Buitenland. Gemengd Nieuws. niet te Muritzburg samengetrokken zijn. En dan zijn zij nog een 175 K.M. ran Ladysmith verwijderd. Hoever is de spoor nog bruikbaar? Veel hangt natuurlijk ook al van het tijdig aankomen van de transportschepen. De Harlech Castle, Lismore Castle en Yorks hire moesten Vrijdag te Kaapstad zijn, maar Zaterdagavond was van hun aankomst te Lon den nog niets bekend. Misschien hebben zij echter onderweg van kruisers bevel gekregen om dadelijk naar Natal door te stooinen. Nu verluidt weer, dat Colenso op het eind der vorige week weer door de Boeren ontruimd was. Een ander bericht gewaagt van een he- liografisch slation, een paar kilometer ten Zui den van Colenso gevestigd. Dit is ongeveer het eenige nieuws, dat omtrent de gebeurtenissen iu de buurt van Ladysmith uit de Engelsche bladen is op te diepen. Verschillende oorlogscorrespondenten van En gelsche bladen te Estcourt ssinen over het bombardement van Ladysmith, dat hevig hoor baar is. Het gebombain van de zware kanon nen van de Boeren is duidelijk te onderkennen van het gebulder van het Engelsche geschut en het geknal van de lyddielgranaten. Ook ziet men van de heuveltoppen ten noor den van Escourt dikken rook zweven boven Ladysmith, die naar inen denkt opstijgt uit de vlammende gebouwen. De correspondent van de Daily Telegraph voegt erbij dat door de dikte van den dampkring de pogingen om he- liografischc gemeenschap met Ladysmith te krijgen, mislukten. De correspondent van de Times in De Aar heelt twee vluchtelingen uit Kiinberley gespro ken. Zij vertelden dat Kiinberley dringend gebrek heeft aan officieren, want de winkeliers zijn daartoe met al hun goeden wil niet ge schikt. Beide vluchtelingen klaagden over de weigering van de Kaapschc regeering om de boeren van de plaats te wapenen, ofschoon ze strijdlustig zijn. Vijftien Boeren met ecu witte vlag hadden eerst Klipdam bezet, voordat 150 gewapende Boeren volgden. De correspondent van de Times vreest dat het opvangen van vijf koeriers uit Kiinberley door de Boeren voor de Times beteekent dat zij haar telegrammen, welke dio lui overbrach ten, kwijt is. Elke koerier verlangt thans veertig pond voor zijn moeite. In Kiinberley is het kalm, de belegerende Boeren hebben twee duizend man versterking gekregen. Volgens een bericht uit Kaapstad aan de Times, is de ontruiming van Naauwpoort en Storinberg door de Engelschcn gebeurd op Dou- derdag en Vrijdag. Buller telefoneerde uit Kaapstad het bevel tol de ontruiming, omdat hij van oordeel was dat de Engelsche verdedigingslijn te lang en te zwak was. Het bevel werd zoo goed uitge voerd, dat de eerste trein die Engelsche troe pen overbracht naar De Aar en Queenstown, vertrok een uur nadat het bevel ontvangen was. De troepen van Naauwpoort vertrokken het laatst, tegen hun zin, omdat zij ineenden overhandigende, en, tot den graaf gewend, zeide zij Een meisje heeft dit briefje voor mijnheer gebrachtzij wacht beneden. De graaf reikte het knaapje over aan de kindermeid, die. het vertrek verliet, maakte de enveloppe open en nam er een kaartje uit waarop geschreven stond „Heb de goedheid, mijnheer de graaf, dit werk te knopen voor mevrouw uwe echtgenoote, wier feestdag het heden is. Het was een krabhelig schrift en bespotte lijke spelling. De graaf begreep dat het hier om een aalmoes te doen was en hij maakte op den rand van het bed het tweede papier los waarin het werkje gepakt was. Hoe mooi 1 riep de gravinzij bukte zich over het werk en bekeek het. Het was een vierkant stuk stramien, waarop van wol en zijde een zeer smaakvol bouquet gewerkt