voor Zeeinvseli-Vlaanderen. Gravin Ilario. No. 436. Zaterdag 4 November 1899. 9e jaargang. Uit de Tweede hamer. FEUILLETON. H. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Na eenige plichtplegingen 'nopens de beje gening aan het ontwerp ten deel gevallen, be gon de minister van Waterstaat, aan de quaes- tie tan den voorrang van dit ontwerp boven een der andere arbeids-verzekeringen. De regeering was 't eerst gekomen tot de ongevallen-verzekering, omdat die der invali diteit bij de Staats-commissie in onderzoek was, en wijl de ziekte-verzekering eenigszins door den werkman geschiedt, door eene verzekering tegen de risico van de eerste drie weken wacht tijd. Temeer omdat de ongevallen-verzekering gereed was en de regeering zich wilde houden aan het advies van de Staatscommissie, die dit ontwerp wilde vooropgesteld zien, was dit punt aanhangig gemaakt. Bovendien heelt dit ontwerp een rechtsgrond, dat op de ziekte-verzekering niet, terwijl ook deze laatste veel meer is doorgedrongen onder de werklieden dan de eerste. En is nu de ongevallenverzekering niet wer kelijk noodig Jaeen groot aantal ongeval len komt in de fabrieken voor, terwijl het be drag der uitkeeringen te eenenmale ontoerei kend is. Dat zeggende, wil de minister niets afdingen op de humaniteit van vele groote industrieelen die onverplicht de taak der verzekering op zich genomen hebben. En van hen die het niet gedaan hebben, zouden velen het ook willen, uiaar zij kunnen het niet vanwege de concur rentie, waaraan zij hebben het hoofd te bieden. Uit de verslagen der arbeids-inspecteur blijkt en dit is nog een onvolledige opgaaf Uit het Italiaansch vertaald DOOR Wel Iets wat niet mogelijk geweest 'friep zij, worstelende tegen eene opwel ling van misnoegdheid. Ik heb haar om geldige redenen moeten «egzenden. De markies, gereed om te vertrekken, ging *eder zitten. Ik meen gehoord te hebben, dat de graaf nw voorbeeld heeft gevolgd en een jongentje heeft aangenomen. Ja, antwoordde de gravin op ijskouden toon. Het is een edelmoedige wedstrijd, zeide jonge man, eveneens op koelen toon. Maar ik heb aan mijn man de overhand moeten laten. O, is het dat wat u hindert Ik weet het niet, markies. Ik weet dat dat in 2 jaren 8000 ongevallen zijn voorge komen, waarvan zeker percentage met doode- lijken afloop. Men kan wel rekenen dat er 100 ongevallen per week voorkomen, waarvan 70 korter dan 4 weken ziekte veroorzaakten, 30 langer dan 4 weken, 5 met doodelijken afloop, en 1 met blijvende invaliditeit. Deze statistiek slaat nog meer op de nijver heid, bij de spoorwegen, komen soms bij één of twee ongevallen ernstiger gevolgen voor dan in een gelieele week bij de nijverheid. De nood zakelijkheid van voorziening staat dus vast. Als dat nu zoo is, langs welken weg be hoort dan de verzekering te geschieden De regeering heeft bij de beantwoording van die vraag zoowel het belang van de werklieden als van de werkgevers in 't oog gehouden. Terecht heeft de lieer Kuyper gewezen op 't groote gewicht en het heilzame van het ver zekeringswezen. De vraag omtrent den verzekeringsplicht, de publiekrechtelijke zijde der zaak, is zuiver ju ridisch. Maar zeker is 't dat de werkman zoo •poedig mogelijk inoet worden geholpen. De vraag of de werkman recht heeft op schadevergoeding moet zoo spoedig mogelijk worden opgelost. Daarom kan hier de burger lijke procedure niet worden gevolgd, uiaar moet men een administratief rechterlijk college doen beslissen. Neemt men nu het publieksrechte lijk karakter aan, dan heeft men de keus tus- schen het Duitsche en Oostenrijksche beginsel. In Iluitschland is het bedrijfsgewijze, in Oostenrijk territoriaal geregeld. In Duitschland