Binnenland. Gemengd Nieuws. Burgerlijke Stand. Handelsberichten. Advertentiën. 0 0 0 C0RNELIS VAN STEENKISTE f t - i 0 0 0 Kijcki. de Jee- Do Tweede Kamer heeft het wetsontwerp tot afechaffing der rijks- land- en waterlollcn aangenomen met 71 tegen 8 steramen, ingaan de 1 Mei 19U0. BRESKE.V8, 16 Juni 189». De Marechaussee Henderikx, der Brigade alhier, is benoemd tot Veldwachter der ge meente Oudalande. De WelEerw. Heer ds. P. Breen, pred. bij de Ned. Herv. Gein. te Cadzand, heeft een beroep ontvangen naar die te Oostkapelle. Bij het gehouden examen voor roeier bij de belastingen zijn o. m. geslaagd de kommie, zeil A. Bodderij to IJzendijke en A. Bouw man te Sluit. Sluis. Door den heer A. J. db Sopper, be roepen predikant te Hooginade, is bet docto res! examen in de theologie met gunstig ge- rolg afgelegd. IJzendijko. Wij vernemen nog, dat tij dens het wegleiden van de hengsten van het tentoonstellingsterrein een dezer dieren schich tig werd door de tram en zijn geleider een trap gal', waardoor hij een been brak. Latere berichten melden, dat de man in den loop van den avond aau de bekomen verwon dingen is overleden. In het visschersdorp Phillippine heerscht tegenwoordig een groote levendigheid en de bevolking is in de laatste dagen bijna meer dsn verdubbeld. Dit komt door de werkzaamheden, welke daar verricht worden, noodig voor de droog making van een gedeelte van den Brakman en het aanleggen eener haven. Ruim 600 personen zijn thans aan 't werk terwijl dit getal weldra tot circa 1000 stijgen tal. Deze week werd een locomotief met 30 wagens verwacht. Het werk vordert, dank zij het gunstige weder, goed. Ook de vloed is den aannemers tot nu toe gunstig geweest. Naar men uit Koewacht meldt, blijft M. nog maar steeds, en dat veelal op een brutale manier, ontkennen schuldig te zijn aan deu bekenden moord. Getuigen, bij wien M. gebracht wordt, wor den vaak door hem uitgescholden en ouheusch bejegend; zelfs heelt hij wel eens den twijfel— achtigen moed hen te bedreigen tegen den tijd, dat hij vrij komtwant hij schijnt vast over tuigd te zijn, dat hij over een niet te lang tijdsverloop op vrije voeten zal gesteld wor den. Het aantal getuigen van do meeste omlig gende steden en dorpen, dat door Nederland- scbe en Belgische justitie reeds gehooid is, be draagt ca. een honderdtal en nog schijnt het roorioopig onderzoek nog lang niet geëindigd. M. bewaart maar steeds een plechtig stil- twijgen, wanneer hem iets gevraagd wordt in verband met zijn scheermes en het pak klec- ten, dat hij op 13 April droeg. Het schijnt dat M. als men enkelen geloo- ven inag, wat te vertrouwzlijk is geweest tegen over een persoon, die met hem in de Rue de Montigny samenwerkte. M. zou tegen hem gezegd hebben, .dat hij zich van de vrouw met wie hij geleefd had, bad afgemaakt, maar niemand zou er ooit een woord over reppen" Die werkman is reeds eenige malen te Gent en te Antwerpen in streng verhoor genomen. Naar aanleiding van de verwijten, in Zwitsersche eu Duitsche bladen tot het be stuur der Exploitatie Maatschappij gericht, omdat bij het betreurenswaardige spoorwegon geluk te Vlissingeu niet dadelijk het lijk gevonden it van mejulfrouw Roth, heelt de Zwitserscho gezant te Berlijn aan de Neue Züricher Zeitang het volgende medegedeeld: Door nauwkeurig onderzoek ter plaatse heeft de gezant de overtuiging gekregen, dat slechts een samenloop van ongelukkige omstandighe den de oorzaak is geweest waardoor het lijk van zijne dochter eerst twee dagen na het ongeval ontdekt is kunnen worden. De beide conducteurs, de eenigen die wisten dat er in de aan den postwagen verbonden eoupd eene dame zat en aan een van wie in het bijzonder opgedragen was voor mejuffrouw Roth te zorgen, kwamen bij de ramp onmid dellijk om het leren Aan de beambten, die dei wagen dadelijk wilden onderzoeken, verzekerde de postconduc- teur ter goeder trouw, dat er geen reiziger in had gezeten. Toch onderzochten die beambten den wagen nog met een lantaren, maar zij konden het lichaam van mejuffrouw Roth onmogelijk zien, omdat zij door den schok van de bank geval len, onder de kussens en het