Buitenland. Advertentiën. brandde, en ten laatste de verdediger, niet tegenstaande die gunstige stelling, als geschokt werd beschouwd, spreekt van zelf, anders zou er geen aanval mogelijk zijn geweest. Inmiddels was in front het gevecht door het 7e regiment infanterie voortgezet, doch kon er tan geen doordringen sprake zijn, daartoe was ile stelling te sterk. Doch tegen den linkervleugel der stelling werd inmiddels het 4de regiment intanterie aan gevoerd, hetgeen door de koloniale reserve zoo krachtig mogelijk werd belet. Maar de overmacht was te sterk, zoodat de verdediger het noodig oordeelde, zijn reserves naar die zijde te verplaatsen, eu ook eene bat terij naar dien vleugel over te brengen, waar door het na hevige» strijd gelukte den aanval af te slaan. Terwijl nu het 4e regiment infanterie zich verzamelde om het nog eens te beproeven, werd tegen den anderen vleugel ecu aanval gedaan, eeuigszins mogelijk gemaakt door de verplaatsing van vele troepen van den verde diger naar den linkervleugel. Toen was het glanspunt van den strijd ge komen de grenadiers en jagers stormden met muziekbegeleiding tegen het centrum in, waar H. M. de Koningin Moeder met haar rijtuig naast de artillerie van den verdediger stond. Wat een massa water hadden die troepen morgens moeten verdrijven en aan wat een helsch vuur werden zij later blootgesteld. Het was dau ook maar goed gezien, dat na die water- en vuurontmoetingen de manoeuvre werd gestaakt. H. M. de Koningin was reeds van den aan vang af te paard op het terrein, en bewoog zich in alle richtingen over het slagveld, luide toegejuicht door vele toeschouwers, en waar het pas gaf ook door de troepen. Een gedeelte ging nog denzellden dag per spoor naar linu garnizoen terug, o. a. de gre nadiers en jagers en het 5e regeinent infanterie, die eerst op het slagveld hun reserve ration nuttigden en daarna te Asset en Stroe in ver schillende treinen werden ingeladen. Het 4e en 7e regiment kampeerden te Mil- ligen in de nabijheid der plaats waar gestreden wis. De bereden troepen gingen naar hunne kan- tonnementen terng. Terwijl Zondagavond het 9-jarig zoontje van de wed. H. Basstra, te Kampen, moeite deed om zijn pet, die in het water gewaaid was, terug te krijgen, schoot hij voorover in den Burgel. Toen het ongeval werd opgemerkt was de knaap al zinkende, en verdronk. Te Pretoria zat eenige weken geleden een Kaffer in de gevangenis te wachten op den dag, dat hij opgehangen zoh worden'. Hij was wegens moord ter dood ver oordeeld. Daar kreeg de man de pokken. Met. groote zorg werd hij verpleegd, - opdat bij maar beter mocht worden voor de galg, spotten de bladen. Hij werd beter en nu is zijn straf veranderd in levenslang. Men kan dus van dezen Kaffer zeggen, dat de pokken zijn leven hebben gered. Ware hij behoorlijk ingeënt geweest, dan zou hij waarschijnlijk van de ziekte vrij zijn gebleven, maar nu niet meer onder de leven den behooren. Een duur paard. Het éénjarige Engel- schc hengstveulen Silva Bent is aangekocht door sir j. Hlundell Maple voor liOUO guineas, dat is de kapitale som van ƒ37.800. Een gezin in de van Houweningenstraat te Amsterdam, bestaande uit man, vrouw en vijf kinderen, is ziek geworden na het eten van garnalen, die nog van den vorigen dag (gekookt) waren overgebleven. De vrouw is naar het Gasthuis vervoerd. De heer W. A. Leembruggen te Leiden, secretaris van eeu der groepen van de Nederl. commissie voor de wereldtentoonstelling te Pa rijs, heeft naar aan het Ilbld. wordt gemeld terstond nadat hij het vonnis van den krijgs