B Binnenland. Van eigenlijke krijgsbedrijven hoort men nog zoo weinig, dat het haast de inoeite niet waard is om te vermelden. De gerechten die zich voordeden zijn scher mutselingen geweest van weinig beteekenis, maar toch wordt eerstdaags ter hoogte van Harrismith een algemeen treffen, dat van het hoogste gewicht kan zijn, Terwacht. Te Hesters Farm liggende aan den Spoorweg naar Harrismith, en Aeton Homes zijn de ge vechten eergisteren morgen te 10 uur aange vangen en waren des avonds nog aan den gang. De resultaten zijn er nog niet van be kend. Er liep een gerucht dat de Boeren zich van Helpmakaar hadden meester gemaakt, maar dit bericht heeft zich weer niet bevestigd. Er blijkt hoe langer hoe meer uit, dat m6n uiterst voorzichtig moet zijn met het aannemen der berichten, want wat vandaag gemeld wordt wordt den volgenden dag weer herroepen. Overigens geen belangrijk nieuws omtrent de krijgs-operatiën. Het Bestuur der Nederl. Zuid-Afrikaansche Yereeniging heelt de volgende circulaire ver spreid Nu de oorlog tusschen Engeland en de hei de Hollandsche Boerenrepublieken van Zuid- Atrika is uitgebroken, ligt het, dunkt ons, op den weg van het Nederlandsche volk om door een gemeenschappelijke daad van zuivere barm hartigheid op welsprekende wijze te toonen, van welk een eerbiedige bewondering en warme toegenegenheid ons het hart is vervuld voor de stamverwanten, die daarginds de onafhankelijk heid van hun volksbestaan met kracht van wapenen zullen hebben te verdedigen. In het vertrouwen, dat ons denkbeeld door bijna iedoren Nederlander met groote ingeno menheid zal worden begroet, verzoekende wij u dringend daarvan blijk te geven door op bij gaande lijst een flink bedrag te teekenen. Het bijeengebrachte geld stellen wij ons voor te besteden lo. Voor het uitzenden van volledige am bulances of verbandmiddelen naar Zuid-Afrika door tusschenkomst van de Nederlandsche af- deeling van het Roode Kruis. 2o. Voor het ondersteunen der in den strijd verminkten of achtergebleven betrekkingen van op het slagveld gebleven burgers. 80. Voor zoodanig doel als ons gepast zal voorkomen ter verzachting van de gevolgen van den oorlog. Overtuigd als wij waren, dat ons beroep op het Nederlandsche volk niet te vergeefs zou worden gedaan, zijn wij met het oog op het belang eener spoedige afzending van verband middelen er reeds toe overgegaan drie belang rijke zendingen, in overleg met het hoofdbe stuur der Nederlandsche afdeeling van het Roode Kruis, naar Pretoria en Bloemfontein over te maken. Iu iedere plaats is iemand uitgenoodigd om de inteekenlijst zoo ruim mogelijk te versprei den. Wat dunkt u De markies dacht er over na. Zeg aan Innocenza dat gij mij gesproken hebt, dat zij mij morgen hier in huis zal aan treffen en dat wy dan 's avonds samen naar buiten kunnen rijden. Frosio zag op zijn horloge. Gij hebt nog tijd uwe moeder te ver wittigen, voegde de graaf er bij, wien het denkbeeld toelachte den volgenden dag zijne vrouw in stad te ontmoeten en aldus te eerder een eind aan het voorval met den zakdoek te maken. Frosio was op het punt van neen te zeggen, doch hetzij de weusch om het verlangen zijner moeder te kunnen bevredigen, hetzij eene on- wederslaanbare aandrang om Innocenza weer te zien deed hem van meening veranderen en in het voorstel toestemmen. De graaf reed naar zijn landgoed te en de markies slapte in den trein op weg naar de villa in het geberg te. (Wordt vervolgd.) BRESKENS, SO October 1809. De heer J. G. Meijer Jr., secretaris en ontvanger der gemeente Groede, heeft aan het Rijks-archiefdepot in Zeeland ten geschenke aangeboden eene zeer belangrijke