voor Zeeuwsdi-Vfauuideren. Sravin Ilario. No. 432. Zaterdag 21 October 1899. 9e jaargang. (1 Advertentieprijs: FEUILLETON. Transvaal. i lift ET NIEUWSBLAD raujj Abonncmeiitsprijs: Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Qroote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééil ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Eene^belangrijke wetswijziging'. Door den minister van oorlog zijn de ont- lerpen van wet tot reorganisatie van onze erende strijdkrachten en tot wijziging der mi litieiet der Tweede Kamer aangeboden. Allereerst wordt voorgesteld over te gaan tot fechaffing van de schutterijen, zoowel de dicnst- loende als de rustende, en^te vervangen door ten landweer. De samenstelling der landweer wordt niet bij deze wetidoch naderJgeregeld. De sterkte van hc-t jaarlijksch contigent der itionalo militie, dat tot nu toe 11.000 man bedraagt, zal voortaan, met inbegrip van 500 zee-miliciens, 17500 beioopen, waarvan 12.300 man roor volledige oefening en 5200 man voor de verkorte oefening, te bepalen op 4 maanden, rallen «orden ^opgeroepen. Betrekkelijk de vier maanden korte oetenings- tijd wordt voorgesteld, dat deze in vredestijd rallen dienen ter vervanging van het thans bestaande blijvend gedeelte en in oorlogstijd tot unrnllings-reserve. De dienst der z.g. vier-maanders wordt sa mengesteld uit vrijwilligers, dat zijn zij, die neb als ingeschreven dienstplichtige vóór de loting als zoodanig aanmelden. Daartoe worden echter alleen toegelaten zij, die door handen- •rbejrl helpen voorzien in de behoeften van het gezin waartoe zij behooren of waarin zij zijn opgenomen. Zij geven, door zich "als vrijwil liger voor den vier maandschcn dienst aan te zelden de kans om vrij te loten prijs, maar daar staat tegenover, dat die dienst valt tijdens ie wintermaanden. Uit het Italiaansch vertaald DOOR II. c. Beneden op de binnenplaats liep de knecht m en uit, en de graaf, in de schaduw van bet venster gezeten en geheel in gedachten 'erdiept, zat op zijn gemak zijne sigaar te lookcn. Over een half uur zou hij weer ver trekken, met het doel om Rosa te polsen aan bande de [onbekende, en hij overwoog bij ikzelf, of het voor alle zekerheid ook beter wezen Rosa mede terug te laten komen, flat de gravin van haar elke gewenschte uit- kon verkrijgen. Hij zat te denken, op 2|j«e sigaar te bijten hij zuchtte en schudde vo tijd tot tijd het hoofd. Wie had kunnen denken, dat uit een raampje de vierde verdieping aan den anderen kant de binnenplaats, vlak over hem, verborgen noor een grof blauw gordijn eene vrouw hem "and te begluren De volledige oefening waarvan hierboven sprake is, kan voor de Seredenen hoogstens 18 en voor de onberedenen hoogstens 12 maanden bedragende eerste oefeningstijd van deze laatste berust echter op eene organisatie van ongeveer 81/2 maand. De wettelijk verplichte herhalingsoefeningen voor de onberedenen zullen voortaan 12 weken bedragen, voor hen, die niet meer dan 8!/2 maand voor eerste oefening onder de wapenen zijn geweest, dus ook voor de vier-maanders. Voor hen die langer voor eerste oefening in dienst zijn geweest, wordt de tijd der herha lingsoefeningen verminderd, terwijl deze voor de bereden wapens 6 weken of minder zullen du ren. De diensttijd voor de onbereden wapens zal in het leger op 8 jaar en in de landweer op 7 jaar en voor de bereden wapens 8 jaar be dragen. De inlijving der miliciens zal voortaan twee maal per jaar plaats hebben, nl. tusschen 1 en 15 Maart en tusschen 1 en 15 November. Mede wordt voorgesteld tot afschaffing van de vrijstelling voor d9 eenigo zoons. Zij die dus geheel allóón zijn, zullen dit als reden van vrijstelling kunnen doen gelden. Het aantal regimenten infanterie zal van 8 tot 12 