HET NIEUWSBLAD Gravin Ilario. No. 424. Zaterdag 23 September 1899. 8" jaargang. Buitenland. FEUILLETON. II. c. Binnenland. as voor Zt'('invs(ji-Vlaaii(l('icii. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 centsfranco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Frankrijk geeft weer stof tot bespreking van een drietal feilen. Is het wonder dat als 't «re de magneetnaald der pers altijd dien kant uitgaat f Dinsdag schreven we over de meest moge lijke kans dat Dreyfus gratie zoude krijgen. I Dat is dan ook gebeurd en reeds in den vroe- gen morgen van Woensdag heeft hij de ge- rangenis te Renues verlaten. We kunnen ons voorstellen dat de vrijheid een zeilde indruk op hem gemaakt heeft als een ten doode vervolgd dier, dat bijtijds aan zijne vervolgers weet te ontsnappen. De gratie brengt geen eerherstel mee. Of Dreyfus daar nu wel erg rauwig om moet we zen, betwijtelen we. Als het eerherstel moet komen van mannen als waaruit de krijgsraden in Frankrijk in den laatsten tijd hebben be- ilaan, dan is er aan zoo'n rehabililatie renk noch smaak, ja zelfs geen waarde te hechten. Was het gekomen van mannen als majoor Frrystaetter, Picquart c. s. dan zou het eer- herstel gekocht, heeten te zijn en in de oogen vin vele door het leger verblinde Franschen van zeer weinig waarde geacht worden. Dreyfus kan zich door de onbevooroordeelde buitenwereld volslagen in zijne eer hersteld ichten. De adressen en handteekeningen ne men een omvangrijkheid aan als nooit gekend. Mogen ze hem en zijne sympathieke vrouw een waarborg zijh van de waarachtige belang stelling, die het zwaar beproefde echtpaar van uit alle oorden der wereld heeft mogen ontvangen. Uit het Italiaansch vertaald 50. doob Zij kon het antwoord van haar man niet 1 verstaan, daar Santinella, in het eerst opgeto- gen dat zij Rosa terugzag, een oorverdoovend geschreeuw aatihiel zoodra zij het jongske op Oen arm der gravin zag. Stil, Santinella, stil 1 vermaande de gra- 'in, zich over haar heenbuigende met het kind de armen. D« kleine valschaard wierp zich op het knaapje, pakte hem bij het haar en krabde bum in het gezichthet duurde slechts één "ogenblik. Graaf Rodolfo tilde do kleine van den grond, duwde haar, ziedende van toorn, ™sa in de armen en, met de hand naar de deur uitgestrekt, riep hij gebiedend met eene v»n drilt trillende stem De deur uit inet die bedelares gravin werd bleek van schrik. Tenzelfde dage dat de gratie is verleend, is de man, die de allereerste stoot aan de gein le Dreyfus-beweging heeft gegeven, overleden. Het was de heer Scheurer-Kestner, die de martelaar van het Duivelseiland niet meer in vrijheid heeft geweten. Dat zijne eerste po gingen met spot begroet, met hoon beloond zijn, is bekend; immers vice-voorzilter van den Senaat zijnde, is door zijn optreden in de Dreyfus- zank als zoodanig niet herkozen. Daaruit bleek voor de zooveelste maal dat de duisternis het licht, en de leugen de waarheid in den weg staat. We hebben zulke afmakings-systemen die in de praktijk van het leven mter voor - komen al meer uitvoerig behandeld en afge keurd, dat we er nu wel het zwijgen kunnen toedoen. Alsof alles zich op één oogenblik ontlastte is de redacteur van het anti-joodsche blad „L' Anti-Juif", Jules Guerin, in zijn huis gevangen genomen. Bene kleine toelichting is evenwel niet overbodig. Even véér de behandeling van het proces te Rennes is te Parijs eene samenzwering ontdekt tegen den bestaanden regeeringsvorm, met het oogmerk dien omver te werpen. Die ontdekking had eene arrestatie van verschillende politieke personen tengevolge, waaronder Deroulède. Ook Jules Guerin scheen tot het complot te be- hooren doch trok zich met enkelen terug in het Bureau van