m Binnenland. Wat vandaag wordt vermeld, wordt morgen weer tegengesproken. Van de eene zijde leest men dat de Boeren goed vorderen, anderzijds verneemt men, dat zij bij herhaalde aanvallen teruggeslagen zijn met vele verliezen. Uien chaos van onwaarschijnlijkheden wordt immer grooter en niemand kan uit de heele zaak meer recht wijs worden. Omdat het publiek van Transvaal wil en zal lezen worden somwijlen berichten geëxploiteerd, die alhoewel ter goeder trouw bezijden de waarheid zijn. Uit Parijs komt nu het bericht dat te Pre toria het gerucht loopt, dat Ladysmith zich jl. Woensdag heelt overgegeven. Wat zal daar weer van aan lijn Immers de berichten worden wel eens fantastisch ingekleed en hellen vaak te sterk over naar den kant, die het welgevalligst is. Ondertusschen blijft de toestand benauwend. Dat in Transvaal en Oranje-Vrijstaat bijna alles stil staat, werkt natuurljjk zeer verlam mend op de ontwikkeling van beide Staten. Het zou ook uit dat oogpunt wenschelijk zijn, dat de oorlogstoestand eindigde. Als het zonnestraaltje, dat door de dichte wolken tracht heen te 'boren, weer niet door zwaardere massa's wordt overdekt, dan is er een kleine hoop, dat de zich voordoende ver andering niet onwaarschijnlijk is. Langzamerhand beginnen zich de teekenen te vertoonen, dat er dingen gebeuren, waarover zij zich alles behalve verheugen. Hat door laten van telegrammen uit Preto ria is eene der teekenen, die gewicht in de schaal gaat leggen. Terwijl het valsche bericht van Joubert's dood van den aanvang af verdacht voorkwam, is het ten slotte door het Britscho ministerie van oor log gelogenstraft. Zou het volgende in verband kunnen staan met de vermoedelijke capitulatie van Ladysmith, waarvan hierboven, onder voorbehoud, is gewag gemaakt We lezen dan, dat men uit de, telegrammen zou kunnen opmaken, dat er Dinsdag iets be langrijks gebeurd was bij Ladysmith. Maar wat Den 12den zijn nog heliografislen uit Es- court naar hel noorden vertrokken oin de ge meenschap met Ladysmith te herstellen, maar zjj slaagden niet. Nu is er van gemeenschap met White geen sprake meer. Het is mogelijk dat de berichten volgens welke. Estcourt zelf al meer en meer door de Boeren ingesloten wordt, en de troe pen vermoedelijk op Mooirivier zullen terug trekken wegens gebrek aan artillerie (waarom wordt die dan niet van de oorlogsschepen aan gevoerd per spoor, indien deze te gebruiken is overdreven zijn, als gevolg van den angst dien men in Natal hoe langer hoe minder kan derhoui bestreed, kwamen keurig uit hare handen, zonder dat zijzelve het bespeurde. Meer nog dan het verledene zweefde de toe komst haar vour den getst, en als zij, vermoeid van het werk, een oogenblik haar borduurraam uit de handen legde, was hare eerste beweging op den uitkijk te gaan staan voor hst venster, waaruil men een ruim uitzicht had over de dakendan ademde zij met volle teugen de frissche lucht in, en vestigde den blik op de gevel van het huis der familie Ilario, elke scha duw, elk persoon aldaar bespiedende dien zij voorbij de heldere glasruiten der hooge vensters zag gaan. Wie wist iets van haar af? Niemand. Waar om had zij dit plekje uitgekozen, dat, gelijk eene gruwelijke spotternij, juist vlak tegenover het verblijf van een voornaam persoon gelegen was, terwijl zij hare ellende evengoed schuil had kunnen houden in een afgelegen gedeelte van de stad Omdat zij begeerde te zien. Zij ver woestte onbarmhartig haar eigen leven, doch daaraan was haar niets meer gelegen. Het was haar voornemen haar hart door wanhoop te verteren, haar lichaam door gebrek te onder mijnen, totdat zij van lieverlede uitgeput door kommer, van koude en van honger, zou om komen en het een ieder bekend zou worden dat zg Ainalia Veber was en liet zoodoende den graaf ter ooren zou komen. (Wordt vervolgd.) verbergen. Maar zeker is het toch, dat de Boe ren tot op enkele mijlen van Estcourt staan, bij Ennersdale, d. w. z. op 