No. 403. Zaterdag 17 Juni 1899. 8e jaargang HET NIEUWSBLAD voor Zeeuwsch-Vlaanderen. Abonnementsprijs: l'er 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskens. De Landbouwfeesten te IJzendijke. Voor de algeiueeno vergadering der Maat- schappij tot bevordering van Landbouw en Veeteelt in Zeeland was dit jaar aangewezen de aldeeliiig Oostburg en door de leden dier af- ileeling was bij meerderheid van stemmen uit— gemaakt, dat clfze en de daaraan verbonden tentoonstelling van al wat, naast Beestiaal, be trekking heelt op landbouwgebied, zoude ge- liouilen worden in de gemeente IJzendijke. Over het algemeen genomen is hel geopperde fdenkbeeld, ii de tentoonstellingen niet zoo \ort op elkander volgend te doen plaats hebben met vun grond ontbloot. Immers, hoe goed tentoonstellingen ook zijn bedoeld, kan men vau het goede te veel krijgen, en gaat de kracht van de goede bedoeling allengs verloren, zich schier uitsluitend op te lossen in iesti- Sviteiten, die wel ter eere van de expositie», worden ingericht, maar aan hun doel geheel vreemd zijn. I Anderdeels komt het ons voor, dat er niet zoon gulle reden voor bestaat om zulke aan trekkelijke feesten te organiseeren, waar het betreft de bespreking en overweging van mid delen om den landbouw, die als een stietkind in de maatschappij wordt aangemerkt, uit zijn verval op te heften. Doch waar helpen zulke overwegingen, als de stemming nu eenmaal van dien aard is, dat de geheele gemeente zich als 't ware reeds in 't feestkleed heeft gestoken. Deze kleine opmerking houde men ons ten goede, den lezers de verzekering gevende, dat, waar ons tot taak is gesteld verslag te doen van een landbouwl'eest ons binnen de perken van dit bestek te zullen houden. Onder omstandigheden, die nu juist wel niet tot de opgewetkste behoorden, togen we naar IJzendijke. De lezer denke niet, dat die laatst genoemde opwelling ons nu nog parten speelt, integen deel, we verblyden ons maar met de blijden en schikken ons in het onvermijdelijke, maar de donkere lucht maakte ons eeoigszins bezorgd. Is het ontegenzeggelijk waar, dat een zachte, inalsche regenbui bijzonder te pas zou komen, toch influenceert regenaentig weer op eene feestelijke stemming in nadeeligen geest. Doch moed gehouden De donkere wolken werden telkens uiteengedreven, om plaats te maken voor een helder luchtje. Den en auder was dan ook uitstekend ge schikt om den ploegwedstrijd, die Dinsdagmiddag op een stuk bouwland van den landbouwer De «Jaeger werd gehouden, naar wensch te doen slagen. De weersgesteldheid deed daaraan in 't ge heel geen afbreuk, maar de wijze waarop die wedstrijd is gehouden schijnt veler ontevreden heid te hebben opgewekt. In plaats er van, dat aan elk deelnemer een strook gronds ter beschikking werd gesteld, werd geploegd in en naast reeds door voor gangers gelegde voren, tengevolge waarvan de resultaten moeilijk te constateeren waren, terwijl het gemis aan een voor eiken deelnemer be schikbaren krachtmeter nog meer verhinderde vast te stellen, welke de meest geschikte ploeg was. Tengevolge dier uiterste onvolledigheid trok een der deelnemers zich tijdens den wedstrijd terug. Toen we bij een der juryleden informeerden naar den uitslag van dezen zonderlingen wed strijd, werd de vraag gesteld uit welk oogpunt onze nieuwsgierigheid voortsproot. Eerst op de mededeeling van onze kwaliteit zeide men ons, dat de eerste prijs a ƒ25 was toegekend aan de firma Wed. J. C. M.issee Zoon te Goes, de 2e ƒ15 aan Iz. Gappon te Heinkenszand en de 3e a ƒ7.50 aan J. P. German te Arne- muiden. Des avonds te half acht werd riet Hoofd bestuur der Maatschappij door liet