voor Zeeinvsch-VliiiiiKlemi, Gravin Ilario. No. 421 Woensdag 13 September 1899. 8e jaargang. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België 2.50 en voor Amerika ƒ3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren,. Brievengaarders en bij dc Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertenliën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De teerling is geworpenhet pleit is be slist. Dreyfus is opnieuw veroordeeld. De levenslange depurtatie op het Duivels eiland is gewijzigd in een tienjarige vesting straf. Er zijn ditmaal bij de toepassing der straf verzachtende omstandigheden in aanmer king genomen. De veroordeelde heelt dus in elk geval on eindig veel gewonnen, voor wat de soort van straf betreft. En toch is de jongste uitspraak voor het oog der wereld even zwaar, zoo niet zwaarder dan die van 1891. Toen werd Dreyfus beschouwd als een ver rader; niemand twijfelde aan de onkreukbare trouw van den krijgsraad, die hem veroordeel de, ieder was met afschuw jegens hem ver vuld. Elke straf was nog te lichtwant hij die zijn Vaderland verraadt is nog laaghartiger dan een sluipmoordenaar. Het „dood aan den verrader 1" uit de dagen van het begin van 1895, was een der meest verklaarbare gemoeds- uitingeu. Immers toen kon niemand van buitenaf, ver moeden, dat eenige mannen, in wier handen de verdediging des lands was gelegd in hun vuistje lachten over de maar al te goed geluk te verwijdering van een jood, wiens rechtschapen heid op een veel Rooger peil stond, dan die van de door den Generalen Staf opgeleide leugen aars en zelfmoordenaars. Toen was het niet moeielijk oin den Fran- schen, wier gemoed licht ontvankelijk is voor 47. Uit het Ilaliaansch vertaald BOOR II. c. Gewoonlijk bevond mevrouw Marr. zich bij haar en liet geene gelegenheid voorbijgaan om haar van hare moederlijke plichten atkeerig te makeu iets wat de gravin zeer lastig begon te vinden. Zij was half en half gezind den omgang met haar al te breken wat zij echter niet deed, omdat haar fijngevoelig hart tot eiken prijs de oude vriendschap in eere wilde houden. Markies Prosio verscheen niet meer aan huis I de familie Ilariode graaf schreef deze verwijdering toe aan de eene of and»re luim en hechtte er niet de minste waarde aan. Toen tegen het einde van het seizoen mar kiezin Frosio opnieuw ziek werd, ging Iunocen- oa haar menigmaal bezoeken wat haar tevens het voorwendsel verschafte oin voor menige aitnoodiging in de gezelschapskringen te be danken. indrukken, te beduiden, dat hij, die de Repu- bliek in een oorlog trachtte te wikkelen, maar zoo ver mogelijk uit den weg moest geruimd worden. Maar niemand wist welke machinatiën gebe zigd waren, om eigen tekortkomingen te dek ken. Want indien Dnitschland werkelijk een oorlog tegen Frankrijk was begonnen, nemen we voor een oogenblik de zotteklap van Mercier aan, dan zou de nederlaag der Republiek ont zettender dan ooit geweest zijn, er. wel door eigen schuld. Want het leger was zoo onbe rooid, dat de generale staf zich schamen moet voor de gansche wereld, over de onverdedig baarheid waar in de alles verblindende uniform zich bevond. En toch is het voor een Mercier niet moei lijk, ondanks de onzinnigste redeneeringen, om de meest ondubbelzinnige legervereerders aan zijn kantje te krijgen. Als hij en zooals bij het proces gebleken is, meer anderen, zegt, dat Dreytus schuldig is, zelfs zonder het bewijs te leveren, dan zegt elke krijgsraad het hem nil. Maar als een Picquart bewijst dat Dreyfus onschuldig is, en dat uitlegt op eene wijze, dat een kind zulks begrijpt, dan wordt hij be schouwd als omgekocht, of als zelf schuldige te zijn. Als majoor Preystaetter verklaart dat de krijgsraad van 1894, waartoe ook hij be hoorde, is misleid, en dat Dreyfus niet schuldig kan wezen, dan noemt Mercier hem niet wel bij het hoofd. Als de