Gravin Ilario. No. 409. Zaterdag* 29 Juli 1899. 8e jaargang. Nieuw Leven. FEUILLETON. Buitenland. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per o maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /'2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. A (1 v e r t e n t i e p r ij s Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)e/.e Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De verkiezingen voor den Gemeenteraad zijn, behoudens eene enkele uitzondering, ook in ons district afgeloopen. Aan den uitslag van sommige hunner wil len we een enkel woord wijden, in verband met de kentering, die in ons politieke leven is waar te nemen. De politiek moet van de stemmingen voor den Gemeenteraad gescheiden worden, omdat het enkel gaat om het gemeentebelang, dat door geene Staatkunde belieersclit wordt, zeg gen velen. We zijn dat met die velen niet eens. Immers tal van zaken worden uit verschil lend oogpunt beschouwd, naar gelaug het staatkundig gezichtspunt is, waaronder men leeft. Zoo worden gemeentezaken óók bekeken, weshalve tot op zekere hoogte wel ter dege niet de politieke gevoelens van dezen of genen candidaat rekening wordt gehouden. Is niettemin bij de eandidaten geen verschil op staatkundig gebied in algemeenen zin op te merken, dan vervalt men onwillekeurig in een persoonlijke bevoorrechting van den eenen boven den anderen candidaat, welke bevoor rechting somwijlen in een vinnigen personen strijd ontaardt. Dat het alsdan moeilijker wordt om zich uit te laten over de te doene keuze, behoeven we niet nader aan te toonen. Wie heeft dat nog niet reeds ondervonden. Eerst bij eene formeele politieke strijd kan 35. Uit het llaliaansch vertaald DOOR II. c. Gij bewijst mij veel eer, gravin, zeide Frosio, met ee,n bezadigdheid, overhellende naar zwaarmoedigheid. Maar itc bid u. bedenk toch, dat de deugd niet in alle harten huisvest, dat de macht over ons zelveu ongeschikt is zich lang staande te houden, wanneer eene aanhoudende verleiding de grondvesten ondermijnt. Ik, grn- vic, op gevaar af van uw misnoegen op te wekken, ik spreek de taal der waarheid: ik bemin u. De gravin verbleekte en wierp een blik in het rond. Dit is de tweede maal dat gij mij doet schrikken, zeide zij op gedempten toon, koel en trotsch. [k .lacht, dat gij vriendschap pelijk jegens mij gezind waart; thans begrijp ik dat gij het niet zijt, en ,in dat geval gemakkelijker partij worden gekozen, al was het maar alleen door het teekeneu van eene candidatenlijst. Voor zoover in sommige gemeenten van een bepaalde politieke strijd geen sprake was, heeft men toch opgemerkt, dat de eandidaten der nieuwe, vooruitstrevende richting in het liberale kamp met eene aanzienlijke meerder heid gezegevierd hebben op die der oude garde. Al valt het niet te ontkennen, dat persoon lijke genegenheid een niet onbelangrijke fac tor is tot het welslagen van eene candidatnur, toch mag niet uit het oog verloren worden dat juist die omstandigheid vaak voortspruit uit een zich bewegen onder het volk of ook wel uit het doen verwachten, dat de te be hartigen belangen zooveel mogelijk zullen overeenstemmen met de wenschen van liet meerendeel der kiezers. Een en ander geeft den candidaat aanspraak op de zoogenaamde populariteit, die voorzeker niet verkregen wordt wanneer men zich nim mer in den politieken maalstroom begeeft, noch als niet de eene of andere gelegenheid aanleiding er toe geeft, dat men in gunstigen zin besproken en beoordeeld wordt. Als men nu blijken geeft of heeft gegeven iets te willen doen of reeds gedaan heeft, waarbij liet algemeen gebaat is, dan wordt de keuze ten zeerste bevorderd, zonder te let ten op stand of betrekking van tegenover staande personen. Dat is een gevolg van de langzamerhand gewijzigde ideën in ons staatkundig leven. Zoo zagen we in Aardenburg drie nieuwe kunnen wij elkander voor do laatste maal groeten. Frosiu sprong op en hitf het hoofd fier om hoog; eerbied sprak nit zijn gebaren, maar eene zekere mate van vermetelheid die zijne liefde hem inboezemde maakte hem overmoedig. Uw hart, gravin, is werkelijk te rein dan dat gij geen medelijden zoudl hebben met een mail die eer hij u op de gebruikelijke wijze liet hof maakt eenvoudig tot u zegt: ik bemin u. Zoo ik had weten te zwijgen, zou ik mijn plaats als vriend bij u aan huis behouden heb ben; ik heb gesproken en nu verlies ik die! Maar in 's Hemels naam, begeert gij dan dat ik in eene schikking trede met mijne be ginselen? riep de gravin, terwijl het bloed liaor naar het hoofd steeg. Verlangt gij dat ik, om uwe vriendschap waardig te blijven, mij verheffe boven de on voegzaamheid van een gevoel waarin ik nim mer zal kunnen deelen? Ik hoopte dat liet verstand bij u de overhand zou behalen, en ik heb zelve beproefd met n te spreken, maar nu is liet genoeg! Het is voldoende!de wel voeglijkheid verbiedt mij verder te gaan. Geelt gij mij voorgoed mijn afscheid Wilt gij mijn broeder blijven? sprak de leden kiezen, waarvan