25 mijlen ten zui den van Ladysmith dat geen gepantserde trein zich meer ten noorden van Estcourt kau wa gen dat de Boeren geschut gebracht hebben ten zuiden van de Toegela, en de streek ten zuiden van die rivier doorkruisenook is er in den nacht van den löen een hevige ont ploffing gehoord in de richting van Ladysmith, waaruit men misschien mag opmaken dat er een brug vernield is, mogelijk de Bulwerbrug bij Colenso, die volgens sommige berichten nog ongeschonden was. En volgens een bericht van de Tetnps zou het ministerie van oorlog te Londen thans inzien dat er wel veertien dagen moeten verloopen voordat White ontzet kan worden. Zal hij het zoo lang kunnen houden, nu nog twee volle weken, plus de dagen die Hildyard's troepen, tot ontzet aanrukkende, nog door de Boeren opgehouden zullen w orden Daarenboven, men weet niet wat er in het overige gedeelte van Natal en in Zoeloelana gebeurt, maar het schijnt er toch niet pluis te zijn. Te Durban, Pietermaritzburg, Estcourt, enz. moeten menschen die uit een andere plaats komen, zich laten inschrijven en rekenschap geven van hun betrouwbaarheid, ten genoegen van de plaatselijke overheid. De meeste kanon nen die 0111 Durban heen in positie gesteld waren, zijn nu weer weggenomen, meldt Keu ter. Ongetwijfeld tengevolge van de komst van de versterkingen aldaar, maar men is dan toch u el bang geweest Zoo terloops vernemen wij dat bij de bezetting van Pomeroy door de Transvaaische Boeren, Natalsche Boeren een groote rol gespeeld hebben, en dat zij later naar Dundee zijn getrokken (die plaats is al herdoopt in Meyersdorp oin daar den eed van trouw af te leggen aan het gouvernement der Zuid-Afrikaansche Republiek. Kort geleden er kenden Engelsche berichtgevers dat het district Oemooti (hoo'dstad Qreytow) het brandpunt was van de beweging tegen de Engelschen, onder de Natalsche Boeren. En door zulk een land moet Hildyard tegen Joubert's troepenmacht oprukken Er wordt gemeld, dat de Engelsche troepen boven de Oranje-rivier worden samengetrokken en dat zij voor het einde der volgende week tot ontZGt van Kimberley willen oprukken. Een IÜOÜO Boeren wachten generaal Buller's oprukking uit Pieter Maritzburg af. Ter onderschepping van deze troepen zijn generaal Joubert en commandant Batha met sterke commando's onderweg. Zij denken hen tusschen Colenso en Estcourt te ontmoeten. Men meent dat genrraal Buller de Aar tot zijn hoofdkwartier zal maken, wijl groote toe- barcidselan worden gemaakt tot verdediging van die plaats. In Ladysmith schijnen tijpheuse koortsen te heerschen, terwijl er een ondragelijke stank opstijgt. Wij lezen weer allerlei tegenstrijdige berich ten. Zoo wordt aan de Tiines gemeld, dat de toestand met den dag hopeloozer wordt. En uogtans worden wter zeven transportsche pen in gereedheid gebracht om zeven regimen ten naar Zuid - Afrika te zenden. Waartoe, als de overwinning zoo goed als zeker aan de Engelschen is? In een telegram, dat alkomstig is uit het hoofdkwartier van Joubert te Elandslaagte, over de gebeurtenissen van den 9en bij Ladjsmith, staat, dat de stad toen nauw was ingesloten. Het tweede groote Fransch kanon was den Sen van Lombardskop naar den Boelwanakop overgebracht, en het gevolg van die verplaat sing was dat nu alle kogels uit dat kanon de stad bereikten. In den nacht rukten de Tranvaalsche en Vrijstaatsche troepen dichter naar de stad toe. 