voor Zeeiiwscli-VliiiiiHlm'ii. Gravin Ilario. No. 434. Zaterdag 28 October 1899. 9e jaargang. IJit de Tweede Kamer. FEUILLETON. Transvaal. 1)1 IET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.3(5. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Dinsdag is in de Tweede Kamer de behan deling aangevangen vau de ongevallenwet, dat is die, welke den werkgevers de verplicht bonne werklieden te verzekeren tegen de ge volgen van ongevallen, voorkomende tijdens de uitvoering van arbeid voor hunne patroons. Bij de algemeene beraadslaging werd niet getreden in de onderdeden nooh in de voor gestelde amendementen. Dientengevolge waren de betoogen eenigszins onvolledig. De rij der sprekers werd geopend door de socialistische afgevaardigde Schaper, die op verre na niet voldaan over dit ontwerp, dat reeds door andere op het arbeidersgebied had behooren vooraf te gaan, het toch wenschte te aanvaarden, ter voldoening van een eereschuld. De heer Bastert zich vereenigeude met het beginsel van het verzekeringswezen, gaf toe, dat de wet de verzekering van den werkman door den werkgever moet regelen. Maar de uitwerking van dat beginsel stond hem tegen, welke bezwaren door de schriftelij ke gedachtenwisseling eerder toe- dan af geno men zijns Waar bij dit ontwerp te veel is toegegeven aan de theorie, is er te weinig rekening ge houden met de praktijk. Het amendement-Kuyper komt veel aan 's sprekers bezwaren tegemoet, en het kan zelfs de brug worden voor een eenvoudiger regeling, dan die van dit ontwerp. De heer Van Kol juichte bet toe, dat met dit ontwerp de sociale politiek in de Tweede Kamer haar intrede had gedaan, dank zij den Uit liet Ilaliaansch vertaald 60. DOOR 11. O. Hij stond op en liep de kamer op en 'neer. Wat zou hem beter te stade komen bedrei gingen of een verzoek Een verzoek zou hem bovenmate vernederd hebben, eene bedreiging kon Rosa allicht tot wrok vervoeren en haar h«t denkbeeld aan de hand geven hem te ver raden. De zekerste weg was haar door mid del van geld te vermurwen. Luister, Rosa, sprak hij op kalmen toon. Ik heb verscheidene gegronde redenen ora ge hoorzaamheid en voorzichtigheid van u te vor- deren. Indien gij mij belooft aan de gravin te zeggen wat ik u zal voorzeggen, dan zult gij van mij uit dankbaarheid eene ruime belooniug ontvangen. De arme vrouw vatte moed en wischte zich een traan uit de oogen. Onderricht mij aangaande hetgeen ik tot invloed van de niet langer te keeren arbeiders beweging. Toch zal deze ongevallenwet een gevoel van onvoldaanheid en van onvoldoendheid achter laten. Ter beëindiging van den klassenstrijd behoo ren practische hervormingen ingevoerd te wor den. De arbeider heeft recht op hulp van den Staat, maar hij heeft daarop ook aanspraak in geval van ziekte, invaliditeit en ouderdom voor zich en zijn gezin. Dit is meer waard voor hem dan eene ongevallen verzekering. Deze hadden dan ook de voorkeur verdiend. De wet, zooals ze daar lag, zou meer komen ten gunste van den werkgever, dan van den werk man. Daartegen behoort gewaakt te worden. De heer Van den Bergh van Heemste miste in deze wet de verzekering ten behoeve van de dienstboden en de landbouwers. Zich vereenigende met het beginsel der wet, zal zij nog al wat wijzigingen behooren te on dergaan alvorens zijne stem aan dit ontwerp te kunnen geven. De heer De Visser begroette de indiening van dit wetsontwerp met blijdschap. Is hj een voorstander van eigen hulp, in het onderhavige geval is dat voor de arbeiders niet mogelijk. Deze hebben daartoe te geringe