Binnenland. Gemengd Nieuws ten, in het borderel opgesomd, gpleverd zijn door Dreyfus. Ilct Open bas r Ministerie kan mitsdien alleen getuigen dagvaarden, wier ge tuigenis hierover loopt. Zoowel te Brussel als te Antwerpen is de 21 Juli niet op militaire maar ook op burger lijke wijze feestelijk herdacht, ter herinnering aan het feit, dat op dezen dag de eerste Ko ning van België trouw aan de grondwet zwoeT. De Zuid-Afrikaansche kwestie heeft onver wachts eene wending gekregen, die op eene oplossing gelijkt. Immers het land heeft zich mede in deze kwestie uitgesproken en bijna eenparig aan den Volksraad opgedragen de uitbreiding van het stemrecht, zooals het door President Kruger is voorgesteld, zoodanig te regelen, dat de vrede bewaard en de onaihankelijkheid van het land gewaarborgd blijft. BRESKEYS, 28 Juli 1899. Geslaagd den 15 Juli voor het acade misch examen aan de Bergacaderaie te Klausthal, de heer V. Rexhüuser, vroeger woonachtig te Groede. Met ingang van 9 Augustus a. s. wordt de heer H. Bosselaar, brigade-commandant der Marechaussee te Valkonswaard, vroeger alhier, overgeplaatst naar Ter Neuzen. Cadzsind. De heer dr. J. de Hullu, archi varis der gemeente Deventer, is bij kon. besluit benoemd tot adjunct •commies bij 's rijks archief te Utrecht. IJzeudijke, 25 Juli. Heden vierde de Zus terschool haar 25 jarig bestaan Het schoolgeboww was door de zorgen van een dames-comité smaakvol versierd. Te 9 ure werd in de R K. Kerk ter eere van dit voor de IJzendijkenaars belangrijk feest eene H. mis opgedragen, waartoe de schoolkinderen zich in feestgewaad en corps en begeleid door de Eerw. Zusters naar de kerk begaven. In den namiddag werd door eenige meisjes leerlingen eene tooneeluitvoering gegeven, die in alle opzichten geslaagd mag heeten. Onder de genoodigden bevonden zich o. in. de Burgemeester, enkele raadsleden, verschil lende geestelijken uit omliggende gemeenten, enkele Eerw. Zusters, waaronder de oprichtster der school, de moedei-overste van Aardenburg, benevens de ouders der schoolgaande kinderen. Onder de verschillende voordrachten vielen Het Weesjeu De Engel der Bloemen en de Samenspraakvan de drie kleinste kinderen bijzonder in den smaak, terwijl aan de overige nummers mede een ten volle ver diend applaus ten deel viel. delstok aan Santinella af te nemen en maakte eene eerbiedige buiging. Santinella begon geweldig te schreeuwen. Zijn groet werd deftig door de gravin be antwoord, die de kleine opnam, terwijl Frosio het koepeltje verliet en het voetpad insloeg naar haar huis, waar hij vermoedelijk even biunen zou gaan om den graaf vaarwel te zeggen. Santinella bleef huilen en de gravin ver borg haar betraand gelaat in het dichte krul lende haar van het kind. De liefde van markies Frosio had den vrede in haar hart verstoord, even als een droppel inkt een wit kleedje bederlt. Zij had zich een oügenblik gevleid, dat hij nog berouw zou toonen over zijne bekentenis, maar toen zij op zijn gelaat las hoe hardnek kig hij bij zijn voornemen bleef volharden, toen werd zij beangstigd door een gevoel als ging zij gebukt ouder de gevolgen eener niet door haar bedreven zonde, Als Rodolfo het eens wist! dacht zij sidderende. Wat zou er van den markies worden, van mij, van mijne goede peettante, wier vriend schap zoo onwaardeerbaar voor mij is! (Wordt vervolgd.) Pastoor Verhoeven, enkele Eerw. Zusters, alsmede de oprichtster ontvingen prachtige bouquetten. Aan het einde van deze aangename bijeen komst sprak