voor Zeeuwsch-Vlaaiideren. Gravin Ilario. tl. No. 441. Woensdag 22 November 1899. 9e jaargang. Onderwijs. I FEUILLETON. 00 II ,00 u ,00 00 IJ ,20 u :!"t: ij den itdtn 'g «i A 8, jlie» 1891 HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cent»franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 1 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte, Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Het schrijven dal wij ontvingen van yEen roorstander van goed onderwijs", dat tot opna- ie voor het vorig nu miner te laat was ont- ftiigcn, terwijl bovendien plaatsgebrek ons be- jtte het op te nemen, hebben we aan een ider onderzoek onderworpen. De klacht over een te laag schoolgeld op de penbare school te Groede, staat niet op zich alhoewel we meenen dat er meer geklaagd ordt over een te hoog dan te laag schoolgeld. We hebben in dat schrijven echter aanleiding evonden, eenige punten, het onderwijs rakende, p het tapijt te brengen. De kwestie van het heffen van schoolgeld uit ons vuor, eene vreemdsoortige maatregel e zijn, zooals die over het algemeen geregeld is. Niet dat we tegen schoolgeldheffing zijn, in tegendeel, als men in de lusten deelt, moet men uk zooveel mogelijk in de lasten dragen. Maar het is juist het ontzettend groote ver- chil iu het heffen van het schoolgeld, in de nderscheitlene gemeenten, dat men zich af- raagt, ot dan het onderwijs in de eene gemeente tooveel beter is, dan in de andere. Er mogen (wijkingen voorkomen, toch komen zij niet voor n die male als het schoolgeld in tal van ge- oeenten verschilt. De gegoede ouders van schoolgaande kinde- i zijn in vele gemeenten als 't ware de melk- [oetjes voor de gemeentekas. //Het onderwijs is een kostelijke zaak, en dus moeien de ouders, die betalen kunnen, maar Uit liet Italiaansck vertaald DOOR H. C. XXYI. He bewoonster van de derde verdieping, eene wiue goede vrouw, de vrouw van een smid, moeder van zes kinderen, stapte stralende van blijdschap in het kamertje boven het hare, om reule Amalia de dertig lira's te overhandigen Üc zij voor haar fraai tapisseriewerk ontvangen had. Ziet u, Amalia, dat is een goede inval geweest om het werk hierover aan de gravin le hengen gelukkig dat u haar naam te we len kon komen. Ireule Veber nam het geld aan en bezag het een sombere uitdrukking in hare oogen are vermagerde en sneeuwwitte handen beef den onmerkbaar bij de aanraking van die bank gocd betalen ook". Als in dergelijke plaatsen een of andere put in de gemeentekas moet ge dempt worden, dan wordt het onderwijs opeens als zoo'n uitstekende zaak voorgesteld, dat eene kleine verliooging hoogst billijk zou zijn. Eat dergelijke en meer andere, in praktijk gebrachte, redenen, niet alleen onbillijk zijn, maar zelfs buiten het beginsel der zaak omgaan, wie zal het ontkennen We zijn dan ook besliste tegenstanders van de op- en afgaande schoolgeldheffing, te meer omdat zij grootendeels wordt ingesteld naar de financiëele gesteldheid van de gemeenten, in plaats van naar de behoeften van het onder wijs. Waarom niet een uniform schoolgeld voor alle gemeenten gelijk Dan behoort het onderwijs rijkszaak te wor den. Doch zoover zijn we nog niet. De leermiddelen ten behoeve van liet onder wijs staan in evenredigheid tot het schoolgeld. Juist die gemeenten waar het schoolgeld vrij hoog is, moet in den regel op de leermiddelen en schoolbeboeften bezuinigd worden. Dat is, zon men zeggen, een avercchtschc zaak. En toch is het zoo. Een verkeerd idéé, natuurlijk. Want h:t onderwijs als zoodanig hangt to h niet sa- samen noch is afhankelijk van de meerdere of mindere rijkdom van de gemeente. Waar eenerzijds de opoffering voor het on derwijs