voor Zeenwscli-Vlaandereu. Gravin Ilario. No. 420 Zaterdag 9 September 1899. 8e jaargang. I- FEUILLETON. II. c. 99. HET NIEUWSBLAD 3551 21051 Abonnementsprijs: Per 8 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika 3.80. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. (S L O T.) Wanneer men tot het privé kantoor van den Heer K. is toegelaten, waar natuurlijk een massa instrumenten zich bevinden heeft men door een groot glazen beschot een uitzicht op lie hootdwerkplaats, in welke ruimte circa 37 M. bij 12 alle koperen instrumenten van af de kleinste Cornet en Bugel tot de grootste Bom bardons en monster-Helicons worden gebouwd, men ziet hoe ruwe koperen platen worden ge vatst, getrokken en gebogen en tol conische en rechte buizen worden gevormd hoe de mond stukken, de pistons en verdere onderdeelen vrarden gemaakt, ook de fijnste nieuw-zilveren kleppen, doppen en eindelijk hoe de monteurs de verschillende deelen in elkaar zetten. Ieder werkman bemoeit zich slechts met een klein gedeelte van het instrument, raudaar de juiste afwerking. Het aantal koperen blaas instrumenten, dat hier vervaardigd wordt be draagt ongeveer 150 per week, volgens opgave van den eigenaar. Bijzonder vindingrijk zijn de soldeertafels, vaar door middel van een gaslamp en een door ten collosale ventilator aangewenden lucht stroom, de noodige hitte voor dit werk wordt verkregen. Een motor van negen paardenkracht brengt de verschillende toestellen in beweging. Achter dit lokaal bevindt zich aan de eene rijde de smelt-, giet- en soldeerovtns, aan de tndere worden de klankbekers en conische bui- Ka door middel van stalen vormen getrokken Uit het Italiaanseh vertaald W. DOOR In woede vericheurde hij de beide brieven 'an stukken en viel neer in een leuningstoel 'ij het vuur. Niets ontbrak den graaf om een gelukkig man te wezen, maar op dit oogenblik overviel hem een diep gevoel van verbittering, det hij door geene cynische bespiegelingen wist ,eg te redeneeren. Daar zag hij vóór zich 'wee vrouwen, die beiden volkomen recht had den hem in allen ernst te verachten het voor uitzicht was niet aangenaamniettemin had ■jjig geen van beiden zich tot deze afschuwe- "jke daad vermeten. Zijne vrouw was geheel en al onwetend zijne minnares verlangde 'evgetelheid. Maar toch gevoelde hij eene soort van hui- "nng. „Bedrieger I" hoorde hij aan den ee- neu kant„Verleider 1" aan den andereu, en te ïergeefs trachtte hij zichzelf op te dringen, en geslagen. In eene andere kamer wordende instrumenten geslepen en gepolijst. Op de eerste verdieping bevindt zich de werk plaats voor de houten blaasinstrumenten. Uit ruwe stukken grenadille-, ebben- en cocushout worden hier de fijnste houten blaas instrumenten Piccolos, Pluiten, Hobos, Clari- netten en Fagotten vervaardigd, ongeveer 20 stuks per week. Naast dit lokaal bevindt zich de muziek- drukkerij, alwaar tien graveurs en acht andere werklieden, drukkers enz. steeds bezig zijn de steenen in gereedheid te brengen, welke de snelpers werk geeft, die ongeveer 1000 vellen druks per uur levert. Dat zij hoofdzakelijk dient om de muziek uitgave van „la Harpe" en „la Lyre" Lo Me- tromone te voedeu, spreekt van zelf. 'k Heb me kunnen overtuigen, dat hier uit nemende mannen aan het werk zijn en dat on ze Nederl. uitgevers hunne manuscripten niet meer naar Leipzig behoeven te zenden om ze voortreffelijk gegraveerd en gedrukt te erlan gen. Naast dit atelier is het enorme muziekina- gazijn, circa 40 M. lang en aan de andere zijde van het gebouw bevindt zich eene zaal van gelijke lengte ingericht tot een magazijn der instrumenten, die hier met honderden en nogmaals honderden zijn opgestapeld. Op deze vordieping worden ook, Harmonica's gemaakt en dit schijnt een zeer gewild artikel te zijn, maandelijks worden er hoofdzakelijk door Tilburgsche meisjes onder leiding van een bekwamen chef, 300 gefabriceerd. De Koloniën