Gravin Ilario. No. 408. Zaterdag 22 Juli 1899. 8® jaargang. Buitenland. FEUILLETON. H. C. Binnenland. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaandereii. Abonnementsprijs: l'er 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. I)e teekenen der tijden wijzen alleszins op eene toenadering tusschen Duitschland tegen over Frankrijk. Hij zijne reis naar Noorwegen toont de Kei zer alle mogelijke beleefdheden tegenover Frai.- schen. Zoo had bij de ontmoeting van het Fransche oorlogschip te Bergen des Keizers jacht tfde Hohenzolbrn" de Fransche vlag aan den iukkenmst in top. Een Berlijnsch blad merkte op dat deze be leefdheid veel verder gaat dan het internatio nale vlaggenreglement. Ook bracht de Keizer een bezoek op het Fransche schip, naar aanleiding waaraan Z. M. aan president Loubet een vleiend telegram heeft gezonden. Nu zijn daaraan gevolgtrekkingen vastgeknoopt van ver strekkende politieke beteekenis, dooii hooge waarde wordt er weer niet aan gehecht. Immers zegt inen dat de stemming in Frank rijk voor eerst en in alle beslissende oogen- blikken dezelfde zal blijven, terwijl vriendschaps betuigingen zooals deze in kaluie tijden weinig beteekenen. De binnenlandsche toestand in Frankrijk is voor 't oogenblik vrij kalm. Alleen wekt de onthulling van de kwellingen waaraan Dreyfus tijdens het ministerschap van Lebon heeft blootgestaan, verdiende ergernis. Inmiddels vordert de zaak goed; naar men meent kan het proces tusschen 1 en 6 Aug. plaats hebben. De regeeringscommissaris in den krijgsraad Uit het Italiaansch vertaald 34. DOOR Hij wierp een takje weg, waarmede hij had gespeeld, stak zijne handen in den zak en ging het huis in. Mevrouw Marr., niet weinig ont hutst, legde haar werk ueder en sloeg de oogen op naar hare vriendin. Gij loopt groot gevaar, Innocenza, om met die Santinella van u ongenoegen te stichten. Waartoe dient het, dit onnutte meubeltje, dat evengoed in de kleedkamer of in de keuken kon verblijven, zoo overdreven aan te halen, te kussen en gedurig op uw schoot te nemen? De tranen biggelden langs de wangen der gravin, wier blik onafgebroken gericht bleef op de deur, waaruit Itodolfo gegaan was. Schreit gij Ach om 's Hemels wil, doe dat nietGij weet immers welk een man uw echtgenoot is, opvliegend voor het oogen blik en anders niet. zal de aanklacht tegen Dreylus loslaten ten gevolge waarvan het proces slechts een dag of 3 zal duren. De gespannen verhouding tusschen Transvaal en Engeland wekt nog immer aller belangstel ling. Men weet, dat de g« vorderde uitbreiding van het kiesrecht het hoofdpunt der moeilijke kwestie uitmaakt. Men wil trachten de uitbreiding dienstbaar te maken aan de vele uitlanders die iii Trans vaal vertoeven en hareu bloei bev >rderen. In Transvaal woont een gemengde bevolking, die voor een groot deel uit Engelsehen bestaat. Dat door de aanwezigheid van de vreemden den bloei bevordert wordt, is wel niet ie ont kennen, maar het hoolddoel van hun verblijf is dat niet. Integendeel is dat om 't eigen be lang te doen. Maar hoe dan ook, zij meenen recht te heb ben om mee te kunnen spreken in de wetge ving des lands waaronder zij leven en waardoor zij geregeerd worden. De groote vrees van President Kruger is natuurlijk, dat eene groote uitbreiding van het stemrecht op den duur eene omkeering in het staatsbestuur zal tengevolge hebben, eu een beslist Engclsche geest geheel Transvaal zal beheerschen. Daarom heeft hij die uitbreiding zoolang mogelijk tegengehouden. Als nu van Engelsche zijde de oorlogszuch tige bedoelingen alleen voortspruiten uit onte vredenheid over het dralen van Transvaal te dezen opzichte, dan zou men toch daaruit de ge- Korten tijd geleden wist ik inderdaad welk een man Rodolfo was tegenwoordig weet ik souis niet recht meer wat ik aan hem heb, en dat bedroeft mij. De markies zweeg, doch geen woord van hetgeen zij zeide ontging hem. -- Niet van dit kindje te houden is toch vreemd Vragend rustte haar blik op den markies; zij vergat alles, behalve de oude vriendschaps betrekking waarin zij tot hem stond. Iqjeve gravin, wij mannen laten niet al tijd ons hart spreken. Rodolfo heeft toch altijd datgene liefge had wat ik liefheb, datgene gewenscht wat ik weusch. Heb geduld met heui, riep mevrouw Marr. en maakte zich gereed om de rotonde te verlaten het is natuurlijk dat hij zich tot dat kind voelt aangetrokken, dat hem een plicht der vriendschap voor oogen steltmaar sinds hij er zich niet tegen verzet dat Saulineila hier blijft, waarom trekt gij het u dan aan dat hij de kleine niet liefkoost Ik voor mij zou er waarlijk niet eens aan denken. Gij zijt toch beiden vrij in het betoonen uwer genegenhe den I volgtrekking moeten maken, dat de uitbreiding dezer politieke rechten een andere bedoeling heeft, dan uitsluitend eene