C. DIELEMAN, Gravin Ilario. Een vruchtbare arbeid. No. 410. Zaterdag 5 Augustus 1899. 8e jaargang. FEUILLETON. BET HEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: i'er 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika ƒ2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. Deze Ondergeteekende geeft hiermede het geëerde publiek kennis, dat hij, ter voldoening aan den eisch des tijds, ook in onze omgeving aan de journalistiek gesteld, be sloten heeft het door hem uit gegeven Nieuwsblad voor ZeeuwechVlaanderen, voortaan tweemaal per week te doen verschijnen, en wel el- ken Dinsdag- en Vrijdagavond, aanvangende aanstaanden Dinsdag avond. Voor deze dubbele uitgave, die mijnerzijds groote opofferingen eischt, heb ik de abonnementsprijs met slechts 10 cents per 3 maanden verhoogd, eene verhooging, die zoo luttel is. dat zij volstrekt geen beletsel kan zijn om de belang stelling in dit blad gaande te houden, ja zelfs die nog te doen stijgen. Immers de prijs is van dien aard dat het blad onder elks be reik kan komen, in aanmerking genomen, het gerief, dat voor ve len in deze dubbele uitgaaf zal blijken te bestaan. De toezending der te plaatsen Advertentiën is bepaald op uiter lijk des namiddags 1 uur van de dagen van uitgaaf. Onder dankzegging voor den veelzijdigen steun bij de exploi tatie van mijn blad ondervonden, beveel ik 't beleefdelijk in de voortdurende belangstelling en me dewerking van het publiek aan. Uitgever. Dreskens, Aug. 1899. Courant verschijnt eiken Zaterdag bij De vredesconferentie, die sedert 18 Mei dezes jaars te 's Graven huge is vergaderd ge weest js j.J. Zaterdag, nh 72 dagen bijeen te zijn geweest, door den eerc-voorzitter, mr. W. H. de Beaufort, minister van buitenlandsche zaken, gesloten. i Jet behoeit wel niet in herinnering gebracht te worden, aan welke fanatieke opmerkingen het doel dezer conferentie heeft bloot gestaan. En toch is de arbeid van zoovele bekwame en hooggeplaatste mannen van de verschillende natiën der aarde, niet onvruchtbaar geweest. In de allereerste plaats heeft de conferentie zich eenstemmig vereenigd met het besluit, voorgesteld door Frankrijks eersten gedelegeer den, nl. //dat' de beperking van de militaire lasten die thans op de wereld drukken, hoogst weuschelijk is voor de bevordering van de stof felijke en zedelijke welvaart der menschheid". De Conie/entie heeft evenzeer aangenomen al de verschilleude humanitaire voorstellen. In dienzeiiden gedachtengang heeft zij kun nen gevolg geven aan den sinds lang uitge- drukteu wensch, oin tot den oorlog ter zee uit te strekken de toepassing van beginselen gelijk aan die welke het onderwerp uitmaken van de conventie van Genève. V\ ederom ter hand nemende een arbeid die nu *5 jaar geleden te Brussel is ingeleid on der de bescherming van Keizer Alexander II, is de conterentie er in geslaagd een vaster vorm te geven aan de wetten en gebruiken van den oorlog te land. Uit het Italiaansch vertaald 36. DOOR II. c. De schande zou mij op den voet volgen, de achterdocht het gemoed van mijn man binnen sluipen en ik die tot nu toe niets dan achting en welwillendheid in de wereld oogstte zou eens klaps voor slecht aangezien worden. Mijn echt genoot zou vreeselijk wezen en hij zou ge lijk hebben. Het is niet een van die mannen zooals er zoovelen zijn, die om hunne eigene tekortkomingen te verbergen de oogen sluiten voor die hunner vrouw. O neeu, den He mel zij dank, Rodolfo behoort uiet tot dezulken en ik die hem bemin, die hem acht, die Zij werd opgeschrikt door de komst der por tiersvrouw, Rusa van Santinella, zooals zij al gemeen genoemd werdzij zag haar aankomen, bedrukt, terneergeslagen, als ware haar een ramp overkomen. Komt gij Santinella halen? vroeg de Dat zijn de stellige resultat.n na nauwgezet- ten arbeid verkregen. Maar het voorname werk, de arbeid die, om zoo te zeggen, een nieuwe aera opent op het gebied van het volkenrecht, namelijk de over eenkomst voor de vredelievende regeling der internationale geschillen. Op den gevel staat geschreven //Over de algemeene handhaving van den vrede/' Eenige jaren geleden heeft een uitstekend Fransch diplomaat, bij den afloop van de ar bitrage over de Behriugstraat, zich aldus uit gelaten //Wij hebben getracht ongerept te handha ven de grondbeginselen van dat verheven vol kenrecht, dat zich als het hemelgewelf