Binnenland. Gemengd Nieuws. echter op welke wijze hare vroegere voorstellen verworpen zijn, kan de regeering thans niet opnieuw voorstellen forinuleeren. Is de wensch naar vrede werkelijk oprecht was, dan kon het ingetrokken voorstel der E11- gelsche regeering tot het instellen eener ge mengde commissie uit Transvalers en Engelschen bestaande om de zaak grondig te onderzoeken, een uitstekend middel geweest zijn om tot eene bevredigende en eervolle oplossing te komen. De Transraalsche regeering geeft blijk het ringelooren der Engelschen moede te worden en eindelijk in het strijdperk te willen treden om zijn volkomen onaihankelijkheid te bevechten. Dat zij geen mogelijkheid meer zag om tot een vergelijk te komen, blijkt wel u't het feit, dat jongstleden Maandag de zittingen van de Volksraden voor onbepaalde» tijd gesloten zijn, waarbij President Kruger eene sluitmgsrede hield, zeggende, dat alles aanduidt op den ko menden oorlog, en dat een geest van logen over de andere landen gevaren ismaar wat het volk van Transvaal verlangt, is zich zelf te regeeren. Al kwamen er duizenden om hen aan te vallen, er zou niets te vreezen zijn. Want bij den Heer ligt ten slotte de uitspraaken Hij zal beslissen. Toen Jameson's rooftocht ondernomen was, kwamen duizenden kogels over onsmaar geen burger werd gedeerdwèl sneuvelden er aan de andere zijde meer dan honderd. Zóó bewees de Heer dat Hij de kogels richt en dat Hij de wereld regeert." De voorzitter van den Volksraad, Lucas Meijer, zeide dat het niet is eene kwestie van kiesrecht waarom het gaat, maar een kwestie van roof. Liever zou hij zijn leven verliezen dan zijn land. De Heer zal wellicht thans bepalen, wanneer het uur der bevrijding voor de Boeren zal slaan. En zoo ging het voort. De toon was een, die vertrouwen in den goeden uitslag ademde. Na vergelijkender onderwijs de verschil lende hemelhoog geprezen ontsmettingsmiddelen tegen mond- en klauwzeer te hebben onder zocht, heeft de chef van hel departement van landbouw en nijverheid in frankrijk de voor keur gegeven aan „Lysol", waarvan de groote antiseptische kracht hem duidelijk is gebieken. In eene circulaire, gericht aan de inspecteurs van het vee en aan de veeartsen, beschrijft hij, van ambtswege, het gebruik er van als volgt A. Vee. De ontsmetting der disren heeft plaats door hun lichaam te besprenkelen door middel van een sproeier of een gieter met veel gaten, met eene oplossing van Lysol van drie percentof ongeveer 3 eetlepels vol op 1 liter water. De poolen en andere lichaamsdee- len, die veelal bevuild zijn met den drek der dieren, worden vooraf met lauw zeepwater ge- wasschen. B. Stallen en Gereedschappen. Het le- ger-stroo, zoowel als het voedsel dat in de etensbakken of ruiven achter blijft, moet wor den weggenomen. De bodem van den stal moet deur uit en kom er nimmer weer in, tenzij ik u laat roepen I Hij hield den vinger naar de deur gestrekt, zoolang tot de vrouw met gebogen hoofd er uit gegaan was. Mag ik komen vroeg mevrouw Marr. en stak het hoold naar binnen. Niemand komt hier in de kamer, ant woordde de gravin. Mevrouw Marr. maakte zich haastig uit de voeten, maar, te oordeelen naar hetgeen zij ge zien had, was zij overtuigd, dat er iets onge woons plaats greep. Lieve hemelWat zal mij overkomen De graaf is buiten zich zeiven van woede en Innocenza ziet er ook niet uit als eene heilige Wat zal er lusschen hen voorvallen Zij besloot de voedster na te loo- pen, ten einde van haar de verlangde inlich tingen te verkrijgen, en zij verkreeg die ook werkelijk. (Wordt vervolgd.) vervolgens worden afgewasschen met overvloe dig water, zoodat die goed rein is tot in alle