwon deren, dal de gemeenteraden meesttijds in den blinde moeten tasten. Zelfs het geven van één enkele proefles is niet altijd een juiste basis om de meerdere of mindere geschiktheid te constateeren. Bestaat uit den aard der zaak de gemeente raad te platten lande vaak uit meerendeels een voudige menschen, wie zal het hun kwalijk ne - men, dat zij een greep doen uit de aangeboden voordracht, zonder te weten wie ze benoemen, indien op die voordracht geene bekende namen voorkomen. Dat het schooltoezicht, uitgeoefend door plaat selijke commissiën schier overbodig is, hebben we meermalen gezien. Een oogenblik bleef zij staan, van het hoofd tot de voeten sidderende zij was op het punt van den drempel te overschrijden Maar met afschuw wees zij de verzoeking van de hand en spoedde zich naar huis. Zij kleedde zich als eene geringe werkstergeen harer voorname vrienden zou haar ooit herkend hebben in haar wollen swahl, het hoofd bedekt door een ka toenen doek, met een pak brood, groenten en allerlei zakjes onder den arm. De boven bewoon ster bespaarde haar menigmaal de moeite van uit te gaan door haar van benoodigdheden te voorziende andere buren kenden haar ter nauwernood en niemand bemoeide zich met haar. Twee vensters van Graaf Ilario werden in het bijzonder angstvallig door freule Veber in het oog gehouden. De kamer van den graaf had het uitzicht op de binnenplaats, maar nooit kwam de graaf voor het raamaan den kant van zijne drie kamers waren ook de kamers van den kleinen jongen die met de kindermeid soms uren lang vóór de glazen stond te kijken. Dan verkeerde freule "Veber in eene zenuw achtige spanning. Innocenza Ilario bewoonde het voorste ge deelte van het huis. Zij was nog geen enkele maal voor de oogen van Amalia Veber verschenen. In de eene gemeente was ze totaal werkeloos, en is haar eigen dood gestorven. In andere zagen we volslagen onmacht om iets te kunnen verbeteren, tengevolge waarvan de commissie opgeheven werd of zich liet ont binden. Weer andere gemeenten hebben absoluut geen schoolcommissie. Ja, men zou kunnen vragen of het in som mige gemeenten wel bekend is, dat plaatselijke schoolcommissie!! door den Raad in het leven kunnen worden geroepen. Ill elk geval hebben op vele plaatsen de schoolcommissiën een zoo lijdelijk, leven gehad ot hebben dat nog, dat van hun bestaan geen spoor te ontdekken is of hunne aanwezigheid niet gemerkt wordt. En wat levert dan zoo'n schooltoezicht op. Indien het bestaan moet uit een onderzoek naar de vorderingen, gedrag en vlijt der leerlingen dan is daarvan op die gronden zeer weinig heil te verwachten, maar het neemt nog een treu riger omvang aan als de toewijding van het personeel moet beoordeeld worden. Trouwens daar naar wordt zeker wel nooit onderzoek gedaan, tenzij in zeer ernstige ge vallen. Al valt niet te ontkennen, #dat toezicht in die richting, mits behoorlijk uitgeoefend een goeden invloed op het onderwijs moet uitoefenen, toch blijft zulks achterwege, alsof deze geheele zaak buiten het onderwijs staat. Heeft het behandelen van verzoeken om ver hooging van jaarwedde van onderwijzers niet vaak de hilariteit opgewekt? Zijn die verzoe- zoeken niet meermalen afgewezen om redenen die buiten het onderwijs lagen Eiken avond, alvorens zij zich ter ruste be gaf, knielde de rampzalige neder en bad in stilte God en de gravin oin vergeving. Och dat ik haar nimmer moge wederzien, zoo luidde dan hare verzuchting. Zij verviel van dag tol dag, maar hervond in hare verkropte woede gedurig weer de kracht zich staande te houden. Haar scherp vernuft, hare beschaafde opvoeding en haar ingeboren trots folterden haar zonder mededoogen, daar zij haar te duidelijker de diepte van den af grond deden peilen waarin zij zich moedwillig neergestort. Uit de romantische begoocheling was zij tot de ijzingwekkende werkelijkheid ont waakt zij had de vriendschap verraden en was op hare beurt door de liefde verradenzij be zat niets op de wereld, en het moederlijk ge voel zelfs werd haar tot eene marteling. Haar leven was eene voortdurende opoffering en geene hoop verzoette haar denken, geene enkele eene trouwelooze hand had de bloemen harer jeugd geknakt. Zij herdacht het jaar, doorgebracht aan huis bij gravin Ilario, toen zij zoo talrijke bewijzen harer toegenegenheid ontvingzij dacht aan dien telkens wederkee renden blijden morgengroet, aan dien hartelij- keu handdruk eiken avondaan de achting,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1