Binnenland. verband der feiten zoo glashelder, dat men kan zeggen dat Dreyfus een goede dag gemaakt heeft, toen Picqnart zijn onschuld voor den krijgsraad getuigde, ja voor de gekeele wereld uitsprak en bewrees. Het gaat er in de zittingen van den krijgs raad weer zoo echt huishoudelijk toe en de leugens nemen zulke afmetingen aan om Drey fus te verderven, dat man er akelig van wordt oiu te lezen. De staf is weer meester in en over den krijgs raad en daarvan maken de generaals een onge kend gebruik van. Dat is de indruk dien men krijgt van de ellenlange redevoeringen, waar mede de schitterende uniformen de geheele om geving trachten te verblinden. Zij doen als ol er geen arrest van het Hof van Cassatie bestaat, en leiden als 't ware de zittingen op eigen houtje. II. M. stoomkanonneerboot Bulgia, comm. de luit. ter zee Ie kl. C. A. Dominicus, vertrekt den 24slen Augustus a. s. van Vlissingen om bij Brouwershaven de halfjaarlijksche schietoefe ningen te houden. Onmiddellijk daarna vertrekt deze bodem naar 's rijks werf te Hellevoetsluis, om daar de uoo- dige herstellingen te ondergaan, terwijl H. M. stoomkanonneerboot Havik, commandant de luit. ter zee le kl. M. van Nassau, de Bulgia zal vervangen. Het koninklijk jacht Victoria ant Albert wordt Donderdag 24 dezer Ie 3.30 u. nam. in Vliaaingen in de haven verwacht, gewone lig plaats aan de zuidelijke ponton, tot het ont- •chepen van prinsea Chrisiiaan van Denemar ken uit Engeland. Naar aanleiding van de door verschillende landbouwmaatschappijen nog al eens besproken wenscheljjkheid, dat de tarieven voor het ver voer van landbouwartikelen per spoor jager wordan gesteld, heeft een daartoe bestaande commissie uit het Nedrrlamlsch Landbouw- couiité, een onderzoek ingesteld. Vit dat onderzoek is gebleken, dal niettegen staande de verlaging van 20 pet. van ile vracht prijzen voor stoffen, die tol bemesting moeten dienen, de vrachtprijzen in ons land, zoodra de afstanden grooter zijn dan 100 K.M. voordee- liger zijn voor de belanghebbenden dan in Duitschlaud. Voor het vervoer van zeeslib bestaat in Dnitschland een speciaal tarief van Duitsche kustplaatsen naar stations van Spoorwegen in Hannover en Wealphalen, waaromtrent in ons land nog onderhandelingen gaande zijn (vervoer Dollardslib.) Een zeer laag speciaal tarief bestaat in ons land voor het vervoer van faecaliën, straatvuil au coinpoit bij verzending van sommige stati ons in dat tariet genoemd. Wat betrett de artikelen zooals granen, vlas, hooi, atroo enz.de vrachtprijzen voor het ver- zich heen te gapen, terwijl zij bezig was hare kousen te mazen en zich vermaakte tnet eene zedepreek te houden voor de verbaasde en dom me boerin, die onder het pellen van kastanjes haar aanhoorde. Gooi dat leelijke goedje weg, beval Rosa gij hebt zooveel goede gaven des Hemels on der uw bereik, dat gij niet meer om dat on gezonde voedsel moest denken. Toch niet Het zou wezen of ik niet meer in het gehuchtje Fraui... thuis bekoorde, als ik geene kastanjes at Ik zal uwen man zeggen, dat hij ze niet ■neer voor u meebrengt. Dan zal ik ze door iemand anders laten koopen voor mij. Eu ik zal het aan den graaf vertellen. Gij kunt mij niet uitstaan 1 Dat ia niet waar, want ik heb mijne naasten lief gelijk mijzelf; maar als het er op aankomt alles te voorkomen wat den iongen- heer nadeelig zou kunnen wezen, dan zie ik er niet tegen op om het inet u aan den stok te krygen. Voedsters zijn verplicht te gehoorza men. Wordt verruigd.) voer van granen zijn in ons land goedkooper dan in Duitschland, terwijl daarentegen de prijzen voor het vervoer van vlas, hooi en stroo wat hooger zijn. De commissie komt tot de conclusie.