Gravin Ilario. voor ZcciiwNtli-VlaainIcmi. Jïo. 435. Woensdag 1 November 1899. 9e jaargang. Uit de Tweede Hamer. FEUILLETON. II. O. '99 HET NIEUWSBLAD Abonnementspriis: Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentiepriis: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertcntiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééa ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. ffe «rillen nog eens terug komen op de al- gemeene beraadslaging, gevoerd naar aanleiding in de ingediende ongevallenwet, waarbij een breed licht is geworpen, op de Staatsinmenging bij de sociale hulp. Dr. Kuiper, de leider der anti-revolutionaire partij, stelde voorop dat de werkman en zijn na te laten be trekkingen recht hebben op schadeloosstelling i. dat de wet dit recht moet vaststellen en de werkgever de premie moet betalen c. dat de wet den werkman zekerheid moet geien, roor het verkrijgen der hen toegezegde verzekering i. dat vrijheid van verzekering, onder be hoorlijke overheidscontrole moet gegeven wor den; e. dat geschillen door scheidsrechters uit beide partijen moeten worden samengesteld, en f. dat de kosten van toezicht der over - beid door het rijk moeten worden betaald. De ingediende wet toetsende aan de ge- eischte stellingen kwam hij tot de slotsom, dat rij niet aannemelijk is, zonder eetie wijziging, belichaamd in de voorgestelde amendementen, die hel doel dier stellingen het meest nabij ko men. De heer Troelstra, sprak, namens zijne par- tijgenooten in de Kamer, voldoening uit over bel feit, dat zijn sedert jaren verdedigd stelsel geen tegenspraak heeft ondervonden En al brengt die voldoening niet mede, een prineipiëele verdediging van het beginsel dat dc Staat de zorg voor alle bemoeiingen op zich hea Uit het Ilaliaansch vertaald DOOR XXIV. Na verloop van eene week overleed markie- "n Ftosiohaar zoon omhelsde het stoffelijk overblijfsel der dierbare afgestorvene, schoof een m'é haar vinger en borg dien in zijne portefeuille. Hij bestelde het rijtuig en reed naar de villa der Ilario's. braaf Ilario was er de man niet naar om iemand te vertroosten. Na een kort en koel onderhoudjmet den markies, die, bleek van het °°rgeslane leed en in zwaren rouw, als eene geestverschijning voor zijne oogen stond, ging 9 dus, met zijn geweer gewapend, naar buiten. De gravin vernam het bericht met oprechte droefheid, en na den markies hare deelneming ttUlgd te hebben, eindigde zij met te zeggen, moet nemen, zoo wilde hij toch in dezen de Staat wel gebruiken als het op dit oogenblik eenig beschikbaar instrument tot regeling van eenige dringende onderwerpen. De regeering huldigt het beginsel van ar menzorg, uitgewerkt ir. het stelsel van verze kering. Datzelfde beginsel huldigt de Duitsche wet, staande tegenover de eigenlijke regeling der verhouding tusschen werkgevers en werk lieden. Dat is ook het uitgangspunt van deze regeering. Maar het is feitelijk het uitgangspunt van ons allen, hoe wij dan ook onze beginselen vooropzetten. De overtuiging, dat voorziening moet ge schieden, berust op de ongelukkige positie der werklieden en de noodzakelijkheid om daarin te voorzien uit een algemeen Staatsbelang. Het is hier dus een vermomde armenzorg. Het beginsel van gemeenschappelijke zorg voor de gemeenschappelijke lasten geldt wel voor de waterschappen, doch niet voor de ver zekering. Wat de regeering hier doet, is nog onbekend in onze wetgeving en zoo komt men W6er tot hetzelfde uitgangspunt terng. Vandaar komt de regeering tot de stelling, waarlegen wij opkomen, dat het een rechtsplicht is van de arbeiders om zich te verzekeren. Voor den industrieel is het geen ongeluk, wanneer de arbeider getroffen wordt; een an dere arbeider treedt in diens plaats. Het belang van den werkgever om zich te