Gravin Ilario. No. 401. Zaterdag 3 Juni 1899. 8e jaargang Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. EET NIEUWSBLAD voor Zeenwsch-flaanderen. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 cents franco per post 45 cents. Voor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. Deze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Bres/eens. Jongstleden Maandag is liet verzoek van Mevrouw Dreyfus, tot herziening van het vonnis tot levenslange deportatie op het Duivelseiland van haren echtgenoot, de ex-kapitein Alfred Dreyfus door het geheole Hof van Cassatie in openbare behandeling genomen. Tot recht verstand diene, dat die openbare behandeling niet eene is, zooals die van het proces-Zola, waarbij getuigen worden gehoord, en eene jury het schuldig uitspreekt. Do revisie-aanvraag, die door het Hof van Cassatie wordt toegestaan of geweigerd, is door de Strafkamer van dat Hof onderzocht door het hooren van de onderscheidene getuigen, zooals dan ook, gelijk onze lezers weten, plaats vond. Maar aanleiding van de getuigenissen en bijkomende omstandigheden, wordt door een door het Hof aangewezen raadsheer, een rapport uitgebracht, dat eene conclusie bevat strekkende hetzij tot inwilliging der vraag of tot hare af wijzing. De procureur-generaal neemt eveneeus zijne conclusies en de verdediger insgelijks. Toen nu de rapporteur zijn rapport had uit gebracht en de conclusie, tot herziening van de zaak-Dreyfus, met verwijzing naar een ande ren krijgsraad, had medegedeeld, kwam de pro cureur-generaal aan het woord. Ook de conclusies van deze kwamen neer op dezelfde gedachte als die van den rappor teur. Thans komt nog de verdediger aan het .voord en zoo uoodig wordt nog even gerepliceerd, Uit het Italiaamch vertaald 28. DOOR II. o. Geef mij eene uitlegging van datgene wat gij verstaat onder een goed, verstandig, bezadigd man, wat weet ik al meer 1 Welk eene vraag I Wel, een man die op zijne eigene zaken weet te passen, zich niet vermaakt ten nadeele der jonge meisjes, die zich bedenkt alvorens hij haar eenige sympa thie bewijst of hij in staat is daaraan verder gevolg te geven. En dan, gravin En dan voldoet hij aan de eisohen, door de liefde gesteld. Het spijt mij gravin, dat gij inij uwe achting niet volkomen waardig keurt. De gravin, die half gekscherende gesproken had en daarop zulk een verslagen antwoord ontving, zag den markies bezorgd aan Zeg uooit, zelfs niet uit de grap, dat ik indien er een groot verschil van meening be staat over hoofdzaken. Daar de conclusie van den pleiter mr. Mor- nard overeenstemmen met de voorgaande ge volgtrekkingen, ral het Hof zich na afloop van het pleidooi in raadkamer kunnen terugtrekken, dat wil zeggen, dat in besloten zitting wordt overwogen, of ingevolge do wet en de uiteen zetting der feiten, de aanvraag zal worden toe- gestaau of niet. Bij de eenstemmigheid die bij de drie juris ten heerscht, is het te verwachten, dat het Hof zich zal neerleggen bij de gestelde conclusiën. Komt het daartoe, dan is het vonnis van 1894 vernietigd en is Dreyfus geen gevangene meer en mag dus niet langer op liet Duivels eiland vertoeven, dan noodzakelijk is. Noch hel rapport van mr. Ballot-Beauprd, noch het requisitoir van den procureur-generaal kunnen meer belangstelling wekken, na al het geen er reeds over de Dreyfus-zaak geschreven is, en daar deze juridische stukken, uit den aard der zaak een terugslag zijn van de verhoe ren voor de Strafkamer die reeds in hun geheel door de Figaro zijn meegedeeld. Maar niettemin is deze zitting een hoogst gewichtige. We lezen daaromtrent .Als iedereen is gezeten hoort men, onder het nauwelijks verstomd geraas en op dien verstrooiden toon, die gemeen is aan alle recht banken, de banale woorden .Deurwaarder, roep de zaak af. »De deurwaarder gehoorzaamtMen hoort slechts even het woord Dreyfus. En dadelijk klinkt de stem van den president opnieuw .Mijnheer Ballot-Bcaupré, u hebt het woord. u geene achting toedraag, markies het geldt hier slee.its een mijner bijzondere inzichten om trent het gedrag der mannen, en als ik u ge zegd heb dat ik een beteren dunk van u koes terde och duid mij dit gezegde dan niet ten kwade 1 Wat rainnarijen aangaat, daarin ben ik ongetwijfeld de onwetendste vrouw der wereld. De vrouw van den burgemeester riep luid keels hare dochter toe Pas op de stronken en scheur uwe japon nietLoop voorzichtig, hoor De gravin zal moeite hebben ons bij te houden. Zij keek om en zag de gravin op korten af stand achter hen op den weg staan met haren begeleider. Ik heb het je wel gezegd, Nortina I Loop toch lungzaam. De student, geheel uit zijn humeur, besloot in zijn hart al het mogelijke aan te wenden om Norina voor zich iu te nemen, hoe weer barstig zij ook wezen mocht om zjjno liefdes betuigingen te beantwoorden. Gravin, wees zoo goed en roep Norina, die zoo hard vooruitloopt, dal ik bang ben zij daar in dat dichte kreupelhout nog aan het