Binnenland. Gemengd Nieuws. t niet iedereen geschikt is om lid van den raad te zijn. Het komt er niet uitsluitend op aan of men i een goed gezien mensch uit de gemeente is, t ook niet of deze of gene partij er door ver- l sterkt wordt, maar eenige zekerheid, dat ten 1 opzichte van gemeentezaken een weinig inzicht I aanwezig is, is zeer aanbevelenswaardig. Sommige praktijken om de candidaten der partij gekozen te zien moge men afkeuren, ze leiden er soms toe dat aan anderen af- j breuk wordt gedaan, zonder dat op verdienste of capaciteit is gelet. We houden ons buiten elke persoonlijke aanbevelingmen weet het, dat het noemen of verzwijgen van namen niet zelden aan i partijdigheid ol antiparthie wordt toegeschre- I ven. I We geven alleen dezen raad gaat te rade met geschiktheid, en van wie ge te verwach- I ten hebt, dat de toevertrouwde belangen zul len behartigd worden op eene wijze, waar over men, alles in aanmerking genomen, te vreden kan zijn. In de Woensdag hervatte zitting der Provin ciale Staten van Zeeland is herbenoemd als buitengewoon lid der Gtd. Staten, de heer J. M. Kakebeeke met 3d stemmen. Betrekkelijk de aanvraag om eene subsidie voor den Stoomtramweg Vlssingen-Domburg, werd door Ged. Staten tot afwijzing geadviseerd. Haar aanleiding daarvan was door den heer Yan Woelderen eu vier andere leden een voor stel ingediend tot toekenning van een renteloos voorschot van f\50.000. Door den heer Heijse werd geprotesteerd te gen de onverwachte en als bij overrompeling gedane indiening van dit voorstel, welk protest werd bestreden door de heeren Van Woelderen en Hainmacher. Het voorstel van den heer Yan Woelderen e. s. werd krachtig verdedigd door deze alsme de door de heeren Ilammacher en Hennequin, (die bij ervaring kunnen getuigen van de be vordering van den bloei eener geïsoleerde streek door den aanleg van moderne vervoermiddelen.) lie toekenning van subsidie werd bestreden door de heeren Heijse en De Casembroot. Ten slotte werd het voorstel-Van Woelderen verworpen met 26 tegen 14 stemmen. Ouder de voorstemmers bevonden zich 5 le den uit het district Sluis. De heer Van Dam stemde tegen. In behandeling kwam verder een voorstel van Gedep. Staten tot afwijzing van een ver- grooten afkeer den rug toekeerennehet is zelfs vermakelijk om te zien. Zijne vrouw verstond hem. Zij stond op. Haar levendig gemoed, vatbaar voor alle in drukken en stoutmoedig op sommige oogen- blikken, hoe zachtzinnig eu goedaardig ook in de meeste gevallen, kwam nu in opstand en zij werd zeer driftig. Voortaan zal er eerlijk gedeeld worden weet gij het nog niet, markies Santinella zal een kameraadje krijgen, die de knieën van mijn man zal omvatten, en dan zal het rechts en links vermakelijk worden om aan te zien. Eén voor mij en één voor hein van die arme stumpertjes, die geen vader of moeder meer hebben. Nog een kind riep de markies uit. Rodolfo had oplettend het oor geleend aan de woorden die zijne vrouw met licht gelronste wenkbrauwen zooeven had uitgesproken. Hij deed een stap vooruit en sprak Ja, markies nog een kindeen aangeno men zoon, dien ik overal in de wereld zal in leiden, overtuigd dat ik daarmede aan een duren plicht voldoe. Innocenza heeft vaak en terecht gewezen op do verplichting van de rijken jegens de armen, van de grooten jegens de kleinen der aarde Er zal nog een kind bij komen en wel zeer spoedigbesloot hij, zich opwindende en onwillekeurig Yan den kalmen toon dien hij had aangeslagen in dien van gezag overgaande. (Wordt vervolgd.) zoek van het Besluur der watering Cadzand, om eene subsidie voor den aanleg eener haven aan de Wielingen. Nadat door den heer J. H. C. Heijse op dit voorstel een tegenvoorstel was ingediend tot het verleenen van een renteloos voorschot h ƒ12.000, werd dit aangenomen met 30 te gen 4 stemmen. Voorts werd aangenomen een voorstel van Gedep. Staten tot het verleenen van eene sub sidie ten dienste van den stoomboot en wagen- dienst Walsoorden - Ylake en Walsoorden- Hulst. Goedgevonden werd over te gaau tot ver koop van de stoomboot Wester-Schelde, terwijl werd aangenomen een voorstel van Gedep. Sta ten tot verhuring der booten van den provin cialen stoombootdienst op de Wesicr-Suhclde, nadat een door den heer van der Meer inge diend amendement, om de booten niet te ver huren voor reizen op Zondag, met 19 tegen 14 stemmen was verworpen. II. M. de Koningin heelt het haar aan