hoekjes. De muren, etensbakken, ruiven, deuren, vens ters, alles wat in aanraking kan geweest zijn met den drek, of met de zieke dieren, moeten worden afgewasschen met kokende oplossingen van koolzure potasch, met kokende loog, terwijl de oppervlakte steeds moet worden afgekrabd om de stof los te maken. Na deze algemeene reiniging wordt eene op lossing van Lysol van 3 percent gesprenkeld, zoodat ze tot in alle tusschenruiinteii kan door dringen. De afvoerbuizen van de inestgier moe ten evenzoo worden behandeld, eerst met veel overvloedig water gereinigd en dan met de op lossing van Lysol. De mesthoopen, de binnen plaats, de papieren, de drinkplaatsen, ze worden alle besproeid. C. Ontsmetting van personen. Ieder, die in aanraking is geweest met besmette dieren, moet zijne handen, zijne kleeren en zijn schoei sel afwasteilen met bovengenoemde oplossing. Als aanvulling op het bovenstaande kan nog dienen, dat het zeer wenschelijk is vóór de staldeur eene laag Lysol-poeder van 5 a 6 cM. dikte te strooien, waarin de dieren dus zelf hunne zieke pooten desinfecteeren, telkens als zij in den stal in of uitgaan. Men schrijft aan de N. R. Crt. Reeds werd medegedeeld, dat sommige sui ker-fabrieken, die enkele dagen geleden haar campagne hadden willen beginnen, daartoe niet in staat waren, wegens den geringen aanvoer van beetwortelen. Dit laatste is hieraan te wijten, dat alle bie ten, met meer dan 25 pet. tarra, moeten ge weigerd worden. Deze bepaling heeft de bond van suikerfabrikanten gemaakt, en door de strenge financieels overeenkomst tusschen den bond en zijn agenten, waagt niemand het daar van at te wijken. Het aanhoudende regenachtige weder maakt het in de kleistreken echter zoo goed als on - mogelijk do wortelen gemakkelijk van de aan hangende aarde te zuiveren, bij eene eenigszins spoedige levering. Vroeger bestond er eene bepaling, dat de tarra boven 15 pet. dubbel zou worden afgetrokken ook dit was dus een prikkel om de bieten zoo zuiver mogelijk af te leveren maar de agenten knoeiden hiermee en in hot algemeen met het berekenen van de tar ra, die afgetrokken werd, al of niet met mede weten van den fabrikant. Om hieraan, evenals aan lal van andere knoeierijen, een einde te maken, heeft de bond nu ook deze nieuwe be paling vastgesteld. BRESKEKS, (i October 189». Anrdeilburg, 2 Oct. Heden werd alhier ten verzoeke van de Wed. F. Klaaijsen en erven en ten overstaan van den notaris J. M. de Graaff publiek verkocht het boerJerijtje ge naamd de „Ooievaar" waarvan kooper werd dhr. J. Vcrkruijsse alhier voor ƒ740. De gemeenteraad van Arnemuiden be sloot met 4 tegen 3 stemmen den gemeente secretaris met ingang van 1 Januari a. s. te ontslaan en hem van af Woensdag j. 1. tot genoemden datum te schorsen. Tot kommies bij 's Rijks Directe Belas tingen Invoerrechten en Accijnzen is o. a. aangesteld de heer P. J. de Blaeij te Retran- chement. Hem is als standplaats tijdelijk Geertruiden- berg aangewezen. Groedc, 0 Oct. In de heden gehouden zit ting van den Gemeenteraad waren afwezig de heeren W. Salomé en A. Lombaard. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige zitting werd medegedeeld, a dat het besluit tot verhooging der jaarwedde van het hoofd der school te Kruisdijk is goedgekeurd i. dat van den heer C. P. Geelhoedt was in gekomen een schrijven houdende dankbetuiging voor het zijnen opzichte gunstig genomen be sluit e. dat bij de gedane kasopneming bij de gemeente-ontvanger in kas was ƒ4026.08. Voor kennisgeving aangenomen. De voorz. deelde voorts mede dat de door den raad voorloopig vastgestelde verordenin gen tot het heffen van begrafenjsrechten, leges ter secretarie en