- a. dat het onderzoek bevredigende resultaten heeft opgeleverd in zoover, dat de belanghebbenden in ons land in den regel tot lagere prijzen kunnen vervoeren dan hunne collega's in liet buitenland b. dat er geen aanleiding bestaat pogingen in 't werk te stellen om tot verla ging van onze tarieven te geraken, daar deze pogingen op geene goede gronden gebaseerd zouden zijn. IlitHSIiRVS, 22 Augustus 1809. De voor den provincialen Stoombootdienst op de Wester-Schelde bestemde boot Zuid- Beveland", inoet, naar wij vernemen, hij den tweeden proeftocht dermate voldaan hebben, dat er thans geen bezwaar meer schijnt te be staan, haar over te nemen. Men schrijft uit Hulst De prachtige hofstede van den heer F. Hoin- bach in den Knningtu Einma-polder, gebouwd door den aannemer B. Reuling, te Hulst, is volto lid. Deze boerderij geheel ingericht naar de ei- schen des tijds, spant voorzeker boven alle an deren in geheel ons land de kroon. Dc wo ning van den boer is als het ware eene kleine villa en de groote schuur met stallen en reus achtige hangars gelijkt wel een nette kazerne. Alle vertrekken en vertrekjes tot zelfs elke afdeeling der kelders, worden electrisch verlicht. Op het erf tusschen de woning en de boerJerij staat een eiectrische lamp met zooveel licht sterkte, dat zij zelfs bij den donkersten nacht geheel de boerderij in het daglicht stelt. Alle machinericn op landbouwgebied zijn er vertegenwoordigd en alle worden door een petro- leummotor gedreven. Het gebouw heeft een eigen waterleiding en hraudspuit, een weegbrug en lift naar de graan zolders. Met wagentjes op rails kan men alles vau het eene pand naar het andere voeren. Iedere sul heeft zijn afzonderlijke voeder- en drinkbak en met behulp der waterleiding wor den de beesten steeds van verscli drinkwater voorzien. De paardenstallen worden gestrooid met grau we turf. Kortom alle nieuws op landbouwkundig ge bied is hier in practijk gebracht. Het is eeu model-boerderij eeuig in Nederland. Hoofdplaat. Monseigneur E. S. Luypeti, bisschop van Batavia, die eeuigen tijd geleden hier arriveerde en aan verschillende kinderen ook aan die uit omliggende gemeenten het H. vomisel toediende, zal binnen enkele dagen per s.s. «Koningin Regentes" dat jl. Zaterdag van Amsterdam vertrok naar zijne standplaats Ba tavia terugkeeren. Hoofdplaat, 21 Aug. Hedenmiddag is de 24 jarige Th. Laugeraedt bij het zwemmen in de Schelde verdronken. Een uur na het ongeluk werd zijn lijk op- gevischt. Men schrijft ons Schier uit alle gemeenten van ons district komen berichten over het uitbreiden van mond en klauwzeer onder het rundvee en het klauw zeer onder de varkens. Men wil het toeschrijven aan de langdurige droogte. Welke de oorzaak ook moge zijn, zeker is het, dat deze ziekte, vooral in dezen voor de landbouwers zoo drukke tijd, een enorme last veroorzaakt. Daar ook de melk bijna niet te gebruiken is, vooral niet van die koeien, waarbij zich da ziekte in hevige mate voordoet, is de schade nog belangrijk bovendien. Dat ook de ziekte haren invloed op de boter markt doet gelden, blijkt wel uit het feit, dat de prijs, die langen tijd 50 cents de halve kilogram was, nu op eens 10 cents naar boven is gegaan, terwijl men binnen korten tijd nog een hoogere markt verwacht. Ze wordt dan ook zoo schaarsch, dat verschil lende leveranciers hunne gewone afnemers slechts om beurt kunnen helpen. We zouden het verslag van de zitt;n. van den gemeenteraad van Groede hebben kun- nen laten, hij hetgeen we jl. Vrijdag reeds g,. ven. Want alhoewel in beknopte» vorin op gesteld, gaven de punten ter behandeling geen, aanleiding tot discussie, dan die, welke »e