voor Zcfiinsrli-Vliiiiiuli'mi. Gravin Ilario. No. 428. Zaterdag 7 October 1899. 9e jaargang. Abonnementsprijs: Advertentieprijs: FEUILLETON. II. c. BET NIEUWSBLAD Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. Transvaal. Het is reeds geruimeu tijd te voorzien ge veest, dat de oorlog geprovoceerd door Enge land in de Transvaal niet achterwege kon blij ven. Begin dezer week is ze uitgebroken en trokken de Engelschen de grens over. Engeland was niet tevreden te stellen met de toegestane eischen, het w ilde meer, het wilde de geheele Transvaal. De gevoerde onderhandelingen hadden geen ander doel, dan zich op een oorlog voor te bereiden. En dat Transvaal zich onder schoonklinkende morden niet laat uitplunderen is meer dan na- Innrlijkonze stamverwanten kunnen zelf in die verre gewesten hunne oude natuur niet taloochenen. Ia het niet opmerkelijk dat de beschaafde staten tegenover de beschaafde wereld in het laatst van de huidige eeuw zulke slechte voor beelden geven omtrent humaniteit in de glans der verlichte denkbeelden, waarop men zich zoo gaarne voorstaat. Eusland nam het initiatief tot het houden eener samenkomst van verschillende natiën der aarde om maatregelen te beramen voor eenen algeineenen vrede, en 't is Rusland dat Finland onderdrukt, op eene wijze dat heel Europa er més gemoeid is geweest. Frankrijk gaf een tooneel te aanschouwen, vaarvan men overal naar de beschaving is doorgedrongen gruwde. Engeland heeft in den laatsten tijd zooveel met de beginselen van recht en onrecht ge- Uit het Italiaansch vertaald 54. door Op deze woorden volgde een pijnlijke stilte, De graaf was geheel van zijn stuk gebracht, zijn hoofd bonsde, de grond wankelde onder zijne voeten. Het feit, 't welk hem onbekend Was, maakte op hem den dubbelen vreemden indruk van verbazing ten opzichte van Amalia Veber en van angst ten opzichte zijner vrouw. Een donkere blos bedekte zijn mannelijk ge laat, en aangezien zijn geweten hein niet toe liet onbevooroordeeld en bedaard het geval te benordeelen, riep hij de overmoedigheid, de on beschaamde vermetelheid te baat, die veelal den genen ten dienste staan die zich hunne vast beradenheid voelen ontzinken. Hij trad op de vrouw toe en hief zijn arm dreigend op. Gij zijt een lage bedriegster die leugens uitstrooit, ot wel gij hebt gedroomd Mijuheer! riep de vrouw geheel onthutst. schommeld, dat men er van walgde. Is het wonder, dat juist om het onbillijke waarop Engeland de Transvaal bejegende eene algemeena belangstelling is ontstaan in de moei lijke critieke dagen welke Transvaal doorleeft. Het is evenmin te verwonderen, dat aan de Transvaal eene overwinning wordt toegewenscht, dat Engeland voor immer van zijn gouddorst zal genezen zijn. Inmiddels heeft de rede niet een zoodanige invloed op de Engeische regeering kunnen uit oefenen, dat het oorlogsgevaar is kunnen afge wend worden. Immers de Engelschen zijn de grenzen van de Transvaal overgetrokken en in de vlakke velden van het district Kimberley aangeland, op een punt waar men zeker niet gedacht had dat de krijgsoperatiën een aanvang zouden heb ben genomen.' Wellicht omdat de Engelschen daar minder gevaar loopen van de vreemde wijze van oorlog voeren gelijk de Transvalers doen. Daar omtrent de geopende krijgsverrichtin gen nog zeer weinig bekend is, willen we eens even eene korte beschrijving geven omtrent de Boers op het oorlogsterrein. Het is bekend, dat de Transvaalsohe Boeren zeer goede schutters zijn. Van kinds at oefenen zij zich reeds in deze kunst, waardoor zij eene ongekende vaardigheid in het hanteeren van het geweer krijgen. Een staand leger zooals wij ons dat hier voorstellen, bestaat in Transvaal niet. Zoo wordt dan ook bij het uitrukken niet gecommandeerd