Gravin Ilario. tl. 5* No. 429. Woensdag 11 October 1899. 9e jaargang. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: Buitenland. FEUILLETON. II. O. Binnenland. 3 vu BET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Van 1 tot en mot 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De diplomatieke handelingen, die zeer uit— eenloopend en mitsdien voor de oningewijden riet recht duidelijk zijn, hebben de vorige week er toe meegewerkt, dat de verschillende geno men maatregelen ter bewaking van de Trans- uileche grens, en de wederzijdsche krijgstoe rustingen reeds werden beschouwd als openlijke vijandelijkheden. De sterke veronderstelling, dat de oorlog is uitgebroken is tot nu toe tot eene veronder stelling gebleven en stelt men nog alle pogingen in het werk urn den vrede te bewaren. Door John Morley werd dezer dagen op eene ragadering te Carnarvon in Wales het woord gevoerd, ten gunste van den vrede. Hij sprak de ine'ening uit, dat de onhandige diplomatie en de onzinnige pogingen van de oorlogspart ij en de oorlogspars verantwoordelijk lijn voor de crisis. Spreker zeide met nadruk dat een kolossale fout begaan was door de regeering te Pretoria toen zij het vijfjaarskiesrecht introk, en Cham berlain's voorstellen van den achtsten September verwierp, rnsar de Britsche regeering beging, volgens Mofley, een grovere fout toen zij de ferscht-ondcrhandeling gesloten verklaarde. Spreker begreep niet hoe Devonshire zeggen hn dat de kiesrechtkwestie nooit een ernstig gachilpnnt is geweest tusschen Engeland en Transvaal. Met angst zag hij de voorstellen der rtgeering tegemoet ter vervanging van die kiesrechtvoorstollen, want dat beteekende biunen- landsche hervormingsplannen voor Transvaal, el" I '5 iedr 'g kil ghs 18! b 22S 55. Uit het Italiaansch vertaald DOOE XXII. Gravin Ilario had in haar geest de draad nog gesponnen, die haar tot het vermoeden en torna toi de zekerheid moest leiden dat haar i> men haar bedrogen had. Hare gedachten, ver- -1, van het bericht, dat freule Veber in haar geweest was, hadden zich eerst aan de •"gelijkheid vast geklampt, dat Amalia Veber e romanesk was, uit Wcenen komende, gehoopt W iemand van de familie Ilario buiten aan te p™en. Do ontmoeting echter met het kind i»' gekust en met tranen besproeid had, «erom hare verdwijning zonder eenige tijding i ii ^genaamd achter te laten, ontnam haar dit 'moeden en bracht een chaos van verwonde- B8i van afschuw en ontsteltenis in haar ge- 'eweeg, waardoor zij uitermate ontroerd die geknutseld zouden kunnen worden in Dow. ningstreet. Daarmee kon men, dacht Morley, geen vrede houden, dewijl dat gelijk stond met een vermomde annexatie, waartegenover dan het spooksel oprees van een anti-Engelschen staten bond in Zuid Afrika. De verovering der Boerenrepublieken, zeide Morley ten slotte, zon ten gevolge hebben dat zij langdurig door de Engelschen bezet moesten blijven, en dat zou de samensmelting der rassen in Zuid-Atrika geducht vertragen. Spreker raadde aan, daarnaar te streven, door een rechtvaardige vredelievende politiek. Niettemin wordt aan de vredelievende bewe ging, die zich mede in Engeland sterk openbaart weinig succes meer toegekend. Immers een proclamatie waarbij de legerreservers worden opgeroepen is reeds geteekend. Het aantal man schappen dat opgeroepen wordt zal niet grooter zijn, dan om ieder bataljon, dat naar Zuid- Afrika gezonden wordt, op een sterkte van 1000 inan te brengen. Den 17den dezer moeten zij zich aanmelden. De toestand in Transvaal is overigens zeer ernstig. De uitlanders die de Transvaal verla ten, hebben zeer veel te verduren van de ge wapende burgers. Van het zoogenaamd oorlogsterrein wordt gemeld, dat de Spoorwegbrug over de Oranje rivier, op last der regeering zal ondermijnd worden. De