Gemengd Nieuws. diepe besef van rechtvaardigheid en edelmoedig heid, door den Britten toe te roepen Laat af van de pogingen, door sommige uwer geldmannen en staatslieden beproefd, om dit volk le belemmeren in de geleidelijke ontwik keling van eigen aard en aanleg en te onder werpen aan uwen wil. Laat af van het zoeken en aangrijpen van aanleidingen en voorwendsels om U te mengen in zijne aangelegenheden, omdat 't deze op ande re wijze regelt, dan U redelijk en wenschelijk schijnt. Laat overigens (lat volk zich natuurlijk ont wikkelen, zelï den geest des tijds ondergaan, die onvermijdelijk voortdrijft op den weg van vooruitgang in stoffelijk en geestelijk opzicht en elke gewelddadige stoornis veroordeelt, omdat zij de geleidelijke ontwikkeling veeleer ver traagt dan bevordert. Wij vragen u dit dringend, niet alleen om dat eer.e andere politiek leiden moet tot ge weld, bloedstorting, broedermoord, maar ook omdat daardoor het recht geschonden, de naam van Britsche rechtvaardigheid geschandvlekt, vau Britsche scherpzinnigheid ondermijnd en en die van Britsche grootmoedigheid tot een spotternij gemaakt wordt. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben bepaald, dat de jacht op patrijzen 2 Sppteinber, en die op hazen 2 October zal worden open gesteld. Het hoofdbestuur der posterijen en tele grafie heeft onder de aandacht van de directeu ren gebracht dat het geenszins in de bedoeling ligt, dat met de uitgifte van de frankeerzegels en briefkaarten van het nieuwe type zal wor den gewacht tot de voorraad zegels enz. van het oude type zal zijn uitgeput. Aan hen die zulks verlangen, behooren, sinds 1 Augustus, zegels enz. van het nieuwe type te worden verstrekt. De zegels enz. van het oude type kunnen worden gegeven aan hen, die er bepaald om vragen ot geenerlei aanwijzing omtrent de ver langde soort doen. KllESItEATS, 11 Augustus 1*90. Er worden in onze gemeente ernstige pogin gen aangewend om tot de oprichting van een mu ziekgezelschap te geraken. De aangeboden in- teekenlijsten wijzen op een gunstig succes. De heer A. H. E. Galon te Aardenburg is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school te Bergeik. IJzeudijke. Dinsdag had de landmansknecht Provoost, werkzaam bij den landbouwer Leen— houts het ongeluk van eene hoogte in de schuur op den dorschvloer te vallen, waarbij hel nood lottig toeval zich voordeed dat hij juist terecht kwam in de tanden van een Amerikaansche hooivork, die in zijn lichaam drong. Was aanvankelijk de toestand zeer zorgelijk, thans is deze vrij wel. gelijk hij zich sedert zoo lang voor het o^g zijner vrouw en van zijn gansche gezin placht te vertoonen. Ha, graaf, gij zijt eene fijne huichelaar, zeide mevrouw Marr. verlegen en innerlijk ver bolgen over de niet zeer edele ontboezemingen die zij had moeten aanhooren. Dat gravin Ilario, daclit mevrouw Marr. zich over niets te beklagen had, aangezien zij van niets wist, was billijk maar dat haar echt genoot zich voortdurend vrijwillig en vol zelf behagen bleef prijzen, neen, waarlijk dat ging te ver Wat zal men er aan doen vervolgde Rodolfo, zijne overjas dichtknoopende. Ik heb sedert verscheidene jaren feitelijk een hoogst kalm en eentonig leven geleid, maar dat be gint mij tegen to staan. Een heilige zelfs zou er eindelijk het geduld bij verliezen Overigens heb ik zooveel voorzorg gebruikt, dat mijne daden onbeduidend zijn, vergeleken met de wandaden welke het meerendeel der getrouwde mannen onbeschaamd ten aanschou wen der geheele wereld bedrijven. (Wordt vervolgd.) Cudzaml. Bij den landbouwer J. Erasmus onder deze gemeente, en bij de lannbouwers L. en H. Basting te Retaanchement is het mond- en klauwzeer onder het rundvee uitge broken, terwijl onder de varkens van den land bouwer P. de Bruijne het klauwzeer heerscht. Een Duitsche dame vermiste dezer dagen aan het strand voor het Kurhaus haar porte- monnaie, inhoudende drie honderd vijftig gulden. 