Gemengd Nieuws. De lieer van den Broek vond de oplossing, die de heer Heerma van Vos aan de hand deed, een wreede en zegt, dat men voor den afzet niet behoeft te vreezen mits deze georganiseerd is. BRE8KEXS, 23 Juni 189». Woensdag bracht de Commissaris der Ko ningin aan de gemeenten Cadzand, Zuidzande, Nieuwvliet, Groede en Breskens het ofliciëei bezoek, waarbij de verschillende openbare ge bouwen werden bezocht en aan ieder belang hebbende ten gemeentehuize audiëntie werd verleend. In de onderscheidene gemeenten wapperde van enkele huizen en gemeente-gebouwen de nationale driekleur. De lieer L. Schutte, proponent te Weesp, heett het beroep naar de Ev. Luth. Gem. te Groede, aangenomen. Aarrienbiirg. In de Dinsdag te Breda ge houden vergadering van het Nederlandsch Landliuislioudkundig Congres is bij acclamatie tot lid der vaste commissie van medebestuur benoemd de heer inr. P. C. J. Hennequin, al gemeen voorzitter der Zeeuwsche Laudbouw- Maatschappij. Men schrijft ons uit Oostburg Zondag 11. had alhier een vergadering plaats van Kominiezen bij 's rijks belastingen le den der vereeniging van Kommiezen in Neder land van welke vereeniging in den loop van 't vorige jaar ook te Aardenburg eene afdeeling tot stand kwam. Onder de velo ter vergadering af te doene punten, behoorde ook de verkiezing van een afgevaardigde die de atdeeling Aarden burg zal vertegenwoordigen op de in Aug. a.s. te Utrecht te houden Algemeene Vergadering. Tot atgevaardigde werd gekozen de voorzitter der afdeeling de heer P. Boudens Az. en tot diens plaatsvervauger de lieer J. J. de Smit, beiden te Aardenburg. Als plaats voor de volgende bijeenkomst werd wederom Oostburg gekozen. Vóór het sluiten der vergadering, werd door den voorz. nog een hartelijk woord van waar deering gewijd aan den onlangs verplaatsten Inspecteur den weled. gestr. lieer Andriessen. Gcwezeu werd op diens groote humaniteit, voorkomendheid, en iniozame omgang met de ondergeschikten, waardoor hij bij allen in aan gename herinnering zal blijven. Spreker eindigde met den wensch, dat het boveiigenoemden Inspecteur en gezin, tot in lengte van dagen moge welgaan, een wensch, waarmede zeker velen ook buiten de admini stratie staanden in Zeeuwsch Vlaanderens Westelijk deel zullen iustemmen. Bij kon. besluit is benoemd tot gezwo ren van het waterschap Groote Sint Anna en Nieuwerhaven de heer P. A. Bouwens. plaats heeft, worden opgeheven. Moge dit voorbeeld, waaruit eene doodver klaring van de afhankelijkheid der kiezers wordt uitgesproken, navolging vinden. Alleen zou een dergelijke maatregel dwaas zijn, indien zich beslist niemand als candidaat beschikbaar stelde. Voor den meerderen waarborg der controle is een kiesverceniging noodig. IJzendijke. Omtrent liet ongeluk een der leiders van de hengsten der tentoonstelling over komen, vernemen we dat de man wel ernstig gewond maar niet overleden is. Alhoewel hij nog veel pijn heeft, is zijn toestand toch verbeterd. Vrijdagmorgen, na afloop van de tentoon stelling. zag het er in sommige stralen aller ellendigst uit. Ouder gewoonte waren tal van sparreboomp- jes, die tot versiering hadden gediend, uitge trokken en sommige schier geheel vernield, terwijl een massa lampions stuk waren ge maakt. Het blijft maar immer bij de jammerklacht, dat de lulfe daders niet kunnen ontdekt wor den. Tot burgemeester van Zuidzande is be noemd de heer I. Leenhouts, aldaar. Toen deze blijde tijding aldaar Woensdag telegrafisch uit Den Haag was verspreid, was plotseling