zijn van dit artikel goede af- dat dit onbeduidende zaken waren, algemeen voorkomende gebeurtenissen. Het vuur in den haard spatte en hij legde er met da tang het eene blokje na het andere op, totdat het eene lieele stapel werd de sta pel stortte krakend ineen. Verschrikt sprong hij overeind en ging voor het raam staan. Hij zag zijne vrouw van de hooge stoep komen, gevolgd door de kamenier met Santinella aan de hand, en tegelijkertijd zag hij het rijtuig voorrijden, waarmede de gravin een toertje zou gaan doen. Ik zou toch haast mijn geduld verliezen 1 bromde hij, met don voet op den grond stam pende. Dat dit arme schepseltje mijn brood eet en onder mijn dak slaapt, daarin stem ik toe, maar dat zij verwend wordt met rijden, en dat mijne vrouw haar overal bij onze kennissen vertoont en zich door haar mama Iaat noemen. Neen 1 daar heb ik tegen. Ik verbeeld mij, dat wij daardoor in een allerbekachelijksten toestand geraken, vooral ik die zulke over drevenheden laat begaan. Wij moeten weer naar buitan, vervolgde hij, met groote stappen door de kamer op en neer loopendezoodra de ergste koude voorbij is. Inuoceuza zal daar een ander dan hare be- nemers. Wederom eene verdieping hooger wor den de strijkinstrumenten vervaardigd van at den grootvader Contrabas, tot zijne kinderen eu kleinkinderen, de violoncel altviool en viool. Uit oude greeuen balken worden violen voor leerlingen van af ƒ3.tot artistcn-instrumen- ten van af ƒ1.50, naar modellen van oude meesters vervaardigd. Ben bekwame vioolbouwer zagen we werk zaam aan een instrument, dat uit, met da meeste zorg gekozen, hout werd vervaardigd ,dit laatste was atkoinstig van een balk, voor een paar jaar gekocht bij het afbreken van het oude klooster te Dongen dat meer dan 600 jaar oud wss 150 instrumenten kunnen hier maandelijks vor- vaardigd worden. Opdat niets aan een volledig orkest ontbree- ke, worden in deze fabriek ook pauken groote en roffeltrommen gefabriceerd. Eveneens op de tweede verdieping waren drie werkplaatsen elk van 15 M. lengte ingericht voor de fabricatie van piano's. Onder leiding van een bekwamen chef worden hier op de zorgvuldigste manier deze instrumenten vervaardigd. Wij zullen hierover niet verder uitweiden ter wille der onzijdigheid tegeuover concurrenten, daar in ons land nog andere Piano-fabrikanten zijn, 't geen niet 't geval is met de reeds be sproken fabrikatie-afdeelingen daar deze ook de muziekdrukkerij (op tinplaten) eenig in Neder land zijn. Op mijne vraag aan den heer K. waar hij zoovele bekwame werklieden vandaan haalde, kreeg ik ten antwoord, dat hij zooveel moge lijk Nederl. werklieden, sinds het 14-jarig be staan had aangekweekt maar dat er onder de schermeling leeren lielhebben en zal eindelijk leeren inzien dat, als een kinderlijk figuurtje tusschen mij en haar zich plaatsen kan, het niet dat van de kleine landloopster is. Ha, wij zullen eens zien 1 Na Kerstmis volgde het carnaval en do gra vin scheen niet geneigd veel feesten bij te wo nen. Zij ontving da intieme vrienden bij zich aan huis en ging een enkelen avond naar den schouwburg. Zij was zeer veranderd, hetgeen door ieder een opgemerkt werd. De omgang met haar echtgenoot bleef oogenschijnlijk op denzelfdeu kalmen voet voortgaan, doch aan het oog van oplettende toeschouwers kon de grijze tint niet ontgaan, die langzamerhand het heldere blauw des hemels begon te verduisteren. Het waren in hoofdzaak zeer kleine klippen, één voor één opgerezen voor de onschuldige kleine voeten van Santinella, maar voor eene vrouw zooals de gravin, die nimmer gewoon was aan eenige tegenspraak, werden de kleinste struikelblokken tot reusachtige bezwaren. De tegenkanting van haar man ten opzichte harer zoo vrome, edelaardige inzichten betref fende het arme wichtje ondermijnde van liever lede de grondslagen van haar gelukterwijl de

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1