Gemeenteraden. Gravin Ilario. No. 407. Zaterdag 15 Juli 1899. 8e jaargang. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Ulaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. In vele gemeenten heeft eene enkele can- didaatstelling aan de leden van den gemeente raad, die met deu eersten Dinsdag van Sep tember a. s. aan de beurt van aftreding zijn, eeu hernieuwd mandaat bezorgd. In andere daarentegen heeft het stellen van meer candidaten dan er plaatsen te vervullen waren, eene stemming tengevolge gehad, die, hetzij door eene open-gevallen vacature, hetzij ter vervulling van plaatsen wegens niet-herkiezing van aftredende raadsleden, nieuwe leden iii de gemeentelijke vertegen woordiging bracht. Het ligt niet in onze bedoeling om over die stemmingen te schrijven voor wat hunne leiding of hunnen uitslag betreft. Neen, een ander punt trekt immer de aan dacht, en laat ons er aan toevoegen, dat het' juist daarop berekend is, en daarover willen we eens eeii enkel woordje meepraten. Het is namelijk het aanbevelingsmateriaal, dat deze of gene candidaat uiterst of zeer geschikt is om de belangen der gemeente te bevorderen, dat we bedoelen. Wat heeft men onder gemeentebelangen te verstaan. Daaronder verstaat men, in algemeenen zin natuurlijk, zoo min mogelijk uitgeven en zoo veel als 't kan ontvangen, zonder verwaar- loozing van terugkeerend algemeen onderhoud, en zonder te kort te doen aan de noodzake FEUILLETON. 33. Uit het Ilaliaansch vertaald DOOR II. c. Zij haalde haar kluwen en haar haakje uit den zak om zich aan het werk te zetten. Heldere zonnestralen vielen dwars door de bladerlooze openingen van den wijngaard en beschenen koesterend de beide, zoozeer in schoon heid, bevalligheid en voorkomen verschillende vrouwelijke gestalten. Mevrouw Marr... verte genwoordigde het echte, min of meer onbe schaafde type van de baatzuchtige, indringende, listige vrouw; gravin Ilario droeg den edelen stempel der oprechte, getrouwe, schoone en fiere vrouw. Dat men haar te zatnen in vriend schap aantrof, was toe ta schrijven aan eene dier onverklaarbare toevalligheden gelijk meer— malen in het leven voorkomen. Zaden, door den wind voortgedreven, ontwikkelen zich tot bladeren die gqpu geur verspreiden en die zich Vermengen en ineengroeieu met de takken van lijke behoeften, die aan de zorg der gemeente zijn opgedragen. Met inachtneming van de veelzijdige men- schen-kennis, wetenschappelijke opleiding, on berispelijke levenswandel of welke deugden ook strekken mogen om iemand als een ont wikkeld man te doen doorgaan, gelooven we stellig, dat er onder hen velen zijn, die wei nig weten van de gemeentebelangen, die zij zoo goed heeten te zullen behartigen. Dat is volstrekt niet om iemand, wie ook, minder geschikt te achten, lid van den raad te worden maar zoo iemand reeds bij voor baat als een goed raadslid te stempelen, gaat te ver. Het moge een geijkte term zijn, die eeni- gen indruk kan maken op een zeker soort van kiezers, misplaatst is ze nogtans, zonder meer. Dat wil niet zeggen, dat aanbevolen can didaten niet zullen meewerken tot bevordering van de hun toe te vertrouwen belangen. Verre van daar. Maar deze hoedanigheid reeds toe te schrijven aan personen, die nog nimmer zitting hadden, kan eenmaal niet. Er kan eerst getuigd worden als zij zitting ge nomen hebben, en wanneer zij blijken hebben kunnen geven van de opvatting van hunne taak als raadslid. Immers velen, als ze eenmaal zitting ne men of genomen hebben, krijgen soms een geheel anderen kijk op de zaken dan men zich had voorgesteld of had kunnen voorstel len, daar veelal dan bijzondere omstandighe den zich voordoen en bekend worden, die zich den rozeboom, tot groote verbazing van den voorbijganger. Onderwijl mevrouw Marr. een geschikt plaatsje buiten den tocht trachtte te vinden en de gravin de hand naar eene courant uitstrekte, trad van den kant van het veld markies Frosio en van den kant der eetzaal graaf Ilario de rotonde binnen. Ik kom zonder aangediend te zijn, sprak de markies ongedwongen en vriendelijk. Mijne moeder heeft mij geschreven zij verwacht mij van avond en ik ben gekomen om afscheid te nemen. Geeft gij er do patrijzenjacht aar. vroeg mevrouw Marr..., met haar haakwerk voort gaande. Ter wille der patrijzen mocht mijnheer de markies zijn vertrek wel wat uitstellen. neemt althans eene slerk sprekende lief hebberij van mij te baat om mij over te halen 1 antwoordde de markies lachende. Voor wie wilt gij dan dat ik u smeek om te blijven? Voor de dochter van den bur gemeester Ik moet zeggen, daar is weinig verschil in, riep hij uit en schudde het hoold. Het is een meisje, dat onder een alle- daagsch uiterlijk een vurigen geest verbergt niet of niet in hunne volheid aan den opper- vlakkigen toeschouwer vertoonen. lloevelen