inkomsten, en men kan toch moeilijk aan de zwakste partij de lasten opleggen. Hij beschouwde den grondslag van dit ont werp uit drieërlei oogpunt, n.l. uit dat der humaniteit, uit rechtskundigen grond en uit hoofde van sociale overwegingen. Wijl de verzekering niet mag krijgen een tint van armenzorg, wijst hij het eerste punt af. mevrouw de gravin moet zeggen. Luister. Morgen rijdt gij met mij mede naar staddan zult gij mijns vrouw zien, die u haarklein zal ondervragen naar alles betrel- fende die vreemde dame. Maar ik zou weieens willen weten, mijn heer de graaf, wie over haar gesproken heeft viel Rosa hem levendig in de rede. Dat kan voor u van geen belang wezen. Op de vragen mijner vrouw hebt gij te ant woorden. dat de onbekende eene niet ieugdige vrouw was, groot, donker van uitzicht. Mijnheer de graai 1 Mijnheer de graaf! beknorde hem Rosa, ten hoogste verontwaar digd. Gij moet het zeggen Ik verkies het zoo Is er u iets aan gelegen den vrede in een gezin te bewaren Bekommert gij u om het leven uwer meesteres Ach, mijne arme meesteres, mevrouw de gravin I riep Rosa uit met eene niet te mis kennen hartelijke deelneming. Welaan dan 1Sinds gij mijne vrouw liethebt en haar acht Gave God dat allen haar zdó achtten en lief hadden als ik De graaf fronste de wenkbrauwen maar Rosa Het tweede punt komt komt hem niet vol doende voor, omdat niet alleen een arbeider aanspraak heeft op een natuurlijk recht van schadevergoeding. Weshalve hij zich het liefst met dat der sociale overwegingen vereenigde. En de bevoegdheid tot inmenging van Staats wege in deze beweging achtte hij boven twijfel verheven. De heer de Savornin Lobman had eveneens een tweetal bezwaren tegen de strekking van het ontwerp. Eerstens de beginselloosheid en tweedeus do bevoorrechting die aan eene zekere groep in de maatschappij geschonken wordt. De droeve tijdingen over de nederlaag der Boeren zijn spoedig door meer verblijdende berichten gevolgd. Hoe goed het was om de mededeelingen van Engelsche zijde onder voorbehoud aan te ne men, is maar al te zeer gebleken. Vooral moet men op zijn hoede zijn, bij de beoordeeling der oorlogstelegrammen, daar de telegraaf geheel in handen der Engelschen is, en natuurlijk alleen dat gene doorlaten wat hen geschikt voorkomt. Stuksgewijze is nu aan den dag gekomen, dat de gevechten bij Glencoe en Elandslaagte verre van beslissend geweest zijn. Eerst Zaterdag zijn de Boeren begonnen met de hoofdaanval, die tegen Dundee gericht was. De loop der gebeurtenissen laat zich aldus had alle vrees op zijde gezethet ijs was ge broken en zij verstoutte zich om ronduit voor haar gevoelen uit te komen. Mevrouw de gravin te bedriegen is even erg als Onze Lieve Vrouw te beleedigen kwaad te bedrijven in zijn eigen huis is erger dan daarbuiten, want het komt mij voor, dat men niet in staat zou zijn God in de kerk te hooren. En u, mijnheer de graaf, ik durf het zeggen nu ik eenmaal zóóver ben gegaan u, mijnheer de graaf, u heeft eene slechte daad bedreven, als het ware vóór het altaar. Zwijg I Waarom komt u van mij vergen dingen te zeggen die niet waar zijn Ik zou in eeuwigheid gezwegen hebben, liever dan leugens te vertellen. Gij zult aan mijne vrouw zeggen dat de onbekende lang, donker, lealijk was Ha I Moet ik dat zeggen Ja, dat, niets dan dat 1 Zij was de moeder van het jongske, begre pen De moeder Zij was de moeder, dat weet ik, zeido zij, herhaaldelijk met het hoofd knikkende. Gij moogt niet dralen haar te verzekeren,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1