voor Zeenwscli-Vlaandorcn. Gravin Ilario. Ko. 431. Woensdag 18 October 1899. 9e i aargang. FEUILLETON. V -TTTTCT T T T T 2(„ i'1. i I ET NIEUWSBLAD sib AVSiRf nsbnorfad jix leb gin»l Ir' .niiü^og ftmw niöhnr.U I fl'jBiochgBltin ni wvpioov .b(j:r.rfa^jJrr' Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs-. Van 1 tot. en met 4 regels 25 cents; elke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Transvaal. o Het is te verwachten geweest, dat op het door de Transvaalschc regeering gestelde ulti matum de oorlog als geproclameerd kan wor den beschouwd. Zoodra de termijn van de laatste en uiterste (ontwaarde was verstreken, hebben de Boeren ling-Nek bezet, alwaar op 28 Januari 1881 too'n besüsseuJe slag tusselien de Engelschen en de Boeren is geleverd. Van bepaalde krijgsverrichtingen hoort men nog niets. We zullen ons daarom voor ditmaal bepalen tot enkele beschouwingen. Voot het oogenblik kan men aannemen dut de winter is begonnen, die zich hoofdzakelijk kenmerkt door zware regens en hagelbuien. "eze regens komen echter ten goede aan het gras roor de paarden. Wellicht kunnen ook de Boeren profijt trek ken vau den regen, daar er gebrek is aan goed drinkwater. Overigens is er proviand in vol doende hoeveelheid aanwezig. Omtrent het kamp der Boeren leest men, dat het primitief is ingericht. De oefeningen en discipline zijn niet, zooals we de vorige week reeds meedeelden, wat men in Europa pleegt te zien, maar het resultaat is toch zeer bevredigend, daar ieder voor zich zelf zorgt. Hoogstwaarschijnlijk zal de strijd een lang durige zijn. En dat is in het nadeel der Boe- itn. De Engelschen kunnen er zich voor het oogenblik slechts toe bepalen om de ainvallen du Boeren te pareeren. Zij hebben op verre Uit het Italiaansch vertaald DOOR II. c. Zal ik het andere gordijn ook in brand 'leken? Ot neem de moeite van dit te blus- 'dien, vervolgde zij; in angstige spanning over den afloop van hare heldendaad. VVat de min aangaat, denk er niet meer overl Ben paar bedienden kwamen aanloopen, en '"vijl men trachtte een grooter onheil te 'oorkomen, hielp merouw Marr. Innocenza den lood afzetten, maakte haar mantel los en liet «r aan een fleschje reukgoed ruiken. Neem een 'beetje rust, ga wat op uw W liggen Die ellendige sleutel! Waar lijk! Ik heb eene groote onhandigheid begaan 1 Och. die mannen zijn onverdragelijk met ounne haast en hunne drift. Uw man is bui tgewoon korzelig, en ik, zie nul ik heb dan sleutel willen vinden en in plaats daarvan heb na niet de benoodigde troepeu beschikbaar om aanvallender wijze op te treden. Maar daar de Boeren van bepaalde aanvallen een gewetenszaak maken, en daartoe niet licht zullen overgaan, kunnen de Engelschen .hunne troepen voortdurend vermeerderen, zonder veel te verliezen. Op dit oogenblik zijn ongeveer 3000 man onder Sir George W hite vereenigd te Ladys— mith, en binnen eenige dagen zal de Bristche troepenmacht in Natal ten naastenbij 15,500 man bedragen, met drie regimenten cavalerie en vijl batterijen artilllerie. Aan de Kaapsche zijde van de grens der Republikeinen besehibt Engeland over 25000 man, met inbegrip van de geregelde troepen te Kimberley. Mafeking en andere punten van de grens zijn, gelijk men weet, in der haast tot zekere hoogte in staat van verdediging gebracht. De mobilisatie van het legercorps in Enge land omvat, nu ook de eerste lichting der re serve opgeroepen is, veel meer troepen dan men eerst wilde uitzenden. Combattanten en niet-combattanten te zamen, bedraagt de sterkte van de troepen die in ge reedheid gebracht worden, 52,138 officieieren en manschappen met 114 kanonnen. Daaron der bevindt zich een cavalerie-divisie van acht regimenten (5334 man). Naar het oorlogster rein kunnen van bovenstaand aanlal gezonden worden 49,306 man (dus behalve de troepen die