raad van Hennes had vernomen, zijn genoemd mandaat nedergelegd. Het pleidooi van Dreyfus' verdediger mr. Demange was een prachtig stuk. Haarfijn is alles uitgerafeld; niets werd onbesproken gela ten; waar het eenmaal vaststond, dat het ge weld het van de rede moest winnen, kon de meest logische redeneering niet baten. Na de repliek van het Openhaar Ministerie, waargenomen door majoor Carrière, die zijn eisch tot veroordeeling handhaafde, heeft De mange nog even geantwoord: „Gij zijt van uw vonnis slechts rekenschap verschuldigd aan uw geweten en aan God. Dit is mijn laatste woord. Ik weet, dat gij eerlijke rechtvaardige mannen zijt. Gij zult nimmer mogelijkheden en vermoedens tot de hoogte van bewijs verheffen. Ik heb vertrquwen in u, omdat gij soldaten zijt." Dreyfus had zichtbaar geschreid en met rood brandend gezicht en zenuwachtig knippende oogleden volgde en hoorde hij de korte woor denwisselingen aan, eu toen na een moeilijken slik zeidt, hij temidden van groote stilte in de zaal deze mooie zinnen, roerend van eenvoud en onwankelbaar vertrouwen: „Ik zal iets heel eenvoudigs zeggen. Ik hen zeker, ik verklaar het vour mijn land, voor het leger, ilat ik onschuldig ben. Mijn eenig duel is de eer vau mijn kinderen en van den naam dien ik draag te redden. Ik heb vijf jaren lang het vreeselijkste lijden verduurd, maar ik beu overtuigd, dat ik het doel nabij ben, dank zij uwe rechtschapenheid eu rechtvaardigheid. Het suizelde over de hoofden der aanwezi gen en bij velen sprongen de tranen in de oogen. Het heeft niet geholpen, het kou niet meer helpen. Noch de aandoenlijke woorden van den on gelukkige, noch al wat aan overtuiging, moed en werkkraent is ten offer gebracht, heeft op het vijftal, dat zich voor het schuldig ver klaarde, iets kunnen uitwerken. Dreyfus heeft cassatie aangeteekend tegen het vonnis, op grond dat de krijgsraad zich niet gehouden heeft aan de richting door het Hof van Cassatie, die de revisie bij den krijgs raad aanhangig heeft gemaakt. Er wordt beweerd, dat de in het vonnis op gelegde straf in dubbele mindering strekt voor de reeds op het Duivelseiland doorgebrachte jaren. Indien deze bewering, die ook wij reeds in ons nummer van 2 Sept. veronderstelden, grond verkreeg, dan zon Dreyfus reeds 15 Oct. a. s. worden ontslagen. Nu weten we wel, dat het Dreyfus ie doen was om een volkomen eerherstel, dat behoorde te geschieden door ten raad van soldaten, terwijl, al werd hij volgens boven genoemde meening reeds spoedig in vrijheid gesteld, toch het cachet der schuld op zijn naam gedrukt bleef. Maar juist de omstandigheid, dat degansche wereld van zijn onschuld overtuigd is, kan geen beletsel voor hem zijn om met opgeheven hoof de het leven, waaruit hij op zoo laaghartige wijze was gerukt, weder in te gaan. Hoe ook de loop van de cassatie zijn zal of de bedoeling van het vonnis is, in elk ga- val meent men, dat het nu ditmaal niet zoo gemakkelijk gaan zal om hem tien jaren weg te stoppen. Hij ontving de tijding van zijn vonnis met gelatenheidook zijn vrouw en zijn broeder hielden zich bewonderenswaardig. Zoowel Demangn als Labori toonden zich zeer verslagen. In de rechtzaal bracht de uit spraak een ontzettenden indruk teweeg. En in Bennes, èn in Parijs is het rustig gebleven. De aanhangers var. Dreyfus tooneu zich waardiger, dan de anti-Dreyfusards die zich door de revisie-aanneming door het Hof van Cassatie zich zoo verongelijkt zagen, dat zij moord en brand schreeuwden. De loden van den krijgsraad hebben giste - reu een verzoek om gedeeltelijke