Transvaal. Binnenland. Gemengd Nieuws. ring is bestreden, om het ten slotte onaanne melijk te verklaren, is het voorstel-Kuijper, ten einde de wet niet in gevaar te brengen, ver worpen met 60 tegen 32 stemmen. We eindigden ons vorig overzicht over den oorlog met de vermelding van den hachelijken toestand waarin Ladysmith zich bevond. We spraken de verwachting nit van een beslissende strijd, maar niemand kon vermoeden, dat een zoo belangrijk gevecht zou worden geleverd; toen we dat afschreven. De Boeren toch namen twee bataljons, te zamen met het personeel 2000 man eu 42 of ficieren sterk, terwijl een batterij van zes stuk ken van den vijand onschadelijk gemaakt zijn. De buit gemaakte kanonnen kunnen de Boe ren zeer te stade komen. Deze overwinning, die in Engeland een die pen indruk gemaakt heeft is voorts van belang om den zedelijken invloed dien zij moet uit oefenen. Bij Glencoe en Elandslaagte, hoezeer het eerste gevecht ten slotte door een haastigen terugtooht der Engelschen gevolgd is en het tweede een gevecht was waarschijnlijk tegen een verpletterende overmacht, leden de Boeren toch aanzienlijke verliezen, en in Zuid-Afrika kouden de Engelschen die twee gevechten nog als overwinningen voorstellen. Nu hebben de Boeren een schitterend wapen feit om op te roemen, en onberekenbaar is de indruk dien dit maken moet op de Afrikaan- ders die nog weilelen, en op Kaffers die booze plannen tegen de Boeren in het schild moch ten voeren. En voor de Boeren zelf is deze zege natuur lijk een spoorslag tot grooter krachtsinspanning. Dan is er eindelijk, en niet het minst te achten, de invloed van dit wapenfeit op het lot van Ladysmith. De linkervleugel d^r En gelschen ligt in het Westendie werd dus bedreigd. Een colonne om de hoogten te be zetten welke dien vleugel beschermen is gevan gen genomen. De gevolgtrekking ligt voor de hand, dat de Boeren daar nu de handen vrij hebben en in de gelegenheid zijn om zuidwaarts trekkende de gemeenschap met Pietermaritzbnrg, Maandag blijkens verschillende telegrammen nog vrij, te bedreigen en misschien wel al te sluiten. De Engelschc avondbladen bevatten een te legram uit Ladysmith van 31 Oct. Het luidt: In den avond bewegen de troepen van de Boeren zich in zuid-oostelijke richting. Het doel schijnt te zijn, zich meester te maken van den spoorweg bij Colenso en de verbinding van de Engelschen met Pietermaritzburg en Dur ban af te snijden. Dit bericht schijnt bevestigd te worden door het volkomen ontbreken van nieuws lieden uit Ladysmith. Daarentegen blijven dc geruch ten van Buller's vertrek naar Natal en van de uitzending van een nieuwe troependivisie van Londen naar Zuid - Afrika onbevestigd. Het ministerie van Oorlog heeft maatregelen genomen voor de aanplakking van telegram men over den oorlog des Zondags aan de post- voor haar man, voor een aangenomen kind en genegenheid voor een oprecht vriend te bevat ten Neen, niet zooveel, gravin antwoordde Frosio. Voornamelijk, herhaal ik, indien het aan genomen kind en de oprechte vriend niet de geringste sympathie aan den echtgenoot inboe zemen. Maakt gij hieruit waarlijk met ernst op, dat ik van Rodolfo minder houd naarmate ik mij gehecht heb aan Sanlinella Ach, dat maakt mij boos. Gij zijt geen kenner van het raenschelijk harterger nog gij zijt een rust verstoorder van het geweten. Frosio had haar uitgelokt in het strijdperk van tegenspraak. Komen de wroegingen u plagen, gravin? zeide hij, ternsergeslageu, terwijl hij zijn best deed te glimlachen. (Wordt vervolgd.) kantoren, die 