het bekend is, dat zij volksmannen zijn, en wier benoeming niet alleen aan den invloed van persoonlijke toe genegenheid is toe te schrijven, doch voor namelijk daaraan, dat men van de mannen der nieuwe richting meer werkzaamheid ver wacht in liet praetische leven. Daarop dient dan ook door do vertegen woordigers gelet te worden. De nederlaag die door de oude garde van de liberale partij daar geleden werd, was in meer dan één opzicht groot. Eerstens omdat de strijd eene uitzetting ten gevolge had van twee oude leden en ten an dere omdat de strijd ging tegen eandidaten der oude liberale partij, waarvan Aardenburg als 't ware de bakermat is. Eene uitspraak van den volkswil als daar, is teekenend. Een merkwaardige strijd was het, te meer daar liet oflicieuse orgaan dier partij weder schitterde door stilzwijgendheid. Nog eens, 't zijn teekenen, die we voegen bij die, welke we bet vorige jaar opmerkten vóór en nA de Statenverkiezing. Oostburg koos met beslistheid partij vóór den volksman, tegenover den candidaat van de liberale partij-club. In IJzendijke zag men door de herbenoe ming van de aftredende leden, waaronder de leider der minderheid, naar wiens naam zijne partij wordt genoemd, eene uitspraak des volks, waaruit af te leiden valt, dat de kiezers uiet het streven der meerderheid, afgescheiden van dezen of genen persoon alles behalve zijn ingenomen, juist waar de kiezers in de ge- gravin waardiglijk. Mijn antwoord blijft altijd hetzelfde: ik bemin u. Ik wilde wel eer.s weten sedert wanneer? vroeg zij, de armen over elkander kruisende en hem doordringend aanziende. Als ilc mijn hart oplettend onderzoek, dan beuiin ik u sedert ik u ken; ga ik niet zoover terug, dan moet ik zeggen, dat ik u bemin, sedert ik u teruggezien heb. Zij sloeg hare oogen niet neder; verbazing, leedwezen en verontwaardiging teekenden zich op baar gelaat al. Zij was een der weinige schoone, rijke, wcreldsehe vrouwen die haar geest onbevlekt bewaard hebben van alle licht zinnige indrukken. Tusschen haar en de zeden bedervende samenleving bevond zich steeds haar echtgenoot. Hoe! riep zij ten laatste uit, gij die mij sinds zoo lang kent, die sinds verscheidene maanden in den vertrouwelijke» kring mijner familie werd toegelaten, hebt gij niet de steeds onveranderlijke hartelijke verstandhouding tus schen Rodolfo en mij opgemerkt? Is het u niet opgevallen, dat ik eene gelukkige vrouw ben, eene vrouw die vurig bemint eu bemind wordt legenlieid waren 0111 die meerderheid te ver sterken en voor goed de macht in handen te laten. Te onzer plaatse kunnen we niet zoo posi tief spreken van eene stemming, die liep tus schen de oude of nieuwe richting. Zij droeg, alhoewel geen hatelijk meer een per soonlijk karakter, en daar we geen beschou wing over personen leveren, kunnen we haar gevoegelijk laten rusten. Het is onze bedoeling geweest de resulta ten van den volkswil te toetsen aan de uiting der nieuwe denkbeelden in ons staatkundig leven, in verband met de teekenen die daar bij voor den aandachtigen toeschouwer waar neembaar waren. We hebben moed, dat die denkbeelden, ge baseerd op de grondbeginselen der vrijheid met uitsluiting van personaliteiten, raeer en meer ingang zullen vinden, en met eerbiedi ging van auderer rechten zullen medewerken tot het verkrijgen van een gezonder, politiek leven. Er wordt verondersteld, dal hrt proces van Dreyfus in de eerste helft van Augustus zal kunnen plaats hebben. Ten einde te blijven in de richting, bij dit proces te volgen, die door liet flof van Cassatie na nauwkeurig onderzoek is aangewezen, beeft de regeering den regee- rings-eomraissaris daarop nog eens uitdrukkelijk gewezen, zoodat bet debat dus uitsluitend zal kunnen loopen over de vraag ot de docuinon- Op de lippen van den markies drong zich een woord, dat gelijk een dolksteek het hart der beklagenswaardige, ongeveinsde vrouw zou getroffen hebben. Iteeds opende hij den mond, deed een stap vooruit, toen hij plotseling van schrik verstijfde. Al het afschuwelijke van eene geheime beschuldiging deed z'ch aan hem vour. Verfoeid degene die zich van eens anders schuld bedient ten einde zijn oogmerk te be reiken! Hij smoorde hel opkomende woord in zijn zakdoek, waarmede hij zich liet klam me zweet van het voorhoofd wischie. Het was hem onmogelijk de gravin te antwoorden; het was hen evenzeer onmogelijk van zijne liefde afetand te doen. Hoop koesterde hij niet, hij beraamde geene plannen, hij wilde die vrouw niet beleedigen; zijn gevoelen eenmaal bekend hebbende, was het zaak daarover niet verder uit te weiden. Hij stak de gravin zijne hand toe. Ik ben u dankbaar voor uwe vriend schap. Als ik niet meer bij u aan hnis mocht komen, dan weet gij de reden waarom. Ik zweer u, gravin, dat gij mij, in welke aangelegenheid ook, immer bereid zult vinden u de oprechtheid mijner liefde te bewijzen. Hij nam zijn hoed van de zodenbank waar hij dien had neergelegd, bukte om zijn wan-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1