boeren staan gereed om Lang Nek te bezetten, terwijl de troepenbewegingen der boe ren in den omtrek van New Castle zich voort durend uitbreiden. Wordt als reden van het talmen der Engel en geschokt werd. Nauwelijks alleen gelaten met haar echtgenoot, trad zij wankelend naar hem toe en zag hem met doorborenden blik aan. Gij moet weten van wie dit kind is, waarvoor Amalia Veber uit Weenen gekomen is om het te omhelzen. Maar wat deert u, Innocenza, dat gij spreekt van Amelia Veber In 's Hemels naam Wie heeft u gezegd dat Amalia Veber de persoon is die dien nacht daar geweest is en haar zakdoek verloren heeft Gij zegt het Nu ja, maar waarom? Omdat eij een zakdoek in handen krijgt met de naamcijfers A. en V. 1 Wees kalm Laat ook mij eerst tot bezinning komen Ga zitten. Hij verlangde een oogenblik om na te den ken. Maar spoedig had hjj het dichte weefsel saamgesponnen, waarin hij zich kon verschuilen. Hij dwong de gravin te gaan zitten, nam tegenover haar plaats en trachtte haar tot be daren te brengen. Luisterer is eens vrouw gekomendat geloof ik zij zal baar zakdoek verloren heb ben, dat kan ik ook geloovenhier is die zak doek. Hij is gemerkt A. V., en om die reden Nu zijn wij alleen, ik kan dus vrijuit spreken. schen opgegeven, dat ze niet voldoende strijd vaardig zijn, hetzelfde wordt gezegd van de Transvalers die nog wachten op de Oranje— Vrijstaters wijl deze nog niet gereed zijn. Dat de Boeren nog niet op Natalsch grond gebied gevallen zijn, bevestigt zich, maar hunne maatregelen zijn genomen om op het eerste teeken de tannel bij Volksrust te versperren, LaDg Nek en de Majoeba-heuvel (op Engelsch grondgebied) te bezetten en het voortrukken der Engelschen in deze richting zoo goed als on mogelijk te maken. De te Pretoria gevestigde Ieren hebben een manifest verspreid, waarin zij erg te keer gaan tegen hunne oude vijanden, de Engelschen, en hartelijke sympathie met de Boeren betuigen. De kroegen en koffiehuizen op den Rand worden gesloten. Dezer dagen hebben de ministers van water staat en van binnenlandsche zaken in oogen— schouw genomen het zelfwerkende toestel, in Amerika in gebruik bij de verkiezingen en waarop in de Tweede Kamer reeds vroeger de aandacht is gevestigd. Het toestel, dat voor de Amerikaansche voor schriften is ingericht, en met het oog op de bepalingen van de Nederlandsche kieswet niet onbelangrijke wijzigingen zou moeten ondergaan, en bij algemeene invoering zeer belangrijke uitgaven zou vorderen, werd den ministers in bijzonderheden uitgelegd door den vertegen woordiger van den buitenlandschen fabrikant, Bij den HemelZoudt gij verlangen dat ik in tegenwoordigheid van eene arme onwetende vrouw zulk een gewichtig geheim zou openba ren Ik ben een man van eer en in deze zaak geldt het de eer van een ander I Hebt gij begrepen, Innocenza, mijne lieve, begrijpt gij het ïtu En hij streek haar de lokken van het mar merwitte voorhoofd, lielkoosde haar en zag haar met een onwederstaanbaren liefdevollen blik aan. Hoor mij verder aan. Er leeft eene vrouw die ik nauwelijks ken, daar ik haar slechts even gezien heb. Het is eene ongelukkige vrouw, die beminde eti bemind werd en thans haar leven eenzaam doorbrengt. Zij is de moeder van dit arme wichtjedat haar niet meer toebehoort en ook nimmermeer toebehooren kan, omdat ik aan een sterfbed de gelofte aflegde het kind aan anderen te zullen toevertrouwen. Welnu, Innocenza! die vrouw heeft waar schijnlijk geen weerstand kunnen bieden aan het verlangen om haar zoon te zien Ach 1 verbeeld u I Gesteld dat de moeder van Santiuella nog in leven ware, zou zij haar kind dan niet komen omhelzen, al vond zij bet in uwe armen Deze arm ziel ia gekomen Zij weet dat ik voor het kind zorg draag, en

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1