voor Zeeuwsell-Vlaanderen. Gravin Ilario. No. 412. Zaterdag 12 Augustus 1899. 8e jaargang. Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. HET NIEUWSBLAD A b o ii n e m e n t s p r ij s Per 3 maanden 50 cents franco per post 55 cents. Voor België f 2.50 en voor Amerika f 3.30. Abonnementen worden aangenomen bij de Agenten, alle Boekbandelaren, Brievengaarders en bij de Administratie te Breskens. Advertentieprijs; Van 1 tot en met 4 regels 25 centselke gewone regel meer 5 cents. Bij abonnement lager tarief. Groote letters en vignetten naar hunne plaatsruimte. Advertentiën worden franco ingewacht uiterlijk Dinsdag- en Vrijdagnamiddag één ure. Dit blad verschijnt eiken Dinsdag- en Vrijdagavond bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Ilei zal wel niemand verwonderen, dat, we nog eens enkele regelen wijden aan de groote Dreyluszaak, nu diens proces voor 't oogenblik voor den krijgsraad te Rennes aanhangig is gemaakt. We kunnen, nu de zittingen /an den krijgs raad voor enkele dagen ter onderzoek van het geheim dossier, met gesloten deuren gehouden worden, gemakkelijker doen, waar het openbare gedeelte der zaak nu voor een wijle stilstaat. Door de voorstanders van de herziening van Dreyfus* vonnis wordt de eerste zitting geroemd de anti-revisionisten zeggen, dat zij noodlottig roor hem is. Evenzoo verschilt het oordeel over de hou ding en den persoon van Dreyfus. A.Ue te volgen gaat bezwaarlijk. Laat ous een greep uit de velen doen en geven we weer wat Cornely, de hootdredacteur van de //Figaro" over hein zegt. z/Ik heb met eigen oog den eersten indruk willen opvangen van den terugkeer van den veroordeelde in Frankrijk en de wereld, verte genwoordigd door hun moderne ambassadeurs de leden der pers. Het was vanochtend een oogenblik van ang stige spanning, een hoog historisch, trillend oogenblik, toen op bevel van den kolonel, voor zitter van den krijgsraad, de beklaagde werd binnengebracht. Het scheen mij toe dat ik het beeld der Wroeging zag binnentreden. Want zoo wij geen wilden zijn en zoo deze Uit liet Italiaarisch vertaald 38. DOOR II. Hij legde een bijzonderen nadruk op het woord verlang, en mevrouw Marr. dook stil iu haar grijzen mantel weg. De graaf' blies de asch weg der vergane brie ven en bleef eene wijle in gedachten verzonken slaan met gefronste wenkbrauwen en een sma- delijken trek om de lippen. Vindt gij ook niet, Geltrude, vroeg hij onverwacht, „ctat Innocenza niet zoo gelukkig meer schijnt te zijn en dat zij de ontevreden heid die haar bezielt tracht te verbergen." Van tijd tot tijd jaik heb haar naar de oorzaak harer neerslachtigheid gevraagd :en zij heeft mij geantwoord ik heb niets, laat mij inet rust. Zijt gij tevreden met zulk een antwoord? lil het geheel niet, inaar in werkelijkheid kan uwe vrouw geene enkele reden tot uiis- man het slachtoffer is geworden van onze dwa lingen, onze lichtzinnigheden, als hij slechts in het leven is kunnen blijven dank zij een on waarschijnlijk weerstandsvermogen, wat anderen naam dan dien van wroeging dan te geven aan het gevoel, dat zijn verschijning wekt! De knevel is rosachtig gebleven, maar de op militaire wijze kortgeknipte haren zijn grijs geworden. Dreyfus ziet er reeds uit als een kolonel Du voorzitter Jouaust, met zijn lan gen grijzen knevel, lijkt op een doodenhuzaar, die de Berezina overgaat. Hij stelt, kortaf maar zonder parti-pris, op stuursehen toon, maar zonder hartstochtelijkheid, de vragen; en de beklaagde antwoordt er goed op, zells zeer goed, stellig, ontkennend, ver klarend, maar niets overlatend van al de aan klachten tegen hem ingebracht. Ilij is eerbiedig, hij is een militair. Hij waakt ertegen dat zijn gemoed hom niet te machtig zal worden. Dat is zichtbaar. Ik gevoel, dat ik in zijn plaats mij zou op winden, op mijne beschuldigers en mijn beulen al mijn woede en al hun schande uitspuwen waarna de nationalistische pers mij zou be schuldigen een