voor -Vlaanderen. Gravin Ilario. No. 439. Woensdag 15 November 1899. 9" jaargang. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Transvaal. FEUILLETON. II. c. :da kl HET NIEUWSBLAD Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België ƒ2.50 en voor Amerika ƒ3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 1 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. lie- Hel is weder met een zucht op dc lippen, dat de Kroniekschrijver zien nederzet om over de oorlog te schrijven. Het is maar aldoor ygeen nieuws" en toch is het niet onwaarschijnlijk dat de krijgsopera tie!] veel verder gevorderd zijn, dan de tele graaf vermag te seinen. Juist in de stilheid ligt misschien een stille erkenning dat het den Engelschen niet naar den vleesche gaat. 't Is haast niet denkbaar, dat de Boeren, die op dat terrein zeer veel voor hebben op hunne vijanden, zoo werkeloos zouden zijn. Bij stukjes en beetjes komen de tijdingen los; vandaag is dit en morgen dat verloren, en al is deze en gene mededeel ing doorspekt met eenige zalvende woorden ter opwekking van het vertrouwen van het Engelsche volk, het zal [891 Dogtans niemand verwonderen als de valsche schijn waarin het volk gehuld wordt, eene vreeselijke onthulling worden zal. Als Engeland maar voortdurend overwinnin- gen behaalt, waarom dan immer nieuwe ver sterkingen naar Afrika gezonden P En als de regeering niet bang is voor mede delingen, in strijd met de hare, waarom dan de telegraaf gecensureerd en de pers gekne veld? Als al deze manoeuvres niet moeten dienen ooi het Engelsche volk zand in de oogen te strooien, en oui de regeering te vrijwaren voor Vlt' verwijtitigen, het volk misleid, en het land in minachting gebracht te hebben, waartoe dienen 65. Uit het Italiaansch vertaald DOOK Dë gravin gevoelde zich in het diepst barer ziel geschokt, zooals altijd wanneer het kind Óen graaf bij den naam van vader noemde. Zij 'endde zich af en opende het foudraal. Diamanten 1 sprak zij zacht. Altijd dia- b mantel: I Zij liet het foudraal op het kussen glijden en aam een handvol bloemen op om aan te rui len. Met afdwalende» blik en gefronste wenk brauwen snoof zij begeerig den heerlijken geur °P' Toon zij hiermede bezig was werd de tegenovergestelde deur van do alkoof geopend en verscheen de graaf, die een eogenblik zijne vrouw glimlachende bleef aanstaren. Hebt gij voor mijn toilet van heden avond lillen zorgen sprak Innocenza, wier gelaat zich verhelderde. Waarom hebt gij niet zelf mij '"geschenk gegeven? Het is te zwaar voor rul ze dan? Dat men voorhands het antwoord op deze vragen zal schuldig blijven, zal wel niemand verwonderen. De Transvaal moet evenzeer de schuld van den oorlog dragen als Dreyfus schuldig moest zijn aan verraad. In dezelfde mate als Dreyius de sympathie der geheele beschaafde wereld genoot, heeft Transvaal door zijne ridderlijke houding geheel de wereld tot zich getrokken. Voor zoover de berichten betrouwbaar zijn, wordt van uit Kaapstad gemeld, dat de Boeren op i dezer druk in de weer waren, vooral met hat doel om het vee weg te voeren. De Vrij- staters trokken haastig terug, toen de "Engel schen een uitval deden, zonder te vuren. Daarna trokken de Transvalers vooruit op Kenilworth aan, maar gingen terug, toen zij een eskadron lichte cavalerie van Kimberley ontmoetten. Later opende de vijand (de Boe reu) het vuur met één kanon, maar deed geen schade. Hunne verliezen zijn vermoedelijk zwaarzes doodtn werden van één plaats door hen weggehaald. Tegen den avond verschenen benden vijan delijke troepen-aldeelingen bij het waterresser- voir. De Engelschen openden het vnar uit een maxim. Het vuren van beide zijden duurde voort, tot dat de schemering inviel. De verliezen der Engelschen bedragen één doode en twee gewonden. De vijand trok overhaast terug. Het is niet onmogelijk, dat wij weldra ook