worden uitgebreid. De pontonniers zullen worden ingedeeld bij de genietroepen, waarvan alsdan een regiment wordt gevormd. Het leger zal, behalve uit enkele speciale korpsen, zooals de rijdende artillerie, de torpe- dislen enz. bestaan uit 3 samengestelde divisiën elk van 3 regimenten veldinfanterie, 1 Als hij geweten had dat het Amalia Veber was Zij, geknield op een voetenbankje, stak voorzichtig het hoofd vooruit, zich krampachtig aan den zoom van het gordijn vasthoudende, waarachter zij zich zoo noodig terstond weer kon verschuilen. Groote zweetdroppelen parelden op haar voorhoofd, waarover de dnnne blonde haren wanordelijk neervielen. Zij was armoedig ge kleed en zag er vervallen uit, gelijk eene vrouw uitgeput door vermoeienis, gebrek en zieleleed. Dat zij er eertijds bevallig had uitgezien, niemand zou het hebben kunnen raden, op dit oogenblik waarin eene bittere spijt en veront waardiging op haar gelaat geteekeud waren. Zij zag graaf Ilario en prevelde binnensmonds: Ik ben twintig jaar en ik gevoel mij oud; ik had vrienden en ik heb geen enkelen meer; ik was niet gewoon te werken en nu werk ik van den ochtend tot den avond Monster die gij zijt De graaf blies den rook van zijne sigaar uit het raam en tuurde, geheel inet zijne over denkingen vervuld, naar de voorbijdrijvende wulkjes, die de zou verduisterden. Monster die gij zijt 1 herhaalde Amalia Veber van uit haar dakkamertje. regiment cavalerie en 1 regiment veld-artillerie; 1 reserve divisie en 3 regimenten veld-iufan- terie, en 2 afdeelingen vesting-troepen, elk bestaande uit I regiment vesting-artillerie, res pectievelijk van 5 en 4 bataljons, en 2 regi menten vesting-artillerievan deze afdeeling ressorteert er één onder den commandant der stelling van Amsterdam en één onder die van de Nieuwe Hollandsche waterlinie. Het rijk zal verdeeld worden in 36 land weer-districten, in verband waarmede de pro vinciale stal en de militie-commissarissen zullen worden afgeschaft. Hoe sneller verbindingen om het nieuws van het eene oord der wereld naar het andere over te brengen, hoe langzamer vloeien die over de oorlogstoestanden van don jongsten tijd. Turkije en Griekenland lieten aanvankelijk weinig van zich hooren en bij slot van reke ning waren de mededeelingen nog zeer partij dig. Spanje en Amerika deden het in den beginne voorkomen alsof er geen oorlog was, terwijl de Transvaalsch-Engelsche oorlog er ook eene schijnt te worden van moderne taktiek. We gelooven dat, nu de oorlog een voldon gen feit was, velen teleurgesteld zullen zijn, dat de Boeren niet terstond krachtiger zijn opge treden. Hun talin"n moet den Engelschen, die nog voortdurend krijgslieden en oorlogs-materiëel aanvoeren, ten goede komen. De graaf hoorde stemmen op de binnenplaats, stond op en zag uit het raam. Zijt gij daar, markies Ha, zijt gij in de stad 1 Ik kom boven. Markies Frosio kwam boven. Hij was neer slachtig gestemd. Ik was aan het zoekefi van een uwer bedienden oin hem dezen brief te overhandigen die aan u geadresseerd is, zeide Frosio. Nu is het onnoodig, daar ik u mondeling de bood schap kan doen dat mijne moeder ernstig ziek ligt en naar de gravin vraagt, wie ik dringend smeek haar te komen bezoeken. Maar ik kom niet vóór morgen weer bui tan. De markies was zeer teleurgesteld. Ik moet naar gaan en de reis daar heen is niet kort. Denkt gij, dat het uwe mosder zwaar zou vallen nog óón dag te moeten wachten Zij verwachtte haar vandaag 1 De ge neesheer raadt aan haar vooral kalm te hou den. Doe zoo, markies. Ga zelf naar Inno- cenza en verzoek haar morgen ochtend in stad te komen. Vertrek met den trein van vier uren, dan kunt gij met dien van negen terugkeeren.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1