oud-president der Republiek, Casimir Perier Mercitr ontmaskert, zoo dat de haren te berge rijzen, dan haalt de president van den Zij bracht gansche avonden met haar door. Meer dan eens kwam zij dan in aanraking met den markies, met wien zij eenige strikt beleefde en afgepast vriendschappelijke woorden wisselde. De markies was verstandig genoeg om elke liefdesbetuiging achterwege te laten, tegenover eene vrouw wier gevoelens hem niet onbekend waren, terwijl zij zich volkomen gerust gevoelde sinds zij bemerkte dat hij haar ontzag. Tegen het einde van den winter stelde de graaf zijne vrouw voor om naar buiten te gaan, zij verzette zich hiertegen niet, maar gat het verlangen te kennen een ander verblijf te be trekken. Hoe nu Zoudt gij de vlakte willen be wonen, gij die zoo gewoon zijt aan dc gezonde berglucht Ja, hield de gravin vol. Wij bezitten een fraai landgoed te en wij kunnen daar de vertrekken in orde laten maken. Dit is een vijandelijke aanval tegen mijn plan 1 dacht de graaf. Hij maakte geene aan merkingen, maar zinspeelde op de mogelijkheid, dat zij dan niet veel met elkander zouden we zen, aangezien hij een hekel had aan het vlak ke land eu er op stond naar het gebergte krijgsraad de schouders op, alsof hij zeggen wilt, „het woord van den generaal is toch voor ons een wachtwoord". Het wekenlange proces, zooals te Rennes gevoerd, is niet een proces, gelijk wij ons dat voorstellen, een rechtsgeding waardoor da schul dige, krachtens de wet moet berecht worden. Neen, te Rennes ging het om een strijd tus- schen waarheid en geweld. Dreyfus moest schuldig zijn en daarom is hij het ook verklaardalthans er zijn alle ten dienste staande middelen aangewend om den schijn te verwekken dat hij schuldig is. Dat daartoe getuigen dienst hebben moeten doen uit den vreemde en van een min allooi, dat daartoe de rechten der verdediging zijn verkort, dat daartoe opeenhoopingen van insinuaties zijn gebruikt pleit meer voor de onmogelijkheid rail het aan te voeren bewijs der schuld, dan voor de schuld van den beklaagde. Het is dan ook niet een proces geweest om de schuld of de onschuld van Dreyfus, maar het kwam er op aan een zoodanig vonnis te vellen, dat de ware schuldige of schuldigen buiten schot bleven. En daaraau heeft de in druk van de generaals-uniforin en het gewicht van de sabel de doorslag gegeven. Het eigenaardige van dit proces is geweest, dat hoemeer men de waarheid trachtte te ver stikken, deS te helderder zij te voorschijn is gei reden, en hoe zwaarder Dreyfus is beschul digd geworden des te glorierijker zijn onschuld aan den dag is gekomen. Want noch aan de waarheid dat Dreyfus niet is de schrijver van het gewraakte borderel, noch dat hij onschuldig is, twijfelt niemand te trekken. Eene week ging voorbij zonder dat iemand sprak van naar buiten gaandaarop hoorde men de graaf de noodige bevelen geven voor zijn geliefkoosd buitenverblijf; dienzelfden dag gelastte de gravin den knecht naar te gaan, ten einde den rentmeester te verwittigen van de ophanden zijnde komst zijner meesteres. De graaf hoorde dit in zijn studeervertrek, en ten hoogste verontwaardigd stond hij op WatWerd zijne goede Innocenza op eenmaal wederspannigWat! die volgzame vrouw, steeds harer plichten indachtig, zou tot de alle- daagsche vrouwen overloopen Hij wachtte tot zijn toorn bedaard was, en begaf zich daarop naar de kamer zijner vrouw. Hebt gij daareven den knecht gelast naar te gaan Is het waar of heb ik het mij verbeeld Het is waar, Rodolfo Waarom wilt ge u niet in de oude ge woonte voegen I Het placht toch uw lust te zijn die villa, waaraan ik zooveel kosten besteed heb om haar geheel naar uwen smaak in te richten. Maar met een minachtend schouder ophalen, ik denk er niet aan weer even veel geld voor ons andere buiten uit te geven.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1