verzameling handschriften. Deze stukken schijnen alle af komstig te zijn van de familie Le Clercq, waartoe de echtgenoot des schenkers behoort, in het bijzonder van Phillippe le Clercq, die in het laatst der vorige eeuw secretaris van Breskens was. De meeste stukken behooren dan ook tot het archief dier voormalige heerlijkheid, terwijl het rechterlijk archief van Breskens door deze schenking op zeer gewenschte wijze wordt aan gevuld. Aan den schenker is de dank der regeering betuigd. IJzendijke, 18 Oct. Hedennamiddag ontstoud alhier in den Oranjepolder brand in een naast het woouhuis vau den arbeider J. van Laere staand schuurtje. Spoedig waren er een aantal hulpvaardigen bijeen die met emmers water den brand die zich nog al ernstig liet aanzien, spoedig hadden gebluscht. Er is een geit en 20 konijnen ver brand en eenige wintervoorraad. De oorzaak is onbekend. Schoondijke, 19 Oct. Hedenavond hield de gemeenteraad eene openbare zitting, die door alle leden, behalve de heer De Smidt, die met kennisgeving afwezig was, werd bijgewoond. Na lezing en goedkeuring der notulen deelde de voorzitter mede, dat bij de gedane kasop- neming aanwezig was ƒ8132.865, en dat bij brief van Ged. Staten was kennis gegeven, dat er geene bedenkingen bestaan tegen de vast gestelde wijzigingen der Algemeene Politie verordening. Beide stukken voor kennisgeving aangenomen. Daarna kwam aan de orde oen schrijven van het Bestuur der Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in het Kanton Oostburg, houdende mededaeling, dat de algemeene ver gadering dier maatschappij heeft besloten de gewone tentoonstelling te doen plaats hebban in deze gemeente, en tengevolge waarvan in verband daarmede werd verzocht tot dat doel de lokalen der openbare school in do maand September gedurende een achttal dagen af te staan, onder voorwaarde dat nh gebruikmaking die lokalen ten koste der maatschappij weder in orde zullen gemaakt worden. Zonder hoofdelijke stemming werd besloten aan dit verzoek te voldoen. Ingekomen was een verzoek van J. P. Con tant houdende verzoek om met ingang van 1 Novemhor a. s. als waarop hij het door hem bewoonde huis wegeus verkoop zal moeten op leveren en door onvoorziene omstandigheden niet in de gelegenheid is geweest om zichjvéór dien tijd van eene nieuwe woning te voorzien, het tegen dien datum in eigendom aan de ge meente overgaande huis vau de Wed. Q. Con tant tot 1 Februari te mogen bowonen. A. C. Contant mede-bewoner van het be doelde huis, had insgelijks, mede namens zijne moeder Wed. G. Contant een verzook ingediend om het met 1 Nov. op te leveren huis nog tot ongeveer half November te mogen blijven bewonen, om reden dat het voor hunne reke ning nieuw gebouwde nog niet bewoonbaar is, uit oorzaken die niet aan hen, adressanten kun nen geweten worden. Burg. en Weth. stelden naar aanleiding van beide adressen voor om dat van J. P. Contant van de hand te wijzen en dat van A. C. Con tant om te billijken redenen, iu te willigen, en wel, overeenkomstig de opmerking van den heer A. Luteijn, lot uiterlijk 1 Dec. a. s. De heer Luteijn wees nog op het verschil in de verzoeken. De laatste vraagt om het voor slechts enkele dagen te bewoneu, maar de eerste wenscht daarvan tot 1 Febr. gebruik te maken. Dan zal hij wellicht toch nog eens moeten verhuizen want het is niet te voorzien, dat zijn aan te besteden nieuw te bouwen huis, dan reeds gereed zal zijn. Daarna werd het voorstel van Burg. en Weth. met alg. stemmen aangeuomen. Gelijk de vergadering bekend is, is bij het overlijden van den gemeenteveldwachter Lako aan diens weduwe het salaris voor het inge vallen