Buitenland. Öaarop werd door den heer I. Hage te IJerseke ingeleid en verdedigd de mogelijkheid ran de oprichting ran eene maatschappij ran reererzekering roor Zeeland, door de versehil- lende in deze prorincie bestaande veeverzeke- rings-maatschappijen in óón te doen smelten. Door den heer J. H. C. Dominicus van Krainingen werd het op grond van het door den heer Heijse roorgeatane denkbeeld om de werkkring niet te groot te nemen, niet wensche- lijk geacht om eene reererzekeriHg-maatschappij orer geheel Zeeland te laten werken. De voorzitter achtte deze mogelijkheid wel eenigszins levensvatbaar. Hij beval den inlei der in dit punt in diens nadere overweging aan opdat wellicht in eene volgende verga dering dit denkbeeld een meer vasteren vorm zal hebben kunnen aannemen, nadat nog door den heer Ph. J. Van Dixhoom van Axel, de vraag gesteld was, of een algemeen bestuur over deze verschillende maatschappijen niet even doeltreffend zou zijn. Hierop verkreeg de heer J. W. van Oeve- ren van Nieuwerkerk het woord ter bespreking van de wenschelijkheid van het oprichten van een proefhoeve. Uitgaande van de ondervinding, dat de proef velden in do verste verte niet beantwoorden aan hun doel, was het spr. overtuiging dat proefhoeven dienen te ontstaan boven, in elk geval naast proefvelden. Hij behandelde de vraag of er behoefte kan zjjn aan een proefhoeve, en toonde in den breede aan, dat daaraan groote behoefte bestaat. De boerenstand heeft tegenwoordig een zwa- reu strijd te voeren, nl. die om het bestaan omdat hij tegen de concurrentie der wereld markt het hoofd moet bieden. Die strijd kan gevoerd en die concurrentie mogelijk gemaakt worden, door de hoogst moge lijke opbrengst te verkrijgen. Daartoe is noodig, dat alle eischen van grond en vrucht gekend zijn en waar dit niet het geval is, moet er meerder licht komen. Meer der licht vooral, omdat elk jaar, elke maand, ja elke dag, zijn nieuwe eischen heeft. Om die te leeren kennen acht spr. eene proefhoeve onontbeerlijk. Immers zij leert ons, datgene wat betrek king heeft a. op het gebied van den landbouw, b. op dat van de veeteelt, e. op de proefnemingen van de overige deelen van het landbouwbedrijf. Op het landbouw-gebied kan zij rijpe vruch ten afwerpen omtrent de bewerking en de be mesting van den grond. Zjj kan het verschil aantoonen van de wer king van kunst- en stalmest, en voornamelijk den weg aangeven waar kunstmest als hoofd- of als bij bemesting moet worden gebruikt, en of niet op de eene plaats te veel of te weinig wordt gestrooid of in 't geheel niet behoeft gemest te worden. In Zeeland wordt jaarlijks voor circa een half millioen gulden aan kunstmest in den grond gestopt zonder dat men met juistheid kan zeggen of ze wel met vrucht worden aan gewend. Die onzekerheid kan opgeheven worden door de oprichting van proefhoeven. Op het gebied van de veeteelt kan een proefhoeve vruchtbaar werken ter bevordering van het aanfokken van zuiverder rassen, voor het behandelen van het vee en ten opzichte der voedingsleer. De proefnemingen van allerlei machineriën op eene proefhoeve, zou ontegenzeggelijk uit stekende resultaten afwerpen. Hoevele geheel of gedeeltelijk onbruikbare machines worden niet in onwetendheid gebruikt, waarvan door middel eener proefhoeve de na deden konden worden aangetoond. Spr. besloot het bedrijf van vroeger tegeno ver de voordeelen aan eene proefhoeve verbon den in verband met den vooruitgang op land bouwgebied te vergelijken, als het licht der sterren tegenover dat der zon, die zijne met warmte, lichtende stralen uitspreidt ter bevor dering van de welvaart van den landbouw. De heer Anth. Luteijn van Schoondijke meende dat noch de ligging van onze