voor Z('('ii\vs(ji-\ liiaii(lci('ii. Gravin Ilario. No. 416. Zaterdag 26 Augustus 1899. 8e jaargang. Buitenland. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD A to o ii n e in e 111 s p r Ijs Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 eu voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te B r e s k e u s. Adver tentieprils: Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag ééll ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De getuigenissen voor den krijgsraad op den voet te volgen, zou voor onze beperkte ruiuate een onbegonnen werk zijn, en niet alleen daar om laten we ze weg, maar ook en vooral om dat ze achtereenvolgens als 't ware op de schuld vau Dreyfus berekend zijn en daarop moeten aansturen. i\iet, dat nieuwe feiten worden meegedeeld, noen dat het wettig bewijs geleverd wordt, dat Dreyfus de schrijver en maker van het borderel is, maar schijnbaar alleen om den Generalen siat te volgen, is Dreyfus schuldig. Dat is in de dagen dat Labori afwezig was, duidelijk aan het licht gekomen, want Deinange imst èu de vurigheid èn de slagvaardigheid waarover mr. Labori beschikt, 't Is dan ook met te veel gezegd, dat de snoode aanval op den kramgen advocaat den generaals zoo uit- ilekend te stade kwam. Do lusteloosheid in de rechtzaal week echter toeii mr. Labori jl. Dinsdag weder zijn plaats aau de tafel der verdediging kon innemen. Geluk gewenscht met hei spoedig herstel eu mei de terugkomst van Laboii, opende Dins dagmorgen, de president van den krijgsraad de ziuiog. Er ging een geweldige storm van toejui chingen op iu de zaal toen de aanwezigen tien ïu zoover herstelden advocaat weder aanwezig zagen. Uok Dreylus was verrukt bij het zien van zijn uitstekenden advocaat. Labori dankte diep geroerd in hartelijke be- 42. Uit het ltaliaansch vertaald DOOR II. c. Als ik er genoeg van krijg, dan ga ik heen. Ei wat 1 Gij zult niet heengaan 1 De buitenkansjes zijn niet opgeschept, en men trekt üe hand niet terug zoodra men er een heeft weten machtig te worden. Het jongske is 8 maanden eu hij heeft u noodig totdat hij een jaar oud is. Dat weet ikik blijf hier, en ik blijf gaarne, uiaar gelooft gij met dat ik weieens behoefte heb aan open lucht ik heo ook wel eens verlangd naar huuderdcrlei dingen die ik toch niet hebben kun. Och uiijhe kleine Santinella 1 Die heelt een leelijk gezichtje. Hoe brutaal om zoo iets te zegden. loon mij een mooier meisje in den ganscheu omtrek. woordingen voorde bewijzen van deelneming en sympathie ontvangen hij den aanslag en bij de ontvangst in de rechtzaal. Onmiddellijk bracht hij weer moed en leven in de getuigenverklaringen door zijne afdoende vragen en pittige opmerkingen waarbij menig getuige in het nauw gebracht werd terwijl zelfs generaal Mercier op sommige vragen niet kun nende antwoorden, eenvoudig te kennen gaf, niet te antwoorden. We achten het nu noodig dat we ditmaal onze blikken eens richten naar eene andere streek, waar de toestand ook hachelijk is. We bedoelen de Eugelsch-Transvaalsche kwes tie. Van weerskanten hoort men aldoor van krijgs toerustingen. De berichten verschillen echter aanmerkelijk van karakter naarmate zij over de toebereidse len van de Boeren of over die der Engelschen loopen. De Boeren zelf geven van hunne wa peningen geen berichtdal achten zij blijk baar verstandiger, en, waar zij niet alle macht den vrede willen bewaren, doen zij aldns niet mede aan het opwinden der menigte. Wat er dan ook van de toerustingen der Boereu verluidt, komt van Eugelsche corres pondenten en is maar al te vaak loos gerucht. Hel laatste nieuws was, dat een atdeeling slautsartillerie bestemd was om den Koinati-pas aan de grens van Aluzamuique te bezetten, eu dat de 'i'ransvaalsche regeenng aan de zuid westelijke grens den uitvoer van vee verboden bad, misschien wel om Kimberley aan dien kant den toevoer