voor Zeeinvscli-VliiiiiKleri'ii. Gravin Ilario. No. 419. Woensdag 6 September 1899. 8e jaargang. II. c. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens Hoewel dit thema herhaaldelijk, ook door uitnemende mannen behandeld is, zoo wil ik toch schrijft ons de groote musicus Richard Hol uog eenmaal op 't zelfde aanbeeld slaan, ge dachtig aan de spreuk „een aanhouder wint/' En aanhouden wil ik, al ware het slechts in <kn strijd tegen het beweren, dat het Ned. volk //onmuzikaal is/' Als bewijs daarvoor wijst men op het volks gezang langs Heeren straten, maar vergeet daar bij, dat liet zangonderwijs op de scholen wel verplichtend is, maar op velen of niet, of on voldoende gegeven wordt. Zelfs bij de akte-examens worden niet zelden eenige theoretische vraagstukken boven het praktische, het werkelijke zingen gesteld. Wie van deze zaak beter op de hoogte wil komen, leze daarover de opstellen van den heer J. Godetroi uit Steenwijk, in de laatste num mers van het Maandblad //liet orgel". In plaatsen waar het zangonderwijs goed en met liefde gegeven wordt en men lionderde en duizcnde kinderen daar hoort zingen, zal de dooddoener „liet Ned volk is onmuzikaal" wel niet meer gehoord worden Men zal toch niet den kinderen in rekening willen brengen, wat het oudere volkje misdrijft wanneer het bij zijn feesten te veel aan Bachus, Cambrinus oftewel Schiedam geofferd heeft. In den regel wijst men op onze Duitsche naburen, maar is daar niet sinds onheugelijke tijden voor de toonkunst veel gedaan, wat hei volk ten goede kwaui FEUILLETON. Uit het Italiaansch vertaald 45. DOOR Doe open fluisterde Amalia Veber. Rosa, die evenmin aan spoken als aan geest verschijningen geloofde, deed zachtjes de knip "van het raam. Freule Feber Rosa! bij al wat u heilig is, bij de na gedachtenis uwer dierbare afgestorvenen bid ik laat mij in. Freule Veber herhaalde de vrouw bui ten zichzelve van verbazing. Ja, ik ben freule Veber. Ik besterf het. Laat mij binnen, Rosa. Zal ik door de ro tonde koinen f Geen meusch mag mij zien. Kom maar door de rotonde, niemand zal u zien. Zij sloot het raam, giug door een paar ka mers naar de zaal en alvorens de deur te ope- >h -i L Het spreekwoord „iedere vogel zingt zooals hij gebekt is," kan kwalijk op de mensch toe gepast worden, want dan zouden alle onbe schaafde volkeren, de nieuw-Zeelanders zoowel als de Eskimos moeten zingen gelijk wij. In de laatste dagen zien we veel, door niet genoeg te prijzen bijzondere vereenigingen en personen verrichten, wat eigenlijk door ne vroe de mannen van stad en land moest geschie den ik heb hier de volks-concerten op 't oog, welke in Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en andere plaatsen gegeven worden, maar of deze wel in breeden zin door het volk genoten wor den De uitvoeringen op pleinen en plantsoenen, als waartoe vele stedelijke regeeringeu zich nog gedrongen voelen en waartoe dan de gesubsidi eerde schutterij in den regel wordt gecomman deerd, is het eenige wat dan ook rechtstreeks voor het volk gedaan wordt, of dit nu altijd doel treft Van uit de groote steden heb ik wel eens klachten gelezen over de baldadig heid der jeugd die niet slechts velen hun genot bederven, maar de fraaie plantsoenen niet beter maken, tenzij eene groote politiemacht zulks belet. In zuidelijker streken in Tilburg b. v. worden des Zondags in verschillende tuinen con certen gegeven, welke voor 5 centen door vier A vijfduizend menschen worden bezocht. 