toch komen nooit in de raadzaal, dan enkel orn eeu hunner burgerplichten te vervullen. Is het dan wonder, dat zij noch van leiding noch van iets anders, dat met eene raadszitting ill betrekking staat, iets af weten. liet eenige dat men er van weet, weet men veelal door het verslag in de courant, en wanneer die schijnbare weinige belangstelling voortspruit uit de omstandigheid, dat men zich daardoor voldoende ingelicht acht om de daden der vroede mannen te kunnen beoor- deelen, dan strekt dit wel tot eer van den onpartijdigen reporter, maar niettemin is me nige raadszitting interressant genoeg om eens even te komen luisterende indruk is dan uit den aard der zaak iets levendiger. Gaan we even 11a wat de bevoegdheid van den raad insluit. I11 de allereerste plaats behoort aan den raad, met betrekking tot de regeling en het bestuur van de huishouding der gemeente, alle bevoegdheid, die niet bij eenige andere wet aan den Burgemeester of aan den Burgemees ter en Wethouders is opgedragen. Zoo behoort aan den raad het maken van de verordeningen, die in het belang der open bare orde, zedelijkheid en gezondheid vereischt worden. Voorts regelt de raad de jaarwedden van alle plaatselijke ambtenaren, zooal» onderwij zers, gemeente-secretaris en ontvanger, boden, veldwachter, marktmeester en wat dies meer zij. was mevrouw Marr. van oordeel. Het is mij inderdaad onverschillig. Geltrude, vroeg de gravin, vindt gij niet, dat zij iets op freule Veber gelijkt Mevrouw Marr. liet haar kluwen op den grond vallen en de graaf bukte zich om het op te rapen. Markies Frosio blikte van me vrouw Marr. naar graaf Ilario, van graaf Ilario naar mevrouw Marr. Inuocenza bemerkte niets. Zij gelijkt op haar, hernam de gravin, blijde iets gevonden te hebben oin te zeggen, ill hare eenigszins afgemeten houding, in hel langzaam opslaan harer oogen en hare temende stem... dunkt u ook niet, Rodolfo? Hoewel, zeker is het, als wij de uitstekende opvoeding van freule Veber nagaan, dat de dochter van den burgemeester niet in hare schaduw kan staan. Wat mij aangaat, ik kan er volstrekt die gelijkenis niet in vinden, sprak mevrouw Marr., de schouders ophalende. E11 ik evenmin, zeide de graaf koeltjes. Het spijt mij die freule Veber niet ge kend te hebben, over wier verdiensten ik zoo uitvoerig heb hooien spreken. Frosio sprak deze woorden op zulk een bij tend spotteudeu toon uit als alleen de graal en Het verkoopen, ruilen of vervreemden, ver pachten, verhuren of op eenige wijze in ge bruik geven van gemeente-eigendommen, be hoort aan den raai. De Raad beveelt het aanleggen of verbete ren van gemeentewegen, waterleidingen, stra ten, pleinen, grachten, gebouwen, werken en inrichtingen. Het regelen van aanbestedingen zoo in het openbaar, als onderhandsch indien het belang der gemeente dat meebrengt: Verder benoemt de raad verschillende ge meente-ambtenaren. Hij stelt de begrooting en de rekening der gemeente vast, en heeft alzoo een wakend oog over het beheer der gemeentefondsen, en over de uitoefening van het dagelijksch Bestuur. Ter bepaling van de ontvangsten der ge meente, zoo die voor hare huishouding te kort schieten, wordt jaarlijks een hoofdelijke omslag geheven, ook kunnen opcenten op eene of andere rijksbelasting geheven worden. Men ziet dat alzoo een Gemeenteraad een uitgebreide werkkring heeft. E11 wat het eigenaardigst is, dat veeltijds het belang der gemeente als 't ware in strijd is met de belangen der gemeentenaren. Nu wel niet op zoo in 't oog vallende wijze, maar niettemin komen nu en dan aanvragen voor, waarin de eischen van sommige gemeente- naren, hoe belangrijk in hun oog ook, niet kunnen ingewiUigd worden als zijnde niet in 't belang der gemeente. Uit dezen staat blijkt tevens, dat volstrekt mevrouw Marr. konden begrijpen. Geen van beiden sprak een enkel woord. Dus freule Veber is zeer leelijk vervolgde Frosio tot de gravin gewend. Waarom vroeg deze met nadruk. Als gij haar vergelijkt bij de dochter van den burgemeester Och, wat zijt gij toch tegen dat arme meisje ingenomen zeide gravin Ilario verwij tend. De graaf stond opuit de deur der zaal kwam Santinella binnenstuiven, het uitschreeu wende van pret, terwijl zij achter zich aan een jong katje bij den staart meesleepte. Wat voert die uit riep de graaf, zicht baar ontstemd hierover. Niets kwaads, Rodollo. Zie, zij heeft de poes al losgelaten en komt haar lekkers halen. Kom, Santinella, kom I Markies Frosio was ook opgestaan om de kleine gemakkelijk door te laten, die met open armen naar hare beschermster kwam toeloopen en hare knieën omvatte. Een heerlijke troost, niet waar zeide de markies en wees op beiden, die elkander tee- derlijk omhelsden. Ja zeker pruttelde de graaf, haar met

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1