gemeld blad in de rue chabrol, onder bedreiging, dat ieder die hem durfde te naderen, onvoorwaardelijk neergeschoten zou worden. Voor zulk een dreigement scheen de pulitie eerbied tc hebben, want niemand had den moed Gij vergeet dat het meisje nog zoo klein is 1 zeide zij angstig. Draag zorg dat g ij nimmer vergeet wat ik u zeg, antwoordde de graaf, nog steeds eene dreigende houding aannemende. Indien deze eene tweede maal hare handen tegen dit kind opheft, dan jaag ik haar weg 1 Hebt gij be grepen Dan jaag ik haar weg 1 De bedienden stonden ademloos aan de deor te luisteren. Ik ben hier baas 1 vervolgde hij, geheel en al de beschaafde manieren uit het oog ver liezende die hem tot nu toe in zoo hooge mate kenmerkten. Houd op 1 zeide de gravin. Zij gaf het kind over aan de min en ging naar hare kamer. De inwijding van hun terug keer geleek veel op een drama, en de gravin, wederom in hare verdrietige stemming vervallen, was overtuigd voor altijd den vrede verloren te hebben. Tusschen haar en haar echtgenoot ontstond weder een gedwongen stilzwijgen, veroorzaakt door hun wederzijdsch misnoegen Santinella, ver van het kind afgehouden, liet zich evenwel niet onbetuigd door luide kreten, door tamelijk luidruchtige spelen die in haar een ruwen aard, den geweldenaar naderbij te komen. Een sterke politiemacht posteerde dag en nacht bij afwisseling voor het huis, gedurende 39 dagen. Eindelijk heeft lip zich overgegeven en is daarop gevangen genomen. Dit zaakje heeft den Staat 372.840 francs gekost. Dinsdag, de derde van de maand September, vond, ingevolge de grondwet, de opening plaats van de zitting van de Staten -Generaal, voor het jaar 1899—1900. Zoo'n opening is, omdat zij bij de wet is voorgeschreven een bloote formaliteit, zou men kunnen zeggen. Eene formaliteit, oindat de geheele handeling weinig verschilt van voor gaande openingen. En toch, ondanks haar traditioneel karakter, bezit zij een ongekende aantrekkelijkheid. Vooral, nu de jeugdige Koningin deze zelve opent. Haar te zien te midden van Haar Volk. Welk een grootsche gedachte, op Haar gemak te kunnen verkeeren te midden van hen, aan wier Hoofd zij staat. Het was weer opnieuw eene majestueuze ver schijning, toen H. M., vergezeld van de Ko- niugin-Sloeder, links en rechts vriendelijk nei gende, naar den troon schreed. De openingsrede werd door Haar met heldere stein en natuurlijker wijze voorgedragen. Te midden van de eersten des lands, da hoogste dragers van het gezag steeg een drie werf #Levo de Koninginnen" op, waarna H.H. een weerspannigen, heerschznchtigen geest ver rieden. Rosa hield zich meer met haar bezig dan met het andere kindde graaf hield een streng toezicht, en geen dag ging voorbij zonder dat telkens zwaarder wolken aan den huiselijkeu horizon opkwamen. Het ontbijt en het middagmaal gaven aan leiding tot de heftigste tooneelenSantinella gooide alles te onderstboven wat haar niet naar den zin was, en verbood de graaf naar binnen te komen, dan ging zij allergeweldigst te keer. Toen hij een jaar oud was begon het jongentje al door bet huis tc loopen nu bestond er geene mogelijkheid om te voorkomen dat hij de klei ne ontmoettezij zagen elkander vaak, zij stoei den samen en rolden over den grond, maar dan kwam terstond de graaf met een boos gezicht tusschenbeiden. Lang kon men zulk een leven niet volhou den, maar dank zij haar voornemen om een billijk oordeel te vellen, slaagde de gravin er in zickzelve te overreden dat de vrouw, de gade verplicht is toe te geven, ten einde erger ge volgen te vermijden. Al het dichterlijke dat er in hare moederlijke liefde voor dit kind ge legen was, moest zich gewonnen geven ten

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1