kwartaal uitgereikt. We meenden hiermee te kunnen volstaan, doch nader is gebleken dat de financieels toe len dc stem® JUT w len ei die to Ontz di eslo Bri iu. Ni vai [Veisc ian I hoek. Piete Jacol bus, 0' Corn stand minder gunstig is, weshalve Burg. Weth. in gemoede kunnen voorstellen aan I, doelde weduwe, uit waardeering voor de gedachtenis van den overleden trouwen ti ,f°«ijl wen veldwachter, eene toelage le geven aj Jel ƒ50 in eens. Dit voorstel werd met algemeene aangenomen. Tengevolge van de voortdurendo uitbreidii van de kom der gemeente in de richting IJs- dijke werd op voorstel van Burg. en We goedgevonden om in die nieuwe buurt lantaarn te plaatsen ter plaatse waar dit meest geschikt zal blijkeu. De behandeling der gemeente-begrooiing tot geene enkele op- of aanmerking aanleid en werd overeenkomstig de door Burg. en \V|'n gedane raming voorloopig vastgesteld in 1 vang en uitgaat op ƒ16808.745. Daarna werd de openbare zitting ter behandeling in comité-generaal van" ets reclames op den aanslag in den Hoofdeliji Omslag. Hoofdplaat, 18 October. Heden kwam voerman Boerjon van Biervliet de haven reden met een met 1400 KG. beladen wi toen hij het ongeluk had te struikelen, het gevolg, dat hij onder zijn wagen tti kwam. Deze reed hem over zijn beenen, door de enkel afgereden en een wonde in been veroorzaakt werd. Door dr. Beijers van Biervliet werd gei kundige hulp verleend, waarna de ongeluhl per rijtuig huiswaarts werd vervoerd. Er is bericht ontvangen, dat de «Holland" op een rots bij de Duizend is geloopen. Deze eilanden-groep ligt ten noorden Java. De Holland is in 1898 pas in dienst en meet 3900 ton. Den 7 Januari jl. vertrok het schip Nieuwediep. Te 's Heer-Arendskerka vond men week een boeren-arbeider stervende in veld. Na des daags als naar gewoonte te hel gewerkt, schijnt hij onwel te zijn gewordei Na thuis te zijn gebracht is hij des overleden. Zaterdagmorgen vond er in de heid van Long-Island een verschrikke raiup plaats met de passagiersboot «Km State", behoorende tot de Bridgeportlijn til reis naar New-York. Door een onbekende oorzaak ontstond in het middelste gedeelte van het vaai waar de vlammen binnen korten tijd gen eu de gemeenschap tusschen voor- en; terschip werd afgesneden. Het Hbl. v. Antw. beschrijft het vrei tooneel, dat nu volgde, op de volger.de Vrouwen en kinderen liepen gillend dl het te water laten der booten bemoeilijk» biddend en smeekend aan de bemanning een plaatsje in de reddingboot af te staan. Over het algemeen onderscheidde ziel bemanning, die uit 23 man bestond, op ge wijze door lafhartigheid eu wreedheid. Toen zij een der reddings booten te hadden gelaten, klommen zij als katten de touwen der davits er in en weigerden wen en kinderen er in te laten. Ieder tl te. voor zich en de zijnen le zorgen; bei zoo die gegeven werden, werden niet vei Een der 56 passagiers liet langs een een vrouw en twee kinderen in de boot ken; een jonge man hielp zijne vrouw, zeelieden smeokend haar in de boot op te men, maar als antwoord sneed een der zen het touw der davits door, tengevolge van de boot water schepte ed zonn. Eene moeder worstelde in de golven hare kinderen te redden; het was een selijk tooneel. Bij het neerlaten der andere booten W den de passagiers op de natrozeu ta .scbm als zij de touwen doorsneden véér de vol was. Gelukkig werden met dit tut 34 menschenlevens gered. Velen vonden nog een plaatsje op een dingsvlot, terwijl sommigen, met redding! dels aan, zich daaraan vastklauiden. Van vele opvarenden onderscheiden zich nige vrouwed door haar moedig gedrag.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2