het heele dorp in vlaggentooi ge stoken, als blijk van instemming met deze be noeming. Des avonds bracht het muziekgezelschap ^Ve ronica" den heer Leenhouts op zijne hofstede, een half uur buiten het dorp gelegen, eene serenade alwaar het eene hartelijke ontvangst werd bereid. Dc benoemde was sedert vele jaren Wet houder dezer gemeente. Te Axel is Dinsdag een landbouwschuur door het onweer getroffen en totaal afgebrand. De bedijking van ruim 20Ö H. A. bui tengronden in den Brakman is reeds in vollen gang. Meer dan 6U0 polderwerkers zijn daaraan bezig. Een groot gedeelte der dijken zijn reeds gelegd, en reeds spoedig zullen de buitengronden drooggelegd zijn. Ten behoeve van de visschers van Philip pine wordt thans een tijdelijke haven aangelegd in den Brakman. Deze haven zal moeten die nen tot 1 Jnni van het volgende jaar. Op dien dag moet de tegenwoordige haven door een kanaal met het open vaarwater in den Brakman verbonden zijn. Sluis. De aftredende leden van den raad de zer gemeente zijn de heeren J. de Bruijne de Die, Wethouder en J. Maenhout, beiden woon achtig te Heillc. door den fabrikant en niet het omgekeerde. Dr. Bruinsma bestreed den heer Heerma v. j Vos op verschillende punten. Verder werd ingeleid het vraagstuk yHoe kunnen do belangen van den landarbeider in overeenstemming gebracht worden met een ver hoogde productiviteit van onzen nationalen bodem Welke middelen heeft de Staat oin dat doel te bevorderen waaromtrent de in leider, de heer C. J. II. van den Broek te Middelhamis, allereerst aantoonde deernis met den veldarbeider te hebben, die hij ziet ver dwijnen als gevolg van de tijdsomstandigheden; j hij wordt vau zijn groud verdreven en versterkt de rijen der proletariërs. De bebouwbare grond is niet zoo sterk in oppervlakte toegenomen als het arbeiderscorps in getal. De vraag naar werkkracht is verminderd en de werkkracht zelf is toegenomen. Het grootste deel der werkloozen loopt niet met banieren langs de straatzij lijden in stilte en trekken in sombere rij naar de groote ste- den. Laat ons daarom met alle middelen trach- 1 ten den arbeider te houden op den groud, waar hij zijn arbeid kan verkoopen. De boer kan hem niet houden daardoor zou hij zijn eigen bestaan in de waagschaal stellen. Spreker wil de brug slaau tusschen het soci alisme en het kapitalisme. De arbeider is niet onwillighij is een slachtoffer. Is dat geen jammer, waar onze arbeider toont zulk een goede boer te zijn op zijn eigen hoekje grond? Moeten wij het nationaal vermogen dan niet vergrooteu door den grond te geveu? Maar versnipper de bestaande boerderijen niet. Ilij moet den landbouw niet onderkrui- pen. Hij moet vastheid van bezit, hebben en zal goud uit het zand halen. Geet hem grond in erfpacht, leer hem bete re en fijnere producten telen en gij maakt hem 1 een gezeten man. Verzeker hein gelegenheid tot afzet van zijn producten en niet bepaald slechten, maar middelmatig goeden grond. Ons klimaat, onze ligging, onze werkkrach ten, waarborgen ons het slagen met het tot stand brengen van tuinbouwgehuchten. Nederland kan nog groot worden door zijn I kleine luiden. De heer Heerma van Vos zeide, dat met name in de Baronie van Breda van October tot Januari handen te kort komen knnnen die werkelooze arbeiders zich niet tijdelijk verplaat sen De heer van Asseldelft de Couingh vreesde voor overproductie. De verbetering voor den arbeider moet komen van de verbetering der I prijzen van de landbouwproducten. De heer van Hoek wees op het