'k Geloof dat dit de voorkeur verdient. Om voor het laatst op het beweerde cwmuzikale van ons volk terug te komen, zij 't mij vergund, de namen tc noemen van Blankenburg, Nanning, Obrecht, Reincken, Schuit en Sweelinck, die in de muziekgeschiedenis van het beroemde Neder- landsche tijdperk een gewichtige plaats bekleeden. luider stem, opdat de keukenmeid in de naast- bijgelegen kamer haar hooren zou. Ik gooi den hond een stuk brood toe. Freulo Veber was binnengekomen. Zij liet haar mantel afzakken en liep naar de kachel om hare verstijfde handen te warmen. Rosa sloot ae deur, zag haar verwonderd aan, doch durfde haar niets te vragen. De welda dige warmte die haar omringde verkwikte Je ongelukkige, wier oogen op de deur der ande re kamer gericht waren als konden zij er door heen zien. Rosa, gij zult mij dat knaapje daar in die kamer laten zien en omhelzen, niet waar Gij hebt gezegd dat hij niet wei isWat scheelt hem Ik wil het weten. De goede vrouw veegda zich met de punt van haar voorschoot de oogen at en eer zij freule Veber antwoordde, sprak zij radeloos in zichzelvo Ach, ik heb het wel geradeu Niets, was daarop haar antwoord en zij sloeg de oogen nederhet is zijn eerste tandje dat doorkomt. Geheel opgaande in hare alles overweldigen de moederliefde, bracht treule Veber dien nacht wakende bij haar kind door... Heilige liefde, •n'rlnr zij b'j God vergeving hoopte te ver Uit deze eeuw zou ik op mannen als Bertel- raan, Van Bree, Boers, Verhulst en Nicolaï kunnen wijzen, die met zoovelëri thans nog le venden, ook in den vreemden den goeden naam van ons volk hoog houden. Behalve andere bewijzen, uit sociale en gods dienstige toestanden, zweefde mij voor den geest, hetgeen ik voor ongeveer vijf jaar schreef en wat de meeste Redactiën onzer Ned. bladen geheel of gedeeltelijk eene plaats in hunne ko lommen gunden. Het was een betoog, dat wat in Noord-Bra- band en Limburg voor de volksbeschaving ge daan werd, ook in het Noorden voor verwezen lijking vatbaar en trouwens in Noord-Holland reeds begonnen was. Dat mijn woord niet op een dorreu zandgrond viel, bewijzen de veel na dien tijd opgerichte fanfare- en harmonie-corp - sen. Indien het zangonderwijs op de scholen beter was, dan zou dit ongetwijfeld ook dezen tak der kunst ten goede komen. 'k Heb reeds vroeger te kennen gegeven dat het blazen mij in het algemeen wel zoo toelacht als het zingen, niet omdat Hét meer leven maaict, maar wijl het individu'meer ontwikkeld wordtol zouden zelf de spelers der slaginstru menten niet ver boven de mééste zangers staan? Denk slechts aan den grooten factor in de muziek, aan de rhytmiek - den aanvang werd toch de rhytmus geschapen", gelijk Hans yon Bulow zegt. Wat in een zangkoor door inpompen soins kan verkregen worden, grenst vaak aan 't ongeloofelijke wee echter den di recteur wanneer toevallig aan eene partij de hoofdmannen of de aanvooders ontbreken, dan krijgen voor het kwaad, door haar misdreven. Gretig stak de voedster de met goud gevul de beurs in haar zak, waarmede de vurige kus sen op het hoofdje van den zuijjeling betaald werden, maar Rosa weigerde elke gift. Zult gij zwijgen vroeg vdë freule. Ik zal zwijgen De dageraad van den grauwen December morgen verdreef de duisternis, toen freule Ve ber de villa van graat en gravin Ilario verliet en zich naar het station begaf, dat zij weinige minuten vóór de aankomst van den trein be reikte. Het was de trein van Toscane naar Bologna. Zij nam plaats in de coupé, wegge doken in haar kap en sluier gelijk eene non, en wie haar zag zitten dachtdit is eene on gelukkige vrouw. Dien dag ontving graaf Ilario twee brieven in den cénen stond „Mijnheer de graaf! De dame, aan mijne zorgen toevertrouwd, wier gezondheid reeds veel verbeterd was, is heden verdwenen. Naar alle waarschijnlijkheid heeft zy haar oogmerk volvoerd, dat ik hoopte haar uit het hoofd gepraat te hebb;n. Wees overtuigd, mijnheer de graaf, dat de wil van sommige vrouwen o buigzaam is en dat men ..het ver—

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1