Jannis Leenhouts. Gemengd Nieuws. Rechtzaken. Predikbeurten. Ad verten tiëiio Dankbetuiging. Tan goede diensten door eene mogendheid aan andere mogendheden, die op gespannen voet verhoeren, als een gewenscliten maatregel heb ben erkend, zou een dergelijke daad van onze regeering geheel in de lijn liggen van het humanitaire denkbeeld, dat op de conferentie ingang gevonden heelt. En dat juist de Nederlandsche regeering dezen stap deed, zou met het oog op de stam verwantschap van ons volk met het Transvaal- sche, zeker volkomen verklaarbaar worden ge vonden. Zeker, de mogelijkheid bestaar, dal die stap niet het ongewenschte gevolg had. Van een niet slagen zouden wij alsdan de regaering allerminst een grief willen maken. Wij zouden meenen, dat ook in dit geval de moreele indruk, dien hare poging zou achter laten, niet anders dan gunstig zou kunnen zijn. De Eerste Kamer heeft de wetsontwer pen tot afschaffing der Rijkstollen en tot wij ziging der militiewet, waardoor elke plaatsver vanging zal zijn uitgesloten, aangenomen. ItllF.SKEVS, 21 Juli 1899. Bij het gehouden overgangs-exaraen bij de rijks hoogere burgerschool te Middelburg is o. ra. bevorderd van de le naar da 2e klasse H. H. Ehrenburg alhier. Men schrijft ons uit Ooslburg Het muziekgezelschap alhier dat door de milde bijdragen van haar Eerelid den heer A. Breijdel, ieder jaar in staat gesteld wordt een uitstapje te maken, zal dit jaar op Zondag 13 Augustus deelnemen aan het bestendig festival op het tentoonstellingsterrein te Gent. Naar wj) vernemen zijn velen voornemens dien dag de reis mede te maken. Niets is dan ook aangenamer voor een uitstapje dan met een muziekgezelschap. De leden der muziekvtreeniging die rich voor die reis bij tijds aanmelden kunnen mede genieten van de korting op de prijzen van tram en spoor. De prijs van Maldeghem-Gent voor gaan en keeres zal dan ook niet meer bedragen dan 60 cent. (fr. 1.25.) Aardenburg, 20 Juli. Bij de heden ge houden herstemming voor een lid van den ge meenteraad brachten van de 248 kiezeis 212 hunne stem uit. Gekozen werd de heer P. F. van den Hemel met 115 stemmen. De heer mr. A. A. J. van den Broecke (af tredend lid) had 95 stemmen. Tot inspecteur der dir bel. invoerrech ten en accijtisen in de inspectie Aardenburg is benoemd de heer C. Valkhoff, thans waar nemend. Woensdagmiddag had in het gewone lokaal eene algemeene vergadering plaats van de afdeeling Oostburg der Zeeuwsche Land pak te den stok beet. Laat haar maar spelen, zcide de gravin, en kom gij wat naast mij zitten praten. Gij zijt wel goed, gravin, antwoordde de jonge man, aan hare uituoodiging gevolg ge vende. Gij hebt begrepen dat ik niet met een gerust hart vertrekken zou zonder eerst vrijuit met u gesproken te hebben. Ja, markies, zooveel prijs stel ik op echte vriendschap, dat hpt mij waarlijk zonde zou toeschijnen indien ik haar uit koelheid liet uit sterven. Uwe moeder, markies, is voor mij een tweede moeder geweest, met u heb ik mijne eerste kindsheid doorleefd Stel u voor welk een genoegen ik smaakte toen ik u een paar maanden geleden na een langdurig afzijn wederzag 1 Zoudt gij willen, dat ik u van avond liet heengaan zonder u te zeggen Zij hield een oogenblik op, daarna wendde zij het gelaat naar hem toe en met een gullen lach vervolgde zij Zonder u te zeggen »lot wederziens" Ja, markies, in Bologna zoowel als buiten hoop ik u bij mij te ontvangen gij zult mij komen bezoeken met uwe moeder, gij zult al leen komen Gij zult altijd de huisvriend der familie Ilario wezen. (Wordt vervolgd). bouw-Maatschappij, die zich ditmaal onder scheidde door weinig zaaks, en eeuige gedwon gen belangstelling. Er werden eenige inededeelingen gedaan, nl. dat de alg. voorz. mr. Hennequin niet kon tegenwoordig zijn dat de benoemde zu vel-consulent de heer J. L. J. Koert de afdeelingen zou bezoeken en eiken Donderdag te Middelburg te spreken zou zijn, waaraan inmiddels nadere publiciteit zal gegeven worden dat de Penningmeester de heer C. le Nobel door den dood aan de aideeling was ontvallen en dat hij, wegens de lange reeks van jaren, die hij voor de afd. werkzaam was in dankbare herinnering zal blijven dat hel request