voor Zceiiwsfli-Ylaaiidcren. Gravin Ilario. No. 440. Zaterdag 18 November 1899. 9e jaargang. Transvaal. FEUILLETON. ET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per S maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel ineer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Al ])it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. la: Er is gewag gemaakt van verhalen over En- eljche soldaten die geboeid werden gebracnt buord van liet schip, dat hen naar Zuid- Mrika moest voeren. Het leek wel wat 011- wrschijnlijk, En toch zijn particuliere brieven nUangen, die deze zaak alhoewel niet beves- igeii, toch geloofwaardiger maken. Aan een mtvangen brief van iemand die al vele jaren Zuid-Afrika gewoond heeft, ontleent de N. lolt. Courant te dezen opzichte het volgen- Na een schets van den Boer als een door ijn moed, voortreffelijk schieten en zijn terrein ennis geducht vijand, vervolgt de schrijver: ylk beklaag dan ook yan harte die arme itgezonden Engelsche soldaatjes. Ik on- '•rstreep dit laatste met opzet, want ik heb go troep van hen voorbij zien komen met den reio, maar waarlijk, ik had er mede te doen het eerst dacht ik, dat het cadetten waren van het eerste studiejaar tb Breda gezichten lis perziken en niets dau vel over been, de meesten hunner mot betraande oogen, en zoo- *aar sommige met geboeide handen om liet li regioopen te beletten. Nu vraag ik je, deze oannekes wil men stellen tegenover den grof [ebouwdeu sterken Boer, gehard tegen alles." Verleden week zag iemand een trein uit Naanwpoort aankomen, ook speciaal voor sol— Ut) es Het viel hem op, toen ze uitgestapt wren, dat de meesten roode en betraande oo- Uit het Italiaansch vertaald DOOR H. C. Ik schenk het u, zeide de graaf, onder- ijl zijne vrouw die paar regels uit liet brielje lia. Informeer eens naar de ongelukkige die nut zooveel smaak werkt De graat ging naar de spreekkamer en stop- h het meisje dat op hem stond te wachten 30 lha's ir, de hand. Wie heeft u gestuurd Mijne moeder. Hoe heet gjj Ik ben Miinetta van den smid. Waar woont gij Het meisje trok een gezicht alsof zij zeggen *ildeWat gaat het u aan dit te weten Zjj Iag «r zéé armoedig en vies uit, dat de graal nie' den minsten lust had het gesprek verder soort te zetten. Geef dit geld aan uwe moeder en zeg hssr dat zij mij al hare borduurwerken stuurt. gen hadden, tot zelfs hun kapitein. De mannekes klaagden daarover ergooi;, ze waren niet gewoon aan de hitte en het fel le zonlicht. Wat moeten nu zulke mannekes doen als in tegenover den Tranavaalschen leeuw- staan in een land, waar het nog warmer is dan hier Geloof mij, Transvaal is op alles voorbe reid en zeer goed gewapend, en veel sterker dan de Engelschman weet, 90,000 gewa- peuden, die niet vechten voor geld, maar voor hun land (ook zeer vele vrouwen zullen mee gaan als de nood aan den man komt, trant ook zij kunnen schieten) en dan rekent men op 10,000 van vreemde natiën die zich hebben aangesloten. Een Boer z<-gt altijd: 15 Engelschen is genoeg voor één Boer", en dit gern blut, ze hebben het herhaaldelijk bewezen. Je moet ook niet vergaten, dat een Boer zijn jeugd niet zoo doorbrengt als wij dat in Europa gewoon zijn te doen. Je moet niet denken, dat inen kaal koppen onder hen vindt. Sommigen hunner begint op 70 jaren het haar wat dun te wor den, maar gewoonlijk hebben ze geen tijd oin kaal te worden, want ze sterven vóér dien tijd." .Vele Afrikaanders uit de Kolonie zijn reeds naar Transvaal gegaan, en hoe of het hier zal gaan, wanneer de oorlog is uitgebroken, weet ik niet. Maar wel weet ik, dat dan de Afri kaners bier niet stil zullen zitten, want schier allen hebben bloedverwanten in