ineenden, dat zulks allerminst zonden hebben opgeleverd. We zouden nogtans, ondanks de uitgebreide beraadslagingen met de beknopte mededeeliió van de vaststelling van de reeds genoemde plaatselijke belastingen, hebben kunnen vol- staan. Maar toen we bij het afschrijven van on, verslag mededeelden op die punten nader terug te komen, was dat minder om der wilie m de uitgebreidheid, dan wel otn de aantrekke lijkheid voor het publiek, van punten, die het vaak 't meest interressante noemen, van wat het uit de raadzaal, behalve een belastingbiljet komt tegenwaaien. Zooals men welen kan, moeten verschillende plaatselijke belastingen, voor 1901 herzien wor den. 01 de noodzakelijkheid van wijziging eene herziening vordert of niet, de wet eischt her ziening, eti moet mitsdien daaraan worden vol daan. In vele andere gemeenten waar de herzie ning ter tafel werd gebracht, werden ze ii hunnen ouden vorm gehandhaafd, zonder dat er een enkel woord over viel, dan het boog neo- dige ter inleiding door den voorzitter. Te Groede ontspon zich echter over de om schrijving van sommige artikelen van de ver ordeningen tot heffing van plaatselijke belastin gen, een zeer uitvoerige discussie, waarvan het wel minder de belangrijkheid, dan de eigen aardigheid is, dat we er nader op terug kotaen. Zoo maakte de heer De Roo bij de school gelden de aanmerking, dat de verordening op de heffing eene maandelijksche en die op de invordering eene driemaandelijksche aanduidt. De voorzitter gaf daaromtrent de navolgend» verklaring. liet is waar, dat heide punten naar de let ter met elkaar in strijd zijn, maar zonder ver andering te brengen in du redactie van deze artikelen, heelt de praktijk er eenmaal toe ge leid de bestaande toestand te, handhaven. Wat toch is het geval. Door den gemeente ontvanger worden de kwitantiën aan het hoofd der school afgegeven, die de gelden maandelijks iti ontvangst neemt. Dat geschiedt gemakshalve en geheel ten gerieve van de belastingschul dige, vooral voor de kleine man. Deze valt hel veel gemakkelijker per maand dan per 3 maanden te betalen. Waarom hierin verandering te brengen, waai dit altijd zoo is geweest. Bovendien de invordering van gemeenteweg» geschiedt feitelijk ook per 3 maanden, want elk kwartaal rekent het hoofd der sctiool af met den gemeente-outvaiiger. Bij de verordening tot heffing van legesgel- den en de verrichtingen van den Auititeiiau van dell Burg. Stand, is bepaald, dat het slui ten van een huwelijk op Donderdag vóér 12 uur vail 12--3 /o en ui uur /ill kost, terwijl te 3 uur zulks kosteloos plaats kan y hebben. Deze bepaling gaf den heer De Roo aanlei ding de vraag te stellen, hoe men de tijd van liet kosteloos trouwen zich moet voorstellen. Er wordt aangegeven de tijd vóór en na 3 uur en te 3 uur is de ambtenaar van denk Burg. Stand kosteloos beschikbaar. Waarom I niet een uur bepaald, bijv. vau 34 uur, .vaar-1 op het trouwen kosteloos kan geschieden. De voorzitter gal daarvan dr.u navolgenden uitleg. Eenmaal per week vaceert de ambtenaar /an I den Burg. Stand kosteloos tot hel voltrekken 1 van huwelijken en wel Donderdagnamiddag te 3 ure. Wenscht men dan van die gelegenheid geen gebruik te maken, en dus niet gelijk te staan met anderen, dan blijkt daaruit een zekern weelde, die men zich ook tegenover den ambte naar mag veroorloven, mits men aan de ge meente maar betaalt voor de buitengewoun diensten die verlangd worden. Zij nu, die kosteloos willen getrouwd worden, kunnen zich aanmeldeu tegen 3 uur, en of er nu één of meer paren zijn, dat doet er niet toe, die zich eerst heeft aangemeld wordt eer»!

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2