Binnenland. Gemengd Nieuws. Hiulpeloöze, pijnlijke gelaatsuitdrukking van de «Techters, nu de beteekenia tot ben doordrong ■ran deze bevestiging van het feit, dat zij, te rgen alle verwachting in, nog gaarne voor on- j aannemelijk hadden gehouden, en dat nu on- herroepelijk vaststond... Generaal Mercier is een raadsel. Hij blijft ondoorgrondelijk, men staat versteld over zijn zellbeheersching." Naar aanleiding van de talrijke rijwielver- duisteringert, welke tegenwoordig ook te Am sterdam geschieden ten nadeele van de ver huurders, heeft men tot nu toe maar tevergeefs op middelen gepeinsd, waardoor men dit mis drijf kan bestrijden. Bijna geen zitting der arrondissements-rechtbank is daar of er ver schijnen personen, die zich wegens verduistering Tan rijwielen te verantwoorden hebben. Een delinquent werd verleden weck veroor deeld, die op één dag niet minder dan vier rijwielen had verduisterd, welke eene waarde Tan ƒ385 hadden. Een der bekwaamste rechercheurs der politie, «en specialiteit in het opsporen van rijwiel- dieven, heeft aan de verschillende rijwielver huurders 'een middel voorgesteld, waardoor het misdrijf van rijwiélverduisteren tot het mini mum kan gebracht worden. Dit zou hierin bestaan, dat de verhuurders eenparig van een onbekenden huurder diens portret vorderen als waarborg. Wordt het verhuurde wiel dan toch gestolen, dan zal de recherche den delinquent al spoedig in handen hebben. De meesten zoo niet allen zijn alreeds meermalen bestolen, en den verhuurder H. zijn binnen een paar weken op die wijze zelfs drie machines' afhandig, gemaakt. Wellicht dat het boven aangeduide middel van den rechercheur in eene vergadering zal behandeld worden. Aangaande de viering van den jaardag van H. M. de Koningin meldt men uit Apel doorn Reeds Woensdag hadden enkele winkeliers en particulieren de versiering van hun huis ver toond. Maar gisteren werd het jaarfeest van H. M. de Koningin ingezet in de vlaggende stad door het fanfarekorps van de christelijke jongelingsvereeniging Daniël, dat in den vroe gen morgen van 't balcon van 't gemeentehuis voor een talrijk publiek eenige koraalnummers ten gehoore bracht. Rèeds voor halfacht had het bestuur der feestcommissie zich naar het paleis begeven om de felicitatieregisters te teekenen en II. M. een bouqnet aan te bieden. Om 10 uur werden ruim 8000 schoolgaande kinderen bij het plein voor de Ned. Herv. kerk opgesteld. Zij trokken vergezeld van de feest commissie en onderwijzers naar de afgezette terreinen, waar een paar draaimolens en kraampjes met verversehihgen hen wachtten. Inmiddels was ook een aanvang .genomen met den vlieger wedstrijd, waarna de heer J. Bork een goochel- voorstelling gaf, die in den smaak viel bij oud en jong. Maar 't blijdste van den feestdag kwam toen des namiddags de beide Koningin nen de terreinen bczocliten. Het rijtuig van de Vorstinnen, bespannen met vier paarden, was met bouquetten versierd. H. M. de Koningin was in't blauw gekleed. Zij roemde de vorderingen die de plaatselijke Harmonie maakte. Die had bij de komst van bet venster om de luiken te sluiten. Dtór, vlak boven het ijzeren hekje zag zij het gelaat van freule Yebér; die met hare vingers zacht tegen de ruiten tikte. Heilige Maagd 1 stamelde Rosa, achteruit deinzende. De handen der freule, kruiselings tegen de gesloten lippen gedrukt, schenen om ontferming te smeeken. Dal alle goede engelen mij bijstaan 1 riep de verschrikte vrouw met gedempte stem, en opnieuw naderde zij het raam om zich te ver gewissen dat hare oogen haar met bedrogen. (Wordt vervolgd.! den Koninklijken stoet op het terrein 't Wil helmus gespeeld. De burgemeester van