Gravin Ilario. No. 404. Zaterdag 24 Juni 1899. 8e jaargang Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. HET NIEUWSBLAD voor Zeenwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: l'er 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De ministerieel» crisis in Frankrijk is nog niet geëindigd. Na de mislukking van de pogingen tot vor ming van een Kabinet, opgedragen aan Poin- carre', werd dezelfde opdracht gedaan aan Wal- deck-Rousseau, een Senaatslid van onverdacht allooi. Algemeen dacht inen dat de kansen gunstig stonden, an dat de ond-Vresident Casimir-Pe- rier als minister van Justitie zou opteeren. Doch het geheele plan, hoe goed ook be doeld is ten slotte in duigen gevallen, door de besliste weigering van Perier, die hoegenaamd niet meer aan het politieke leven wil deelnemen. Dat deze weigering eeue verbazende teleur stelling is, is te begrijpen. Deze teleurstelling is des te grooter, nu men zich bezorgd afvraagt, wie nu eindelijk met de opdracht zal belast worden, in welke richting een welslagen mogeljjk zal zijn en wanneer het einde van de crisis zal te voorzien zijn. De jongste minister van oorlog Krautz, van vrien men zulke goede verwachtingen had, schijnt blijkens de laatste berichten ook al gerangschikt te kunnen worden bij het vorige vijttal collega's. Althans als we lezen, dat aan Du Paty de Clam, de gevangen genomen majoor, zoovele voorrechten zijn toegekend, die nu aan de fa rnilie van Dreyfus, bij zijn terugkeer, nog niet zijn vergund, lijkt dat er naar. De suggestie van het Fransche leger schijnt van een bijzondere kracht te zijn. Om terug te komen op de teleurstelling, die Uit het Italiaanech vertaald 80. noon II. O. Wees voorzichtig dat gij mij niet prikt, want de apeld moet tusschen mijn haar zijn bjijven steken zij kan niet weg zijn; kijk eens goed. Zij keerde zich naar het volle maanlicht en de markies raakte met bevende hand eerst het doekje, daarna de half daaronder verborgen vlechten aan. Ziet gij de speld? Laat maar blij- riep zij ongeduldig. Ik zal mij weten te behelpen.J Zij trok de punt van het doekje over de oogen eu vervolgde haar weg. Had zij een blik geslagen op Frosio, dan zou zij gezien hebben hoe hij plotseling verbleekte en wankelde alsof hij krank werd, maar zij zag hem volstrekt met aan en sprak, terwijl zij hem een paar •tappen vooruit was: de mislukking van de samenstelling van een Kabinet heeft veroorzaakt, spruit hoofdzakelijk voort, dat door een 70-tal Kamerleden een voorstel is ingediend, oin de gewezen vonnissen van eene motiveering vergezeld te doen gaan. Dat wil zeggen, dat, als een vonnis, hetzij door een jury, hetzij door een krijgsraad, wordt uitgesproken, zal het noodig en voorgeschreven zijn, dat medegedeeld wordt de overwegingen die tot het vonnis hebben geleid. Tot dusver was en is dat niet voorgeschre ven. Maar om te voorkomen, dat voortaan elk college zich kan verschuilen achter een geheim waarop het eene veroordeeling of vrijspraak uit spreekt, zonder daarvan rekenschap te geven, wil dat 7Ü-tal door middel van hun voorstel er toe komen, dat een vonnis niet kan worden uit gesproken, zonder te zeggen, waarop de veroor deeling berust. Thans is, naar men meldt de heer Bourgeois, die voor de vredes-conferentie in Den Haag vertoeft, door President Loubet naar Parijs ont boden in verband met de crisis. Uit Rennes, alwaar naar men weet, de zaak Dreyfus door den krijgsraad zal berecht worden, wordt gemeld, dat de hotels nu al vol vreemde lingen zijn. Een ingezetene van Rennes heeft een huis ter beschikking gesteld van mevrouw Dreyfus, die aldaar verwacht wordt. De Tweede Kamer heeft Vrijdag het wets- Laten wij ons haasten, want het is nog ver; ik denk aan die arme kreupele mevrouw en aan hetgeen hare dienstbode uog voor haar moet klaarmaken. En bovenal denk ik aan mijne Santinella, die ik in zulk een ougeluk- kigen toestand heb achtergelaten. Ach, moge de Hemel haar voor verdere ongevallen behoeden! Houdt gij waarlijk zooveel van die kleine? O, ik heb haar zoo lief Meer dan van iemand anders Als ik mijn mau niet had, dan zou ik zeggen ja. En nu gij uw man hebt Zeg ik neen. Frosio kon zich niet weerhouden spotachtig te lachen. Lacht gij Waarom Het is eena verkeerde gewoonte die ik hebik vraag u wel om verschooning. Gij hebt u daareven verwonderd over een gezegde van mij, thans verbaas ik mij op mijne beurt over eene uitdrukking welke gij bezigt. Mij dunkt, daarin is niets om zich over te verbazen dat eene vrouw haar man liefheeft, zeide de gravin beleedigd. En zooveel te min der, als die man graaf Ilario geheeten is. Frosio nam zonder een woord te zeggen den ontwerp tot aanleg van een bommen-haven te Scheveningeti aangenomen. De heele Scheveningsche bevolking heeft dit feit met geestdrift gevierd. Op het te Breda gehouden 51ste Landhnis- houdkundig congres, zijn een paar brandende quaesties ter sprake gekomen, die we voor on ze lezers afschrijven. Door den heer dr. A. J. Swaving te Goes, werd ingeleid het vraagpunt.