voor Zeeiiwscli-Vlaandereii. Gravin Ilario. No. 415. Woensdag 23 Augustus 181)9. 8' jaargang. Buitenland. FEUILLETON. II. c. HET NIEUWSBLAD Abonnementsprijs: Per 8 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekhandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Bresken s. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke geurone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Adverteutiën worden iranco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. I)it blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. Dl KLEM AN, te Bres/eens. We hebben ons vorig overzicht van het Drtyfus-proces afgebroken by het getuigenis vsii Picquart. lil de overtuiging onzen lezers niet te ver moeien andermaal over hetzelfde onderwerp te schrijven, zetten we dit sprekend pleidooi, zou den we haast zeggen, weer voort. Generaal Roget had beslist gezegd, dat Pic quart een individu (Cainelle) tot 3 jaar gevan genisstraf had laten veroordeelen, op door dezen aan den krijgsraad in 't geheim verschafte val- ache stukken. Dit wordt door Picquart ten stelligste ont kend en hij zeide o. m. dat het eene beleedi- ging voor de rechters zou zijn, van deze te onderstellen, dat zij zich geleend zouden heb ben tot dergelijke knoeierijen. Wat zullen de krijgsraden, die in de Drey- tus- en Esterhazy-zaak zulk een ondergeschikte rol gespeeld hebben, wel moeten deuken van zalk eeu uitspraak. Het was dan van Picqu art bijzonder fijn gezegd. De lange uiteenzettingen die Picquart aan den krijgsraad gaf, trokken zeer de aandacht van de aanwezigen. Ook bij de tegenspraak der schriftkundigen ten aanzien van het oordeel van het schrift van het borderel, stond hij langen tijd stil. Het geheim dossier, dat hij bij de behande ling daarvan, ter vergemakkeling van de daar over te maken opmerkingen, vóór zich vroeg, werd heui geweigerd. Niettemin weerlegde hij verschillende punten, Uit het Italiaanech vertaald 41. DOOR Welk eene ontzaglijke tegenstrijdigheid ontdek ik in u, zeide zij op vasteu toon. Gij, die zoo juist weet te raden welke geschenken en prachtige verrassingen mij het I liefst zijn, gij vermoedt zelfs niet wat mij on eindig meer waard is dan alle geschenken Gij ontneemt mij ten eenenmale het beheer wer inijn huishouden en gij wijst de plaats «o die mijne dienstboden hier in huis moeten innemen. Als ik Rosa bij mij in stad wil heb ben, dan moet Rosa buiten blyven Üe graaf keerde zich langzaam om, ten einde liaar goed in de oogen ie zien, haalde de schouders op en schoof zijn bord van zich af. En op zulke klippen moet het arme levens bootje straudeu riep hij hoofdschuddende uit. Vrouwen die wanen dat zij eugelen van sachtraoedigheid ziju, worden boos over zulk die als middel tegen Dreyfus moesten dienst doen. In dat dossier schijnen valsche stukken te ziju. De daarin voorkomende rapporten omtrent de naspeuringen der politie zijn onbeteekenend samengesteld door agenten, die begeerig waren op een twintig francstuk. Zulke rapporten waren een van de meest gebruikelijkste middelen van valsche politie agenten om het jbureau van den inlichtingen dienst te foppen. In het onderzoek van Ques- nay de Beaurepaire ziet ge het voorbeeld, zeide hij, hoe sommige menschen u ouder schoon schijnend uiterlijk de meest volstrekte zinledig heid willen aannemelijk maken. In den breede toonde hij aan, dat het spe- culeerend en losbandig leven dat Esterhazy leidde, hem op het spoor had gebracht om het borderel aan dezen toe te schrijven. De beschuldiging der vervalsching van het petit bleu wierp hij verre van zich, waut de uitkrabbing van den datum is geschied, nadat hij het niet meer bezat. Esterhazy stelde immer pogingen in het werk om aan het ministerie van oorlog verbonden te worden, en het was te dezer tijd dat Picquart proeven vau diens schrift aanschafte. Hierdoor h«d hij de