Apel doorn en het bestuur van de feestcommissie be geleidden de Koninginnen, die door de aanwe zige menigte vroolijk juichend werden begroet. De dag werd besloten met een schitterend vuurwerk, waarin 't nummer het portret van H. M., omgeven door een eerevuur van sterren regens uitmuntend slaagde. Koning Leopold van België heeft deza week op zijn jacht Alberta een uilstapje naar en door ons land gemaakt. Het is een prach tig vaartuig, vorstelijk ingericht, onder com mando van den Engelschen kapitein I. Collens en bemand met eene Engelsche equipage van 54 koppen. De Koning was uitsluitend vergezeld van zijn intendant graaf du Chastel. Zaterdagmiddag te 13 uur kwam het jacht uit Ostende te Amsterdam aan, waar de heer de Haas den Koning als tolk en gids werd toegevoegd. Al dadelijk maakte Z. M. in eene stoomsloep een tochtje naar Marken. In Broek in Waterland bezocht Hij de boerderij van den heer Wiltenburg. Hij vond het zeer merk waardig, liet zich alles uitleggen en sprak zeer amicaal met de menschen. Hij kocht er een Edammer kaasje. Toen ging bet via Monnikendam naar Mar ken. Dat schilderachtig eiland viel zeer in de smaak van den vorst; de aartsvaderlijke dracht der bewoners bekoorde hem zeer. Hij bezocht er een paar huisjes, waar Hij als een gewoon mensch met de visschers en visscherinnetjea sprak. Na een half uurtje keerde men over de Zui derzee naar Amsterdam terug, waar de Koning op Zijn jacht het middagmaal gebruikte, waar na eene wandeling van eer, nur door de voor naamste straten der hoofdstad werd gemaakt. Den volgenden morgen werd een rijtoer van ongeveer zes uur door de stad gemaakt. Z. M. woonde eerst den dienst bij in de Eenhoorn- kerk, bezocht het museum ilir. Six, reed door de Jodenbuurt, waarvan het levendig Oostersoh karakter hem bijzonder trof, bezocht de Por- tngeesche kerk, kwam uit de drukke Kalver- straat in het stille Bagijnenhof, liep ongehin derd door officieel geleide door Artis, reed door het Vondelpark en eineigde met een bezoek aan het Rijksmuseum. Na aan boord de lunch gebruikt te hebben, reed de Koning per spoor naar Haarlem en van daar per rijtuig over Bloemendaal naar IJraui- den, waarheen het jacht in dien tusschenlijd was opgestoomd. Hier stapte Z. M. weer aan boord, kwam herhaaldelijk op de brug om met den kapitein en den Hollandschen loods een praatje te maken en vertrok naar Rotterdam, alwaar het jacht 's avonds 11 uur aan de Park kade aankwam. Den volgenden morgen reed Z. M., vergezeld door den heer de Haas, reeds vroegtijdig uit, bezichtigde de havenwerken en een deel van de stad, en vertrok met een gewonen trein naar den Haag en vandaar naar Scheveninhen, om Zijne dochter, Aartshertogin Stephanie en hare kinderen in het Oranje-hötel te bezoeken. Na eenigen tijd keerde de Koning weer naar Rotterdam terug, stapte op de tram naar het Park en le half twaalf stoomde de Albert weer naar Ostende. De intendant reikte aan den loods S. Baak en aan den tolk Bernard de llaa9 een paar mooie getuigschriften uit. BRESKEk'S, 1 September 1899. Het zeer korte doch zware onweder, dat zich Woensdagmorgen ontlastte, is ingeslagen in on ze drukkerij. Door den buitenmuur op twee plaatsen bin- nen-gedrongen, werden we opgeschrikt door een ontzettende slag, die onmiddellijk de geheele werkplaats met een ondoordringbare zwavel - damp vervulde. Door het openspringen der ramen is de straal, nadat hij rakclinks voorbij een der zetters was gegaan waaldoor deze omver sloeg, blijkbaar naar buiten ontsnapt. Aan het materieel en aan den muur werd eenige schade veroorzaakt. Onmiddellijk ontstond op een tweetal plaat sen, waar papier geborgen was, brand, die ech