geboden bcscheruivruuwschap der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland aangenomen. Naar men verneemt zal H. M. M. krui ser Noord-Brabant in aanbouw bij de Konink lijke Maatschappij de Schelde te Vlissingen, in het begin der volgende week van de tabriek naar de buitenhaven vertrekken, om met ge meerd proefstoomeii te beginnen. BBESKEXS, 14 Juli 1899. De jaarlijksche kennis is wêer gepasseerd. Zij was vrij goed voorzien van verschillende etablissementen. Zoowel de prachtvolle draaimolen van Janvier, als de schommel trokken wêer heel wat belang stelling. Het verblijf der «oude dame" kenmerkte zich, behoudens eene enkele uitzondering, door kalmte. Zij is Maandag met een zeer stille trom vertrokken en onderscheidde zich daardoor gunstig tegenover andere jaren. Tegelijkertijd had Zaterdagavond de gewone anti-kermis bijeenkomst plaats, die den bezoe kers tot 2eer laat, ja tot zelfs tegen de kleine uurtjes op aangename wijze bezig hield. Zoo was het voor #elk wat wils". Toen Zaterdag zich de vrouw van v. d. E. eren naar achter begaf, inaakte iemand van de gelegenheid gebruik om eenige gouden hoofdsieraden te ontvreemden. Door de ruchtbaarheid van het geval schijnt de ongenode gast, wellicht bevreesd voor ont dekking en eene gerechtelijke vervolging be rouw gekregen te hebben, althans een der vol gende morgens lag het vóór de woning der M irechinssee, ter plaatse waar het door de bewoners onmiddellijk in het oog moest vallen. Het voordeelige van deze ontvreemding was, dat in het doosje dat was weggenomen nog een gulden was bij gelegd, en du onrust dus rijkelijk is beloond geworden. Zuidzaude. In de Maandag gehouden zit - ting van den Gemeenteraad is tot Wethouder benoemd (bij loting) de heer Iz. Risseeuw A.Jz. Oostburg. Bij het natuurkundig examen aan de rijks-veeartsenijschool te Utrecht is u. m. het diploma uitgereikt aan den heer M. I'. Plankeel, alhier. Scltooudijkc. Bij de op 11 Juli jl. gehou den verkiezing voor één lid van den Gemeen teraad in plaats van den heer P. J. van Bor- tel zijn candidaten gesteld de heeren J. Leen- houts A.Jz., Anth. Risseeuw en J. Rissceuw- Verplanke. De stemming zal plaats hebben op Maandag 24 Juli a.s. Woensdagavond sloeg de bliksem in de schuur van den landbouwer Vercruijsse te Aar denburg. De schuur werd totaal in do ascli gelegd, terwijl tevens eenig landbouwgereedschap, als mede een honderd zakken graan verbrandden. De schade wordt door assurantie gedekt. Uitslag raadsstcmiuingeu. Biervliet 265 kiezers, 207 geldige biljet ten. Herkozen P. L. Dossche met 150 en L. Dijbaart met 105 en gekozen W. de Blaeij met 114 stemmen. Verder verkregen W. P. Verplanke 103 en J. Leenliouts 81 stemmen. Oostburg. 286 kiezers, 247 geldige biljetten. Herkozen A. J. de Smit met 185, M. M. Meijer met 157 en gekozen J. A. Weisfeit met 127 stemmen. Verder hadden A. van Mazijk 77, K. A. Sanderse 63, J. van der Weele 61, I. J. Au— driessen 38 en M. Lucieer 13 stemmen. Aardenburg. 248 kiezers, geldige stemmen 223. Gekozen dr. J. L. J. de Glopper met 177 en J. van den Berg Hz. met 120 stem men. Herstemming tusschen uir. A. A. J. van den Broecke (aftr. lid! die 102 en P. P. van den Hemel die 93 stemmen had. Verder verkregen J. M. de Graoff (aftr) 91 en L. J. Pieren 27 stemmen. Breskeus. 236 kiezers, geldige biljetten 149. Herkozen P. Motijé met 110 stemmen. Her stemming tusschen A. Vreugdenhil die 71, A. van Houte (aftr.) die 70, J. P. W. Besemer die 47 en D. H. van Zuijen, die 39 stemmen had. Verder verkregen Joh. Risseeuw 38, J. de Hullu 15 en T. F. Blanken 10 stemmen. De voor den provincialen Stoombootdienst gebouwde nieuwe stoomboot ffZuid-Beveland" heelt deze week proef gestoomd, doch do re sultaten der snelheid moeten vooralsnog niet aan de gestelde eischen hebben beantwoord. firoeile. Mej. Janssen, onderwijzeres alhier staat als no. 1 op de voordracht voor onder wijzeres te Hillegom. Met ingang van 1 Augs. a. s. worden verplaatst de navolgende kommiezen J. F. Zonnevijlle 3e van Sluis naar Middel burg, B. Talboo, 2e, van Oostburg naar Hans- weert, J. de Ronde, 3e, van IJzendijke naar Krabbendijke (nieuw stationnement.) De kommies der 3e kl. L. Micbielsen te Oostburg wordt alsdan belast met de functie van deurwaarder der dir. belastingen aldaar. In de Duitsche bladen kan inen weer in de laatste dagen veel lezen van gevallen van worst- en vleeschvergiftiging. In Gronau bij