Binnenland. Gemengd Nieuws. nadere tijdingen komen om dit bericht, dat wellicht op sensatie berekend is, oin de Engal- schen in bedwang te houden, te logcnstratfen. De laatste berichten luiden dat het gerucht van Joubcrt's dood lich nog niet heelt beves tigd. Ladysmith wordt door de Boeren steeds nauwer ingesloten, vanwaar uit een naderenden algemeenen aanval verwacht wordt. De Boeren hebben een gepantserden trein inet honderd man, die Woensdagmorgen een verkenuingsrit naar Chievelcy deed, aangeval- lea, nadat" deze. den terugtocht had aangeno men. De twee wagens, die voor de machine reden, sloegen oin, terwijl de soldaten in die positie deu vijand het hoofd boden. Er zijn veischeidene dooden en gewonden. Voor Je lichting 1900 zullen 11000 man worden opgeroepen waarvan 510 voor do zee militie. BRES&EX3, 17 November 199». Door liet postkantoor Breskens werd gedu rende de eerste helft der maand November de navolgende onbestelbare brieven verzonden. Van BreskensS. Samson te Huibergen W. de Kubber te Rochester (N. A.) Hoofdplaat. Als een zeldzaamheid kan go- meld worden dat door den jager C. Thomaes een bosch-Arend is geschoten die een vlucht van 2 M. had ook heelt hij van dit jachtsei zoen twee Zwanen en nog een onbekenden vo gel geschoten. Op dezelfde plaats is door de vader van bovengenoemde, Cl. Thomaes in Dec. '98 een Arend geschoten die een vlucht had 2.30 M. Oostburg. De collecte ten behoeve der Zuid-Afrikaansche Vereeniging heeft alhier op gebracht ƒ351.60. Te Hoofdplaat heeft de collecte voor de Travsvaalsche Boeren opgebracht ƒ36.28 waar onder begrepen is ƒ5 van de handboogsocie- teit «de Eendracht". Dezer dagen kwam op de secretarie te Schoondijke een meisje van ongeveer 12 jaar met de boodschap «Complement van vader en dat er van nacht een kind is gekommen. En dat moest de aangifte van geboorte beteekenen 1 Natuurlijk werd do complement aan de va der terug gedaan en tevens verzocht om voor de aangifte zelf te komen. Middelburg', 17 Nov. Hedennacht is een surveilleerend agent van politie door drie be ruchte kerels overvallen. Na door een collega ontzet te zijn, werd hij voor dood opgenomen en naar het gasthuis vervoerd. De aanranders zijn gearresteerd. Woensdagavond omstreeks elf uur, is, dicht bij de plaats waar des 's morgens het spoor wegongeluk plaats had, trein 87, sou sneltrein van Amsterdam over den verbindingsspoorweg naar liet station D. P. en Vlissingeu gederail leerd. De ontiporiug geschiedde bij de oostelij ke splitsing van den verbindingsspoorweg nabij de Capeische aansluiting. Persoonlijke ongeluk ken zijn niet te betreuren. De locomotief met tender, een bagagewagen, en een A. B. rijtuig (uil le en 2e klasse coupe's bi staande,! derail learden en versperden den weg. Do inaterieele schade is groot. Zoodra dit déraillement ter kennis kwam van den stationchef van het station Maas alhier, werd van dat station terstond een hulptrcin gszonden waarin de passagiers 'uit den gedc- railleerden trein konden orarstappen. Deze hulptrein bracht hen tegen middernacht tc Rotterdam aan. Het verkeer van Rotterdam in de richting Utrecht via Gouda is nu geheel gestremd Een trein die Woensdagavond om 10 uur naar Gouda moest vertrekken, stond om 1 uur 's nachts nog aan hol station Maas vol passa giers. Reizigers 's morgens om 7 uur uil Gro ningen vertrokken waren op dat oogenhlik nog niet te R. aangekomen. Zoo ook de goederen die uit het oosten en noorden des lands moesten aankomen. Te Smilde is Woensdagavond de groote boerderij, bewoond door en eigendom van den lieer W. v. V., door brand geheel vernield. Drie' en twintig koeien, vier paarden, eenig