ter, spoedig opgemerkt zijnde, terstond wsrd geblnscht. Overigens kwamen geene persoonlijke onge vallen voor. De 19e verjaardag van H. M. de Ko ningin is gisteren alhier door een algemeen ge- vlag gevierd. Des avonds gaf hel muziekge zelschap „Hosanna" een concert op de Markt, dat eene groote menigte derwaarts lokte. Hedenmorgen is de elevator ten behoeve van het lossen van het grintzand in werking gesteld en moet goed voldoen. De herstelling van het ten vorige jare afgekeurde toestel wai opgedragen aan de firma Van Dorsche en Ter Horst te Dordrecht. Aan het postkantoor Breskens en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren weril gedurende de maand Aug. ingelegd ƒ6260.67; terugbetaald ƒ4633.07. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven, hoekje draagt het nummer 2935. Bij Kon. besluit is de eere-medaille der orde van Orar.je-Nassau in zilver verleend aan den heer J. Kooreman Jz., waterbouwkundig ambtenaar bij de waterkeeringen van de csla- miteuse Hoofdplaat- en Thomaespolders te Hoofdplaat. De luitenant ter zee le kl. W. Cornelis, geb. te Breskens, officier-instructeur bij het Kon. Instituut voor de Marine te Willemsoord, is met 1 Sept. van die betrekking ontheven en op nonactiviteit gesteld. Znidzande. In tegenstelling met andere ja ren werd de jaardag onzer geëerbiedigde Ko ningin in feestelijke stemming gevierd. Des avonds gaf het muziekgezelschap „Vs- ronica" onder directie van den heer P. de Hullu eenige nummers ten beste. Hier en daar werd eenige verlichting aan gebracht, terwijl de net aangelegde tuin van den heer Hoste, die hij met een 50tal verlichte lampions had versierd, een fantastisch gezicht opleverde. Tot gemeente-geneesheer te Biervliet is benoemd de heer Beyers, arts te IJselstein. onderen der Dierenchirurgie. Er be staan werkelijk geen chirurgische kunstbewer kingen voor menschen, die ook niet op dieren kunnen worden toegepast, al is 't ook zeer moeielijk een parallel te trekken. Een Engel sche Rerue deelt mede, dat honden met kunst- oogen, of nieuwe tanden, paarden en koeien mot kunstbeenen geen zeldzaamheid meer zijn. De eerste veearts, die een koe van een kunst- been voorzag, was wijlen John Suarry, die een grooten naam bezat iu 't oosten van Yorkshire. Een bekende veefokker bezat een kort ge hoornde koe, die bij ongeluk een poot brak- Het dier bezat voor dc fokkerij veel waarde, derhalve amputeerde Suarry het been en voorzag het beest van een houten poot, dat volkomen aan 't doel beantwoordde. Een handig operateur aan de koninklijke veeartsenijschool te Berlijn vervaardigde voor een hond een kunstgebit. Hoewel de hond zeer oud was, was de bezitter er erg op gesteld. Het beest werd gechlorofortniseerd en vervolgens een nauwkeu rig afdruksel van zijn mond gemaakt, volgens hetwelk een kunstgebit werd vervaardigd uit porceleiu met tanden van platina en goud en een gehemelte vervaardigd. Merkwaardig was ook de operatie die on langs verricht werd aan een kat Deze had een naald van een dameshoed in geslikt, zoodat een operatie alleen 't leven kon redden. De bezitter kapitein Y i d a 1 van Sunderland ontbood den veearts F e v e n s die een insnijding in den hals maakte en de naald verwijderde, waarna 't beest weder geheel her stelde. Vele honden bezitten tegenwoordig kunstbeenen, vervaardigd uit zilver, hout en aluminium voorzien van bewegelijke gewrichten, zoodat de beesten even goed loopen als vroe ger. Eene ,/fashonable" dame te Londen heeft eer. chirurgische hondenstal. De eéne hond heeft een mooi kunstoog, een andere een uitstekend valsch gebit, een andere hond van haar loopt

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2