pastoor Verhoeven eene schoone rede uit, waarin hij de toistandkoming der sciiool schetste en alle parochianen aanspoorde om te blijven medewerken tot aan den bloei der school, die door allen op hoogen prijs wordt gesteld. Des avonds bracht Geduld overwintder Eerw Zusters eene serenade, waarbij tal van ingezetenen mede hulde brachten aan het stre ven van de leideressen der school. Verschillende ingezetenen hadden hunne in genomenheid betuigd met dit feest door het uitstegen der vlag. Ten einde een ieder in de gelegenheid te stellen dit feest bij te wonen konden de ou ders van de kinderen, die door hunne bezig heden Dinsdag niet tegenwoordig konden zijn, reeds Zondag de repetitie bijwonen, waarvan door velen gebruik werd gemaakt. Aanstaanden Zondag wordt de gelegenheid nogmaals opengesteld voor jongelingen en joDge dochters. IJzeudijke. Tijdens het lievig ouweder, dat Zaterdagnacht ook boven onze gemeente woedde, sloeg de bliksem in op de hofstede bewoond door de wed. I. Haartsen. Door den schoorsteen binnengekomen ver nielde hij een spiegel, die geheel uit het hout werk werd geslagen, doolde voorts een lampje uit, dal op ile tafel stond, nam zijn weg door den gang naar eene andere kamer, raakte een der dochters die te bed lag aan den voet, vernielde gedeeltelijk de hangklok, en sloeg enkele ruiten stuk, om ten slótte door den muur boven de klok uaar buiten te gaan. Overigens bekwam geen der bewoners eenig letsel en werd geen brand veroorzaakt. Hoofdplaat. De heer Augs. Temmerman alhier, leerling aan de school te Roldink (Lim burg,) heeft met goed gevolg toelatings-exarnen afgelegd voor de Hoogere Burgerschool. Hoofdplaat. In der, nacht van 25 op 26 dezer is bij den landbouwer Th. van Haclst alhier, door een baldadige hand de staart van een der koeien afgesneden. De dader of da ders zijn onbekend, de politie stelt een onder zoek in. Men schrijft uit Groede: In de op 24? Juli gehouden raadsvergade ring, waarin alle leden tegenwoordig waren, werden de geloofsbrieven van de herkozen leden Harnmacher, Risseeuw en W. Salomé onderzocht en tet hunne toelating besloten. Goedgekeurd werden de rekening van het Burg. Armbestuur over 1898 en de begrooting van de schutterij voor 19UÜ. Na oninbaarverklaring van enkele posten op den hoofdelijken omslag voor 189S, werd de gerneenterekeniüjg over dat. jaar aangeboden. Ter tafel werden gebracht verordeningen op de inarktgelden, de schoolgelden, de leges en de begrafenisrechten. Ten slotte werd aan mej. C. Monjé eervol ontslag verleend als onderwijzeres am de school aan de Kruisdijk tegen 1 Sept. a. s. Naar wij vernomen is de commissie, die zich indertijd te Nieuwvliet vormde voor den 100-jarige de Reu, ontbonden, nadat besloten was het restant der gelden, die ten zijnen behoeve waren ingekomen, te besteden tot het plaatsen van een eenvoudig gedenkteeken op zijn graf. Bij de gehouden stemming voor een lid van den Gemeenteraad te Scliooiulijke, noodig geworden door het bedanken van den heer P. J. van Bortel, brachten van de 249 kiezers 163 hunne stem uit. Van onwaarde waren 11 briefjes, zoodat de volstrekte meerderheid bedroeg 77 stemmen. Herstemming, bepaald op 7 Augustus, moet plaats hebben tussohen de heeren J. Leen- liouts A. lz., die 73 en Anth. Risseeuw die 43 stemmen bekwam. Dc heer J. Risseeuw - Verplanke had 36 stemmen. Bij den landbouwer P. Erasmus te Cad- zand is het mond- en klauwzeer ouder het vee uitgebroken. IJzeudijke, 24 Juli. Heden vergaderde de gemeenteraad, waarbij