Gemeente bestuur ontvangen, tot het houden zijner ver gadering, waartoe de raadzaal beschikbaar was gesteld. Door het muziekgezelschap //Geduld Overwint" werd op de Kiosk eene uitvoering gegeven, waardoor de rij der feestelijkheden als geopend kon worden beschouwd. Des anderen daags, Woensdag, werd in de Graanbeurs te ruim 10 ure de algemeene ver gadering gehouden, die wel door vele belang stellenden buiten deze afdeeling woonachtig werd bijgewoond, doch waarop het aantal leden van de afdeeling Oostburg zeer gering was. Door den voorzitter, den heer inr. P. C. J. Hennequin, werd een woord van welkom toe geroepen aan alle aanwezigen, inzonderheid aan inr. A. O. de Casembroot wiens tegenwoor digheid, i.aiuens het Gedeputeerd College, zeer op prijs werd gesteld. Van den Commissaris der Koningin was be richt ontvangen, dat hij d ze vergadering en de tentoonstelling niet kon bijwonen. De toestand van de Maatschappij was niet ongunstig te noemen, al moest erkend worden, dat het aantal leden veel te gering is. Spr. meende, dat in onze omgeving werkkracht en talenten voldoende aanwezig waren, om door middel van een propaganda-tocht doel en strek king der Maatschappij nog meer bekend te ma ken en te trachten leden aan te werven; want het is niet alleen de geldelijke steun, die noo- dig is, maar ook de zedelijke. In het bestuur had geene verandering plaats. De algemeene Secretaris was herkozen. Der maatschappij waren een tweetal personen door den dood ontvallen, waarvan de voorz. melding wilde maken, ui. de heeren J. van Schalkwijk eerelid der afdeeling Zierikzee en C. Ie Nobel penningmeester der afd. Oostborg. De algemeene toestand van den landbouw is niet ongunstig te noemen. Wel zijn de prijzen der granen niet voldoende loonend te noemen, maar er is toch eenige verbetering waar te nemen, vooral in de Suikerbietenteelt, waarvan de prijzen iets vooruitgaande zijn. De veestapel kan gezond genoemd worden. De prijzen van de paarden zijn, dank zij de verbetering van het ras, zeer hoog. De belemmerende bepalingen voor den in voer van rundvee in België, zijn steeds oorzaak, dat liet hoofdbestuur immer bedacht is op mogelijke verbeteringen. De oprichting van abattoirs voor den varkens handel met Engeland, heeft niet zoodanig aan de verwachtingen beantwoord, als vermoed werd. Spr. bracht nog een dood belang in zijne rede, nl. het hoefbeslag, dat uitstekende resul taten afwerpt en waarvan met de derde cursus door. 119 leerlingen het practisch en theore tisch onderwijs wordt gevolgd. In de prijsvermindering van het vervoer van beetwortelen was met de Staatsspoor nog niet de gewenschte overeenstemming verkregen, doch men was toch zoover gevorderd, dat eene strem ming van het vervoer niet meer zal plaats hebben. Verder deelde de voorz. mede, dat in de Dinsdag avond gehouden Hoofdbestuurs-ver gadering tot ziuVél-consulent was benoemd de heer Koert, van wiens kennis op dit gebied veel verwacht wordt voor de zuivelbereiding. De paardenfokkerij gaat vooruit, gesteuud door subsidïen van rijk en provincie. Betrek kelijk de keuring van hengsten zal door be middeling van het Hoofdbestuur door de keurings commissie voortaan, de cornage onder andere omstandigheden worden beoordeeld als tot dus verre werd gedaan. Aangaande het lager landbouw-onderwijs, waarbij spr. lang stil stond, werd door hem een lans gebroken, dat liet daarheen mocht geleid worden, dat de regeering hieraan meer hare aandacht schonk. De landbouw-cursussen worden door de Zeeuw- sche boerenjongens op voorbeeldige wijze bezocht, en spr. voelde zich genoopt daarvoor van deze plaats hen hulde te brengen. Onder applaus der