klein vee en de gebeele inboedel zijn verbrand. Men schrijlt uit Wainal Reeds meermalen is het gebeurd dat bij ver kiezingen onz- g»meente-veldwachter de kie zers in het eerste district afloopt, met verzoek om op dezen of genen candidaat tc komen stem men. Zoo heeft ook deze week, bij de verkiezing van een lid voor de Prov. Staten, de veld wachter sommigen gevraagd hun stem uit te brengen op den heer Verheijen. De beide wethouders der gemeenle, die de verkiezing van den heer Verhi ijden gesteund hebben, en zitting hadden in bet tweede kies district, waar alle stemmen op twee na op dien heer zijn uitgebracht, hebben bij den Commis saris der Koningin in onze provincie een klacht ingediend over bet zonderling optreden van den veldwachter. Omtrent het onweder van jl. Zaterdag avond schrijft men aan de N. Gr. Crt Nadat het zoo den geheelen middag af en toe, o. a. boven Eede, Ide, Tcrnaarloo, Peize, Roden enz., had gedonderd, kwam tegen den avond als eensklaps de bui, vergezeld van een hevigen wind, met geweld opzetten. lil den dampkring heersehte naar alle rich tingen een slerke electrische spanning, want zonder ophouden schieten de bliksemflitsen door de lucht en gaven een tooveraclitig effect tus- sclien de takken der ontbladerde boomeii. Eensklaps werd hier en daar een eigenaardig riekende witte damp waargenomen van groote uitgebreidheid. In hoeverre deze damp verstik kende eigenschappen had, valt moeilijk te zeg- genmaar een feit is het, dat in de velden van Tiuarloo, Roden, Peize, de Leek en hoogst waarschijnlijk nog iti andere aangrenzende stre ken, een aantal wilde ganzen, eenden en kie viten dood op het land sijn gevonden, o. a. in Peize als 't ware op een hoopje van 6 stuks. Aan to nemen dat deze vogels door het he melvuur zijn getroffen, nu ze over eene zóo groote uitgestrektheid werden aangetrotfen, gaat niet wel aan maar wat dan ook de oorzaak mag zijn, hot feit is hoogst merkwaardig en verdient ongetwijfeld door deskundigen nader te worden toegelicht. Op het slation Sauwerd is Dinsdagavond een reiziger van den laatsten trein van Gro ningen overreden en enkele oogenblikken daar na overleden. Bij Hansweert is op de rivier gezonken, de Belgische aak «Zeemeermin", met suiker bieten van Walsoorden naar Mocrbeke. Het volk heeft zich niet eigen boot gered en is, na donr een stoomboot opgenomen te zijn, te Ter Neuzen geland. Een schipper, wonende te Amsterdam, bezig met bet lossen van pulp uit zijn vaartuig aan den steiger le Velzen, bad het ongeluk te water te vallen en, niettegenstaande de inan slechts kort in het water heeft gelegen, is het den geneeskundige niet gelukt de levensgeesten wederom op te wekken. Te Capelle tusschen Rotterdam en Gou da is Woensdagmorgen een zeer ernstig spoor wegongeluk gebeurd. De Hollandsche mailtreiu van Vlissingeu is, tengevolge van de mist op een te Capelle stil- staanden trein geloopen. We ontleenon aan de verschillende berichten het volgende Do machinist l)e Klerk, rijdende op de lo comotief van den mailtreiu verhaalde, dat het vorige sein, bij Capelleslaan, op veilig stond, maar dat op den weg, mei den zwaren mist knalsignalen lagen. Doch twee mannen, die bij deze signalen stonden, beduidden ons nog inet dc armen, dat wij oji die knalsignalcu niet moesten letten, en door moesten gaan. Zoo kwamen wij aan het station Capelle wederom knalsignalcu en bovendien stond het sein, toen wij het op ecu zes meter afstand konden zien, eveneens op onveilig. Ik dus, maar de trein gleed nog voort over zceperige railsplots een vreeselijke schok schoten inet de machine de hoogte in, en gen den kap van liet achterste rijtuig