Binnenland. Tan rijn geheele betoog is of niets of zeer wei nig begrepen, en noch de krijgsraad, noch het publiek scheen veel te vatten van zijn uitleg van het borderel. Dat zijn bewering, dat het borderel een met veel arglist door den beschul digde in elkaar is gezet, gelooft wel iedereen, maar kan even goed door een ander dan door Dreyfus geschied zijn; dat toch is geen bewijs voor diens schuld. Dreyfus toonde zich gedu rende de uitleg door Bertillon zeer verbaasd, terwiji mr. Laboribij vergelijking van het schrift een paai- ironische opmerkingen maakte. De zitting van Zaterdag was veel interes santer. Bertillon werd door de ondervragingen van Labori zeer in het nauw gebracht. In don loop der discussies vroeg Labori aan Bertillon waarom hij verklaarde, dat Dreyfus en niet Esterhazy de schrijver van het borderel was, waarop de getuige antwoordde, dat hij bij Dreyfus een sleutelwoord had gevonden, doch moest tevens erkennen, dat het mogelijk was, dat Esterhazy van een afleiding van dit sleutel woord kennis heeft gekregen. Toen Labori opmerkte, dat Bertillon dus be vestigde, dat Esterhazy een verrader was, kwam de president tusschen beide, dat hij op dit punt geen enkele vraag aan den getuige zou stellen. Ten slotte viel de gehoele argumentatie van Bertillon in duigen, doordat de grondslag weg zonk. Op de verklaringen had Dreyfus niets aan te merken, maar, zoo zeide hij, waar ik vol komen zeker van ben, is, dat ik niet den schrij ver van het borderel ben. De kapitein van de artillerie Valerié ver klaarde beslist dat het borderel door Dreyfus geschreven was, en dat dit een materieel bewijs voor zijn schuld is. Op dit getuigenis paste Dreyfus hetzelfde antwoord toe. Majoor Freystaetter, lid van den krijgsraad die Dreyfus in 1894, veroordeelde, verklaarde dat in de raadkamer van den krijgsraad stuk ken waren overgelegd in de confrontatie met Maurel den president van dien krijsraad, hield get. dit vol, terwijl Maurel zeer ontdaan, ten slotte te kennen gaf den getuige niet meer te antwoorden. Verder bleek uit diens getuigenis, dat de vervalschte tekst van dépêches van Panizzardi onder de ter inzage gegeven stukken geweest is, en dat dus, als het commentaar dat de stukken begeleiddo door Mercier vernietigd is, dit zal gedaan zijn om het gruwelijke feit van de mededeeling van een erkende valschheid te verbergen. Dat dit getuigenis en de onfrontatie met Maurel heel wat incidenten ten gevolge hadden, behoelt wel geen nader betoog. Gisteren zijn de schriftkundigen als getuigen voor geweest. Van de vier deskundigen verklaarden drie beslist, dat Esterhazy's schrift dat van het bor derel is, terwijl één verzekerde, ja daarvoor zelfs zijn hoofd onder het mes wilde leggen, dat Dreyfus de schrijver van het borderel is. Het getuigenis van den laatste lokte menig maal gelach uit. Op verzoek van den regeeringscummissaris Zij waren bekenden. Vlak bij de stoep bleef zij staan en beduidde den hond dat hij terug moest keeren. Alles was gesloten, stil, duister. Zij sloop lsngs den muur, iinksaf, sloeg den hoek om, deed een stap den tuin in, keerde weerom en bleef opnieuw stilstaan, turende naar een licht, dat door het venster op de laan scheen, en luisterende naar de stemmen die daar achter werden gehoord. Daarbinnen is hij, prevelde zij, met den vinger naar het raam wijzende. Daarop gleed haar arm weer langs hare zijde neder, en bij het licht der sterren was liet zichtbaar welk een vochtig spoor hare tranen op de verbleekte, ingevallen wangen achterlie ten. Zij schreide zonder geluid te geven, zon der eer. spier van haar gelaat te bewegen, een standbeeld gelijk. Duidelijk vernam zij de