vergadering nam zy er kennis van dat het Bescherm vrouwschap dor Maatschappij was opgedragen aan II. M. de Koningin. Door de commissie belast met het nazien dor rekening over 1898, bestaande uit de heeren J. Th. Heudrikse en I. Leenhouts werd bij monde van eerstgenoemde een tweetal admini stratieve opmerkingen gemaakt. Nadat door den voorzitter de wijziging was toegezegd, werd overeenkomstig de conclusie der commissie, de rekening goedgekeurd, onder dankzegging voor de accuratesse, waarmede het onderzoek was geleid. Daarna deelde de voorzitter mede dat benoemd waren tot keurmeesters van het vee de heeren G. C. Verweij te Cortgene, J. P. L. Goemans te Ellemeet en G. Bom te Arnemuiden, voor de werktuigen J. Polderdijk te Nieuw- en St. Joosland en T. J. Voorbeijtel te Ritthcm, voor Konijnen dr. J. Schouten te IJzendijke en M. Lucieer te Oostburg en voor de overige inge zonden voorwerpen T. J. Voorbeijtel voornoemd en A. Polderdijk te 's Heer-Arendskerke. De volgende algemeene vergadering zal wor den gehouden in Je afdeeling Kruiuingen. Alsnu werd door den heer J. II. C. Heijse te Middelburg de vraag ingeleid, in welken vorm het oprichten van landbouw-credietbanken in Zeeland kans van slagen zal hebben. Spr. stelde als leiddraad op de voorgrond deze twee vragen, nl. heeft de landbouw in Zeeland credietbanken noodig en moet bij de regeling rekening wordeu gehouden met speci ale Zeeuwsche toestanden en behoeften Indien deze beide vragen ontkennend moe ten beantwoord worden, vervalt terstond de vraag als inleiding, doch naar zijne meening hebben beide vragen recht om in behandeling te worden genomen. Spr. trad in eene breede beschouwing over de totstandkoming van de Reiffeisen-banken, wier werking zoo gu'isLig is, dat nu re ids meer dan 5ÜÜÜ zulke banken bestaan. De grond gedachte daarvan was een hulp te verstrekken aan hare leden, zonder winstbejag, of afhanke lijkheid. Vooral dit laalste werd door spr. streng al- gekeurd, en de voorbeelden daarvan medege deeld, gaven naar zijne uiceniiig, volkomen recht om de eerste vraag bevestigend te beantwoor - den. Als uitgangspunt van de Reiffeisen-banken is gekozen de christelijke plicht tot onderlinge hulp. Zonder dat kannen Credietbanken niet be staan, tenzij zij vervormd worden tot speculatie- banken. Nadat ook de tweede vraag in bevestigenden zin was beantwoord, kwam de inleider tot deze stellingen le het terrein van den werkkring eener crec'.ietbank mag niet te groot zijn, opdat het wederzijdsch vertrouwen bestaande, door dien inen elkander kent, niet geschokt behoeft to worden 2e aan het hoofd dienen geschikte personen te staan, doch daar de scheiding van de deelen van Zeeland deze stelling bemoeilijkt is een werkkring voor geheel Zeeland aanbevelens waardiger 3e de leenbank, mag ook zijn een spaar bank, doch alleen voor de leden 4e de banken dienen een kern van soliede personen te vormen, opdat van het wederzijdsch vertrouwen geen misbruik gemaakt worde 5e het doel mag niet zijn om winst te be halen, terwijl het kleine overschot dat er even tueel rest een reservekas moet vormen om te gen een stootje te kunnen Ce de banken moeten eene coöperatieve strekking hebben en ingevolge de wet van 1876 ingericht worden, met een maximum som en 7e er mag alleen aan leden geleend worden. De voorz. was de tolk der vergadering toen hij den inleider dank zeide voor zijne verhan deling, die ter beschikking van het Hoofdbe stuur gesteld en in druk verspreid zal worden. Zoowel de hoofdpunten als de stellingen werden aangenomen als basis voor eventuëele. op te richten credietbauken.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1