hansworst te zijn. Dreyfus heeft dus gelijk de beproeving te weerstaan oin tot den kolonel, die hein onder vraagt en napraat over de minste woorden die hij vijf jaar geleden zou hebben gesproken, uit te roepen "Ik zou u wel eens iu zoo'n toe stand willen zien, kolonel Want hat is een zonderling iets, die lieden de kreten van woede van dezen armen drom mel te hooren uitpluizen noegdheid hebben, tenzij zijzelve er zich eene schept door zich kleine verdrietelijkheden aan te trekken op de manier zooals Santinella bij voorbeeld, door het te laat bezorgen van een japonnelje of de onachtzaamheid van een der bedienden. Innocenza is jaloersch. Groote HemelJaloersch Van wie, graaf? Van dat kindje, daar in die boerenwoning. Mevrouw Marr. onderdrukte eene opwelling tot lachen. Gij bezit niet die sterke mate van door zicht waarop gij u beroemt, sprak de graaf, niet zonder minachting. Mijne vrouw is jaloersch van dat kindie, dat in hare oogen beslag komt leggen op mijne liefde voor haar beschermelin ge. Zij had zich in het hoold gesteld, dat ik vroeg of laat van dat bedelaarskind zou gaan houden en haar als eene dochter zou beschou wen. Nu zij ziet dat ik een hekel aan haar heb, kan zij niet lijden, dat ik zorgdraag voor het weesje dat ik aangenomen heb, dat ik het ga opzoeken en dat ik het met liefkoozingtn overlade. Maar, bij den Hetnelging hij drif tig voort, ik stoor mij niet aan tranen, noch knren Die landloopster is eene indringster die ik dulden wil, maar wie ik de plaats eencr Zij zouden gewild hebben, dat hij op het degradatie-veld gesproken had als een notaris! Over het geheel is onze indruk van deze eerste zitting uitstekend. Uit de houding en de woorden van Dreyfus rijst een geur van onschulduit de houding der leden van den krijgsraad straalt een gevuel van loyauteit en oprechtheid. In tegenstelling met vroegere beweringen, dat het proces slechts enkele dagen zou duren, begint men nu te gelooven, dat het stellig en kele weken in beslag zal nemen. Weliswaar zuilen de getuiuenverhooren kor ter zijn clan b.v. in het proces Zola, oendat me nige getuige naar zijn verklaringen in dat pro ces en voor het Hol van Cassatie ufgelead, zal kunnen verwijzen inaar enkelen, zooals gene raal Mercier, schijnen zich toch op langdurige uiteenzettingen voorbereid te hebben en de confrontatie van velen hunuer ouderling of met Dreylus, zal veel tijd kosten. Kekent enen daarbij de te verwachten inci denten ter terechtzittinghet requisitoir van het O. M. en de pleidooien der verdedigers, dan is nog getn mogelijkheid te bepalen, hoe lang het piooes zal duren, inaar wel dat de einduitspraak niet zeer nabij is. Er wordt iu ons land eene groote petitie voorbereid gericht aan het volk van Grooi-Brit- tanië, ter zake van de ernstige spanning tus- scheu Engeland en de Transvaal. Dringend wordt een beroep gedaan op het dienstbode zal aanwijzen, zoodra zij groot ge noeg zal zijn om te kunnen werken, en wat het knaapje betreft Oin 's hemels wil, spreek toch niet zoo heftig riep mevrouw Marr. De graaf hield stil en zag op zijn horloge. Neem mij niet kwalijk, mevrouw Marr., dat ik uitga maar ik moet een paar paarden gaan zien, die ik plan heb voor Innocenza te koopen. O o prevelde de weduwe binnensmonds. Gij zult mij moeten toegeven, dat er maar weinige manuen bestaan zooals ik dat echt- genooten van mijne soort inderdaad zeldzaam zijn O zeker, zeker. Ik voorkom steeds de wenschen mijner yrouwik heb nimmer spijt van het geld, dat ik misschien wel wat al te kwistig op hare schreden strooi, omdat dit geld, versta mij wel, in verband met eene uitgezochte reeks van op lettendheden en holfel ijk heden, mij tevens daar door het recht verschaft naar hartelust achter de schennen te werk te gaan. Aan den valschen glimlach, die hem hierbij het gelaat ontsierde, zou men hem niet meer herkennen voor den edelman, den graaf Ilario,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1