afgebroken houtwerk bedolven lag. Dientengevolge kon de ontdekking eerst geschieden toen de wagen naar buiten werd gehaald om hersteld te (worden. De heer Roth voegt bij deze mededeeliiigen de verklaring dat hij den beambten van de Spoorwegmaatschappij wegens de oplettendheid en welwillendheid hem na het ongeluk in alle opzichten betoond, in de hoogste mate dank baar is. En hij verzoekt uitdrukkelijk den Zwitser- schen en Duitschen bladen, die dadelijk met hunne aanmerkingen voor den dag zijn gekr- men, thans ook zijne lezing van hst geval, de juiste, op te nemen. Tot de bladen welke aan dit verzoek vol daan hedden, behoort de Vossische Zeitung, welks berichtgever te Amsterdam een der eerste verspreiders is geweest vail de boven bedoelde aanmerkingen De postwagen te Genemuiden, met 2 paarden bespannen, is van de steile binnen zijde van den hoogon zeedijk gestort. Naar de ligging te oordeelen, heeft hij twee buitelingen gemaakt. Tijdens den val is het den conducteur ge lukt, uit den wagen te springen. Met gebroken polsgewricht en inwendig gekneusd; is hij nog tien minuten ver ge- loopen en met twee mannen teruggekeerd. Met groote moeite gelukte het hun, den koetsier, die met een der paarden onder den wagen lag, er onder uit te halen. De arme man, die eerst nog om hulp ge roepen moet hebben, was echter al dood. Het paard is zwaar gekneusd. De oorzaak van het ongeval moet gezocht worden in het inslapen van den koetsier, die helaas, zjjne zorgeloosheid met zijn leven moest betalen. H jj laat eene vrouw met vier kinderen ach ter. Zjjn leven was verzekerd voor /'1000. De paarden zijn het eigendom van den rijtuigverhuurder H. Vierdag te Zwolle. Groote opschudding heeft gemaakt de ontdekking dat de doodgraver van Lieben, een voorstad van Praag, de graven opende, om de beenderen en knekels aan fabrieken voor fosfor en kunstmest te verkoopen. De man was meer dan 25 jaar in dienst en wist dus precies welke lijken hjj veilig kon opgraven en voor zjjn doel gebruiken. Men heeft den smeerpoes achter de tralies gezet. De karreman P. B., werkzaam aan de gemeente-reiniging te Zwolle, die een enkele maal lijdende was aan vallende ziekte, is bij de inrichting nabjj de stadsgracht onwel ge worden en in de gracht gevallen. Hij werd er spoedig uitgehaald, maar is kort daarna aan de gevolgen overleden. Deze week heeft een commissie van onderzoek op de lijn BredaVlissingen een proef genomen met een trein, loopende in een zelfden vaart, en bestaande uit een gelijk aantal voertuigen, ale die welke, voor eenige dageü met zoo'u treurig gevolg iu het stati on Vlissingen binnendrong. Het doel van de proef was na te gaan, over welken afstand de trein, zonder gebruik te maken van de Westinghouse-rem tot staan kon worden gebracht. Even voorbij het station Bergen op Zoom werd de machinist door middel van de nood- schel gewaarschuwd, waarop hij de trein na ongeveer 300 M. tot stilstand bracht. Te St. Jansteen is Zaterdagnacht inge broken in de woning van de weduwe Maas. Het raam werd met geweld er uitgenomen en alle plaatsen, zelfs de slaapkamer van de vrouw en hare zoons werden doorzocht. Behalve eenige kleinigheden werd een les senaar medegenomen, die den volgenden mor gen opengebroken op den weg teruggevonden werd. De bewoners, die in hun eersten slaap wa ren, hadden wel eenig gerucht gehoord, doch meenden dat dit van de ratten kwam. Aan het spoor ontdekte men, dat de in brekers per rijwiel aangekomen en weer ver trokken waren. Door tegenwoordigheid van geest van den conducteur is deze week de locaaltrein naar Amersfoort aan met zijne passagiers op het emplacement van het station Utrecht aan een groot gevaar ontkomen. De trein stond rustig aan het derde perron de conducteur controleerde de plaatsbewijzen der passagiers, de machinist, met alles gereed, wachtte op het teeken van afrijden, toen de conducteur, uit een wagen springende, met ontzetting gewaar werd, dat op dezelfde lijn een trein in volle vaart kwam aanstoomen en onvermijdelijk op den lokaaltrein zou moeten loopen. Als in wanhoop gal hij met woord en tee ken den machinist last om onmiddellijk af te