voor Zeeiiwscli-Ylaandereii. Gravin Ilario. No. 438 Zaterdag* 11 November 1899. 9e jaargang. II FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te B r e s k e n s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte, Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskem. (99. Transvaal. Men zou haast moedeloos gaan worden, dat de krijgsverrichtingen zoo langzaam vorderen. Van den eenen dag op den anderen komt er haast g;en bericht van eenig belang. Wat er nog komt moet onder zoodanig voorbehoud worden aanvaard, dat het geen voldoende be lediging biedt. Na weer lezen we over de Vrijdag geleverde «vechten, waaruit zou moeten blijken, dat de loeren werkelijk een nederlaag hebben geleden, «n de toestand minder rooskleurig is. Verschillende Engelsche oorlogscorresponden ten seinen uit Maritzburg zoogenaamde beves tiging van de Engelsche overwinning bij La dysmith op Donderdag, aangebracht door Kaf- fer-loopers. H«t gevecht zou nabij Besters'hoeve plaats gehad hebben. De Boeren zouden verraderlijk de witte vlag vertoond hebben enz. Volgens den correspon dent der Times zouden de Engelschen om dat verraad zoo verwoed zjjn geweest, dat ze weiger den kwartier to geven en een vreeselijke slach ting onder de Boeren aanrichtten. Bedoelde Kafferboden vertelden dezen corres pondent, dat do Engelsche ruiterij de Boeren- geledereit doorvloog gelijk de wind. De Engelschen zouden veel buit hebben ge maakt en artikelen uit het boerenkamp zouden l« Ladysmith geveild zijn. Merkwaardig blijft dat het officieele bericht uil Ladysmith, d.d. Estcourt van Maandag en overgeseind door Bulier het vorenstaande ver- «rijgt hoewel vermeldend het voordeel, dal de Vit het Ilaliaansch vertaald M. DOOR II. ,t) 15! 3» XXV. Het voorval met den zakdoek en met do on bekende had geen zweem van argwaan in hel gemoed der gravin achtergelaten, sinds Eosa bad medegewerkt om haar te misleiden, bewe rende dat de vreemdelinge rijzig van gestalte, donker van uitzicht en niet jong meer was. Tusschen man en vrouw heerschte wederom oene vredige stemming, die een zachten glans 'an lieflijke, weldadige tinten over alles ver spreidde. De goedo berichten, van Santinella stolden de gravin gerust en deden haar lang- samerhand de geleden smart vergeten. Daarbij ■naakte de vrees dat zij wellicht te kort mocht komen in de liefde voor haar echtgenoot, dat 21j bare liefdesbetuigingen voor hem nog ver Engelschen Vrijdag in de zitting van Dewdrop behaalden. Het maakt echter geen melding van buit of krijgsgevangen Boeren. Ook schijnt dat offici eele rapport de opvatting te wettigen, dat die verraadigeschiedenis, door Knflerboden overge bracht, meerendeels gefantaseerd is en ontstaan is doordat White de witte vlag hcesch, toen hij, gelijk het officieele bericht erkent, Joubert een wapenstilstand voorstelde, ten einde de niet-strijders alsook kranken en gewonden in staat te stellen zuidwaarts te gaan, het geen Joubert weigerde, ofschoon hij hun toestond een bijzonder kamp te betrekken nabij Ladysmith. Iutusschen seint de correspondent dor Daily- Telegraph te Escourt Zondag, dat Joubert White een dag wapenstilstand voorstelde, hetgeen White aannam, mits de Boeren onderwijl werke loos bleven, maar toen de uitkijkballon consta teerde, dat de Boeren zich zuidwaarts ophoop ten, hervatte White den aanval. Om de verwarring tusschen de telegrammen te voltooien krijgt de Daily Telegraph uit Colcnso Zondagmiddag geseind, dat een En gelsche pantsertrein toen doordrong en de Boe ren verdreef, an de trosbehoeften, door de be zetting achtergelaten, inpakte en vervolgens naar Maritzburg terugstoomde. De correspondent lijkt hier twee berichten van verschillende datum bijeengelapt te heb ben. Wolselcy's erkenning, Maandagavond, dat de Boeren machtiger en talrijker gebleken zijn dan men dacht, trekt zeer do aandacht. Volgens de Daily Mail moet Wolseley's er kenning