't Schijnt dat deze badgast bij de verwarring der opkomenden vloed onder 't zittend publiek veroorzaakt, het voorwerp in haar strandstoel heeft laten liggen. Althans een der straudkuechten vond dit in een in zee afgedreven stoel, en was reeds op weg de portemonnaie aan den badmeester ter hand te stellen, toen de betrokken dame hein vroeg of hij ook een en ander gevonden had. Nadat zij haar eigendom op het vermiste had bewezen, was zij zoo blijde hel verlorene terug te hebben, dat zij den stoelenknecht honderd gulden aanbood. Dit vond deze echter te veel, en aanvaardde hierop ƒ25. Men schrijft uit Haarlem Dinsdagavond kwam een juffrouw in de Spaarnwouderstraat tegen half twaalf van de kermis thuis, waar zij werd ontvangen door een commensaal, die, ontevreden dat zijn haisjuffef zoo laat was uitgebleven, begon een standje te maken en toen den boel kort en klein sloeg. Per telefoon waarschuwde de buren de politie, doch toen die kwam om den man in te reke nen, zei de juffer dat de politie uiet de zaak niets had te maken, dat het haar boeltje was en de man volkomen gelijk had baas te wezeu. En toen ging de politie bedaard heen. Zondagavond werd inde NieuweSocietiet te Wormerveer aan een bruiloftspartij op droe vige wijze een einde gemaakt, doordat, toen net teestinaal nauwelijks een aanvang had geno men, de vader der bruid plotseling ineenzakte en den geest gaf. Zaterdag is uit den vijver op Bronbeek bij Arnhem opgehaald het lijk van een invalide, die aan toevallen leed en waarschijnlijk in een dier toevalleu is te water geraakt. Te Harlingen is deze week de 80-jarige alleen wonende vrouw Z. in het St. Josefge- sticht gevallen. Zij bleef op de plaats dood. Te Ivapelle is Maandag de 15-jarige S. door het overvloedig drinken van koud water onmiddellijk dood gebleven. Zondagmiddag is de 20jarige B. te He- dikhuizen bij het zwemmen in de Maas verdron ken. Zaterdagmiddag is een verversknecht, die het aan werk was aan de spoorbrug bij het sta tion Lang Ooslerbeek, door een trein der H. IJ. S. M. gegrepen en daaronder geraakt. Hem werden beide beenen afgereden, terwijl hij te vens een oog verloor. De man is naar Arnhem vervoerd. Te Oldeholtpade is de 27jarige voerman S. H. bij het baden in een uitgeveend trekgat bij de Linde verdronken. Zijn drie kameraden waren niet iu staat hem te redden, en toen een te hulp geroepen vis- scher met een bootje naderde en het dezen ge lukte hem met een scheepshaak boven te ha len, was het reeds te laat. Te Yeendam is Zaterdag een jongetje van öjaar van de familie v. d. L. in het Hoofd- diep verdronken. De in de ruime Conscientiestraat te Lei den woonachtige vrouw van Z. kreeg Dinsdag avond, in niet zeer heldere omstandigheden ver- keerendo, ongenoegen met haar 14-jarigen zoon, die de moeder haar minder passend gedrag verweet. Daarover verstoord, greep de laatste een brood mes en bracht den knaap daarmede een zeer ernstige verwonding toe over den rechter wang, waardoor zorgwekkend bloedverlies ver oorzaakt werJ. De eerste heelkundige hulp werd verleend door dr. Rumke, die overbrenging van den pa tiënt r.aar het Academisch Ziekenhuis noodza kelijk oordeelde. De ontaarde moeder werd overgebracht naar het politiebureel. Te Grootebroek (N.