Binnenland. Gemengd Nieuws. meer, en allermiust zij, die alle mogelijke moeite gedaan hebben otn hem als schuldig voor te stellen. Doch daarom juist is de straf en het gewicht der uitspraak des te zwaarder. Te weten een onschuldige te veroordeeleu, nadat de heele wereld overtuigd is van die onschuld is de meest ondenkbare handelwijze en het grootste onrecht van onze eeuw. Deze uitspraak werpt een donkere schaduw op de Fransche Republiek die zich voorstaat op zijne verlichting. Het geweld heeft de overwinning behaald op de rede, doch eene overwinning, die eene ver- oordeeliug is van de verkeerde toepassing der democratie. Het eerbiedwaardige Frankrijk is door de hoofden van zijne eerste en meest ge- eerbiedigde instelling, het leger, meegesleept in den poel van leugen en bedrog, oindat het weigerde de waarheid en het recht ill de oo gen te zien en te dienen. Frankrijk is bedro gen. doch door eigen schuldhet heeft zich willen laten bedriegen. Het is voor de post van groot belang, dat poslzegels op brieven en gedrukle stukken zoo veel mogelijk aan één kant worden geplakt. Dit vereenvoudigt het stempelen, waarbij men dan telkens eerst moet uitkijken, waar de post zegel zit. 'Toen de postzegels met de beeltenis van Koning Willem III werden afgeschaft en ver vangen door de kinderkopjes van Koningin Wilhelmlna, werd door de post verzocht in het vervolg de zegels links op te plakken, zoodat het gezicht van den beeldenaar, die andersom was geplaatst, in de richting van het adres kwam te staan. Men zal zich herinneren, dat destijds door de administratie der posterijen zelf een fout werd begaan door buitenlandsche briefkaarten te drukken, waarop de postzegel rechts stond en de Koningin dus naar den rand, van het wapen af, keek. Dit bezorgde postzegelverzamelaars een rari teit, die ten slotte niet zoo heel zeldzaam bleek, aangezien de briefkaarten bij duizenden waren verkocht en verspreid vóór men de fout ont dekte. Nu is echter op de nieuwe zegels de beeldenaar weer andersom gezet, het gezicht naar links. Het zegeltje op de buitenlandsche briefkaarten staat nu weer rechts gedrukt en in overeen stemming hiermede belmoren de postzegels op brieven en andere stukken te worden geplakt. De post verlangt r.u niets liever dan rechts te stempelen, en wie eenmaal op haar verzoek de gewoonte heeft aangenomen zijn postzegels links op te plakken, wordt nu verzocht zijn brieven aan de rechterzijde bovenaan te fran- keeren. ItltKSIiKVS, 12 September 1S99. In de Vrijdagavond gehouden algcmeene ver gadering van donateurs en werkende leden der opgerichte muziekvereeniging, is het ontworpen reglement vastgesteld. Aan de vereeniging werd den naam »Uit het volk-Voor het volk" gegeven. Daar binnenkort de instrumenten zullen kun- Ik verlang gceue andere kostbare dingen, was het antwoord der gravin. Gij ziet dal ik mij van lieverlede aan het buitenleven gewen en zelt huishoudster word, voegde zij er met een droevig lachje bij. Ik werk, ik sta vroeg op, ik draag kleeren van h:t vorige jaar... Wie vergt dit van u vroeg de graaf ongeduldig. Niemandhet is louter eene gril, eene invallende gedachte van mij en misschien vreemd maar dat koiut er niet op aan. Men zegt, dat om de tien jaren het karakter en de neigin gen der menschen veranderen ziedaar wat nu met mij gebeurt. Maak u hierover niet on gerust wees slechts zoo vriendelijk mij niet te dwarsboomen. Gij weet, dat de lage streek mij een gru wel is (Wordt vervolgd.) nen uitgereikt worden, zal het niet lang meer duren, dat de repetitiën een aanvang zullen nemen. We spreken de hoop uit, dat deze nieuwe