Transvaal en het kan dan best gebeuren dat we oproer krij gen en dan zal ik er ook aan moeten, ofschoon men mij niet buiten de Kolonie kan zenden. En inmiddels dacht de graaf hoe het moge lijk was, dat de moeder van zulk «en onbeha gelijk wezen zulke fijne handwerkjes kon afleveren. Maar hij had geen tijd oin er lang over te deuken en zond het meisje weg. Later op den middag ontving tal van bezoeken. Het was een geratel van rijtuigen die de koetspoort inreden en op de binnenplaats wachttsn, totdat zij om beui-ten véér de groote trap stilhielden, als do bediende eene dame voorgaande, op de bovenste op de bovenste trede verscheon. Boven vóér het zolderraampje van het lee— lijke huis aan de overzijde stond eene vrouw met het hootd tegen do kleine ruitjes geleund. Dat was freule Veber. Na het middagmaal bezig graaf Ilario één voor één de onlelbare visitekaartjes die de gra vin dien dag ontvangen en in een zilveren bakje verzameld had. Mevrouw Marr stond naast haar en las hardop Markies Ale.ssandro Ero sie. De man van zaken de held is vol van liefdadigheidsinstellingenzeide schamper de graaf, die bij het vuur stond te rooken. Ik heb zulk een afkeer van den mar kies gekregen. En ik niet mindert beaamde mevrouw Marr. Wat heeft de markies u gedaan vroeg Wel weet ik ook, dat de Boeren hunkeren naar het oogenblik om zich voor goed vrij te vechten, maar Kruger wil niet aanvallen. Ik geloof, hij heeft den Engelschman tijd gegeven om zijn troepen van de grenzen te ncinen, en zoo niet, dan beklaag ik den En gelschman." Den 15dcu October vervolgde de schrijver zijn brief. De Boeren hebben nu den oorlog verklaard; zij hadden 't al «en maand eerder moeten doen, maar nu is 't dan toch gebeurd, en zij konden niet andere, want deden zij het niet, dan had Engeland het gedaan zoodra het genoeg troepen had. .Als je liet karakter van den Boer keilt", zegt de schrijver, zooals ik, dan zou je weten, dat een Boer nimmer aan valt of hij moet daarloe gedwongen worden hij is geen ruziemaker, maar sta vast als hij aanvalt De laatste tijdingen luiden weer ongunstiger. De Times maakt melding ven een ontvangen telegram, dat generaal Joubert gesneuveld is en de Vrijstaters, die de Boeren ter zijde staan, huiswaarts kreren, terwijl de Transralers ge brek aan iourage krijgen. We kunnen welzeg gen dat dit bericht al te mooi is om waar te zijn. Het moet mitsdien onder sterk voorbehoud worden aanvaard. Want indien werkelijk de toestand zoo was, zooals zij thans wordt voor gesteld, dan zou men veilig kunnen aannemen, dat de oorlog de langste tijd geduurd heeft en de Boeren genoodzaakt zouden zijn het hoofd in den schoot te leggen, 't Is te hopen, dat Innocenza ernstig. Niets. En waarom dan Hij boezemt mij alkeer in door zijn aan matigenden toon. Aanmatigend eu onbeschoft, herhaalde de graaf hoogharlig. I k heb hem alleen onbeschoft gevonden, en hij legde nsdruk op dat i k. Het kan zijn dat hij u beleefd voorkomt; hij is een vriend uit uwe kinderjaren Ja, maar een vriend, die zich nooit hier vertoont, antwoordde de gravin achteloos. Het beteekant ook eigenlijk niets, omdat niemand liet begrijpt. Mij keert hij in gezel schap den rug toe. Watl Is het waar? was de verbaasde uitroep van mevrouw Marr. Het is haast niet denkbaarzeide de gravin. Als hij voortgaat met mij te brutalisee- ren, dan geef ik hem een oorveeg. Wel zekert riep mevrouw Marr. lachen de. Dat zou voor twee edellieden eene zaak van belang kunnen worden. Het is te burgerlijk, nieeode Innocenza. De graal viel in een leuningstori neder zonder hierop iets te antwoorden en geeuwde zonder dat iemand het zag. (Wordt vervolgd.)

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1