stem van Rosa, en bijna geen woord ontging haar van het gesprek dat daar gevoerd werd. fWordt vervolgd.) zal Du Paty de Clam door eene rogatoire com missie verhoord worden. BRESKE\S, 29 Augustus 1899. Ter aanvulling van ons bericht omtrent de benoeming van een definitief bestuur voor het muziekgezelschap alhier kan dienen, dat de heeren A. du Burck, J. de Hullu, K. C. Soe- tens en J. C. H. Snouek Hurgronje, resp. zijn aangewezen als voorzitter, vice-voorzitter, secre taris en penningmeester. Men verzoekt ons te melden, dat het af scheid van ds. Breen te Cadzand niet op 17 maar op 24 September d. a. v. is bepaald. Groede, 27 Aug. Heden voormiddag werd de heer L. Schutte, proponent te Weesp, be vestigd als predikant bij de Ev. Luth. gem. alhier door ds. J. Bergman van Rotterdam, met eene leerrede naar aanleiding van Johannes 21 vers 15, 16 en 17. Aan de handoplegging werd behalve door den bevestiger deelgenomen door ds. Bleeker van Middelburg. Des namiddags verbond de nieuwe leeraar zich aan deze, zijne eerste gemeente met de woorden van 1 Cor. 2:2. Beide plechtigheden werden door vele be langstellenden bijgewoond. IJzendijke, 27 Aug. Ter heden morgen gehouden gemeenteraadszitting waren de heeren Oarpreau en De Jaeger afwezig. Uit de voorlezing der notulen trok eene ti rade de aandacht van den heer Hendrikse, nl. dat in het besluit tot toelating van de herko zen raadsleden telkens voorkwam, dat zij zijn wettig kind van enz. Het kwam hem voor, dat voor 't geval iemand die geen wettig kind zijnde tot lid van den raad werd herkozen, het lichten van diens doopceel zeer onaangenaam zou zijn. De voorzitter gaf te kennen, dat de formule het letterlijk voorschrift is van Ged. Staten. De gewraakte woorden kwamen den heer Hendrikse toch volstrekt niet meer passend in den tegenwoordige» tijd, ja, het had den schijn alsof iemand buiten echt geboren geen raadslid kon worden. Daarna werden de notulen goedgekeurd. Ingekomen was een schrijven van het Hoofd van het R. C. Kerkbestuur, houdende verzoek om uitbreiding van het ten behoeve harer pa rochianen bestemde kerkhof. Op voorstel van den voorz. werd goedge vonden om deze zaak aan te houden tot de op 5 Sept. a. s. te houden raadsvergadering, wijl Burg. en Weth. dan gelegenheid hebben de toestand nader te onderzoeken. Het onderzoek der gem.-rekening over 1898 had blijkens mededeeling van de commissie, bij monde van den heer Doens tot geene aanmer king aanleiding gegeven en werd deze rekening overeenkomstig de conclusie van de commissie voorloopig met alg. stemmen vastgesteld. Hot onderzoek van de aangeboden gem.-be- grooting voor 1S99 werd opgedragen aan eene commissie bestaande uit de heeren Doens, De Jaeger en Oarpreau. Tot vaststelling van enkele belasting-verorde ningen, waartoe het onderzoek aan een raads commissie was opgedragen, deelde de heer Hen drikse mede, dat hij in de vergadering vail die commissie had voorgesteld om den prijs voor het aankoopen van een eigen graf te vertwintig- voudigen en mitsdien te brengen op ƒ80. De meerderheid der commissie was van oordeel dat zulks te hoog was, weshalve hij voorstelde den prijs te brengen op ƒ40. Dienaangaande deelde dhr. Bekaar mede, dat blijkens informatie te Oostburg ƒ4 belaald wordt. Daar echter de vergadering niet voltallig is, meende hij aanhonding te moeten voorstellen, als zijnde van te ingrijpenden aard. Bij het onderzoek der verordening op de heffing van schoolgelden is gebleken, dat er heel weinig onverinogenden de school bezueken. Het kwam hem gewenscht voor, omdat de kosten daarvan niet huog Zouden kunnen zijn, stelde hij voor om aan diegenen, die daarvan gebruik willen