's Zondags open zullee zijn. De Engelsche verliezen bij de capitulatie van Nicholson's Nek worden thans minder ge raamd. De Daily Chronicle becijfert het getal man nen, die daar krijgsgevangen zijn gemaakt, op 1000 in het geheel en het verlies van de En gelschen in den oorlog met de Boeren tot dus ver op 1822, dc vermisten medegerekend. Uit Kaap-tad wordt van 1 November ge- meldt Het bericht van de overwinningen der Boe ren heeft groote ontroering verwekt. Sir Alfred Milner is ongerust over de hou ding der Afrikaanders. In de twee gevechten heelt generaal White aan dooden, gewonden en krijgsgevangenen 3500 tnan verloren. lie" Vrijstaters hebben zich van Colenso meester gemaakt en dus de Engelschen den terugtocht afgesneden. Generaal White zelf is gekwetst. De insluiting van Ladysmith is vol tooid. De Boeren zijn meester van den spoorweg naar Pietermaritzburg en Durban. Mafeking is nauw ingesloten. De Boeren hebben de uitvallen der belegerden teruggesla gen en verwachten de overgave der stad. De inneming van Colesberg door de Vrij staters wordt bevestigd. Bij het onderzoek in de afdeelingen van hoofdstuk IX (Waterstaai) der Slaatsbegrooting, kwam het navolgende ter sprake voor wat betreft het postwezen. Aangedrongen werd op verbetering van de positie van postboden, bestellers, conducteurs en assistenten. Van verschillende zijden werd op bevordering van Zondagsrust voor de beambten van poste rijen en telegrafie aangedrongen. Vermeld werd, dat aan de postboden en brievenbestellers slechts 7 verlofdagen zijn toegekend, en dat die ver loven zelfs niet altijd worden genoten. Eenige leden wenschten, dat het personeel oin de 14 dagen een vrijen Zondag zou hebben. In verband hiermede werd beperking van den dienst op Zondag wenschelijk geacht. Eenige leden wenschten een uniform 3-cents- tarief voor het vervoer van brieven ingevoerd te zien. Enkele leden wenschten verlaging van het tarief voor de verzending van telegrammen. Opnieuw werd op bezorging aan huis van aangeteekende brieven aangedrongen. BRESKENS, 3 November 1899. Aan het postkantoor Breskens en de, daar onder ressorteerende, hulpkantoren werd gedu rende de inaand Oct. ingelegd 5377.48; terugbetaald ƒ7229.71. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, boekje draagt het nummer 2958. Dinsdag arriveerde in de haven alhier een ijzeren aakschip tof het inladen van bieten voor de fabriek van den heer Ylekke te Oud- Gastel, dat een inhoud heeft voor niet minder dan 750.000 KG. beetwortelen. Tot dusver was nog nimmer een schip van zulk eene kolossale afmeting in onze haven aangekomen. Tot onderwijzer te Zuidzande is benoemd de heer J. J. Bliek te Biervliet. In de Transvaal-commissie die te Groede is gevormd hebben zitting de jonge dames M. Aalbregtse, E. Brakman, Joz.d. Jac. Brakman, M. Cappon, N. Cijsouw Cd., J. Fremouw, S. de Hulster Ad., I. van Heijfte, M. Meijer, N. Salome Ad., E. Tack, W. Verbeek, M. Verdick, M. L. Verstringhe, M. de Vlieger en A. Voogdt. De welbekende I. T. te Oostburg zal andermaal met den strafrechter in aanraking komen. Woensdagmiddag werd hij gevankelijk naar het huis van bewaring te Middelburg overge bracht, ter zake dat hij in worstelende houding met eene vrouw was gevonden, door een paar buurvrouwen, die op hot hulpgeroep der vrouw waren toegeschoten. IJzendjjke. Voor de Ned. - Zuid - Afrikaan- sche Vereeniging door een Transvaal-comité alhier is bijeengebracht ƒ31.50 De bruto-opbrengst der inzameling door het jonge-dames-Transvaal-comité te Breskens bedraagt