in zake den veeinvoer op ad vies van de algevaardigden ter 2e Kamer turs. Hennequin en Van Deinse niet is overgereikt aan H. M. de Koningin, maar aan deu mi nister van binnenlaudsche zaken, die beloofde al het mogelijke te doen wat te doen was om te komen tot de iu het adres aangegeven rege- ling. Aan de te IJzendijke gehouden tentoonstel ling werd van wege het Bestuur eene beschou- wing gegeven die gunstig kon afsteken bij die van vroeger in deze afd. gehouden tentoon stellingen. De flnancieële resultateu waren zeer gunstig geweest. Er waren 2430 kaartjes ƒ0.25 afgegeven. Aan allen die tot het welslagen van alles wat tot deze tentoonstelling in betrekking had gestaan, werd een woord van dank gebracht. Besloten werd om de bietenrooier van de firma Massee te Goes en die van de firma De Jong Co. te Dordrecht uiterlijk voor 1 Nov. te beproeven en voor de best geschiktste een prijs van ƒ30 toe te kennen. Daarna werden aan de aanwezigen, wier in gezonden dieren ot werktuigen enz. bekrooud zijn geworden, met een woord van hulde door den voorzitter, de prijzen uitgereikt. Dat was alles. Daarna gat de heer K. J. A. G. baron Col- lot d'Escury van Houtenisse een volledig over zicht van de in het 5e district op te richten Coöperatieve suikerfabriek, met het doel ook tot deelneming aan deze zijde van den Braak man op te wekken. Er werd van die gelegenheid slechts een matig gebruik gemaakt. Bij Kon. besluit is herbenoemd als ge zworen van den Clarapolder onder IJzendijke, c. a. de heer A. de Milliano. Cadzaiid. Aan ds. J. J. Homburg te Bier vliet is toezegging van beroep gedaan als pre dikant bij de Ned. Herv. Gem. alhier. Nu het kerkgebouw van binnen geheel ge schilderd wordt, werd jl. Zondag onder aller sympathie eene godsdienstoefening gehouden op de weide van den heer J. Erasmus. Deze weide leende zich daartoe, tnet hare hooge en schoone olmen, uitstekend. Bij ongunstig wêer is, indien het kerkge bouw nog niet kan gebruikt worden, de pas torie beschikbaar. IJzendijke. De heer ds. L. B. Onnes, pre dikant al tl» er, heeft een beroep ontvangen naar de Ned. Herv. gem. te Yenhuizen. Men schrijft uit het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen aan de N. R. Crt. Zooals bekend is, zijn er eenige plaatsen op de Belgische grenzen den lsten en den 15en van iedere maand open voor den invoer van het fokvee in Nederland. Op die plaatsen zijn door het Belgische gouvernement groot? stallen gebouwd, waar de ingevoerde beesten een tiental dagen moeten vertoeven. De2e quarantainestallen nu kuunen maar niet in den smaak vallen van de landbouwers en vee-kooplieden in deze streken, die liever met gevaai van leven en vrijheid hunne koeien in België smokkelen dan zc aan die stallen toe te vertrouwen. In het vorige jaar werden vaak een 200tal koeien in de quarantainestallen te Clinge (het kantoor van invoer voor deze streken), aange troffen. Langzamerhand verminderde dit aantal. 1 Juli waren er maar twintig meer. Waarom schromen de kooplieden huu duur gekocht vee in die stallen te plaatsen Vooreerst is het meermalen gebleken, dat deze stallen broeinesten kunnen zijn van be smettelijke ziekten. Komt er één ziek beest, al de andere worden aangetast. En wie lijdt de schade? Db eigenaar natuurlijk. De qua rantaine wordt verlengd, eenige (lieren worden afgekeurd, de andere verhezen veel aan waarde. Ook worden de dieren iu de stallen niet altijd behandeld, zooals een goed veehouder zijn koeien zal verzorgen. Er is weinig of geen afwisseling van voeder, dat steeds op dezelfde wijze wordt toegediend; zoodat de meeste dieren door de minder goede verzorging en de opsluiting bij het verlaten der stallen aan waarde verloren hebben. Voegt daarbij de onderhoudskosten en de rechten, en het zal ieder duidelijk zijn dat er voor den vee-koopman alsdan niet veel meer te verdienen valt. De Belgische landbouwers aan de grens, die het Nederlandsche vee niet kunnen missen, zouden niets liever zien dan dat de grens ge heel opengesteld werd voor den invoer van vee. Zij vragen daarom vrijen invoer van alle vee. dat door den rijksveearis gezond bevonden is of andere quarantaine in den stal /an den boer. De