reeds in Afrika aanwezig, of nog onderweg ziju), terwijl 2832 man bij de operatiebasis moe ten achterblijven. Natuurlijk is het legercorps voorzien van veldhospitalen, een ballonafdeeling, enz. Daargelaten de mogelijkheid dat in de ik het gordijn in brand gestokenl O! Het zal mij mijn leven lang spijten! Het is een ongeluksdag, zeide de gravin. Dat is zoo, maar hij zal 'goed eindigen. Mij dunkt, nu zult gij er niet meer aan den ken om uit te rijden! Vindt gij ook niet, graaf? Innocenza is ge schrikt en zij heeft rust noodig. Ik kom morgen terug, sprak de graaf, afscheid nemende. Ik heb de paarden laten inspannen en mijn phaëton besteld, dan kan ik dadelijk doorrijden: gij weet waarheen. Vaarwel! Maar Ik had zoo gaar ne mijne arme kleine Santinella gezien! Vandaag is het onmogelijk! Doch ik zal u tijding van haar overbrengen. Die krijg ik alle weken. Over een paar dagen kunt gij haar gaan opzoeken Ja, dat zal ik doen. Goede reis, Rodolfo! De graaf vertrok, reed heen met den knecht, en de gravin bleet ernstig en treurig achter. De voorvallen van dezen morgen hadden haar zeer terneergeslagen. Kaapkolonie zelf een deel der bevolking voor den dienst opgeroepen wordt, zal Engeland dus in 't geheel over een 70,000 inan kunnen be schikken, maar, gelijk gezegd, eerst over ver scheidene weken, terwijl nog niet te bepalen is, welk gedeelte van die strijdkrachten voor gar nizoenen, bewaking der uitgestrekte verbindings lijnen enz., afgezonderd moeten worden. Aangezien de aanval in 'l begin dus wel van de zijdo der Boeren zal komen, moet men het oog gevestigd houden op drie kanten Natal, de grens van Betsjoeana-land, en de grens der Kaapkolonie (Wesl-Grikwaland inbegrepen). Volgens de telegrammen beginnen de Boeren reeds te doen wat verwacht was. Zij bezetten de belangrijke strategische punten ten noorden van Newcastle in Natal. De berichten van het oorlogsterrein moeten altijd met eenige reserve worden aangenomen. De sterkte van de krijgsmacht, die de Boeren reeds in het veld hebben gebracht, wordt ver schillend aangegeven. In het geheel schijnt men hun aantal te mogen begrooten op 13,000 man, verspreid tusschen Van Reenen's pas en Vrijheid, dus langs de geheele noordelijke en noordwestelijke grens van Natal. Daarvan staat de hoofdmacht, omtrent 8000 man, bij Volksrusteen reserve bevindt zich daarenboven te Standarton. Tegenover Kim berley wordt de sterkte der Boereu op 3000 man geschat, Cronjé zal aan de westelijke grens over 3 of 4000 man kunnen beschikken, aan de Portugeesche grens staan 2 of 3000 man, en kleinere afdeelingen zijn verspreid in de grensdistricten in het uiterste noorden en zui den van de republiken terwijl een vrij aau- XXIII. De helft van zijn fortuin zou de graaf er voor over gehad [hebben, indieu hij maar de plaats mocht ontdekken, waar freule Veber zich ophield. Haar zien, haar het misdrevene verwijten, haar door zijn toorn verpletteren Hij had haar bemind in een oogenblik van opgewondenheid, alleen om het genot te smaken van een dier misslagen te plegen, waardoor bij voorkeur bezadigde mannen zich laten mee slepen, als wilden zij, eer hunne bloeiende jeugd vergaat, ook eenmaal de bedwelming van de verrukking eener zegepraal oudervinden, en weten wat het kost eene zonde te bedrijven, een deel van hun hart. een sprank van hun geloof op te offeren. Geslaagd in zjjn voornemen, kwam hij tot de ontdekking haar niet van harte te bemin nen; vandaar dat hij haar van zich stiet, niet uit deugdzaamheid, maar louter omdat hij haar moede werd, ua eerst het schrale stekje tot zich genomen te hebben, dat in de schaduw van zijn dak, omringd door zijn rijkdommen en gekoesterd door zijne grenzelooze liefde, tot eene sterke bloeiende plant in zijn gezin moest opgroeien.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1