rijden, waaraan deze gelukkig zonder onnoo- dig aarzelen of vragen voldeed, terwijl enkele passagiers, door het wanhopige roepen en wenken bang geworden, nog uit den trein sprongen, die echter door zijn overhaaste vlucht den hem van achteren bedreigenden vijand ontsnapte, zoodat bij aankomst van dezen de standplaats van den locaaltrein ledig was. Toen alles weer veilig was op de lijn, kwam de locaaltrein op zijne plaats terug, nain de nog reislustige passagiers op en vertrok op gtwonen tijd en in orde naar Ameisfoort. En dit alles had plaats terwijl op andere gedeelten van 't emplacement en de perrons zoo goed als niets bemerkt was van dit on geval, dat, ingeval de conducteur nog niet bij tijd de nadering daarvan gezien had, ontzet tende gevolgen had kunnen hebben. Den conducteur werd door de passagiers herhaaldelijk hartgrondige dank betuigd voor zijn beslist optreden. Bjj het gezin van den bleekcr Rekvelt in IJsselmuiden, en onder diens werkvolk, te zamen 14 personen, doen zich sporen van vergiftiging voor. Een arbeider is reeds overleden. Een onderzoek wordt ingesteld. Men denkt dat het gebruik van soep, over gebleven van Zondag, de oorzaak is. Groede. Huwelijks-Voltrekkingen. 10 Mei. J. ds Kramer, 34 j., jui. en M. S. Titlman, 30 j., jd. 18 id. C. Vermeulen, 23 j., jin. en C. J. Dierings, 23 j., jd. 18 id. J. A. Crans- berg, 20 j., jm. en J. Becu, 19 j., jd. 25 id. Ch. L. Hoorebeeke, 32 j., jm. en L. S. Jacques 22 j., jd. Geboorten. 14 Mei. Stephanus Abraham, z. van I. P. Blok en E. Lombaard. 16 id. .Jannis, z. van L. Basting en M. de Bruijne. 25 id. Jannis, z. van H. van de Walle enj. Vasseur. 30 id. Abraham Jacob, z. van A. de Witte en C. J. de Badts. 30 id. Maria Sara, d. van C. de Kramer en S. M. de Brulje. Overlijden. 4 Mei. S. M. Kareis, 11 rond., jd. 11 id. Joh. Risseeuw, 82 j., echtg. van S. de Hullu. 14 id. P. Blaakman, 5 mnd., jm. 14 id. Izaak Provo, 77 j., echtgenoot v. A. Pesttliug. Predikfociirtêilr Zondag 18 Juni 1899. NED. Hkrv. KBKK. Biervliet vm. 9 u ds. Dekker. Breskens vin 9 u Groede vm. 9 u Hoofdplaat nm. 2 u Nieuwvliet vm 9 u Schoondiike vin. 9 u Waterlaudkerkje nm. 2 u IJzendijke vm. 9 u Ev. Luth. Groede. nm. 2 u ds. Meeuwenberg. ds. Krol. ds. Homburg, ds. van Essen, ds. Beckeringh. ds. Onnes ds. Onnes. Gem. ds. Hofstede. Hoogwatergetij te Breskens. DAGE N. voorin. nam. Zaterdag 17 Juni 6.39 7.03 Zondag 18 0 8.08 8.32 Maandag 19 i 9.30 9.54 Dinsdag 20 n r 10.36 11.— Woensdag 21 i 11.27 11.51 Donderdag 22 0 12.12 12.86 Vrijdag 23 1.13 1.37 Dordrecht, 15 Juni. Nituwe puixe Zeeuwsclie en Vlaainsche Tar we 1 6.50 5 f6.80; goede f6.06 a f6.50; min dere f5.50 5 f6.00. Nieuwe Zeeuwsche eu Vlaamsche Rogge f5.00 a f5.60. Nieuwe Zeeuwsche en Vlaamsche Wintergerst f5.00 k f 5.40. Nieuwe dito Zomrrgcrst f 5.00 k 1 5.40 Nieuwe lange Haver f3.50 a f4.00; dito dikke 14.00 k 1'4.50. Paardeboonen f6.00 k f6.30. Uuiveubooneu 17.00 k f7.50. Witte boonen 19 kfll.00 Bruiueboonen 110 k f 12. Kookerwten 1 7.00 a f 7.50. Mestingerwten 6.20 k 1'6.70. Kanariezaad 15.50 k f6.50. Koers van het geld. België 100 fr. ƒ47.50 k ƒ47.92». Kngeland 1 Pond Sterl. ƒ12.08 ƒ12.1 S1/^ N.-Amerika 1 Dollar ƒ2.46. V Vrijdag aanstaande hopen onze 0 geliefde Ouders ELIZABETH J0RENS, v hunne 30 jarige Echtvereeniging te her- v 0 denken. 0 0 Hunne dankbare kinderen, behuwd- V ai kleinkinderen. 0 0 Vlieeineen, Juni 1899. 0 Voor de vele bewijzen van be- langstelling zoo van hier als ook van olüers ontvangen up ons Gouden Bruiloft feest den 6 Juni jl., betuigen wjj onzen ltar- teljjken dank aan allen die daar aan mede hebbeu gewerkt. Iz. KLARISSEN en Echtgenoote. Aardenburg, 12 Juni 1899. Voor de talrijke blijken van belangstelling, zoo van hier als van eluers ondervonden bij gelegenheid van onze 40 jarige Echtvereeniging, op deu 8sten dezer, betuigen wij bij deze aan allen onzeu hartelijkcn dank. In het bijzonder ook aan het Bestuur en de Leden van het Muziekgezelschap tHozanna." alhier voor de lieve verrassing alstoen aan ons toegebracht. Breskens, den 16 Juni 1899. W. C. GOEMAN en Echtgenoote.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 3