was. In het midden eene witte roos, eenige vergeet-mij-nietjes, eene neerhangende lichte anjelier en eene goudkleurige kapel. Dit alles op etn zwarten achtergrond kon zeer goed Voor een kussen dienen. (Wordt vervolgd.) dat de stelling verdedigbaar was. Maar de ontruiming is slechts tijdelijk, en de Engel— schen zullen de plaatsen weer bezetten, zoodra zij vooruitrukken uit Queenstown. In deze plaats komen in grooten getale Engelsche Boe ren uit de Oranje Vrijstaat binnen. Zij vertellen dat de Boeren de overigen hadden opgecommandeerd, maar dat die mede helpen bij het bewaken van de grens van Ba- soeioland. De militaire medewerker van de Times ver wacht het ontzet van Ladysmith tegen het eind van de week, wanneer Murray te Escourt 4000 man versterking zal krijgen. Hij twijfelt thans er Jaan, of Joubert meer dan 18000 mau rondom Ladysmith hteft lig gen, en dan is hij niet in staat de Engelsche pogingen tot ontzet te verijdelen. licht nog beduidend hoogere huidenprijzen. Hoe het intusschen mogelijk is, dat deledes markt nog zoo weinig in opgaande riclitin. verkeert, is onverklaarbaar, maar hoogstwaar. schijn lijk zal eene belangrijke hausse-bewegiw niet lang meer uitblijven, daar van alle zijd,! do berichten eenstemmig luiden, dat de mack, tigste lederlabrikanten over de geheele wertli bezig zijn om de middelen te beramen tot V eindiging den onhoudbareu toestand. 't Is te veronderstellen en te hopen dat dt tiju dan ook niet verre inecr zij waarop ecu - billijke prijsverhooging op het schoenwerk komt De handel in schors en alle andere looi. middelen is stationair; de prijzen blijven j een doen. 1 k dooi valh I 1 vat' jen :oit BRKSKIINS, 14 November 189#. Bij de Zaterdag gehouden verkiezing van 2 leden in het college van Notabelen der Ned. Ilerv. Getu. alhier werden de heeren P. Ris- seeuw en J. A. Carels als zoodanig herkozen. Bij den landbouwer P. KLsceuw onder deze gemeente zijn Zaterdag een tweetal koeien ontvreemd. Door de politie is een onderzoek ingesteld. Nadat zougenaamde pensjagers waren ge zien in den Isabeliapulder onder de gemeente Aardenburg, trokken Zaterdag in den vroegen morgen de wachtmeester en drie maréchaussees eveneens „op jacht". Van uit dezen polder trokken de pensers voorzien van geweren en lichtbakken met pe troleumlampen naar den Beooster Eede-polder, alwaar zij door de marechaussee's werden om singeld. Niet zoodra hadden de eersten de vervol ging bespeurd, of de lichten werden gedoofd en er ontstond een wedstrijd iu het loopen. Door de duisternis misleid geraakten een paar manschappen in de slooten, waardoor de pensjagers kontien ontsnappen, doch een hunner werd nog bijtijds door den maréchaussé Ockéa in den hals gegrepen. Vier hazen, een konijn, twee lichtbakken en een geweer werden in beslag genomen en een boerenzoon uit Eede, die zijn schoenen had af gedaan, werd blootvoets naar Aardenburg over gebracht. Te Aardenburg heeft de collecte voor het Transvaal - comité ƒ330 opgebracht JVrijdagavond werd te Ter Neuzen een ongeveer 7 jarig meisje door een grooten hond omver geworpen; het kind kwam zoo hevig tegen de steenen terecht, dat het Zaterdag avond is overleden. Te Huihuizen, gemeente Gent, is in hel bedstroo van een arme vrouw die plotseling is overleden een spaarpotje gevonden met een bedrag van ƒ800 aan rijksdaalders. Onder Haarleinmerliede sloeg Zaterdag avond de bliksem in de watermolen van den Veerepolder en wel in het woonvertrek. Een 70jarige man vrerd gedood en een knaap je ernstig verwond. Uit het district der Lederindustrie (Waal wijk) wordt geschreven Een