dwalen raakt. .Oogenblik van angst, oogenblik van span ning, historisch oogenblik! OnJanks het grove verguldsel van de zaal, ondanks het air van banale verveling van den president, ondanks de schijnbare onverschilligheid der gezichten, ligt een ernstige ontroering over de rechtszaal nu de klankvolle stein van den rapporteur zich verheft, als opzettelijk eentonig in den aanvang, gelijk het past bij juridisch proza 1 .En zoo gaat de lezing voort, raakt allengs los uit de oude data en de bekende feiten, om te komen tot de verschrikkelijke onthullingen De stem van den rapporteur wordt levendig, duidelijker noghij leest de verhooren met verschillende stembuigingen en gebaren van dn rechterhand, terwijl hij de groote bladen van het rapport iu de linker houdt. Men verliest geen woord van zijn lezing. Aldus gezien, met zijn kalen schedel, met zijn breed gelaat, onbehaard en lichtgekleurd, op massieve schouders staande, en met de witte pelerien over het rood van zijn toga, lijkt hij op een dier machtige monniken uit de middel eeuwen, die vereeuwigd staan in de gekleurde platen der oude misboeken. »De rapporteur leest dingen voor, die ik weet. Onwillekeurig wordt mijn aandacht af geleid onder het geluid van de lezing. En mijn gedachten gaan naar de in den Oceaan verloren roti.... Ik stel mij het onge lukkige slachtoffer voor, verteerd van koorts en tranen, ondermijnd door wanhoop.... Weet hij dit Weet hij dat op dit uur een man, die het vertrouwen en de achting van allen bezit, bezig is, voor een aandachtig en ernstig volk, De gravin riep het meisje. Er is geen gevaar voor, meende de mar kies. Norina keerde terug en ging naast de gra vin loopen. Zoo is het goed, zeide deze. Uwe mama heeft liever niet dat gij op dit late uur zoo ver van ons wegloopt. Hier wordt het pad breeder, riep de stu dent, die nog eene poging waagde op het tegen stribbelende meisje. Geloof mij, wij kunnen nu best met ons drieën naast elkander loopen. Kom Kom toch, Norina, zoo redeneerde de moeder, voor wie de bedoelingen van den jon geling een geheim waren en dien zij inderdaad niet onaannemelijk oordeelde. In tegenwoordigheid der gravin durfde Norina niet weigeren en de student, die met zgn arm gebogen in afwachting stond, smaakte het ge noegen, in tegenstelling van het zwaarlijvige gewicht der oudere dame, aan zijn anderen arm de jeugdige, veerkrachtige gestalte te ge voelen waarnaar hij zoo verlangd had. De markies en du era vin bleven opnieuw alleen, zoo goed als alleen althans, dat zij acht a tien schreden van de overigen verwijderd waren. de misdadigers te ontmaskeren en zijn onschuld aan den dag te brengen Als hij het weet, welke zoete uren, welke gelukzalige dagen, welke rustige nachten zal hij doorleven na zulk een marteling .En de stem van den raadsheer Ballot-Beau- pré trilt voort door de stilte, helder, krachtig, oprecht. Te Heinkenszand is Woensdag op 82jari- rigen leeftijd overleden, de heer mr. J. C. R. van der Bilt, die meer dan 40 jaren zijne krachten heeft gewijd aan de belangen der provincie Zeeland, als lid in het college van Gedeputeerde Staten. De laatste 0 jaren van zijn ambtelijk leven had wijlen mr. van der Bilt als lid der Pro vinciale Staten zitting voor het district Sluis, alwaar hem de zetel van den heer I. van Houte was aangeboden, toen dit verdienstelijk lid van Ged. Staten door het partijbelang, als Staten lid voor het district Goes was gevallen. Op Vrijdag 9 Juni a. s. zal H. M. de Koningin een bezoek brengen aait de gemeente Rotterdam. Dinsdag 30 Mei vertrok van Terneuzon het detachement infanterie, dat den bewakings dienst over het aldaar liggende magazijn ver vulde, naar Be.gen op Zoom. Daar de ver wisseling van detachement eerst, volgens den regel, met 1 Juli, zou moeten plaats hebben, en nog geen detachement ter vervanging is Gij zeidet mij daareven, gravin, dat gij zeer onkundig waart omtrent alles wat betrek king heelt op de liefde. Hoezoo Deze ver klaring klinkt zeer zonderling uit den mond van u, wier leven eene liefdesydille is. De gravin glimlachte. Daarom juist is mij do kennis der nieu were liefde vreemd gebleven. En is dit niet billijk Ik houd mij alleen bezig met de mijne. Met uwe sedert jaren bestaande liefde. Ha 1 Dit laat zich hooren. Het is een groot geluk. Mijn waarde markies, ik onderstel dat dit het geluk is van een ieder die gezond ver stand bezit en zich goed gedraagt. Bene liefde veroudert nooit, die blijft altijd dezelfde, gelijk de maan altijd dezelfde blijltbij voorbeeld de aarde Vergeef mij beiden hernieuwen zich, merkte de markies aan. Wat zijt gij lastig I De wisselingen der maan en de iente en de winter op aarde ziju juist de meer of minder bekoorlijke dagen der lietde. Maar toch blijft zij dezelfde, zeg ik u. Daaruit besluit gij dus, gravin, dat men niet dan slechts eenmaal kan en moet beminnenI Eene enkele maal ran ganscher harte 1

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1