van gevechten in het Noorden der Kaapkolonie den kleine i hij heeft het op den grond laten vallen. De graaf lachte en nam Ilario op den arm. Vraag verschooning aan mama, dat gij het foudraal hebt laten vallen, zeide hij en zette hem op het voeteneinde van het bed bij de gravin. Arme kleine Daar staat eene doos met lekkers krijg die voor hem, Rodolfo, en geef er hem veel van heel veel. Arme kleine 1 De graaf wenkte de kindermeid hem de doos aan te geven, waaruit hij eene handvol suiker goed nam dat hij op de deken strooide één stukje hield hij er uit, nam het tnsschen de tanden en drukte zijn gelaat tegen het gezichtje van het jongske aan. Vriendelijk, vaderlyk was deze stoeiende hou ding met den kleine. Het fijne gezichtje van hot kind verdween tusschen de blonde knevels van den graaf, en de gravin die een oogenblik dit bevallige tafereeltje had beschouwd, wendde de oogen plotseling af, daar de onaangename herinnering weder bij haar opkwam aan Santi- nella achteruitgezet, Santinella weggejaagd. Nu moet gij hem dit geven, zeide de graaf, het lekkers bijeenverzamelende onder het bereik der gravin. zullen hooreu. Dat de Engelschen niet geheel gerust zijn voor hun operatiebasis, in de Aar en te Queenstown, blijkt al uit de menigte der telegrammon, die ons in de laatste dagen bericht komen brengen, dat er Boeren gezien zijn, dan hier, dan daar, of hier en daar elk oogenblik verwacht worden. En naar luid van een bericht van de Times uit Queenstowu, hebben de En gelschen een spoorbrug op 15 K.M. afstand ten zuiden van Burgcrsdorp vernield. [ntusschen blijft de grootste aandacht op La- dvsmith gevestigd. De militaire deskundige van de Westminster Gazette zegt er van „Als Sir George White zieh lot den 2östen kan staande houden, of misschien nog twee da gen langer, dan is het gevaar in Natal voor- by. Kan hij dat niet en wordt hij gedwongen, met achterlating van zijne kanonnen en provi and, met zware verliezen naar het Zuiden terug te trekken, om dan te stuiten op vernielde bruggen en een Boeren-macht in een stelling op de Toegela, dan is het onmogelijk te voor spellen wat gebeuren kan." En verder„Het zwakke punt in Sir George White's positie is, dat zijn manschappen en paarden dagelijksch zoo zwaar op de proef gesteld worden, dat zij er in slagvaardigheid niet op vooruit zullen gaan, en dat, al heet er mondkost te zijn, er gevaar is voor gebrek aan ammunitie, vooral voor het zwaar geschut." Het is nn duidnlijk, vervolgt de schrijver, dat Sir Redvcrs Buller besloten heelt de divisie van Lord Methuen naar Natal te zenden, om door de Boeren heen te breken en zich met Sir George White te vereenigen. Maar voor den 24sten kunnen de troepen van die divisie Ik wil dat hij van u leert houden. Het kind wierp zich achterover op het bed en kroop naar Innocenza toe. Zoo mag ik het zien I riep de graaf, hem zachtkens voortduwende. Dat is eene zoete mama. Zéé zal ik u laten portretteeren Achvindt gij het nu niet een aanvalilg kindje Ja, ja. Rodolfo zeer aardig Hoewel toch niet zoo bijzonder 1 De gravin streed inwendig tegen een onverklaarbaren tegenzin en een haar ingeschapen gevoel van meewarigheid met alle arme kleine kindertjes. Opmerkzaam zag zij het jongske aan en deed haar best om te lachen, maar het gelukte niet. Zij keerde het hoold naar den anderen kant en duisterde haar man in hel oor: Gij wilt my maar niet toegeven dat er eene zonderlinge gelijkenis is in de oogen Het knaapje rolde van het bed af... geen geschikt oogenblik dus om te antwoorden. De graal' kleurde, greep het jongske bij een punt van zijn juikje on zette hut op zijn schouder. Daar werd aan de deur getikt. Het was de kamenier die in de eene hand een ruiker hield en in de andere een brielje. Van mevrouw Marr. zeide zij, de bloemen aan hare meesteres

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1