minister van landbouw is daartoe niet genegen, wijl vele landbouwers uit andere stre ken weer het gesloten blijven der grenzen vra gen. Toch moet in het tegenwoordig stelsel van quarantaine verandering komen, wijl anders de invoer langs de grensk an toren meer en meer zal afnemen en den smokkelhandel, waarbij de 'lieren zonder keuring en rechten binnenkomen, weer zal aangroeien. Breskens, 21 Juli 1899. Bij de heden genouden herstemming voor 2 leden van den Gemeenteraad leverden van de 226 kiezers 158 geldige biljetten in. Gekozen werden de heeren J. P. W. HESEHFJt met 100 stemmen en A. VAX I10ÜTE met 115 stemmen. Op de heeren A. Vreugdeuhil en D. 11. van Zuijen waren resp. 73 en 10 st. uitge bracht. Naar wij uit vrij zekere bron vernemen, bestaat de [voordracht voor Waterbouwkundig ambtenaar aan de zeewering van Oud- en Jong Breskens uit ue heeren K. Minderhoud te Westkapelle, A. J. van Weijnsberghe te Ter- neuzen en J. A. Louwers te Uuivendijke. Woensdagmiddag is een hevige aard schok gevoeld te Rome, gevolgd door een min der sterke beweging van den grond. Uit Acï Castelle seint men dat de Etna ver dacht rommelt. Gistermorgen steeg er plotseling een gewel dige rookzuil uit den krater en viel er een zand regen. Nog voortdurend berichten van onweer en hagelslag uit Duitschland. Dinsdag is het zwaar weer geweest in Wur- temburg. In Saalgau werd de oogst op de gemeente- akkers voor het grootste gedeelte vernield, in Wargen en Deutschenhofe werden twee meisjes door den bliksem gedood. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Zitting van heden Vrijdag 21 Juli. D. W. S., oud 21 j., timmermansknecht to Biervliet is wegens beleediging van een ambte naar veroordeeld tot ƒ10 boete ot 10 dagen hechtenis. E. B., 26 j., dienstknecht te IJzendijke (Oranjepolder^ is wegens wederspannigheid ver oordeeld tot 3 weken gevangenisstraf. Zondag 23 Juli 1899. Nkd. IIkkv. Kerk. Biervliet urn. 2 u ds. van Dis. Breskens Groede Hoofdplaat Nieuwvliet Schoondiike vm 9 u vm. 9 u uin. 2 u vm 9 u vin. 9 u ds. ds. ds. ds. ds. ds. ds. Meeuwenberv Krol. Beckeringh. van Essen. Beckeringh. Mee uwen berg. Onnes. AVaterlandkerkje ma. 2 u IJzendijke vm. 9 u Ev. Luth. Gum Groede. vm. 9 u ds. Rust, Utrecht. Hoogwatergetij te Breskens. DAGE N. voorn». nam. Zaterdag 22 Juli 12.41 1.05 Zondag 23 1.27 1.51 Maandag 24 .215 2.30 Dinsdag 25 2.49 3.13 Woensdag 2ó 3.23 3 47 Donderdag 27 3.54 4.18 Vrijdag 28 4.30 4.54 Handelsberichten. Dordrecht, 20 Juli. Nieuwe pui^e Zeeuwsche en Vlaamsche Tat we 16.40 a f 0.7 0; goede f6.00 a f6.50; min dere f5.50 a f6.00. Nieuwe Zeeuwsche Vlaatnsche Rogge f5.0Ü a f5.60. Nieuw Zeeuwsche en Vlaamsche Wintergerst ƒ5.00 f 5.40. Nieuwe dito Zoincrgerst f5.00 a 15.4! Nieuwe lange Haver f3.50 14.00; dil dikke 14.00 a f4.50. Paardeboonen fö. f6.30. Duivenboonen 17.00 a f7.50. Wij boonen 19 af 11.00 Bruine boonen t 10 a I Kookerwten f 7.00 a t 7.50. Mestingerwtc 16.20 a f6.70. Kanariezaad 15.50 a f6 50. Koers van liet geld. België 100 fr. ƒ47.55 a ƒ48.025. Engeland 1 Pond Sterl. ƒ12.03 a ƒ12.14 N.-Amerika 1 Dollar ƒ2.46. Bevallen van een ZOON: E. J. KOOREMAN- Bootsgezel. Werkendam20 Juli 1899. Aan de Kiezers voor het vertrouwen en venl' aan allen, die mij op eenigerlei wijze bewif van sympathie hebben gegeven bij mijne bt noeining tot lid van den gemeenteraad, beu ik bij deze mijn hartelijke!! dank. Aardenburg, 20 Juli 1899. J. VAN DEN BERG Hz. De ondergetei-kende betuigt zr hartelijken dank aan zijn Aard» burgsche vrieuden voor het op 10 dezer hem gestelde vertrouwen en voor de vele b wijzen van belangstelling bij zijn verkiezing» lid van den Gemeenteraad ondervonden. Aardenburg, 20 Juli 1899. Dr. J. L. J. DE GLOPPER Mijnen oprechten d tl 11 k, alle kiezers, die mij hun verlro» wen schonken, bij mijne benoeming tot lid'1 den Gemeenteraad en aan ben wier blijken" belangstelling ik bij die gelegenheid mocht» dervinden. Aaedsnbuuo, 20 Juli 1899. P. P. v. d. HEMEL Daar er volgens bet inzien vele kiezers dn landbouwende ste- thans genoegzaam is vertegenwoordigd, w< ten zeerste als lid van den Raad aanbevoln ScHooNDHiti!. EENIGE BUKGEi

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2