Gravin Ilario. No. 405. Zaterdag 1 Juli 1899. 8e jaargang Buitenland. FEUILLETON. HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De Transvaalsche kwestie trekt tegenwoordig ieder de algemeens aandacht. De conferentie, die Sir A. Millner, regee - rings-coininissaris voor het Engelseh Gouver nement, inet den president der Zuid Afrikaan- sche Republiek heeft gehouden, in zake de uitbreiding van het kiesrecht voor de uitlanders in den Transvaalschen Volksraad en meerandere belangrijke aangelegenheden heeft op verre na niet aan de volle bevrediging van Engeland beantwoord. Op het eerste punt is in zooverre toegege ven, dat de vertegenwoordiging van de uit landers in den Volksraad uiet 6 plaatsen is vermeerderd, doch overigens is die Conferentie vrijwel als mislukt te beschouwen, waardoor de verhouding op meer gespannen voet is gekomen. Er is zelfs een oogenblik sprake geweest van liet uitbreken van een Oorlog lusschen Engeland en Transvaal. Al zijn deze geruchten oogenhlikkelijk ver stomd, toch schijnen de Boeren niet zoo bijzonder geiust, althans te oordeelen naar de berichten, die dezer dagen verspreid werden worden heele massa's geweren naar Transvaal ingescheept. -—O— We eindigden de vorige week onze beschou wing over de Eransche Kabinets-crisis met de mededeeling, dat Bourgeois, een der Eransche gedelegeerden ter Vredes-conferentie, doorLoubet naar Parijs was ontboden, in verband met de samenstelling van een ministerie. Of de buitengewone scherpzinnigheid of de 31. Uit het Italiaansch vertaald DOOR II. c. Het is Rodolfo, sprak de gravin en zag naar den markies die in gedachten verzonken bleef staan. Het is Rodolfoherhaalde zij, klaarblijkelijk uitermate verheugd. Laat ons hier wachten, markies; voor het oogenblik ver geet ik zelts Santinella 1 En met het verlangen vau een kind dat zijne moeder, van eene maagd die haar geliefde ver wacht, zette gravin Ilario, sedert tien jaar ge trouwd, zich op het vochtige gras neder om de komst van haren echtgenoot af te wachten. De markies, hierdoor aan den loop zijner gedachten, aan zijne vurige begeerten onttrok ken, sloeg een doordringenden blik op haar en zijne lippen plooiden zich andermaal tot dien bardvochtigen, spottende» glimlach die reeds zoozeer het misnoegen der gravin had gaande gemaakt. invloed van Bourgeois, aan dc samenstelling bevorderlijk is geweest, doet minder ter zake, maar zooveel is zeker, dat in een betrekkelijk korte tijd een Kabinet in elkaar zat, dat wel verschillende bestanddeelen bevat, doch wellicht 20(5 deugdzaam zal blijken, tot het laatste bedrijf van het Dreyfus-drama zal zijn afgespeeld. Wellicht, zeggen we, wai.t de eerste ont moeting, die het Kabinet met de Kamer had, was alles behalve aangenaam. Verschillende omstandigheden werkten daartoe samen. Zoowel de nadering Tan het einde der Drey- fns-zaak, als Je vereeniging van de meest tegen strijdige elementen van liet Kabinet, deden de welsprekendheid der vijanden in de Kamer los branden op eene wijze als zelden werd gehoord en dat er op berekend was om liet ministerie te doen vallen. Alhoewel verschillende zinsneden uit de minis- terieele verklaring met slechts kleine meerder heden van stemmen, ondanks heftige bestrijding, werden aangenomen, is het Kabinet de storm te boven gekomen. Gelukkig mag ineu wel zeggen, want welke verwarring uit eene her nieuwde crisis zou ontstaan zijn, is bezwaarlijk bij benadering te berekenen, vooral nu Frank rijk al zijn zinnen noodig heeft, in het vrij ernstige tijdperk, dat het binnen kort tegemoet gaat. Want heel lang zal het wel niet meer duren of liet Dreyfus-pleit zal beslecht zijn. Als dit blad onder de oogen onzer lezers komt zal de balling reeds op Vaderlandschen bodem, en te Rennes gearriveerd zijn. Zij werd er diep door getroffen. Waarom lacht gij hernam zij en sloeg hare groote trouwhartige oogen verwonderd naar hem op. Omdat gij zoo kinderachtig zijt, ant woordde Erosio schamper. Ik begrijp u niet best, markies. Gij wordt opgewonden over het genot van uw mail to hooren zingen, evenals de kleine Santinella op hare wijze geniet vau het sap van een granaatappel. Zegt gjj dit in allen ernst, markies In allen ernst, Innocenzaen een bijzondere» nadruk op haren naam leggende, bukte hij zich naar haar toe en vervolgde: Innocenza (onschuld) dit is de naam die volkomen op u toepasselijk is de naam dien gij in alle kracht der waarheid verheerlijkt. Zeg, Innocenza, en hij vleide zich neder op het gras naast haar, die met alle oplettendheid naar hem luisterde, nam hare beide handen in dé zy tien en vervolgde Weet gij niet dat poëzie schoon, doch bedriegelijk is Bedenkt gij niet dat als uw echtgenoot mij hier met u vond neergezeten alléén niet wetende hoe lang wij hier al zitten. 