vereeniging, die b:j hare oprichting in den steun en de belangstelling van zoovelen heeft mogen deel en, op de voortdurende medewerking zal kunnen blijven rekenen. Namens de collegiën van Burgemeester en Wethouders der gemeenten Breskens, Groede en Nieuwvliet heeft de heer J. G. Gerritsen, burgemeester dier gemeenten, zich in vereeni ging met andere Burgemeesters tot H. M. de Koningin gewend met een adres waarin o. a. te kennen gegeven wordt dat sinds jaren ook buiten den onderwijzers stand de overtuiging gevestigd is, dat de jaar wedden van de groote meerderheid der open bare onderwijzers en onderwijzeressen, vooral ten platte lande, onvoldoende zijn dat vele gemeentebesturen, hoewel gaarne bereid daarin verbetering te brengen, hiertoe onmachtig zijn, wijl de financiëele toestand hun ner gemeenten geen meerdere uitgaven vour het onderwijs toelaat dat echter de toestand der gezinnen van onderwijzers met zeer lage traktementen van dien aard is, dat verbetering niet langer mag uitblijven dat zij geen andere oplossing zien van deze voor het onderwijs en daardoor voor het ge— heele Nederlandsehe volk zoo hoogst belangrijke kwestie, dan een grootere bijdrage van het Rijk aan de Gemeenten ten bate der onderwijzers- wedden weshalve zij de vrijheid nemen zich eerbiedig en met bescheiden doch krachtigen aandrang tot Uwe Majesteit te wenden met het verzoek, dat het haar moge behagen de artt. 26 en 45 der Wet op het Lager Onderwijs zoodanig te doen wijzigen, dal een billijke salarisregeling der onderwijzers in alle gemeenten mogelijk worde. Door den gemeenteraad van Zuidzandc is de onderwijzer v. A., die onlangs in zijne betrekking werd geschorst omdat hij zonder toestemming de gemeente had verlaten, uit zijne betrekking ontslagen. Bij de in Augustus gehouden keuring van merriën en hengsten, zijn voor éénjarige paarden o. m. prijzen van 75 toegekend aan: Fanny van D. van Male te Waterlandkerkje en Snel van C. Verhage te Zuidzande. Eveneens verwierven ƒ75 de navolgende merriën: Madam van P. J. Maenhout en Emma van L. J. Roggeband, beiden te Groede; Lies en Snel van H. F. Aarnoudts te Sluis. Een prijs van ƒ100 werd toegekend aan de volgende jonge hengsten: Leon van Th. G. van Haelst te Hoofdplaat, Leon van H. Bnijse te Biervliet, Baron van A. Moggré te Schoondijke en Leon van P. F. de Jaegher te IJzendijke. Vorige week heeft in de F. C. Donders- straat te Utrecht een brutale diefstal met in braak plaats gehad. De tuinen der huizen van de Dondersstraat aan de oostzijde grenzen aan den Oosterspoor weg, juist waar de halte Gildbrug is. Over het perron van die halte zijn de dieven of is de dief tot bij de schutting van den tuin gekomen, daarover geklommen en toen door den tuin tot het huis genaderd. In de achterdeur z>jn daarna met een cen terboor bij het slot acht gaten geboord, waarna door middel van een zaagje een gat gemaakt kon worden, groot genoeg ora met de hand het slot aan de binnenzijde te openen. Zéó het huis binnengekomen, heeft men van den kapstok uit de slaapkamer de broek van den slapenden heer des huizes genomen en zich meester gemaakt van de sleutels, waarmede de bewaarplaats van het geld geopend werd. Al wat van de gading was werd medegeno men: een driehonderd gulden aan gouden tientjes, nog eenig ander geld, effecten, (een pak natio nale werkelijke schuld heeft men laten liggen) en goudeu en zilveren voorwerpen, te zameu eene waarde van ongeveer ƒ1300. Ook de sleutels en zelfs het spoorboekje vu bewoner zijn medegenomen. Noch de man, noch zijne vrouw, of de beide kinderen hebben iets gehoord. Het lijdt geen twijfel dat de