ƒ153.175. Tijdens het lossen van een schip met klipzout te Zwijndrecht, vond men in de lading zwarte boonen, iets langer maar smaller dan tuinboonen. Enkele kinderen en ook volwas senen aten ervan, aangelokt door den zoeten smaak, met het ongelukkig gevolg, dat na 'eenige uren een kind onder lievige hrakingen overleed en enkele anderen ernstig ongesteld werden. Aan een particulier schrijven uit Pretoria van October, in de Kamper Ct. medegedeeld, is het volgende ontleend Iedereen die maar eenigszius weerbaar is trekt op, jongens bijna nog kinderen, ziet men naast grijsaards, steunende op „die roer" en hun God. Het is een indrukwekkend maar te/ens hartroerend schouwspel al die goeds vrienden te vertrekken en bij het afscheid nemen vraagt men zich af: zullen wij elkander weerzien Eon jong ventje van 13 jaar trok ook mede, hij moest en zou mee. Heel kalm en ernstig zei hij tegen meJa, ik ga mee naar de Natalgrens en ik moet mee van de eersten zijn die de vierkleur in Durban gaan planten dat is ons gestolen land. De vlag voor het vereenigd Zuid-Afrika is gereed, de Transvaalsche met van onderen een Oranjebaan. Men meldt uit den Haag Het voorbeeld, door een miliioeneujutfrouw gegeven, heeft navolging gevonden bij een millioenenheer, een jongmcnsch, (uit Maastricht), bediende op een kantoor hier ter stede. Nu eens deed hij zich voor als zoon van een generaal of ander hooggeplaatst persoon, daarbij aannemende mooie namen met nog mooier ti tels, dan trachtte hij weder op een andere bedriegelijke wijze goedgeloovigen te bewegen hein geld te leenen op een millioenen-erfenis, welke hem, volgens zijn zeggen, ten doel wa> gevallen. Niets dan leugen eu bedrog natuurlijk. Met de millioeu-erfonis geschiedenis nam de bedrieger ook zijn aanstaanden schoonpapa ts pakken, die, hoewel zelf niet best bij kas, is de blijde verwachting dat zijne dochter met zoon Nabob zou trouwen, hem leonde en leende, zonder ooit een coat terug te zien. En bij de grootmoeder van zijn meisje, die er nogal warm inzat, haalde het jonginensch met evenveel sue ces dezelfde kunst uit. Bij alle familieleden en kennissen van zijn meisje trachtte hij geld los te krijgen. Eindelijk liep hij in den val eu toen kwam 't uit dat alles slechts schijn was geweest. Het jongmensch zit nu in het huis van be waring. Do reizigers in den eersten trein van Amsterdam naar Vlissingen, werden gisteren morgen, voorbij het station Oudewater plotse ling opgeschrikt door een knal. Even daarm stond de trein stil. Bij onderzoek door hel personeel bleek de Wrstinghouse-rem gespron gen te zijn. Laugzaaiu werd tot Gouda door gereden, waar alles hersteld werd. Ducli bij het station Moordrecht gekomen, sprong weder om de vernieuwde stang, waardoor de trein op nieuw eenigen tijd moest stilstaan om hst de fect zoo goed mogelijk te herstellen, waarna tl Rotterdam de stang nogmaals vernieuwd werd Even voordat Woensdagavond omstreek zes uur een sneltrein het snijpunt van spoor- en rijweg bij 't station Biezelinge passeerde, liep eau voor een rijtuig gespannen paard, ii volle vaart tegen den afsluitboom. De bestuur der had met bemerkt, dat de weg was afge sloten. 't Dier sprong met de voorpooten over des sluitboom. Deze brak en 't rijtuig, waarin be halve de bestuurder, nog drie vrouwen zaten, rolde op de rails. Enkele oogcnblikken, nadat inen het daarrn had verwijderd, vleog de sneltrein voorbij. Een der vrouwen werd licht gekwetst en 1 rjjtuig werd eenigszins beschadigd.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2