vermindering van straf onderteekend. Dat verzoek heelt ten doel, dat dat de bij komstige slraf van militaire degradatie aan Dreyfus worde kwijtgescholden. Het zal door den minister van oorlog, gene raal Qallifet, aan den president der republiek, Loubet, worden toegezonden. De uvergroote meerderheid der Duitsche bla den behandelt de veroordeeling van Dreyfus als eeu schrikwekkendeu gerechtelijke» moord. Wal men ook daar natuurlijk in liet bijzon der onbegrijpelijk acht, is dat de rechters te gelijkertijd Dreyfus voor schuldig konden hou den en toch verzachtende omstandigheden toe passen. Verschillende Bcrlijnschc bladen beweren dat in do eerstvolgende vergadering van den ge meenteraad voorgesteld zal worden dat de stad Berlijn hare voorgenomen atzonderlijke inzen ding op de wereldtentoonstelling te Parijs niet moet laten doorgaan. Ook zou tnen bezig zijn eene commissie te vormen welke bij de Duitsche nijverheid en kunst zou opkomen tegen het deelnemen aan die wereldtentoonstelling. Enkele van de beroemdste en eerste firma's van Duitsehland zouden reeds geneigd zijn ba re verklaringen van deelneming in te trekken. Nogtans moet men aan deze uitingen van tijdelijke verontwaardiging iu handels-en nijver- heidskringen niet al te veel beteekenis hech ten, zoo lang de Dnitsche regeering hare offi- eieele deelneming niet intrekt, eu dit is zeker lijk twijfelachtig, tenzij er in de naaste toekomst werkelijk ernstige politieke onlusten in Frank rijk uitbreken. 'i'e Darmstadt hebben studenten des nachts aan een openbaren toren een witten pop op gehangen met het opschrift Generaal Mercier, die eerst in den loop van den middag door de politie en de brandweer kon worden weggenomen. In Boedapest heeft het vonnis de vurige Hnngaarsche gemoederen in vlam gezet. Alle couranten gaven afzonderlijke numiners uit, duizenden menschen belegerden de redactie. Mannen en vrouwen barstten op straat- in schreien uit. Een troepje trok naar het Frau- selie consulaat-generaal en stond daar te roe pen „Weg met Frankrijk I" „Weg met den krijgsraad I" totdat de politie ze uiteenjoeg. Eenige kooplui zetten dadelijk een beweging tegen het inzenden op de Parijsche tentoon stelling op touw, en sommige drongen er zelfs op aan dat inen den Hongaarschen regeerings— commissaris voor die tentoonstelling zou terug roepen. Hoogwatergetij te Breskens. DAGEN. voorin. nam. Woensdag 13 Sept. 6.40 7.04 Donderdag 14 7.45 8 09 Vrijdag 15 8.57 9.21 Handelsberichten. Botterdam 11 September. Tarwe, puike f 5.9') a f (>.20, goede f 4.90 5 1 5.70 Rogge f 5.20 5 t 5.70 Gerst f 5.80 5 f 0.20, Haver 12.60 5 13.50, Bruine boonen f 8.75 5 1 9 50. Kookcrwten f 6.75 a f 7.50, Voererwten f 6.75 5 f 7.00. Koolzaad f 7.90 a f 8.60, puike soort 1 8.75 5 f 8.90. Zeeuwsche eieren f 3.90 f 4.10 per 100. Zeeuwsche blauwe Aardappelen ƒ1.70 5 ƒ2.00 de H.L. Veemarkt. Koeien le qual. 30 c 2e qual. 25 c 3e qual. 20 c Ossen le 30 c 2e 25 c 3e 20 c Stieren le c2e c3e c Kalveren le 43 c 2e 34 c 3e 28 c Schapen le 25 c 2e 20 c 3e c Lamm, le 35 c 2e 30 c Lichte varkens export le 17 c 2e 16 c alles berekend per i/2 Kilogram. Koers van het geld. België 100 fr. ƒ47.35 5 ƒ47.80. Engeland 1 Pond Sterl. ƒ11.98 a ƒ12.095. N.-Ainerika 1 Dollar ƒ2.455. ffttSSC* c'czen betuig ik mijn' har- telijken dank aan allen, van wie ik op den 7 Sept. jl. bewijzen van belangstel ling in mijn 80steii verjaardag heb ontvangen. En mijn' bijzondere» ilauk aan het muziek gezelschap H u 3 a n n a. Breskens. P. J. VAN SANTEN Sa.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3