schoolgelden, van Ged. Staten waren teruggekomen ter wijziging. In art. 1 van de eerstbedoelde verordening was niet opgenomen, dat rechten verschuldigd waren voor het overboeken van eigen graren voor het stichten van gedenkteekenen op graven en voor het maken van eigen gralkelders. Uit die tot heffing van leges ter secretarit voor de verrichtingen van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand moet vervallen de be paling dat rechten verschuldigd zijn voor het ontbieden voor particulieren van extracten uit de registers van den Burgerlijken Stand uit andere gemeenten. Eindelijk werd voor de regeling der school gelden eene wijziging noodig geacht, die dov Burg. en Weth. in dier voege werd voorge- steld, dat het verschuldigde voor een tweedi en opvolgende kind een vierde deel van hel voor het eerste verschuldigde zal bedragen. Op de dagschool wordt 40 cents per maand en per kind gerekend, voor het tweede zal het dus 10 cents, of samen 50 zijn. Zoodoend) wordt voor 3 kinderen 60, voor 4, 70, voor 5, 80 en voor 6, 90 cents. Overeenkomstig het voorstel van B. en IV. werden deze wijzigingen met alg. stemmen aan genomen. De gemeente-begrooting voor 1899 weid zonder eenige aanmerking met algemeene st. voorloopig vastgesteld. Op verzoek van de erven Houtzager zal hen wegens overlijden van A. I. Houtzager remissie van diens aanslag in den Hoofdelijken Omslag voor 6 maanden worden verleend. Op een vraag van den heer Fretnouw deelde de voorzitter mede dat een gebrekkige zinkput iu overleg met het polderbestuur in orde zal gemaakt worden. Daarna werd de zitting gesloten. Door een agent te Amsterdam is Maau- dag eou persoon uit een bierhuis ill de Spui straat aldaar, alwaar hij zich in een kast had verborgen, naar liet bureau St. Pietershal ge- bracht. De arrestatie geschiedde op aanwijzing van een ander, die iu gemeld bierhuis ƒ125 was kwijt geraakt. Uit een door den commissaris van politie in gesteld onderzoek is gebleken, dat genoemde personen met twee anderen, die onbekend zijn gebleven, kaart gespeeld hadden, waarbij be doelde bezoeker alles verloren had, hetgeen even eens het geval was met den aangehoudene. Het heeft er wel wat van alsof er in de oestercultuur in Zeeland eenig nieuw leven ontstaat, voornamelijk ten opzichte van het zoe ken, naar voor cultuur geschikte terreinen bui ten het territoir van de Oosterschelde om. Eerst was het dc zandkreek. Daarvan ging aanvankelijk een groote roep uit, zoodat velen hun oogen daarheen richtten maar ook dhit zijn meer magere dan vette jaren beleefd, meet geld is verloren dan gewonnen, vreest men, hoewel ook zeer enkelen cr met voordeel be zig zijn. Verder ging men proeven nemen in de Mos selkreek in de Westerschelde bij Borsele; in een verlaten, doch opnieuw gerestaureerden oesterput te Ter Neuzen. Op de Westerschelde vooral is het oog in den laatsten tijd gevestigd. De Oosterschelde produceert sinds jaren »1 niet meer dien kracbligen, vetten, oester van voorheen. Over het „waarom niet", is al veel gezegd en geschrevenenkelen gelooven liever hopen nog aan een herstel van dien ach teruitgang, dien velen ondervinden. Al dat zoeken en proeven nemen elders ge tuigt daar voldoende van. Groei en vischvorming in de Westerschelde leveren dit jaar verrassende resultaten de oes ters, dit jaar daar geplaatst, zijn zoo vol en zoo vet, als de Oosterschclde-oester van weleer. En wel is het zeer te bejammeren, dat de bodem van de Westerschelde zich voor de cul tuur niet leent, zooals die vau de Oosterschel de, want dan zou de oude roem van den Zeeuw schen oester zeer waarschijnlijk herleven.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2