ongekende, geringe voorraad huiden op de voornaamste Europeesche markten maakt den toestand zoodanig abnormaal, dat men zich af vraagt of de huidenprijzen sedert maanden stij gende, eigenlijk nog niet veel hooger moesten gaan. Te Antwerpen bedraagt de voorraad onge veer 55.000 tegen 220.000 verleden jaar op het correspondeerend tijdstip. Er werden aldaar binnen de laatste 8 dagen 35.000 st. verkocht. Te Havre zijn slechts 18.000 huiden aan de markt tegen 300.000 st. verleden jaar en zoo is het overal in meerdere of mindere inate liet geval. De looierij moet zich voorbereiden op wel Zondag is uit een bermsloot aan de straatweg nabij Irnsuin het lijk opgehaald v>; de bijna 24 jarige dochter van den wegwerkt! te Terhorne. Zij was op bezoek geweest hij haar die werkzaam is aan de boterfabriek te dahuizum, en had Zaterdagnamiddag te vy de terugreis naar Terhorne aangenomen. Men veronderstelt dat het stormweder our- zaak is van de ramp. Te Loosdreeht is tengevolge van voorzichtigheid bij het iiauleercn van een weer zekere '1'. doodelijk getroflen. Te Schacsberg bij Heerlen brak Zondig- avond een felle brand uit in de bourhutten, dit daar dienen voor de kolenmijnontginning. De brand oetstoiul iu de onmiddellijke m- bijheid van den paardenstal. De vlammen breit den zich uit tot de bureau's en liet schacht- geitouw, waarvan de toren en verder de boes machine en locomobiel, die in het gebouw i» ren, geheel vernield werden. Het dak van het ketelhuis brandde cvena geheel af. Ecu paard in den stal kwam in de vla» men om. De materieclc schade, die echter door «sa- rantie wordt gedekt, wordt op ongeveer ƒ20,011 geschat. Tc Minnertsga is eeu driejarig menj over een ketel met kokend water gevallen, «I het ongelukkig gevolg, dat het kind cenigi oogenbiikken later aan de bekomen brandvos den is overleden. Aan de Pruisische grenzen heeft zichè vorige week het navolgende voorval voorge- daan De grensbeambten Köhlc en Bühme, op wacii staande, zagen 5 personen, die zij van smok kelen verdachten, zich haastig voortbeweger ze liepen hen na en nu gelukte het den laatste een jongen die zich duurbij bevond, vast houden. De overige verdachten maakten rechtsomkeert om den knaap te bevrijden zonder brutaal tegen de beambten op te treder De commies Bühme, het noodig achter.: zich te verdedigen, zette zijn geweer aan trof den landbouwer Ehrenteld, een geborr. Duitscher, wonende te Voorst, gem. Qendré gen, doodeljjk. De getroffene werd onmiddt lijk opgenomen en naar het ziekenk looster Anholt vervoerd, waar hij onder de lievig» smarten Donderdagmorgen overleed. De overledene was een aanzienlijk landbo'. wer en als fatsoenlijk persoon bekend, die jonge weduwe met 2 kinderen nalaat. Deze historie heeft veel deelneming verwet te meer daar de verslagene geheel vreerad de smokkelarij was en zich in de znak had P mengd in de meening dat de jongen ten rechte was aangehouden. In den nacht van Vrijdag op Zaterk werd te Leiden een zware uitslaande bri' ontdekt in een perceel aan het Levendal, ui de Kraaierstraat, bewoond door den barbier c haarsnijder, die in de bovenverdieping van 1' huis tevens eene zakkcnplakkerij heeft. Daar ontstond de brand naar men vermoei tengevolge van te zwaar stoken. De braudve was spoedig ter plaatse en werkte met degw! stoomspuit, een paar gewone spuiten en straal op de waterleiding. Haar krachtig snel optreden heeft de ramp, niettegenstaW den hevigen wind, weten te beperken tot b aangetaste perceel, waarvan boven- en zolie verdieping geheel zijn uitgebrand. bon ter

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2