kan men 't bedrjjfsgewijze doen, omdat daar eene vrouw eene moeilijke taak te vervullen heeft. Ik, die tot nu toe in eene zekere soort van onafhankelijkheid geleefd heb, ik heb het geleerd toen ik, gedwongen mij te onderwerpen, Santinella van inij heb moeten verwijderen. Dit gezegd hebbende legde zij den vinger op de lippen. Spreek nooit hierover Het is een uiting van vriendschap die ik mij veroorloof, terwijl gij mij wilt overhalen de vriendschap met u af te breken Ach, markies, hoezeer betreur ik onze onderlinge toegenegenheid van broeder en zuster 1 Zij liet deze woorden vergezeld gaan van een welgemeeuden blik, vol van oprechte goed hartigheid. Zij gaf duidelijk haar vurig ver langen te kennen in hem een vriend te hebben, slechts een vriend. De hand van den markies beefde lichtelijk in die der gravin. Ik kan niet, sprak hij diep bewogen. Ik smeek er u om, markies. Zet elk ongerijmd denkbeeld van u af, dat bij u op gekomen is in een oogenblik van zwakheid en van ledigheid. Doorzoek uw hart en overtuig u, dat het hart van een rechtschapen man in overeenstemming moot zijn met zijn wil. O een groot aantal bedrijven bestaan, veel meer dan hier te lande in ons kleine land. De minister van Justitie trad in eene breede beschouwing omtrent den rechtsgrond van dit ontwerp, en «telde daarbij vast, a. dat in verreweg de meeste gevallen de werkman wien het ongeluk treft hulpeloos staat om vergoeding te krijgen langs wettelijken weg i. dat het rechtsbewustzijn van de natie de aanvulling van die leemten eischt. Naar aanleiding van dien deelde de minister mede, dat de Duitsche wet niet is het stelsel van deze regeering, en dat het niet de bedoe ling is om armenzorg maar om vooszorg te betrachten. De minister wees er op dat de zaak urgent is, en dat als men de gelegenheid tot regeling liet voorbij gaan, dit een echec zou wezen niet voor de regeering, niet voor eenige partij, maar voor het parlementaire stelsel. Nadat nog verschillende sprekers hun stand punt nader hadden uiteengezet, werd de alge- meene beraadslaging gesloten en ging men over tot de artikelsgewijze behandeling. Art. 1 omschrijvende het doel en het be ginsel der wet is aangenomen. Op art. 2 was door den heer Knijper een amendement ingediend, strekkende tot het sluiten van verzekerings-contracten bij maat schappijen of bij onderlinge vereenigingen, in den vorm vau bedrijfsverenigingen, dus eeu onttrekking aan den rijks-verzekeringsbond. Nadat over dit amendement geruimeu tijd is geschreven en in de Kamer met klem is ver dedigd door den voorsteller en door de regee- QodZoo gij slechts ever. nadacht over de vernedering welke gij mij op den hals haalt, over de vaUche verhouding waarin gij mij tegenover uzelf plaatst, u dien ik zoo gaarne voor mijn vriend zou willen bljjven erkennen Ja, markies, gij hebt gedroomd i thans zijt gij ontwaakt. Ik vergeef u alles en zeg tot u kom mij opzoeken, wij zulleu over uwe moeder praten enover Santinellaliep zij uit met aanbiddelijke eenvoudigheid. De markies zag haar oplettend aan. Mag ik u eene vraag doen, gravin Ik luister. Waarom hecht gij u met zulk eene sterke belangstelling, die bijna tot een hartstocht aan groeit, aan dit arme kleine meisje, door u van de straat opgeraapt, terwijl er in uw hart toch geen leemte moet zijn, daar gij opgaat in de liefde voor uw echtgenoot Zeg mij hoe legt gij het aan om lief te hebben wat hij niet liefheeft Gravin Ilario sidderde en haar gelaat be trok. Evengoed zoudt gij mij kunnen vragen waarom ik naar uwe vriendschap haak Volgens uwe meening zou er geene ruimte genoeg zijn in het hart eener vrouw om liefde

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1