provincie, noch de onderscheidene soorten van grond ge baat zouden zijn bij de oprichting van eene proefhoevehij wachtte dan ook meer heil van de proefvelden. Do heer H. A. Haiiken van Kattendijke, deelde wel bet bezwaar ran den inleider wat betreft de proefvelden omdat ze veel te klein zijnmaar de bedoeling eener proefhoeve was z. i. aan vele bezwaren onderhevigvooral de grootte, die toch een 100 H. A. diende te wezen, zou moeilijk te bekomen zijn. De heer van Oeveren moest zulks wel eenigs zins toegevenwas zijn eerste punt besproken, de beide overige waren niet weerlegd. Hij wees op Servië, waar van wege de regeering model boerderijen worden opgericht, in den geest zooals hij zooeven had aangegeven. De uitkomsten der proefvelden waren uiterst miniem, wat hij toeschreef aan de wijze, zooals dat nu is in gericht. De heer Luteijn wees er nog op dat de ras sen ook zóó verschillend zijn, dat daarin eene proefhoeve ook al weinig verandering zal kun nen aanbrengen. Met de gewone plichtplegingen werd de vergadering door den voorzitter gesloten. Daarna maakte men zich gereed tot deelne ming aan den rijtoer, die haar weg nam over Watervliet, en de Maagd van Gent, door den Koninginnenpolder naar Biervliet, van daar over Driewegen naar IJzendijke terug. Des avonds werd weer volop van de muziek genoten, onder eene stemming die veel beloofde voor den volgenden dag, het brandpunt der feesten. Reeds in den vroegen morgen heerschte eene prettige drukte in de stralen, die met sparret jes netjes waren versierd en waarboven kgt rood-wit-blauw der uit de huizen wapperende vlaggen een recht feestelijk aanzien gaven. Aan den ingang der gemeente werd den feestgaston het Welkom" toegeroepen, dal zich vertoonde op de boog van een groote eerepoort. De Kiosk op het ruime marktplein, aan welks ingang eveneens eene kolossale poolt was opgericht, was met veelkleurige lampions be hangen. Op het tentoonstellingsterrein, even buiten de kom der gemeente, waren nijverige handen bezig om a'les nog in orde te brengen, de ten toon te stellen dieren te rangschikken en zoo meer. Langzamerhand vulden zich de straten met bezoekers, die per tram ol per vehikel werden aangevoerd. Het terrein alwaar de tentoonstelling plaats vond was een uitgestrekte weide met lommer rijke boomen. De inzendingen waren niet zeer talrijk voor wat de dieren betrof. Wel waren tal van hengsten der verschil lende categoriën waaronder prachtexemplaren eD uitstekende soorten merriën aanwezig, doch van het rundvee zagen we niet zoo ruim aange voerd als elders wel het geval was. De springstieren waren zware dieren. Schapen, Geiten en Varkens waren weinig in aantal. Van Konijnen zagen we een ruimere inzen- ding. Het pluimgedierte was matig vertegenwoor digd. De boter zoowel van de Zuivelfabrieken als van landbouwers zag er keurig uit. Van landbouwwerktuigen zagen we uitge breide inzendingen van de firma Massee te Goes en Gebrs. Polak te Vlissingen. De machines in de meest verschillende af metingen en uitgebreidste keuze trokken zeer de aandaoht vooral van hen die de nieuwere richting op landbouwgebied huldigen. Een in werking zijnde gas- en oliemotor van Gebr. Polak te Vlissingen wekte veler belang stelling. Van ploegen was een mooie voorraad. De collecties hoefijzers zagen er keurig uit. Van de Nederl. Gist- en Oliefabriek te Delft alsmede van de Guanofabrieken van Lcirens Co. te Gent waren monsters in zeer nette eta lage kasten tentoongesteld. Na onze omwandeling richten we onze schre den naar de Graanbeuvs tot bijwoning der ver gadering van de afd. Zeeland van het Nederl. Paardenstamboek. De vergadering werd bij afwezigheid van den voorzitter, de heer F. Hombach, geopend door den heer