- „Op welke wijze is ten onzent overeenstemming te verkrijgen tusschen de landbouw- en de fabrieksbelangen in de beetwortel-industrie." Spr. meende, dat hij, na hetgeen hij in zijn praeadvies gezegd had, kort kan zijn en dat juist het debat vruchtbaar kan wezen. Hij wees er nog even op, dat botsing is ontstaan tusschen de belangen van bietenteler en suikerfabrikant door de verhooging van het suikergehalte, der bieten en de verminderde kilo-opbrengst per hectare. Beschouwde men vroeger 14 °/0 als een hoog suikergehalte, thans beschouwt men dit als een minimum. Toch is de bietenprijs niet verhoogd. De teler wordt het kind van de rekening. Door het verstrekken van zaad en voor schriften omtrent de teelt, enz., heeft de fabri kant den meesten invloed op de hoeveelheid en het gehalte van den oogst, een invloed, nien hij natuurlijk in zijn voordeel zal laten gelden. Daarom moet de verhouding tusschen teler en kooper zoo geregeld worden, dat het belang van den eersten meer tot zijn recht komt. Bij gehalte-contract moet het basis-cijfer hoed voor haar af. De gravin gevoelde zich door deze vreemde handelwijze zeer geërgerd. Indien ik u van avond voor het eerst leerde kennen, dan zou ik u voor een excen triek tnensch houdenik ben echter zoo ge lukkig mij in uwe vriendschap te mogen ver heugen, en ik schrijf dus het zonderlinge van dit gesprek toe aan de voorzeker niet zeer aan lokkelijke wandeling. Zeg mij eens oprecht, markies 1 het bevalt u niet, dit loopen langs de kanten der rotsen, langs den zoom van het bosch Kom, Iaat ons voortmaken, en zij versnelde haar stap. Zij daalden den berg afde weg lag be zaaid met steentjes, de maan wierp een grillig licht en schaduw door het gebladerte. Loop toch langzaam, gravin, smeekte Frosio. Gij hebt gelijk, ik zou ook den voet kun nen verzwikken. Het zou mij zeer hinderlijk wezen en nog erger voor u, want gij zoudt verplicht zijn mij te dragen. Hier vooral, daar is eene halve rots waarover ik heen moetreik mij de hand, markies- Zij leunde op hem, stapte over den steen en bleef luisterend staan. stellig 15 °/0 zijn. Dat het gehalte-contract niet bestaaubaar is wegens bezwaren in de uit voering, wordt door de feiten (fabriek, directeur de heer Vlekkel weersproken. De heer Hcerma van Vos achtte wat de heer Swaving wil een ideaal. Het voorbeeld van den heer Vlekke ging niet opwat voor den een mogelijk is, is dit niet voor den ander. Gelukkig bestaat er groote solidariteit tus schen de suikerfabrikanten, (hilariteit.) Maar niets zal hem liever zijn dan een al gemeen ingevoerd gehalte-contract. Heeft de heer Swaving bij het gehalto wel aan de zouten gedacht Bij de waardebepaling der bieten, al is ook het suikergehalte gelijk, speelt het zoutgehalte eene groote rol. De heer Vlekke bracht in 't midden, dat wat de heer Swaving wil, op zijn fabrieken sedert 7 jaren gebeurt. Dat het gewicht per biet daalt, naarmate het suikergehalte stijgt, moet hij pertinent ont kennen. En waar 't gewicht per biet eenigs- zins gedaald is, is toch de opbrengst per hec tare toegenomen. Het woord „basis" moet verdwijnen, het geelt niet weer, wat het beteekenen moet en lelden tot het vormen van valsche voorstellingen. De teler doet ook wel eens iets, waarvoor hij geteekend heeft het niet te zullen doen. De qualiteit der biet hangt niet alleen af van het zaad, maar minsteus evenveel van de zaaiwijdte en de bemesting. Spr. wilde strenge controle van de zijde der telers op het bepalen van het suikergehalte Nu zijn wij dicht bij den oever der ri vier en ik zon er eene weddenschap op kunnen doen dat ik de stemmen onzer vrienden hoor. Neen, |gravin, het is de wind die de dorre bladeren voortstuwt. Onze vrienden moe ten veel verder achter ons zijn, daar hun weg omloopt. Zooveel te beter, dan zulltn wij het eerst thuis wezen. Onverwacht sprong een hond uit een dicht boschje te voorschijn eu deed de gravin ver schrikt achteruit deinzen. Wees niet bang, riep Frosio en plaatste zich voor haar. De hond verdween even snel als hij geko men was, doch de gravin, bevangen door een angstig gevoel, dat ons soms in de eenzaamheid overvalt, ging vlak naast den markies loopen. Ik zou niet gaarne weer een hond tegen komen. Ik zal alle honden van den aardbodem verdelgen, was het lachend antwoord van den markies, van eene zalige gewaarwording door- tinteld toen hij den sidderenden arm der jonge vrouw zoo nabij zijn hart gevoelde. Markies I hoe lang zullen wij nog in dit bosch ronddolen Willen wij Noritia eu

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1