feit, dat het slagen van omstandigheden zal afhangen. De heer Bultman vroeg Hoe moet de ar beider aan het bedrijfskapitaal komen bare moeder afwachten Neen, neen laat ons liever doorloopen. Ik verlang om thuis te wezen Prosio liep te mijmeren. Meer dan eens was hij op het punt van niet verder te gaan en de vrouw die hij liefhad iu zijne armen te slui ten en haar toe te fluisteren, dat hij haar meer dan zichzelf beminde en dat *haar echtgenoot een bedrieger was". De gravin praatte zonder eenige reden druk door, met geen auder doel dan om zichzelve moed in te spreken, terwijl hij, oogenschijnlijk onverschillig en gekweld door verzoekingen die hem het bloed naar de hersenen joegen, haar gebabbel, bf met korte woorden, bf in het ge heel niet beantwoordde. Eensklaps stuitte het voetpad op een veld langs den kant der rivier een helder beekje, waarin zich het maanlicht weerspiegelde, stroom de in de diepte. Ha, nu zijn wij uit het boschwas de uitroep der gravin waar is het pad waarlangs I onze vrienden moeten afkomen I Ik weel het niet, antwoordde de markies i liet moet daar zij n Stil markies hoor I In de rerte hoorde men zingen hij tusschen- poozen kwamen de toonen uit de hoogte tot hen en vermengden zich met het suizen van den wind en het gemurmel vau het water. (Wordt vervolgd.) Tot predikant hij de Ned. Herv. Gem. te Hoofdplaat is beroepen de lieer J. 11. L. Dijkman, cand. te Rotterdam. Sluis. Dinsdagavond omstreeks half 10 ure sloeg de bliksem iu de landbuuwersschuur van J. Verhage te St. Anna ter Maiden, welke zeer spoedig geheel in asch was gelegd. Er bevond zich niets anders in dan onge veer 7000 KG. steenkolen en eenig landbouw- gerief. De brandspuit van hier was spoedig ter plaatse tegenwoordig, doch kou er weinig uit richten daar er dra uebrek aan water was. Alles is verzekerd bij de Onderlinge Brand- assurantie Mij. te Middelburg. Naar men verneemt zullen de drie aftre dende raadsleden Abrm. Luteijn, Adr. Luteijn en Iz. Risseeuw te Zuidzande, niet opnieuw zitting nemen tenzij de kiezers in de gelegen heid worden gesteld uitspraak te doen. Flink zoo 1 I Dat is ten minste een bewijs van degelijkheid en is alzoo hel bezwaar, door den heer Sanderse in de jl. gehouden vergade- dering der liberale kiesvereeniging terecht ge maakt, uit den weg geruimd. Als de vertegenwoordigers in het algemeen er zoo over dachten, dan zouden de kiezers iets vrijer in hunne beweging worden, en het groo te, doch veeltijds misplaatste bezwaar, dat eene candidaatstelling uit persoonlijke antipathie Met ingang van 22 dezer is het deta chement infanterie te Ter Neuzen in garnizoen ingetrokken. Te Schiedam zijn iu eenige werkmans gezinnen een aantal personen ziek geworden na het gebruik van rauw gehakt vleesch, dat uit gesmeerd op het brood gegeten werd. De verschijnselen zijn hevige diarrhee, ge paard met braking, geen eetlust doch onlesch- bare dorst. Wat de oorzaak dor vergiftiging is ge weest - zegt de Sollied. Ct. is voorloopig nog niet vastgesteld. Een scheikundig onderzoek is ingesteld, ter wijl door de politie verschillende zaken in be slag genomen zijn bij den slager, bij wien het vleesch gekocht werd. Onwaarschijnlijk is het niet, dat het meat - preserve waarmede men het^vleesch voor bederf traebt te bewaren, aan de vergif tiging schuld heeft. In de Meye, gemeente Bodegraven, is de heer Dc Groot, R. K. geestelijke, plot seling gestorven onder verschijnselen van vergiftiging. Men vermoedt dat de oorzaak het gebrui. ken van spijs is