inbrekers op de hoogte waren of waren gesteld van het aanvt. zig zijn in het huis van zooveel waarde, doch het is de politie nog niet mogen gelukken eenig spoor van de daders te ontdekken. Bij een goudsmid te 's Gravmhage tn( dezer dagen een vreemdeling binnen, waai. schij li 'tij k een Amerikaan, die een voorwerp kocht en in betaling gaf een bankbiljet van 5 dollar. Toen de winkelier dit gewisseld had en den kooper geld had teruggegeven, viel liet oog van den vreemdeling op een ander sieraad, vu een geringe waarde, dat hij eveneens kocht. Met het air van een groot lieer wierp kj ditmaal een bankbiljet van 50 dollar op dj toonbank inet verzoek ook dit te wisselen, daar hij behoefte had aan kleingeld. Zonder erg voldeed de goudsmid aan dat verzoek en met een vriendelijk bedankje ver- liet de Amerikaan den winkel. Toen do winkelier eenigen tijd daarna het biljet bij eene bankiersfirma ter inwisseling aan bood, moest hij vernemen dat dit soort van biljetten reeds sedert verscheidene jaren dooi de Amerikaansche Bank was ingetrokken en dus volkomen waardeloos was. Te Genève is dezer dagen eene dame, die met twee kinderen op het voorbankje van een wagen der eleetrische traui zat, onder het rijden in brand geraakt. Een eleetrische vonk had de kleederen der dame in brand gestoken, pogingen tot blus- sching hielpen niet snel genoeg, en na twee dagen van hevig lijden stiert de dame, echt- genoote van een bekenden heelmeester te Genève. Bij onderzoek is gebleken dat de wagen een der eerste was, waarmede aldaar de exploitatie van de eleetrische train werd aangevangen, ei dat de ontlading veroorzaakt was door eene fout in de constructie. Vrijdagmiddag sprong zekere W. uit Veldhoven uit de in volle vaart zijnde Meije- rijsche stoomtram ReuzelEindhoven. Hij viel, kwam met het hoofd op de steenen terecht, waarna hij eenige oogenblikken later overleed. Bij een hevigen brand, die Vrijdagmid dag te Heera bij Geldrop woedde, werden vijf huizen in de asch gelegd en kwamen 14 stuks vee in de vlammen om. Een der bewoners bekwam zulke hevige brandwonden, dat hij Zaterdag aan de gevol gen is overleden. Aan den laatsten dag van de groote manoeuvres in Gelderland, outleenen wij liet volgende Vrijdagmorgen te 10 uur had de voorhoede het 7e regiment infanterie Elspeet be reikt en zette den marsch voort in de richting Uddelermecr, aangezien door de zelfstandig vooruit gezonden cavalerie onder kolonel Wup- perman was verkend, dat eene stelling door de westpartij was ingenomen ter hoogte van het Zoll nabij Garderen. Als de natuur het denkbeeld had gehad eens eene eigengemaakte verdedigende stelling te fabriceeren, dan zouden die heuvelen bij het Zoll als een proefstuk van dat plan kunnen worden beschouwd. Geen wonder dat de brigade-commandant zich hier had opgesteld, om in verband met de ont vangen orders den vijand nog zoolang mogelijk tegen te houden, in de hoop op het erlangen van versterking. Twee bataljons vormden den rechtervleugel, twee andere den linkervleugel; drie batterijen in hel centrum en vier bataljons in reserve; men zou het kunnen noemen de model-opstel ling- Ongeveer te 10 uur opende de artillerie het vuur op twee bataljons des vijand», die zich in de richting Oud Milligen bewogen. Duidelijk zag men te ongeveer half twaalf van uit de heuvels hoe de stelling der vijande lijke artillerie verkend en achtervolgen» door de zes batterijen ingenomen werd, zoodat die opmarsch onder vuur nu niet zoo van een leien dakje zou zijn gegaan, in werkelijkheid. Dat daarop een hevige artilleriestrjjd out-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2