van vleesch af te snijden. Gij noemt haar mooi omdat zij met rijke kleertjes prijkt; wij moesten baar eens gekleed zien met de lompen eener bedelares. Neen weet gij wie mooi is Zie 1 en zij nam hel knaapje en hield het in het volle daglicht om hem te bewonderen. O f niet half zoo mooi als wij de volle waar heid bekennen willen, antwoordde Ros» gewich tig. Hij heeft zulk een lijdend uitzicht, zulke groote oogen en een mond, gevormd op een wijze die Alle heeren zien er zoo uit, voegde de vrouw er bij. Ja dat doen zij, herhaalde Rosa werk tuigelijk, terwijl zij in stilte eene vergelijking maakte en zich eene gelijkenis voorstelde, w aar van zij onwillekeurig huiverde. Huezeer zij zichzelve verweet een slecht hart te bezitten en God om vergeving smeekle voor de zondige onderstelling, zoo verviel zij toch telkens weer in die beleedigeude, raadselachtige vermoedens, in haar geest een gehennzig samen weefsel van gebeurlijkheden vaststellende, waar van zij het werkelijk bestaan niet met cede kon staven, maar niettemin toch de mogelijk heid er van bevroeden kou. Niettegenstaande men in het hartje van deu winter was, kwam De berichten van de Engelsehe krijgstoeros- tingen zijn van geheel anderen aard. Zij gaan in hoofdzaak van de regeering zelf uit. Dat heeft zij in de laatste weken van de zitting van hel parlement in het Lagerhuis zelf erkend. Het doel is natuarlijk om de Boeren met die berichten van de groote troepenverzendin- gen, welke Engeland voorbereidt, vrees aan te jagen en tot onderwerping te nopen. Vandaar, dat er nog altijd menscben zjjn, die niet aan een oorlog gelooven, maar beweren, dat Engeland Trantvaal klein wil krijgen met het laten vloeien van geld alleen, geld voor het uitzenden van troepen en geschut. Een oorlog, zoo spreken deze optimisten, is voor Engeland te hachelijk om te wagen, en met bedreigingen krijgt het in Transvaal toch gedaan wat het verlangt. Iu alle gevallen mag men aannemen, dat er in de Engelsehe pers over de samenstelling van het Britsche leger, als er oorlog komt, berich ten staan <lie uit gezaghebbende bron voort komen. Ziehier b.v. in aanvulling van hetgeen reeds gemeld is, wat de correspondent van de Press Associaton te Woolwich, waar o. a. de groote tuighuizen van het Engelsehe leger staan, mededeelt Behoudens noodige wijzigingen is dit de samenstelling van Uet leger, dat tuen tegen Transvaal in het veld deukt te brengen 21 bataljons infanterie (23(100 man), 6 regimenten cavalerie (4000 man), 11 batterijen veldartille rie (2800 mail), 3 compagnieën genie (1260 man) en 4 aldeehngeu bereden politie (300 man); te zamen een 30.000 man, waarbij nog de graaf bijna elke week een dag doorbrengen- Uet was iu deu loop van een dier dagen» dat Rosa ruimschoots gelegenheid vond haar oordeel te laten gaan over iets, toenmaals nog eeu groot genmm, doen waarmede zij legen wil en dank in kennis werd gebracht zooüra de graaf vertrok keu was en dal zij terstond weder ais eene slechte ingeving verre vau zich wierp. De liefde welke de graaf voor den zoon van zjjn vriend betoonde was wel buitengewoon Die zoon van een overledeu vriend genoot eene goede gezondheid, maar groeide teer en zwak op, gelijk de knop van een bloempje dat in geen gunstig klimaat is ontloken zijne door zichtigs handjes, zijne fletse tint eu zijne zwaar moedige oogjes gaven u den indruk als hadde hij deu trauendoop ondergaan. Rosa hield van hem uit eeu gevoel van me delijden, ofschoon het lot hein geene onzekere toekomst voorspelde. Maar wat Daten rijk dommen P zoo luidde de wijsgeerige bespiegeling der portiersvrouw. Deze rijke zal niet gelukkig wezeu. Terwijl daarentegen de mogelijkheid bestond, dat Santinella, al ware zij eene bede - lares gebleven, evenwel niet ongelukkig aou zijn. De twee kamers waar de voedster en Ros»

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1