zooals dat bij een staand leger plaats vindt, doch de aanvoerder gaat vooruit Gij hebt den zakdoek gestolen, die hier wellicht in de eene of andere doos is blijven liggen. Ja, beken het maar. En aldus... Neen, bij Godneen, ik heb hem niet gestolen, mijnheer de graaf I Hoe zou freule Veber in mijn huis heb ben kunnen komen?... Freule Veber die hier zoover van daan is voegde hij er bij, de stem hoe langer hoe meer verheffende. Zij is in den nacht gekomen het was erg koud zij liet haar mantel in de voorka mer en begon te weenen en het kindje te kus sen. Dat is niet waarklonk donderend de stem van den graaf. Waarom zou dit onmogelijk waar kunnen zijn sprak de gravin, inet zwoegende borst, terwijl haar gelaat al de kenmerken droog van de innigste verontwaardiging. Waar was Rosa ging de graaf voort. Rosa was bij mij en smeekte mij toch te zwijgen 1 O, ik zou ook niets gezegd hebben, ik ik heb gesproken om dien zakdoek. En zij snikte en verborg haar gelaat in de handen. De graaf doorgronde aanstonds de ware toe dracht der zaken. Amalia Veber was, eer zij en ieder die zijn land lief heeft volgt hem. Wordt de aanval te gewaagd geacht, dan wordt sums zoo'n aanvoerder zelfs teruggehou den. Dat de Boeren meester op hun geweer zijn, komt ook daardoor, dat de wapens die ze ont vangen, door hen conform gemaakt worden. Het eene schiet te hoog. een ander te laag, een derde te schuin en zoo meer. Deze gebreken worden door de Boeren zelf verholpen, van daar zijn ze zoo vertrouwd met hun eigen geweer. Wanneer de Transvaalsche boer zich kan verschansen, dan kan hij gemakkelijk een 100- tal vijanden van zich afhouden. Gaan we even terug naar de gebeurtenissen van de laatste dagen. Niet alle Engelschen keuren de haudelingen der regeering goeder bestaat zelfs een zeer sterke stroomiug die naar het behoud van den vrede jaagde. Voornamelijk de hertog van Devonshire, heeft redevoeringen gehouden, die er voortdurend op ingericht waren oip een vredelievende schik king te treffen. Zelfs een der jongste uitspraken had aan leiding gegeven, dat een lid van het Engei sche parlement eenige gedeelten der redevoe ring naar Pretoria seinde, in de hoop dat zij voor Transvaal den weg openden tot eene vre delievende schikking. Het telegraphisch antwoord der Transvaalsche regeering luidde, dat het haar hoogst aangenaam was te vernemen, dat machtige invloeden aan het werk waren om eene vredelievende oplos sing der geschillen te bewerken. Overwegend hem den laatsten brief had geschreven, in zijn huis geslopen, had het knaapje gezien en had zich dus niet aan hare belofte gehouden om nimmermeer onderzoek naar het kind te doen. Dat zij zich niet om zijnen wil bekreuud had, was niet het ergste wat hem kwelde, maar een nainelooze angst maakte zich van hem meester bij het denkbeeld, dat zijne vrouw ongetwijfeld de noodige opheldering in deze zaak van hem vorderen zou. Alles dreigde ineen te storten I Rust, fatsoen, geluk, met moeite slechts behou den ten koste van allerlei bedriegerijen, waar door gaandeweg de trouw van het huwelijks leven en de eer van een fatsoenlijk man ten gronde gingen. Armzalige eerDwaallicht, dat in de oogen eener edelaardige gade nog op eene schitterende ster geleek Met één slag werd alles vernietigd Neen, raasde het daar binnen in zijn hart. Neen I duizendmaal neen 1 De geschiedenis welke zij ons opdischt is beleedigend [of belachelijk riep hij uit, de vrouw den rug toekeerende en de armen over elkander slaande. Ik zal een onderzoek instel len. 01 twijfel er niet aan I Men zal alles teu onderstboven keeren om de waarheid aan het daglicht te brengen 1 Gij intusschen, en zich opnieuw tot de voedster keerende, ga de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1