van t5 60 glijden over onze locomotief. NV ij niets van dien stilstaanden trein gezien, nu nog mets, in den mist, door veel si verdikt. Wij waren alle drie ongedeerd zooals plicht was, haalde ik direct het vuur uit, den ketel te sparen. [Iet personoel van trein 60 is ook floot onveilig sein heengeschoten. Het onheil gel de te otige/ecr acht uur spoortijd. De heer D. Bakker, burgemeester van polle, vertelde vervolgen», dat hij, in deu wandelende, niet ver van den spoordijk, pl seling verschrikt werd door knalsignalen herig stooragefluit. Hij ging onmiddellijk de plaats rail het onheil, vond ar de ruïne de gewonden, liggende op het afgaande langs den weg geslingerd. De ruïne die er nog stond, maakte een ken indruk van ontzetting over zoo'n kracktl De locomotief van trein 60 opgewipt, zoi pijp, eau butter waar een brok was afgesh Over de machine gestuken de kap van laatsten wagen van trein 60 bis, den sluit, gen, bestaande uit cuupe's le en 2e klasse De locomotief was door dit rijtuig heei drongen, liet fijnstampend als in een molen vergruisde hout, glas, platgedrukte, verl stukken ijzer, de verscheurde kussens, dol puardehaar, de stokken der netten, dat al verspreidt er naast. En de assen niet de wiel van dit rijtuig zaton godrongeu onder de motief, tegen de assen daarvan aan, en tusscl die wielen, en tusschen die butlers zat gewi gen, onbeschadigd, het gasreservoir van sluitrijtuig. Doch verder was de locomi voortgehoord, indrukwekkend ook het schot liet tweede rijtuig, waarvan 't witte hout, li; en daar versplinterd, den indruk gaf ol ditrl tuig met planken was gevuld. De locomotief van trein 80 bis zelf wss de rails gelicht, evenals een bagagewagen; andere rijtuigen, ook van trein zestig bleven;) het spoor. De burgemeester zag, naast dien trein, ka) inend liggend in den ijzigen mist, een twintig gewonden, luide kermend, gillend, stig roepend om hulp. Dadelijk had het pen nesl op den grindweg tusschen de rails eer klasse-kussens gelegd, en over de ongeluklu! heen werdeus dekens gespreid. Nergens hulp in do buurt't dorp ligt wel op 20 nuten gaans afstand. Het bloed gutste uit de wonden, de ai en beenen lagen verwrongen, de borstki ingedrukt; en geelwit die gezichten, soan oogen reeds geloken. Er lag een geheel gezin mevrouw van gewond, haar echtgenoot mei beide beenen gekneld, dén dei kinderen met een ongsi lijke wnude op het voorhoofd. En de sinai lijdende moeder gilde angstig om haar d( tertje wier lijk vlak achter haar lag. Er was een jonge dame die zich moeit oprichtte, een der heeren smeekend om met de urmen oin den hals viel, kermt oeh stierf ik maar, die pijn is niet te duli En niemand was bewusteloos. De burgemeester nam toen kloek dal maatregelen hij liet doctoren ontbieden, weldra verschenen. Toen liet hij een locomotief, inet, zij hetcj één goederenwagen, uit Nieuwerkerk km voor bet vervoer van de gewonden- Hij schuwde het Ziekenhuis te Rotterdam, vroeg» tien rijtuigen aan liet Maasstation. Weldra kwain nu die goederenwagen; kussens werden de negen zwaarst gewonden ingelegd, later volgde nog een trein met gewonden. Eu de doctoren en de stations-chef en ongekweste passagiers onder wie ook de' L. M. Soil, candidaat-tandai'ts alhier, die wag was om in Utrecht examen te doen heel het personeel, bewoners uit den omti allen hielpen even bereidwillig en liefderijk I Maar al waren de verbandmiddelen aam wat kan inen verbinden zoo op den spoort in den mist, zonder zelfs schoon water. En vreemde menschen, die men beeft; h« de v» spc lrt| dei tre dn; kre j i op TUI 1 Ige 1». vrij en die p vei ipe

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2