de heer Carpreau afwezig was. De notulen der vorige vergadering wer den voorgelezen en onveranderd goedgekeurd. De voorzitter deelt mede, dat proces-verbaal is opgemaakt van den stand van de kas van den gemeente-ontvanger. Aanwezig was ƒ1458. Ingekomen was een schrijven van den heer flendrikse, waarin hij kennis geeft den Burge meester te willen intcrpeleeren over de uit voering van sommige gemeentewerken en over het recht van spreken in de vergadering. De voorzitter merkt op, dat de heer Hen- drikse zijn verzoek niet aan den Burgemeester, uiaar aan Burg. en Wethouders had moeien richten. De voorz. veronderstellende dat de heer llcndrikse liet oug heelt op de werkzaamheden aan net huis van den dokter, deelt mede dat op verzoek van den dokter besloten is het werk uit te stellen. Dc heer Hendrikse antwoordt, dat de voorz. vooruit loupt op hetgeen hij te zeggen had zijn vraag betrof uieer de muziektempel en de beurs. Dij vraagt ot het schilderwerk al op geleverd is en er besloten te vergulden en ook dat is nog niet gebeurd. Dat ligt, zegt de voorz. aan 't weer; die zaak is daardoor heele- rnaal uitgesteld. Wat het recht van spreken betreft, meent dc heer Hendrikse, dat eene zoodanige wijzi ging van het reglement van orde noodzakelijk is, dat de vergadering niet gesloten mag wor den zonder rondvraag, dat gebeurt op iedere vergadering, zelfs in de kleinste gemeenten en waarom zou IJzendijke dan eene uitzondering moeten maken. De voorz. zegt, dat niet altijd hatelijkheden gesproken'moeten worden; De heer Hendrikse antwoordt dat men dan wel alles een hatelijk heid kan noemen. De voorz. Ik verzoek u te zwijgen, mijnheer Hendrikse. Het eerste punt der agenda was het onder zoek der geloofsbrieven van de nieuw benoem de raadsleden. De voorz. verzoekt de heeren Hendrikse en Leenhouts gedurende dit onderzoek de zaal te verlaten. De heeren Doens, Do Jaeger en Bekaar wor den benoemd tot leden van de commissie tot nazien der geloofsbrieven van de nieuw be noemde raadsleden. Na onderzoek wordt tot toelating besloten, waarna de heeren Hendrikse en Leenhouts hunne plaats weer innemen. De gemeentcrekening over 1898 wordt nn overgelegd, waaruit blijkt dat ontvangen is ƒ33151.805 en uitgegeven ƒ32514.895, zoodat er voor het afgeloopen jaar een goed slot is van ƒ639.91. De heeren Carpreau en Doens worden aangewezen als commissieleden tot na zien dezer rekening. Omtrent de uitbetaling van salaris aan den Keurmeester van Kooy, deelt de voorz. mede, dat hij over deze zaak geschreven heeft aan Gedeputeerde Staten en dat daarop antwoord is ontvangen, dat het salaris loopt van 1 Januari tot den dag van het ontslagalzoo ƒ9.375. Hiertoe wordt besloten evenals tot aan het rijk van ƒ20 in de bijdrage van krankzinnigen. Dhr. Leenhouts vond het schrijven van Ged. Staten vreemd, daar de aanstelling van van Ilooy door datzelfde college vroeger vernietigd was wegens onbevoegdheid. De rekening der landbouwtentoonstelling en de wijziging in de begrooting dier tentoonstel ling worden beiden goedgekeurd. Buut 6 der agenda was het opnieuw vast stellen der begrafenisrechten, der schoolgelden en vau de Leges ter secretarie. Nadat het oude reglement op de begrafenis rechten was voorgelezen door den voorz., merkt de heer Hendrikse op, dat hij die rechten veel te min vindt. De een betaalt in vergelijking van den ander veel te veel. Hij vindt het niet goed, dat ieder daar een stuk grond kan koo- pen voor een handje vol geld. Nadat ook de reglementen