uitstrekt over alle natiën en dat de natuurwetten zelts gebruikt om de volkeren der aarde de eenen tegenover de anderen te beschermen, door hun in te prenten de voorschriften van den weder- zijdschen goeden wil." De vredesconferentie heeft met de kracht, die uitgaat van een vergadering waarin de be schaafde stalen vereeuigd zijn, gepoogd ook in vraagstukken van groot gewicht, de grondbe ginselen van internationaal recht te beschrijven, ze te ontwikkelen, ze op volledige wijze toe te passen. Zij heeft op verschillende punten een nieuw recht geschapen beantwoordende aan nieuwe behoeften, aan den vooruitgang van het inter nationaal leven, aan de eischen van hel publiek geweten, aan de beste neigingen der mensch heid. Met name heeft zij een werk voltooid, dat de toekomst ongetwijfeld zal noemen het eerste gravin. Ja, gravin, want het is tijd voor haar om naar bed te gaau. Regel is een voornaam iets voor kleine kinderen en daarom kan ik meestal de voedsters niet uitstaan, omdat deze gewoonlijk lui zijn en zich aan geen reyel sto ren Zij nam, dit zeggende, Santinella op haar arm en drukte haar innig aan het hart. Ach klein ding gij hebt tot nu toe van geluk mogen spreken, maar Maar wat? Wat scheelt er aan Rosa? Zeker nieuwtje, mevrouw, dat ik gehoord heb, staat mij niet aan. Welk nieuwtje bedoelt gij? Mij dunkt, mevrouw, u moest het nog eer weten dan ik. Vertel het inij, Rosa, vèrtel het mij Er zal nog een ander kind in huis ko men Wie heeft het u gezegd was de uitroep der gruviu. Mijnheer de graaf heeft het mij zoo op dit oogenblik verteld. Hij heeft tot mij ge zegd Rosa, daar gij zoo ervaren zijt in het grootbrengen van kinderen, zoo vertrouw ik aan uwe zorgen een jongske toe, dat met zijne internationale vrerleswetboek en waaraan wij den nederigen naam gegeven hebben van overeen komst voor de vredelievende regeling van in ternationale geschillen. Toen de voorzitter baron Stael de vergade ringen der conterentie inleidde, wees hij als e«n der hoofdelementen van de gemeenschappelijke studie en als de eigenlijke kern van de taak aan de verwezenlijking van den met zooveel ougeduld verwachten vooruitgang ter zake van bem ddeling en arbitrage. Ik heb inij niet vergist, zeide hij in zijn sluitingswoord toen ik als mijn gevoelen uit sprak dat onze werkzaamheden in die richting van buitengewoon gewichtigen aard zouden worden. Het werk is thans volbracht. Het getuigt van groote zorg van de regeeringen voor al hetgeen de vreedzame ontwikkeling raakt van de internationale betrekkingen en van het wel zijn der volkeren. Deze arbeid is, zeer zeker, uiet volmaakt maar hij is oprecht, practisch en verstandig. Hij tracht te concilieeren door ze te bevei ligen, de beide beginselen die den grondslag uitmaken van het volkenrechthet beginsel van de souvereiniteit der staten en het beginsel van eene rechtvaardige internationale solidariteit. Bij dat werk treedt meer op den voorgrond datgene wat vereenigt, dan wat verdeelt. Die arbeid bevestigt dat in de nieuwe tijden die wij ingaan, overheerschend moeten zijn de werken, welke ontstaan zijn uit een behoefte van eendracht en vruchtbaar gemaakt door de samenwerking van de staten, die naar de ver wezenlijking van hunne rechtmatige wenschen zoogster hier in huis zijn intrek zal komen nemen. Eerst dacht ik dat de graaf mij wat wilde wijsmaken Het kwam mij voor dat wij met Santinella volstaan konden Douh mijnheer de graat keek zoo hoogst ern stig en mevrouw Marr... zag zoo opgewonden dat mij spoedig de lust tot lachen verging. Mijn man heeft inderdaad waarheid ge sproken, verzekerde de gravin. Ik heb wel begrepen dat het zoo was. Waarom bevalt het u niet, Rosa, dat nog een kind bij ons huisvesting zal vinden Om twee refleuen niet, mevrouw. Ten eerste omdat deze, hier, en zij kustte de kleine meid, niet meer zoo vertroeteld zal worden door u, door de bedienden, door iedereen in huis Ten tweede, omdat de min alles naar haar zin zal willen inrichten, en ik naar den mijnen, en wij het niet goed samen zullen kunnen vin den, dat zeg ik vooruit, het zal nooit goed gaan samen Dit is nu maar eene opvatting Ik ken die min mijnheer de graaf heeft haar genoemd O, ik ken haar maar al te goed Zij is eene ongevoelige, koppige boerin als oonoodig te zeggen. U begrijpt mij best, mevrouw

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1