geweest, die in een koperen pan had gestaan. Ook bij de dienstbode deden zich vergifti- gings verschijnselen voor. Dinsdagavond omstreeks half elf liepen drie personen, onder wie twee broers, die den geheelen avond uitgeweest en nu eenigszins onder den invloed van drank waren, door eene achterbuurt van Leiden en kwamen voorbij de woning van den uitdrager, wiens dochter ver- keering heeft gehad niet een der broeders. Al heel spoedig begonnen zij eene kibbel- partij met den uitdrager die voor zijne woniug stond. Men wil dat er over en weer geslagen werd. Opeens viel de uitdrager op den grond, lJet bleek dat hij op twee plaalsen ernstige verwondingen met een mes had hekomen, zdó ernstig, dat hij kort daarop overleed. De daders waren spoedig aangehouden Zij ontkenden voor den commissaris van politie aan het feit schuldig te zijn. Daarop ging die ambtenaar nnar de woning van den verslagene en bleek hem bij onder zoek dat een der broeders de moordenaar moet zijn. Nadat het lijk verzegeld was, is het over gebracht naar het laboratorium van een der hoogleeraren om inwendig te worden geschouwd. Aan het bureau onderging de verdachte een hernieuwd verhoor, waarbij hem werd meege deeld wat er omtrent hem gebleken was, waar op hij ten slotte bekende het feit te hebben bedreven en het mes in het water te hebben geworpen. Naar dat mes wordt sedert lieden morgen vroeg gevischt. De instructie in de zaak wordt voortgezet. De vermoorde uitdrager was een oppassend, man, te goeder naam en faam bekend, onge veer zestig jaar oud. De moordenaar is een achttienjarige haringvisscher. Hij had onlang? uit eigen beweging de liefdesbetrekking met de dochter van den verslagene afgebroken. Van andere zijde werd bericht dat de dader zich een uur na den moord zelf bij de politie heeft aaagemeld. Te Nijmegen heeft Woensdag een Oost- Indisch ambtenaar met verlof zijne echlgenoote doodgeschoten en daarna zichzelf. Vrijdag is te Amsterdam een groote brand uitgebroken in het verfmagazijn van de firma II. Vettcwinkel en zonen. Het magazijn heeft zijn voorgevel aan de Prins Hendrikkade en komt achter uit op den Oudezijdskolk. In korten tijd was de brandweer met al het materiaal waarover zij beschikken kan op de plaats des onheils. Het perceel werd van beide zijden aangetast, aan de voorzijde door stoomspuiten en dc Jao van der Ileyden, aan de achterzijde met Vecht water en een paar slangen van de stoomspui ten. Buitendien verleende hier hulp het stoom bootje der havenpolitie, dat een perspomp aan boord had. Het gansche groote pakhuis was eeu groote vuurpoel, waaruit vlammen van verschillende kleur hoog uit sloegen, terwijl aan de achter* zijde een regen van vonken, een eind weegs meegevoerd door den wind, in het Kolk water, op straat en op dc daken der huizen neder daalde. Het indrukwekkend schouwspel bracht eene groote menigte volks op de been, dat inet moeite in bedwang was te houJen. Slang na slang werd aangesleept en uitge legd, of langs de gevels der belendende hui zen opgesjord tot boven op de daken. Aau de zijde der Kolk was de hitte vaak op 50 meters afstand ondragelijk. Het gansche terrein, de Prins ITenddrikkade en de Oudezijdskolk, waren een uur lang hel verlicht. Van de omringende daken af gezien bleek vooral het achterhuis het meeste voedsel aan de vlammen te geven. Van onder tot boven was het gevuld niet grooten voorraad verfwaren van allerlei soort.] Al wat in vlammen opging was verzekerd.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2