J. J. van Weel. Na een woord van welkom werd overgegaan tot voorlezing der notulen van de vorige vergadering, die zonder aanmerking werden goedgekeurd. De heer J. L. I. de Bats adviseerde tot goedkeuring der rekening over 1898. Bij monde van den heer T. J. Voorbeijtel werd mededeeling gedaan van het te Rotterdam behandelde op de algemeene vergadering. Als leden van het bestuur werden herbenoemd de hceren F. Hombach met 21, P. Sweraer 28 cn C. A. H. Waghto, 28 stemmen. De vraag hoe men de belangstelling in het Ned. Paardenstamboek moet verhoogen, werd aangehouden wegens afwezigheid van den voor zitter, die op zich genomen had, deze vraag in te leiden. Voor de algemeene vergadering te Rotterdam te houden werden geene punten voor den be schrijvingsbrief aangegeven. Aan den toestand der afdeeling is ontleend dat de afd. 891 loden telt, dat van de 21 aan gegeven hengsten 11 zijn aangenomen en van de 42 inerriën 3 stuks. 'l'e Axel zal eene extra-keuring worden ge houden. Betrekkelijk de aangifte van een veulen van Stxmboek-ouders werden meer trouwe mede- deelingen verlangd. Iutussohen zijn verschillende muziekgezel schappen, die aan het te houden festival zul len deelnemen, gearriveerd, waardoor heel wat beweging in de straten ontstond. De verschillende besturen werden ten raad- huize door het Gemeentebestuur ontvangen en werd op het marktplein de stoet voor den op tocht gevormd, die werd voorafgegaan dooreen afdeeling cavalerie, en uit de gezelschappen bestond van IJzendijke, Aardenburg, Biervliet, Schoondijke, Groede, Zuidzande en St. Kruis. Na eene muzikale omwandeling, die uit den aard door heel wat bezoekers, uitgelokt door het prachtig weer,]lokte. Op het tentoonstellingsterrein werd van wege het Ncd. Paarden-Stamboek eene keuring ge houden. De resultaten daarvan zijn natuurlijk eerst later bekend. Langzamerhand werd het levendiger. Tal van vreemdelingen wemelden iti bonte mengeling door elkander. De verschillende deelen van Zeeland waren door velen hunner bewoners vertegenwoordigd. Te drie uur werden de bekroonde dieren in den daarvoor bestemden kring rondgeleid, waar door velen tot een kijkje werden uitgelokt. Het muziekgezelschap „Geduld Overwint" gaf op het terrein een zeer uitgebreid en keurig uitgevoerd concert. De bekroningen, die eerst laat in den mid dag in hun geheel bekend worden, zijn als volgt Hengsten minstens 3 jaar, le prijs /oh aan R. Pauwels, Bouchoute2c pr. ƒ25 aan A. van Acker, Westdorpe, 2-jarige id. le pr. ƒ25 aan E. Buijsse, Bassevelde, 2e pr. ƒ15 aan A. Goormachtigh, Heijst, 1-jartge id. ƒ15 aau Th. G. van Haelst, Hoofdplaat. Merriën minstens 3 jaar le pr. ƒ25 aan H. F. Aernoudts te Sluis, 2e pr. ƒ15 aan dezelf de, 2 jarige id. le pr. ƒ15 aan A. Blondeel le Sint Kruis, 2e pr. ƒ10 aan A. B. Thomaes te Biervliet, 1-jarige id. ƒ10 aan P. F. Tho maes, Hoofdplaat. Merriën met veulen le pr. ƒ25 aan P. J. Maenhout te Groede, 2e pr. ƒ15 aan J. van Male te Waterlandkerkje. Spannen werkpaarden minstens 4 iaar, le pr. ƒ20 aan W. P. Verplanke, 2e pr. ƒ10 aan L. de Smet te Biervliet. Ruinpaarden le pr. ƒ15 aan dezelfde, 2e pr. ƒ10 aan P. F. Thomaes te Hoofdplaat. Springstieren minstens 2 jaar le pr. ƒ30 aan H. Cammaert te Schoondijke, 2e pr. ƒ20 aau D. Rijckaert te Hoofdplaat. Eenjarige Stieren le pr. ƒ30 aan C. L. Braet te Groede, 2e pr. ƒ20 aan P. J. Maen hout te Groede. Melkkoeien minstens 3 st.. le pr. ƒ30 aan P. F. Thomaes te Hoofdplaat. Id. minstens 2 st., le pr. ƒ25 aau E. Bonte te Sint Kruis, 2e pr. ƒ15 aan C. L. Braet te Groede. Vaarzen minstens 2 st., (2 tanden) le pr. ƒ25 aan C. L. Braet te Groede, 2e pr. ƒ15 aan P. F. Thomaes te Hoofdplaat. Springrammen le pr. ƒ10 aan T. vat) Prooijen te Waterlandkerkje, 