de krachten van eene gemeente te boven gaat, en waarvan de financiëele gevolgen nog jarenlang nawerken, anderzijds lijdt het onder wijs aan de veelal geldende kwaal geldgebrek. We bedoelen de langdurige vacatures. Er zijn gemeenten, waar de vacatures zoo noten. Is u er niet mede tevreden riep de vrouw vol verbazing uit. Ik denk hoe het toch veel aangenamer zou wezen om voor mijn pleizicr te borduren, zeide freule Veber en trachtte hare lippen tot een glimlach te plooien. Hoor eensOok ik zou het prettiger vinden eene dame te wezen, en toch, kijk ik gaf wat als ik uwe handen had en daarmede derig lira's kon verdienen zooals u doel. Gij hebt gelijk. Neem dithet is voor u. Voor mij, tien lira's? Wel, ik ben ze u schuldig. Zonder u zou ik geene kan- gezien hebben mijn borduurwerk te zenden. Ik heb u immers gezegd, dat ik mij schaam bij anderen aan huis te komen. O lieve Hemel, tien lira's, stamelde de arme vrouw, rood van verlegenheid over zulk een rijkdom. Ik moet de huishuur betalen en een paar lira's aan den winkelierdaarvoor heb ik ge noeg I vervolgde freule Veber tot zichzelve spre kende. Ik heb eene bestelling voor bloemen, dat zal mij nou wat opbrengen. Indien verder de gezondheid mij gaat begeven, dan is alles ge langdurend en zoo veelvuldig zijn, dat hot na- deelig moet werken op het ouderwijs. Gemeenten wier financiëele krachten niet vèrreikend zijn, en voor wier uitgeloofde sala rissen menig onderwijzer den neus ophaalt, heb ben veeltijds gebrek aan personeel. Is er overvloed van personeel aan de markt, dan komt menige gemeente voor een spotprijs aan een onderwijzer. Is er schaarschte, dan moeten de salarissen verhoogd worden. Desondanks heeft de onderwijzer niet meer krachten iu te spannen om de akte te behalen, noch behoeft hij bij zijn infnnctie-treding meer diensten te presteeren. Zijn ambt blijft zijn ambl, en zijn onderwijs, rijst of daalt er niet mee: alleen zijn jaarwedde wordt geïnfluenceerd, door gebrek of overvloed aan personeel. Nu is liet altijd aardig en prettig door een of andere bijkomende oorzaak zijn salaris te zien verhoogen, zonder grootcre vereischten, maar bij dezelfde eischen en dezelfde diensten zich te vreden te moeten stellen met een niet voldoend en daaraan geëvenredigd salaris, is iu dezelfde mate hoogst onaangenaam. Eu niet alleen hoogst onaangenaam; het is onbestaanbaar, in de verhouding tot het be ginsel van het onderwijs. Transvaal. Hoe staat het met den oorlog? Ziedaar een vraag, die meestentijds schouder ophalend moet beantwoord worden, ten teeken, dat men het niet goed weet, en nog minder .goed weten kan. daan, zeide zjj tot hare buurvrouw. Houd moed ik kan het niet aanhooren dat u zoo spreekt I Dan blijft nog het gasthnis over. Het gelaat van Amalia Veber was akelig bleek en zij zag norsch en strak; de smart gaf haar eene uitdrukking van toorn en minachting, die dagelijks meer in het oog loopend werd. De last der armoede was te zwaar voor hare schouders, maar haar geweten had haar gedron gen dit kruis vrijwillig op zich te nemen en zij droeg het in het zweet haars aanschijns en met de wanhoop iu hare ziel. U zal niet ziek worden troostte haar de goedhartige vrouw. Niet En als ik u eens verzekerde dat ik nu reeds ziek ben Koin, kom U wordt M zwak door niet genoeg voor u zelve te zorgen. Nooil een slokje bouillon, nooit eens tien uren slapen Ik kan niet, ik heb te veel werk. Nu brak zij het gesprek af; zij bedankte de hulpvaardigo vrouw, die haar zoozeer bijstond en gaf haar op eene vriendelijke wijze haar afscheid. Den geheelen dag was zij alleen. De hand werken, waarmede zij de kosten van haar on-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1