Hildesheiin is een lieele fa milie ziek ge« orden na het gebruik van ge rookt paardenvleeseh. Een kind van zes jaar is al aan de gevol gen gestorven. Er bestaat werkelijk groote behoefte in Duilschland aan een goede vleeschkeuring van rijkswege. De sneltrein van Havre, naar Amiens, is de vorige week tusschen Clères en Bosc-!e-Hard ontspoord. De machinist is gedood, de stoker en de chef-conducteur zijn ernstig gekwetst. De reizigers zijn er goed afgekomen, daar alleen de locomotief en de bagagewagen van de rails zijn afgeraakt. Woensdag waren in de Waal nabij Dru- ten twee knapen aan het zwemmen. Een hunner, de 16-jarige Kriels, begaf zich te ver en verdween in de diepte. Zijn lijk is nog niet geTonden. Te Zomeren waren arbeiders bezig met hooi op te laden en vast te sjorren, toen het voor do kar gespannen jonge paard op eens er van door ging. Een der arbeiders, een jonge man, geraakte onder de kar, die hem geheel over het lijf gi»g- Eenige oogenblikken daarna is de man aan de gevolgen overleden. Te Venloo viel de vorige week een 18 jarige voerman van zijn zwaar beladen kar. Een der wielen ging hem over de borst Bewnsteloos en zwaar gewond werd opgenomen. Te Kaatsheuvel s de 21-jarige van die voor zijner deur i stond, door den blii sem getroffen en op de plaats gedood. Nabij Wierden is een schuur, toebeho rende aan den landbouwer J. B., door het slaan van de bliksem verbrand. Een aanzienlijke partij hooi, landbouwgem schappen en eene kudde schapen gingen iot in de vlammen verloren. Alles was tegen brandschade verzekerd Aan de westzijde der stad Doetincl, sloeg de bliksem in de landbouwwoning, b wooud door een zekeren Hendriksen. De bn< werd terstond gebluscht. De schoenmaker Stap werd aan hals, boi en arm door den bliksem getroffen, geluk! echter niet doodelijk. toe doi daj J. Ie in Be Ml n pe i' M Te Boxtel zag deze week de gepen» neerde onderofficier van het Oost-Indische li ger zijn revolver na, niet wetende dat er i: een kogel op zat. Het schot ging af, en de man kreeg kogel in het hoofd en viel dood ter aarde u der. Twee kinderen, een jongen en een me» je, 2 en 3 jaar oud, werden door de moed; zonder eenig toezicht achtergelaten in haar ning in de Adrianastraat te Rotterdam. Bij haar vertrek sloot zij de deur. Beide kleinen, alleen gelaten, wisten ecnii lucifers, die onder hun bereik stonden, te machtigen, en gingen daarmede spelen uietli gevolg, dat de kleertjes van het jongste t in brand geraakten. Buren, op het geschreeuw der kinderen merkzaam gemaakt, zagen de vlain, trapten deur in eu trachtten spoedig de vlammen blusschen, waarbij een hunner zich nog den lijk aan de handen brandde. Op advies van een ter hulp geroepen gt neesheer werd het meisje, dat ernstige en levens gciaarlijke brandwonden had bekomen, nu het Ziekenhuis gedracht, alwaar het intussche is overleden. Ook boven Groningen en omgeving heef deze week een lang aanhoudend en hevig on weder gewoed. Felle bliksemschichten onmiddellijk gevolgl door ratelende en grommende donderslagi volgden elkander snel op. Het onweer ging gepaard inet hagel en en zoo overvloedige!! regen, dat de riolen niet machte waren, al het water op te slurpen. Te Haren, waar, zooals gewoonlijk 's Zon dags vele Groningers vertoelden, was het eei tijdlang zoo donker, dat in 't café-Boeleinara de lampen moesten worden aangestoken. Er vielen stukken ijs zoo groot als knikkers, waardoor aan de vruchten vrij wat schade ii toegebracht. De bliksem sloeg in de boerderij van dei heer Jan Bakker, welke geheel afbrandde. Eene brandspuit uit Groningen nam nog deel aan de blussching. Te Winsuin brandde de boerenbehuizing van den lieer W. van der Tuuk tot den grond toe at. Véór dat de brandspuit ter plaatse tegen woordig was, stond het gebouw reeds in lichte laaie. Alles was tegen brandschade verzekerd. Ook de watermeuleu van den Bellingeweer- der molenpolder, onder Winsuin gelegen, brand- de geheel af. Tusschen Onderdendam en Bedum brandde eveneens een watermolen af. 'Te Roodeschool sloeg de bliksem in een lo* gement, dat in de asch gelegd werd. Te 't Zand brandde de boerenplaats van den lieer Toppingn af. Te Zijldijk ouder de gemeente 't Zand even eens de boerenplaats van den heer P. Wiersuui. Tijdens het onweder liepen Woensdag op den straatweg te jVorden een jongen van acht jaar en een meisje, broeder en zuster,

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2