toekenning van het stemrecht. Vloeit daaruit niet voort dat Kruger's in zichten niet zoo heel ver mis zijn. Dat de politieke toestand het onderwerp van alle gesprekken is, spreekt van zelve. Toch ziet men in Transvaal zelve weinig kans op oorlog omdat iedereen, die met de toestanden daar bekend is, zal moeten erkennen, dat het voorstel tot kiesrechtuitbreiding in billijkheid de wenschen van eiken weidenkenden uitlander tegemoet komt. Kruger en met hem de volksraad hebben de billijkheid tot uitbreiding van het aantal leden in den volksraad in het voorstel belichaamd, waarmee de bedoeling voor de hand ligt, dat de goudvelden of wel de uitlanders zich in dien raad kunnen vertegenwoordigen. Hoe schuchter Transvaal ook is geweest om aan dien eisch toe te geven, het zal toch móe ten erkend worden, dat langzamerhand de re- geeringsdienst van slechte elementen zal ge zuiverd worden, waardoor het landsbestuur op betere groudslugen zal komen te staan, waar door alsdan het vertrouwen in het laud en zijn bewind zal terugkeeren. Ook de aanstelling van een Staatsfinancier wordt met spanning tegemoet gezien. Met het land vol oorlogsgeruchten is het te begrijpen dat de handel stilstaat en er weinig welvaart is. Dit slaat weder terug op de schatkist, die thans duchtig wordt aangesproken door de in leggers van de postspaarbank, waarvan eene Dit zeggende ging zij naar binnen, volgde den graat en verdween. Mevrouw Marr. gaat uw echtgenoot tot be daren brengen, zeide Frosio meesmuilende zij is eene onbetaalbare vrouw. De gravin zag zeer bedrukt, nain de kleine bij de hand en trad met haar naar buiteu. Zij was de rotonde nog niet uit, toen zij naar den markies omzag, die was blijven staan, en hem vroegVergezelt gij mij naar de ri vier XVI. Door een doolhof van paden midden door den uitgestrekten tuin bereikte men, langs eene nauw merkbare glooiing, den oever der rivier, waar zich een koepeltje van Chineeschen vorm verhief, een heerlijk toevluchtsoord voor zon en wind. Dit was het geliefkoosd zitje der gravin op hare wandelingen met de kleine meid, wier grootste plezier bestond in het gooien van keisteentjes naar beneden in het water. Ook ditmaal begaf zij zich daarheen, Santinella langzaam met zich meevoerende en gevolgd door markies Frosio. Zij was niet ge woon aan ongenoegen, die goeue gravin Bin nen weinige uren bad zij nu reeds twee onaan- groote menigte hun geld opvraagt met het p op de onzekere toekomst. Gelukkig dat gemakkelijk aan alle aanvrag kan voldaan worden. De banken beperken het geven van credi^ zoodanig dat menig handelshuis zich met grootste moeite staande houdt. En ieder hoopt spoedig eene oplossing hooren. Ook hoopt men dat de handelwijze van d< staatspresident in Europa weerklank gevohdi zal hebben en dat de openbare meening alda zich weder zal keeren ten gunste van Tran. vaal. In de Nieuwe Arnhemsche Courant richt hoofdredacteur, de heer Pyttersen, een opt brief aan den minister van buitenlandsche za ken waarin bij er op aandringt, dat onze r geering hare bemiddeling aanbiede in het ge schil tusschen Groot-Brittannië en de Zuid Afrikaansche Republiek. Ook wij hopen van harte dat onze regeerin termen kunne vinden oui iets voor onze Trail vaalsche broeders te doen. Heeft misschien het aanbieden van de be middeling zijne bezwaren, hot aanbieden va de goede diensten onzer regeeriiig zou do aanbeveling verdienen Nu gedelegeerden van alle mogendheder die aan de vredesconferentie deelnemen, bij d behandeling der arbitrage van international geschillen zoowel bemiddeling als aanbiedin genaamheden ondervonden, die haar het geraoei bezwaarden en waarvan zij ten volle den druk kenden last gevoelde. Frosio zou dien avon vertrekken, en zij wilde hem niet laten gaai ongerust en in onmin met haar. Waarom Het denkbeeld was haar ondragelijk boos aardig gestemd te zijn jegens een achtenswaar. dig persoon; eene uitlegging was on vermijdelijl voor de gravin, daar haar eerlijk en open ka rakter een afschuw gevoeldevoor alles wat naa geheimzinnigheid zweemde. De oneenigheid met haar man, ontstaan doo het kind, verhoogde hare droefgeestige stem ming, en de gravin, onbekwaam om zich ui deze stribbelarijen te redden, bezweek aanstond; voor de noodzakelijkheid om zich te uiten er steun en troost te zoeken. Santinella zong danste, stond wel honderdinalen stil onderweg en de gravin, geheel in hare gedachten ver zonken, trachtte met alle mogelijke geduld er zachtzinnigheid haar over te halen om door tc loopen. Frosio zweeg. De plek was afgelegen maar heel schoon. Toen zij bij het koepeltje gekomen waren, ging de kleine op den grond zitten en hield op met rumoer te maken. \ó<5r haar staande, krabde Frosio met zijn stok een stapel steentjes bijeen eo de kleine

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1