-II.) is Dinsdagmid dag do 13-jarige zoon van den heer Battels bij het zwemmen in het Kanaal verdronken. Zijn lijk werd eenigen tijd later opgehaald. Te Warmenhuizen (N.-II.) is de 7Ujari- ge I. N. verdronken gevonden in eene sloot bij zijn land; vermoedelijk is hij, bij het instap pen in zijn schuitje, voorover te water geraakt. Twee metselaarsjongens, die Maandag avond te Somuierteld op het dak van een steen bakkerij werkzaam waren, zijn door een blik semstraal uit. helderen hemel gedood. Een derde is zwaar gekwetst. Door de politie te Barneveld is Maandag nacht gearresteerd een landlooper, die zich aan het gewelddadig afpersen van geld had schul dig gemaakt. Nadathij namelijk de alleen tehuis zijnde vrouw van den landbouwer J. van den Top aldaar gedwongen had hein de sleu tels te geven, heeft hij haar, bij weigering, tot driemaal toe aangegrepen, tegen den grond ge worpen en de kleeren van het lichaam ge scheurd, met het doel om zich meester van haar zak te maken, waarin hij vermoedde dat zich de sleutels bevonden. Toen hij de sleutels ech ter niet vinden kon, heelt hij beproefd de kast met een mes te openen, doch ook dat gelukte niet. Nadat hij nog een driejarig kind, dat begon te schreeuwen, ernstig mishandeld had en de vrouw met den dood bedreigd, wanneer zij aangifte aan de politie deed, is de onmensch onverrichterzake vertrokken. Gelukkig heeft de politie hem spoedig opge spoord. Men meldt uit Amsterdam: Geruimen tijd was hier weder valsch geld in omloop, en hoe slim de recherche ook te werk ging, tot nog toe blevou de pogingen om de vervaaadigers te ontdekken, vruchteloos. De rechercheur Peeters outmoette echter Maandagavond omstreeks half negen op de Westerraarkt een oud bekende, zekeren Sinit- huisen, bekend uil de beruchte valsche mun ters-zaak Meféus Hol-Smitshuisen. Peeters 7olgbe den man bij intuitie, ver moedende dat hij weinig goeds in 't schild voerde en dat hij goed gezien had, bleek weldra. Smitshuisen ging bij den heer J. B. Reeser, Wol venstraat 21, sigaren koopen, gaf een val- schen rijksdaalder uit, ontving goed gangbaar klein geld terug en ging heen. Peeters stapte onmiddellijk den winkel bin nen, vroeg het geldstuk door S. in betaling gegeven op, en bed idde den wiukelier dat hij bedrogen was. Dadelijk echter wipte hij den winkel uit en ontmoette S. weer - in den sigarenwinkel van de weduwe Broere in de Raamsteeg, waar we der een valsch muntstuk in betaliug werd gegeven Doch nu voor 't laatst. De rechercheur legde beslag op den val- schen munter, die voor de politie gebracht, weldra bekende, en als zijn werkplaats een huis op de Rozengracht opgaf, waar het noo- dige materieel gevonden werd. Te Maastricht is een persoon in hel ge sticht Calvariënberg aan bloedvergiftiging over leden. Hij was, buiten zijnde, door een insect in de baud gestoken en deze. zwol zoo spoedig op, dat de arts noodig oordeelde den arm af te zetten. De man is bezweken. Te Eksloo (Dr.) overleed dezer dagen een landbouwer, wiens leveusloop op tragische wijze de waarheid bevestigt van de spreuk „Wie niet zaaitzal niet maaien." Van hein wordt getuigd dat hij vroeger een uitnemend werkman was. Later, toen hij voor eigen rekening eene landbouwzaak dreef, liet hij zijn vee in de wintermaanden op stal verhongeren, terwijl het gras in zijn hooiland niet gemaaid of gehooid was. Zijne woning liet hij zoodanig vervallen dat hij cr geen beschutting tegen koude en regen meer vond, zoodat zij eindelijk geheel instortte, en door het gemeentebestuur van Odoorn her bouwd werd.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2