makeu, kindervoeding in te voe ren, gedurende 4 wintermaanden. Het verzuim zou daardoor zeer verminderen en onderwijs meer vlucht kunnen dragen, 1 dige buikon maken ledige hoofden. Het gaat echter niet om zulks te verse® aan de onverinogenden der openbare scb# dit te onthouden aan die der bijzondere set Hij vroeg of Burg. en Weth. zoo goed den willen zijn om te onderzoeken hoe het getal zoude zijn van hen die aan lj"s voeding deelnemen. Het komt hem voor die niet terstond behoette hebben, zooveel gevoel bezitten, dat zij daaraan geen deel len neuien. [s het te gering, dan is moeite niet waard. De voorz. kon zich zeer goed met dit i stel vereenigen, maar meende, dat dit niei I zaak van het gemeentebestuur was. Wijl armbestuur hiertoe niet bij machte zal zijn het wellicht mogelijk dat zoo iets van hel ticulier initiatief uitging. De heer Hendr.kse meende dat niettemi plan voldoende ondersteuning in den raadt oru bijaldien deze zaak niet op den weg het gemeentebestuur ligt, toch niet ongeu zou zijn om eene subsidie te verstrekken, i het geval een particuliere commissie zich m constitueeren. Ook dit punt werd aangehouden. Van den heer G, Crince telegrafist ten t tore alhier werd ontheffing gevraagd van i dienstplichtigheid bij de brandweer, op p van zijne rijksbetrekking. De voorz. deelde mede, dat de verordn niemand der dienstplichtigen kar. uitsta dan voor de gevallen dat de uitoefening hii openbare betrekkingen hunne afwezigheidgj doel zijn. Overigens kunnen zij oen plu vervanger stellen. De heer Hendrikse kon zich hiermede i I strekt niet vereenigen. Zelfs de mededf#" dat Ged. Staten zulks verlangden, kon A niet bevredigen. Op zijn verzoek zal in de volgi nde all het bedoelde schrijven van Ged. Staten sta overgelegd. Naar aanleiding van het door den heer li drikse ingediend voorstel om aan het reglei van orde. voor de raadsvergaderingen toe voegen, dat de voorz. na afhandeling «au agenda de leden in de gelegenheid zal sl< om vragen te stellen, doelde de voorz. dat hij zulks in den laatslen tijd niet toe» omdat zulke vreemde vrauen lot hem kvru die aanleiding tot onaangenaamheid tavei., Dhr. Hendrikse meende, dal de bed# van het voorstel is om het recht van het len van vragen te waarborgen. Kan de i« niet terstond antwoorden, dan houdt hij dc antwoording aan, en is men onparleinentait kan de voorz. altijd eene beantwoording geren. Teil gevolge van den loop der discussin op zeer vreedzame wijze gevoerd zen trok dhr. Hendrikse zijn voorstel in. Naardien Ged. Staten geen goedkeuring! nen hechten aan hel raadsbesluit tot het 1 fen van een suppletoir kohier van den hoe' lijken omslag ter voldoening aan het be om een subsidie te verleenen aan de feest» missie bij de Landbouwtentoonstelling, t goedgevonden om to beschikken over den „onvoorziene uitgaven". Daarna werd de zitting gesloten. IJzendijke, 28 Aug. Hrdeu werd door en W. aanbesteed le het doen van verfwerk aan het post- telegraafkantoor, zoo ook in de woning vani Directeur; 2e verfwerk in de woning van het ho der school in den Oranjepolder. Van beide perceelen werd aannemer de k J. van d-r Boom alhier, resp. voor ƒ18.— ƒ26.— Aardenburg, 26 Aug. Heden voormidi hield de gemeenteraad eene voltallige zitting Na Ir'.ing en goedkeuring der notulen, der de voorz. mede, dat Ged. Staten hebben g# gekeurd het besluit tot het geven van gr»1 in erfpacht De voorz. veroorloofde zich eene kleine t# lichting ten aanzien van het vertragen di-r® voering van dit besluit. Dit komt omdat e der erfpachters, zijnde de erven Louage niet meerderjarig was en ter besparing van kosii

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2