op het schoolgeld en de Leges ter secretarie zijn voorgelezen, stelt de voorz. voor deze drie stukken in handen eener commissie te stellen om rapport uit te brengen. Dit wordt aangenomen, terwijl de heeren Hendrikse, Bekaar en De Jaeger als leden dier commissie worden aangewezen. De begrooting der schutterij wordt vastge steld lot een bedrag van ƒ22.57. De openbare zitting ging hierna ov« behandeling der reclames op den hoofJcli omslag. Vermoedelijk door do warmte is Zaterg middag een werkman aan den steenoven Cnlemborg plotseling doodgebleven. Een zoon van den landman I. S. te g is door een zonnesteek getroffen en dti overleden. Vrijdagmiddag is te Loosduinen bij baden eene dame verdronken, zijnde men de douarière baronnesse van H. van 's Om hage. Daaromtrent wordt liet volgende gemeld Genoemde dame maakte deel uit van gezelschap dames en heeren, die gezainn baadden op een oogenblik, dat de zee dooi opgekomen vloed nog al ontstuimig was. Hand aan hand in het water plassende, door een of ander toeval een van hel gezel» haar los, zoodat zij door de trekking der ven van den grond raakte en meedreef. Oogenblikkelijk stelden hare medebaden ook de heor G. v. d. V., die mede in baadde, pogingen in het werk om de dtts ling te bereiken. Doch zij schoten daarin kort bij afwezigheid van elk reddingsiuil want er waren noch reddingslijnen, noch t wen voorhanden. Het eenige wat men meester kon worden een vlaggestok, waaraan een eind touw gek den werd. Maar het lichaam was reeds te ver bi het bereik, dan dat ook deze poging iet! i vermogen uit te werken. Wel werd de reddingsboot met veel m« in zee gebracht, omdat het bedienende pen lieel, grootendeels in Loosduinen wonendedi bij ontbrak, maar ook dat laatste hulpinic bleek te laat. De dame verdronk en haar lijk spoelde nabij het steenen hoofd in zee. De twee kinderen van de verdronken d, dio op het strand waren gebleven, moestee verschrikkelijke mededeeling vernemen, dal moeder dood uit de zee was teruggekomen Het ouweder. Bo/en Westdongeradeel ontlastte Zaterdagnacht omstreeks 2 uur een zwaar weder met het gevolg dat de boerenhuizii bewoond door J- van der Kooi te Nes, 1 den bliksem werd getroffen. De huiziuge i 't zich daarin bevindende hooi werd een pi der vlammen. Alles was verzekerd in O. B. W. M- Oost en Westdongeradeel. Vóór twee jaren werd deze zeilde pil door den bliksem in asch gelegd. Door het ouweder, dat Zondag in I Noorden meer dan twaalf uur aanhield, brc de op den Kuigezandster polder eene boerd totaal af. Te Venlo werd deer den bliksem gektv P. v. d. Linden, op een twintig pas afslijt van de woning van zijn zoon, alwaar hij «I schuilen. Te Zwartsluis is de bliksem in de Qerti meerde kerk geslagen, zonder brand ot oiij lukken te veroorzaken; alleeu zijn van dak ongeveer 20 pannen stuk, terwijl ook achtergevel eenigszins beschadigd is. Uit ZoiHiemairc wordt gemeld dat daar 1 ouweder in den nacht van Zaterdag op Zond tusschen drie en vier uur gepaard ging - eene hevige hagelbui, waardoor op verschik de plaatsen ruilen werden stukgeslagen. Do steenen waren onregelmatige stukje! van ruim D/2 centimeter. Vrijdagmiddag bood een jongmenscM later bleek beroeps-wielrijder te zijn, aan 1 postkantoor te Amsterdam een postwissel 1 betaling aan, groot ƒ70. Den beambte met de uilbetaling belast kv die wissel in verband met de registers t» dacht voor; hij hield den mun aan de p en waarschuwde inmiddels de politie.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2