's Morgens vroeg begon van alle kanten het zware geschut te spelen en schoot den gehce- len dag door. In de tusscheiipoozen antwoord den de Engelsche kanonnen, maar hun vuur was geenszins zoo krachtig of hardnekkig als vroeger, hoewel de schoten beter doel troffen. De Boeren hadden, zoover het bericht strekte, geen verliezen geleden. Generaal Botha heliograferrde van de zuid zijde van Ladysmith dat de Engelsche batterijen een lievig vuur op zijn mannen richtten, maar dat de Boeren ze tot swijgen brachten, door uit hun groots kanonnen granaat op granaat in de versterkingen om Ladysmith te werpen. Het commando uit Pretoria nam 's ochtends vroeg een vooruitgeschoven positie in op een kopje vlak ten noordwesten van Ladysmith en begon in de stad te schieten, maar het ont waarde dat eeu Engelsche verschansing op eer kopje in de buurt lag, en dat daaruit een h|. vig vuur op het commando werd gericht, zoo- dat de stelling onhoudbaar werd. De Transvaaische Creusot-kanonnen waren intusschen uitgescheiden met schieten, daar schietvoorraad op was. 's Middags werd echter nieuwe voorraad naar boven gebracht, en dt stelling werd gered. Aan den kant van de Vrijstaters was ooi geweervuur gehoord, maar de uitslag vail het gevecht was onbekend. De Engelsche avondbladen behelzen een te legram uit Estcourt van 20 November, mel dende dat den 15en om Ladysmith gevochte» werd van het kriaken van den dag tot 2 uur. Het was geheel een infanteriogevecht. Massa's Boeren sneuvelden, en vele wcrdei gevangen genomen. De inval in de Kaapkolonie is thans voldongen feit. Aliwalnoord, Burgersdorp cn vermoedelijk Co- lesburg zijn thans in het bezit van de Boeren, die buiten kijf hun best doen oin de Hollan ders tot opstand te bewegen. "Vele Hollanders zullen zich zeker door ik aanwezigheid van de Beeren laten opwinden, maar voorhands is het onmogelijk iets te voor spellen, of liet waarschijnlijk is, dat zij op zul- len staan, of niet. De krijgswet is afgekondigd ill de districten Colesberg, Steynsburg, Albert, Molteno, Aliwal noord, Wodehause, Galengrey, Queenstovn, en Cathcart. De inwoners worden gewaarschuwd niet letten op de proclamatie der Vrijst. Regeerillj tot annexatie van enkele gedeelten der Kaap kolonie. «as »e»ei loog» voor Scher trancl i« eei ■issir Zu nbe Kribt den I 150Ü rn 1» ln| A. Jnise Ter toe Ven Ier! -jo Öinoi Ier tens C. r. BKF.SKOS, 21 November 1899. Omtrent de vermissing van de i koeien van den landbouwer P. Risseeuw alhier, is nog niets naders bekend. Ze schijnen in de richting van het Sparren bosch onder IJzendijke te zijn gedreven en ra der België in. Het trok de aandacht dat koeien boven op den dijk en de drijvers bene den liepen, terwijl het late uur verdacht voor kwam, doch nu de gunstige tijd om te smok- kelen weer is aangebroken, was liet nirt on waarschijnlijk dat de beide dieren het eigrndoi dar drijvers waren. Intusschen komt het vreemd voor dat A beide gestolen koeien verkocht waren en d« volgenden Maandag algeleverd zouden word» Het was, ter voorkoming vail spoedige ont dekking; niet erg sliin dat de overige 8 koein uit de weide gelaten werden en den weg na huis konden nemen, maar er is wellicht gi» kend op de onmiddellijke verwarring die deze ontdekking het gevolg zou zijn. ft roede. De heer C. Brakman Cz. is lijdt lijk benoemd als onderwijzer te Nieuw- en Joosland. Oostburg, 19 Nov. Hedennainiddag hield atd. Oostburg e. o. van den Bond van Ncda onderwijzers, een vergadering, die slechts nut bezocht was. Medegedeeld werd dat de heer Th. M. 1" telaar te Amsterdam, lid van de Tweede mer en algemeen Secretaris van den Bond bereid heeft verklaard in te gaan op het zoek van deze afdeeling tot het houden eene lezing in deze afdeeling, doch dat genon de heer eerst op een nader te bepalen dag de maand Januari beschikbare tijd zal hebk Als afgevaardigden ter algemeene vcrgid ring werden benoemd de heeren F. Bent Aardenburg en J. Roda te Oostburg en hunne plaatsvervangers de heeren A. Bet» te Schoondijke en P. M. de Klerck te ft burg. Bij de stemming over het voorstel tot I derstauning van don heer M. Bron te Belli wolde werd dit met 7 tegen 5 stemmen worpen, terwijl dat tot ondersteuning van A. Birkenhiiger wegens ziekte met alg. stem werd aangenomen. L.B Di Hi slissi dsrti tinei tabri lor E diet hebt gld. ainv stan noei dat Par ren beic per: van I kas stal her Dr 8" nis sci- krt op Ter Mi de va ra

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2