uitgelegd worden als een aankondiging meerderde. Markies Erosio had zich niet meer laten zienalleen was het bekend, dat hij zich na den dood zijner moeder in een werkzaam leven begevon en den post aangenomen had van di recteur aangenomen had van een Koninklijk Instituut van Liefdadigheid, aan welks reorga nisatie hij met onverinoeiden ijver zijne krach ten besteedde, aangezien het door een voormalig bestuurder tamelijk verwaarloosd was geworden. Graat en gravin Ilario gaven eene reeks van luisterrijke feesten. De graat droeg zorg dat de gravin evenals voorheen tal van gasten in hare schitterend verlichte zalen ontving. 'Hij hoopte dat de weelde met al hare vluchtige ijdelheid in haar de kiemeu verstikken zou van den ernst en de zwaarmoedigheid, die zich allengs bij haar begonnen te openbaren. Het jongske groeide teer, doch niet ziekelijk op, de gravin zag hem eiken ochtend en avond, maar otferde geene vijf minuten van haar tijd aan hem op. Zij kuste hem in der haast, gelastte de kindermeid om toch vooral dagelijks met hem te gaan wandelen, hem netjes te kleeden, maar nooit nam zij hem mede in haar rijtuig, noch liet zich mama door hem noemen. Zij mocht hem gaarne lijden, omdat haar hart een dat de regeering voornemens is, meer troepen te zenden naar Zuid-Afrika. Het geheele Britsche leger zou gemobiliseerd worden twee legerkorpsen van tienduizend man zouden zoo spoedig mogelijk uitgezonden wor den. De correspondent der Standard te Luxem burg zegt het veldtochtsplan der Boeren te onthullen, zoogenaamd opgesteld door een be kenden Europeeschen veldheer, een dergenen die door Leyds geraadpleegd werden. Dat plan zou uitgaan van de onderstelling dat de Engelsehen ten einde den veldtocht zoo beslissend en zoo kort mogelijk te maken, niet zullen oprukken uit de Kaapkolonie noordwaarts, maar van Kimberley en misschien ook van Mafeking hun operatiëubasis zullen maken, met Bloemfontein, respectievelijk Pretoria als doel wit. Het plan der Boeren zon dan zijn, dat aan vankelijk niet te beletten maar in het westen hun tactiek te herhalen door de verbindingslij nen van de Engelsche met Kaapstad te ver nielen en daardoor den toevoer van voorraad te verhinderen of te belemmeren. De correspondent meent dat er slechts één middel bestaat om dat plan te verijdelen het zou zijn, een derde legerkorps te zenden naar Lourenfo Marquez, om van daar naar Pretoria op te rukken. De Engelsche regeering zou dat beredderen als Keizer Wilhelm in Engeland koint, en Duitschiand's toestemming zou te verkrijgen zijn door üuitsehland de Walvisch- baai af te staan. Het gerucht gaat, dat 30(10 Boeren uit Pre toria vertrokken zijn om de zuidelijke grens ouweerstaanbaren drang gevoelde van goedhar tigheid voor alie schepselen, maar van hem houden zooals van Santinella, neen zij be kende het ziuhzelve neen, daartoe zou zij nooit kunnen komen. Zij had zich gewend oin onverschillig toe te zien als haar man het knaapje op den arm nam en hein met allerlei lieve namen toesprak, als: „Mijn kleine Ilario, mijn beste Ilario, mijn lieveling, mijn schatDoor welk wange drag toch had de kleine Santinella het verdiend, dat zij geen enkele maal eens vriendelijk werd aangehaald Het liefst schreef zij dit toe aan eene zeer vergefelijke gril en troostte zich met hot denkbeeld naar haar eigen welgevallen het meisje te kunnen bevoorrechten. Het was de verjaardag der gravin. Op het gewone uur kwam de kamenier in hare kamer de luiken van de vensters opeuen en vroeg haar of de kindermeid met den jongeling mocht binnenkomen. Innocenza gaf hare toestemming. Zij tilde met de hand het gordijn van de alkoof op, waarachter de deur verborgen was, en wachtte het jongske af, leunende met den elleboog op de met kanten omzoomde kussens. Het kind, nog niet zeer stevig op de boon tjes, waggelde naar binnen, met moeite in de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1