2e pr. ƒ5 aan dezelfde. Geiten le pr. aan B. Kegels, IJzendijke, 2e pr. ƒ2.50 aan Ch. v. d. Winkel te id. Varkens-Heeren le pr. ƒ10 aan D. Kijcki. ert te Hoofdplaat, 2e pr. ƒ5 aan P. F. de Jst. ger te IJzendijke. Zeugen le pr. ƒ5 aan C. Manneke teGio,. de, 2e pr. ƒ2.50 aan D. Rijckaert te Hoofd- plaat. Biggen minstens 6 st., le pr. ƒ5 aan H. J. Sanders te IJzendijke. Vlaamsch reuzenkonijn (ram) ƒ5 aan 8 Kegels te IJzendijke. lulandsche konijnen J. Boeijo te IJzendijke ƒ5. C. A. Carpreau te IJzendijke, schoonste ver. zameling Pluimgedierte ƒ10 aan J. C. Stem te Sluis. Kalkoenen le pr. ƒ3 aau A. Y'erhagc te Groede Eenden le pr. ƒ3 aau dezelfde. Kippen le ƒ3 aan C. L. Braet, Groede, 2e pr. ƒ1.50 aan J. C. Stern, Sluis. Roomfabrieksboter le pr ƒ5 aan de fabriek Koningiu Wilhelmina te Aardenburg, 2e pr. ƒ2.50 aan de stoouizuivelfabriek te Schoondijke' Boter van landbouwers le pr. ƒ5 aan J. r. Mal» te Waterlandkcrkjc, 2e pr. ƒ2.50 aan L. J. Roggeband te Groede. Voor de beste verzameling Landbouwwerk tuigen zijn geen prijzen toegekend. Prijs voor den doelmatigsten kunstmeststrooier ƒ30 au de Jong en Co. te Dordrecht. Prijs voor in Zeeland vervaardigde ijzeren ploegen ƒ10 asn I. Cappon te Heinkenszand. Prijs voor dt doelmatigste ratteval ƒ5 aan J. P. de Vlieger te Zuidzande. Beste hoefijzers (8 stuks) van gedipl. hoefsmeden uit de afd. Oostburg le prijs ƒ10 aau H. Dhont te Sluis, en 2e p 7.5|) aan C. Rookus te Nieuwvliet. Aan het tori*, werk van II. A. den Hartogli te Schoon dijke werd eene eervolle vermelding toegekend. Toen te ruim drie ure „Geduld Overwint" van bet terrein vertrok, volgden de meeste be zoekers, teneinde zicb door de straten te ver spreiden. Dit muziekgezelschap bracht nu aan monseigneur Luipen, bisschop te Batavia, die des voormiddags aan verschillende kinderen uit IJzendijke, Hoofdplaat eu Biervliet het H. Voria- sel had toegediend, eene serenade, waarbij dl directeur dhr. Dellaert ZEm. complimenteerde, voor welke hulde een warm woord van dank werd gesproken. Daarna werd door ieder der verschillende muziekgezelschappen op de kiosk een paar num mers uitgevoerd, terwijl tegelijkertijd iu hel hotel Aerts de maaltijd door verschillende cor poration werd genuttigd, waarbij de traditie- neelc toasten natuurlijk weer niet ontbraken. Den gansohen avond heerschte eene pret tige stemming en werd door de muzieken veel bijgedragen om die le verhoogen. Hoewel het in den vooravond nog al woei, werd het toch tegen donker stil, zoodat dt verlichting uitstekend slaagde, alsook het vuur werk, waarvan vooral het slotnummer Itulda aan den Landbouwzeer in den smaak nol Eene aangename herinnering aau deze uit stekend geslaagde feesten zal den IJzendijke- naars zeker nog lang bijblijven. Vrijdagmiddag is Picquart, de mau wieni naam iu de Dreyfus zaak immer eervol zal ver meld worden, in vrijheid, en heeft de Kamer van inbcschuldiging-stelling, tengevolge ran het arrest nopens het vonuis van Drevfus, Picquart en mr. Lcblois buiten vervolging ge steld. Dit heugelijk feit is door de vereerders van den gemantelden Kolonel feestelijk herdacht. Frankrijk doorleeft voor 't oogonblik weer eene ministeriëele crisis, die naar vermoedt wordt spoedig zul opgelost zijn. Do Kamer had in eene motie de maatrege len ter voorkoming van wanordelijkheden op de wedrennen te Longshamps waar den Prrai dent eene monsterachtige ovatie werd gebracht, afgekeurd, als om minister Dupuy te treffen die eigenlijk niet meer gewild was. Aan Poincarré is do vorming van een nieuw ministerie opgedragen. Verschillende leden van het gevallen Kabi net, zullen wellicht in het nieuw te Tonnen worden opgenomen.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2