verzekeren bestaat niet en den werkman ont breekt het middel om zich te verzekeren, waarbij hij wel belang heeft. Men kan hier dus niet spreken van onderlinge gevaren-verzekering en dat hij haar als zijne zuster moest beschouwen en zij van harte deelde in de smart die hem getroffen had. De markies bleef alleen op de wereld over. Gij gaat weder reizen vroeg Innocenza. Neen, antwoordde de markies. Wijd u aan de belangen van uw vader land, neem ambten, betrekkingen, het beheer over iets aan. Vul het ledige aan dat thans in uw leven ontstaan is, door gsvolg te geven aan de edele gevoelens die u bezielen. Verhef u boven het groote aantal leegloopende en onnutte rijkenGij kunt met uwe onafhan kelijkheid en uw rijkdom uzelf gelukkig maken door u op het welzijn van anderen toe te leg gen. Eer aldns op waardige wijze de nage dachtenis uwer moeder. De markies hoorde haar aan, maar zweeg. Bovenal moet gij zorgen dat gij u in het huwelijk begeeft, vervolgde de gravin. Hot eerste vereischte daartoe ontbreekt mij de liefde. Nu zweeg de gravin op hare beurt. Ik zal nimmer trouwen en ik zal liever uwe raadgevingen in praetijk brengen ten op zichte van een werkzaam leven, ten nutte mij ner inederaenschen doorgebracht. In elk geval, het tegendeel kan niet afgeleid worden uit het feit dat de werkgever de premie betaalt. Het rechtsbeginsel is dus niet dat het rechts bewustzijn de verzekering eischt. Tegen die afleiding van den rechtsplicht der arbeiders verzet hij zich dus met alle kracht, ter wille van da consequentie voor verdere arbeidersver zekering die op den arbeider moeten drukken. Dat kan niet het ideaal zijn van hen die het eigenlijke arbeidersleven en de behoeften der arbeiders niet kennen. Wij verwachten nog meer van het initiatief, van de opgewektheid der arbeiders dan van sociale wetten en dus moeten wij zorgen dat de arbeider niet door allerlei lasten worde gedrukt, die des arbeiders politieke organisatie, zijne oeconoinische ont wikkeling kunnen tegenhouden. De Staat moet zeer zeker misstanden opheffen, maar daartoe moet de arbeider niet bijdragen. Daarvoor moet de Staat zelf zorgen. Prin cipieel willen wij dus ook de kosten der onge vallen-verzekering door den Staat doen dragen. Toch achten wij 't in casu wenschelijk, dat de werkgever de premiën opbrengo voor de ongevallenverzekering om den werkgever zoo veel mogelijk te dwingen tot voorkoming van schade. Daarom behoort de werkgevei per soonlijk belang te hebben by de betaling der premiedan krijgt althans de werkman de zekerheid dat de patroon hem voor schade zoo veel mogelijk zal vrijwaren. Dat is nagenoeg het beginsel der Engelsche vakvereeuigingen, althans het goede daaruit. In een volgend artikel geven we de verde diging van dit ontwerp weer. Eerstens voor wat betreft het technisch ge- gravin, gelukkig kan ik nooit meer worden 1 Mijn hart behoorde aan mijn moeder en ik vond rust door haar te aanbidden. Groote Hemel I Voortaan zal ik niets meer gevoelen dan onrust, verveling en al de bitterheid van het bestaan. Ik ben gekomen om u een ge dachtenis van haar te brengen. Ilij nam den ring uit zijne portefeuilla en kuste dien. Staat gij mij toe u dezen ring aan uw vinger te steken De gravin stak de hand uit. En nu vertrek ik, riep de markies,^op staande. Waarom zoo haastig Omdat dit onze afspraak is, gravin. Maar de vriendschap Vriendschap is een veelzeggend woorden een zeer edel gevoelen, waarmede gij bekend zijt en dat gij kunt begrijpen en eerbiedigen I Ik niet 1 Ik vertrek. De gravin bleef zitten, bedrukt, met neer geslagen oogen, peinzende. Vaarwel, markies Alessandrozeide zij, plotseling de oogen opslaande, waarin behalve de gewone goedhartigheid «en licht verwijl lag opgesloten.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1