0 God markiesstamelde zij, ontsteld De toestand in België is voor 't oogenblik zeer gespannen. Het is de indiening van een kiesrecht-ont werp, waartcgeii een machtige oppositie is ont staan. In verschillende plaatsen worden reusachtige manifestatiën voorbpreid, tegen den dag, dat het gehate ontwerp in openbare behandeling komt. De regeering is bevreesd voor deze agitatie, tengevolge waarvan zij buitengewone maatre gelen heelt genomen. De Socialistische jiartij heelt besloten eene algemeene werkstaking uit te schrijven gedu rende de beraadslaging van het wetsontwerp in de Kamer. Al de groepen der Brusselselie werklieden partij, die samen ongeveer dertigduizend leden tellen, zullen het werk staken en in de straten manifcsteercii op den dag waarop de discussie van het ontwerp in de Kamer begint. Onmiddellijk na de opening der discussie, zal de heer Eurneuiont voorstellen de beraad slaging te verdagen. Indien de rechterzijde de verdaging verwerpt, trekken de socialistische en liberale afgevaardigden zich terug en zullen zich op de openbare straat begeven, waar ze de stakende werklieden gaan vinden dan zal de agitatie zich organiseeren, en niemand kan voorspellen wat er dan gebeuren zal. Dat is het plan der oppositie, dat men be sloten is tot het einde toe door te zetten. Bovendien zal tot de liberale patroons het verzoek worden gericht, hun werkplaatsen te sluiten op den eersten dag van de discussie. Nadat in de Kamer al eenig rumoer was overeind springende en tot over de ooren blo zende. Hij is nog verathoud u bedaard. Maar gij zegt zulke vreemde dingen tot mijgij gewaagt van eene onwaardige, evenwel toch mogelijke onderstelling. Maak n niet beangst, gravin. Ik heb zeer verkeerd gedaan van niet bij de andere dames te blijven, hernam zij ge heel terneergeslagen. Daarop nam zij een kloek besluit en riep Ik loop terug, en zal mij weder bij haar vervoegen. Gij zijt een engel, waarlijk een engel. Muar maak u niet bezorgd, want, op mijn woord van eer, uw echtgenoot is niet jaloersch. Hij sprak die laatste woorden met de grootste minachting uit. Zij gunde zich den tijd niet dit op te merken, want door een vreeselijken angst overmeesterd keerde zij op hare schreden terug, zonder er zich in het uiinst aan te sto ren of zij door Frosio gevolgd werd of niet. Hoe nu zeide hij, haar inhalende, wilt gij niet naar huis gaan Neen, gij hebt eene onuitsprekelijke on rust in mij doén ontwaken in de tien of elt jaar dat ik getrouwd beu is dit de eerste keer ontstaan, en de tribune door do politie zelfs was ontruimd, werd in tal van bijeenkomsten verzet aangeteekend tegen de hervorming van het kiesrecht. Na afloop dier meetiugen werd een optocht georganiseerd van ettelijke duizeude personen, die voor de woningen van de ministers uiteen gejaagd werden. Dat heelt de toestand niet verbeterd. Een stoet van een 5000 manifestanten kwam samenscholen voor het cordon van politie-ageu- ten en schutters, die de wijken, waarin de Kamer, de woningen der ministers en het Koninklijk paleis liggen, bewaakten. De politie deed groote moeite oin de menigte in bedwang te houden ben maande haar ver geefs aan u:teen te gaan. Kort daarna kwamen bereden gendarmes aanzetten, die herhaalde charges uitvoerden te midden van gefluit, gejouw en verwarde kreten. De grootste wanordelijkheden gebeurden in de Treurenbergstraat, waar twaall bereden gen darmes en gendartne-officieren post viitten. Zij werden ontvangen inet steenworpén. Daarop werden straatsteenen uit het plaveisel gerukt en naar de gendarmes geworpen. Zij haalden hun revolvers uit, maar de [me nigte ging door met sleenen gooien. Daarop gaven de gendarmes vuur, maar het volk verstrooide zich toen nog niet. De gendarmes zetten nu dc bajonet op 't geweer en voerden een charge uit in vollen ren, zoodoende de manifestanten terugdrijvende tot op het St. Goedelenplein. Men zégt ^dat twee gendarmes gewond zijn. Er zijn tal van spiegelruiten en lantarens ingegooid. In de dat ik vrees achterdocht op te wekken- Luister naar mij, Innocenza I Spreek niet zoo hard, vermaande zij be vende en legde hare koude hand op den arm van den markies. De stemmen naderen en gij kunt zien, dat dit voelpad slechts van het andere geschei den is door eene haag van struikgewas. Inderdaad op eenige honderden passen al- stands zag men het overige gedeelte van het gezelschap den berg atkomen, en reeds waren de stemmen, het gelach en het geluid der voetstappen duidelijk te onderscheiden. Wij zijn nog bijtijds om'hen vooruit te blijven, zeide de markies. Ik wil onze drie metgezellen tegemoet- gaan. Stil.... Graaf Ilario begon te zingen: ,,Als 's avonds, by het kalme Stergeflonker Een oogenblik boog Erosio het hoofd en ver borg hel gelaat in de handen de gravin stond roerloos als een standbeeld. Als met hamer slagen bonsde het in zijn hoofd eii telkens kwain hem het woord ,bedrieger"! te binnen. De graaf ging voort met zingen.- „Wy samen hemelwaarts Onze blikken wenden

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1