stellige overtuiging ge kregen, dat het schrift van het borderel dat van Esterhazy was. Daarna onderzocht hij het geheim dossier om na te gaan wat er nog overoieel ten laste van Dreyius. JVleeueude er de ernstigste stukken in te vinden, vond hij er slechts één stuk van belang iu, dat evengoed op bistel hazy als op Dreyius kon slaan. Hel was het beruchte stuk Ce canaille de D een soort vau nietigheid om eeue boeren vrouw die men liever op de eeue plaats dan op de andere wenscht te hebben Ach, als ik voor dergelijke zakeu mijne rust moet ver liezen, dan zet ik miju hoed op en ik loop de deur uit Hij stond op. De knecht, die juist met het tweede gerecht binnenkwam, bleek stokstijl op den drempel staau de graviu greep zich aan een stoel vast, en de graaf verwijderde zich van tafel. De gravin wist, dank zij haar gezond verstand, ter9tond haar weerbarstig gevoel te onderdrukken eu zij voud het noodig dit eerste opkomende onweder, dat den kuiselijken vrede dreigde te verstoren, aan de nieuwsgierige en onbescheiden blikken van den knecht te ont trekken. Mijnheer de graaf heeft gelijk, sprak zij, tot den knecht gewendzeg aan de kamenier dat zij de kleine in eene andere kamer brengt, want zij hindert ons door haar geschreeuw. De knecht zette den schotel neer en verliet onmiddellijk het vertrek. Rodolfo, hernam de gravin, naar hare plaats terugkeerende en haar man de zijne aan wijzende, wij spraken daareven over allerlei fraaie zaken laat ons voortgaan met eten en Picquart stelde generaal De BoisdefFre, den chef van den generaleu staf; er mee iu kennis, die hem aanried naar den sous-chcf, generaal Gonse, te gaan. Deze zeide *zou men zich dan toch vergist hebben" Hij voegde er nog aan toe, dat voornoemden Boisdeffre en de mi nister van oorlog van meening waren, dat men niet opnieuw met de zaak kon gaan beginnen. Hij zeide hein toen Als gij niets zegt, zal niemand er iets van weten. Daarop had Pic quart geaut woordWat u daar zegt is af schuwelijk ik zal dit geheim uiet in het graf medenemen. Geen wouder, dat op deze ver klaring een levendige beweging in de zaal ont stond. De plannen die hij, als chet van den in lichtingendienst nopens Esterhazy wilde doen, vonden tegenwerking bij de evengenoemde ge neraals, omdat zij de aanwijzing tegen Ester hazy niet voldoende achtten. Hier kan men den sleutel vinden van al wat er is voorgevallen. De verschillende andere punten van de ge- heele zaak werden door Picquart met eeu hei- derheid voorgedragen, dat er geen twijfel kau overblijven aan Dreyius' schuld. De generaals, eu 111 't algemeen de anti- Dxeyfusards, moeten hunne verklaringen stelsel matig geven. Om met met zich zelf iu tegenspraak te ko men, moeten ze zich 111 allerlei oouhteii wrin gen. Picquart daarentegen oreert met eene ge makkelijkheid, dat verschillende pleiters er ja- loerscn op zouden zijn. Zijne mededeelingou zijn zóó logisch, en het vertel mij nu eens eindelijk welk geschenk gij van plan waart mij te geven. Een span buitenlandsche paarden die 15UÜI) lira's waard ziju, antwoordde de graaf hall spijtig. Dauk u, zeide zij met een droeveu glim lach. En het middagmaal werd verder in stilte ge- nuttigd. XVIII. De sneeuw lag hoog op de bergen, het was scherp koud en eeue maand lang had men het liefelijk blauw des hemels niet aanschouwd. Wie geen hiuder van de koude had eu geen acht sloeg op de kleur van het uitspansel wa- reu Rosa, de voedster en de zuigeling, opge sloten in twee vertrekken vau de villa der lla no's, waar de atmosfeer deed denkeu aan de zoele dagen der maand Mei. Graaf Rodolfo had gezegd Rosa, gij moogt geen oogenblik de voed ster eu het kind verlaten gij zijt verantwoor delijk voor beider gezondheid. Afgezonderd in die twee vertrekken in den ééneu kant van het huis, zat Rosa stilletjes voor

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1