Gravin Ilario. No. 400. Zaterdag 27 Mei 1899. 8e jaargang Buitenland. FEUILLETON. Binnenland. HET NIEUWSBLAD voor Zoonvseb-Vlaanderon. Abonnementsprijs: Per 3 maanden 40 centsfranco per post 45 cents. oor Amerika /2.90 per jaar bij vooruitbetaling. Abonnementen worden aangenomen bij alle Boekhandelaren, Brievengaarders en den Uitgever. Advertentieprijs: Van 1 tot en met 4 regels 25 cents; elke regel meer 5 cents. Bij abonnement aanmerkelijk vermin derd tarief. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Vrijdagnam. 1 ure. I)eze Courant verschijnt eiken Zaterdag bij den Uitgever C. DIELEMAN, te Breskms. Te Dijon is de vorige week een gedenktee- ken onthuld, ter eere van wijlen president Carnot, in tegenwoordigheid van President Lou- bet en eenige ministers. Minister-president Dupuy hield eene lange lofrede op Carnot. President Loubet gaf een zeer merkwaardig antwoord aan der. kominandeerenden generaal, die hem uit naam der officieren kwam compli menteeren. Het hart van het leger zeide hij klopt gelijk met dat van de natie. Het leger deelt de edelste gevoelens van het volk en nu en dan helaas, ziju hartstochten, maar het bezit eene innige toewijding aan de Republiek. De regeering zal het leger nooit aan zijn lot overlaten, zij is innig aan het leger verbonden. In de Fransche Kamer van Koophandel te Brussel is een zeer opzienbarende geschiedenis voorgevallen. Te dier stede woont een zekere Moutier, die daar in diep geheim chef van de Frausche spionnage is. Deze heett, zich val- ichelijk uitgevende als industrieel, zich tot lid dier Kamer weten te doen verkiezen. Niet zoodra zijn de leden achter het ware bedrijf gekomen, of zij hebben er bij hem op aangedrongen, dat hij ziju ontslag zou nemen. Als antwoord hierop volgde eene brutale wei gering. Onmiddellijk seinde Moutier om hulp naar het Fransche ministerie van oorlog, met het gevolg, dat de regeering den gezant le Brussel instructies zond om den beleedigden Vaderlander steuu te verleenen. Te dien einde Uit het Italiaanach vertaald 27. DOOR H. O. God bavvare inij Ik in uw geral zou den jongen bij mij houden, het kind van be schaafde ouders aan hetwelk eene herinnering i' verbonden En gij zoudt Santimdla oindat zij een meisje is, een kind uit de volksklasse, van 't *elk men niets hoegenaamd weetOzeg dit nog eens I Midden op den weg, met ont steld gelaat, bleef de gravin slaan en zag me vrouw Marr. met angstig flikkerende oogeu aan. Mevrouw Marr., trek uwe woorden in, sprak de graaf bevelend. Ik neem ze terug, antwoordde zij ge krenkt. Santinella is mijne dochter, hernam In- liocenza, wter voortwaudelende, en in geen geval aal zij ooit uit ons huis verdreven worden. Indien deswege de wereld (waarom ik even- begal de gezant zich naar eene zitting der Ka mer van Koophandel, waar hij een hevig pro test uitle tegen hetgeen de leden der Kamer gedaan hadden in eene taal, waaraan de ooreu van de leden der Kamer niet gewend zijn. Al de leden der Kauier op twee na hebben outslag genomen en bij gemotiveerd schrijven daarvan kennis gegeven aan den Franschen minister van Koophandel, waarin zij uiteenzet ten, hoe de eer der Kamer niet toelaat dat zich onder haar leden een man bevindt, die onder valschen schijn zich toegang heeft weten te verschaffen en die, zij het 111 het belang van zijn land, een vrij min emplooi vervult. Dezelfde Moutier, is, naar do Figaro ver haalt, vroeger een agent geweest van Heury, en dat de meergenoemde gezant in een gesprek met den voorzitter der Kamer van Koophandel gezegd heeft«Gij moet dien man met rust latenhij heett belangrijke stukkeu in haudeu, die hij openbaar zou kunnen makendo val van het ministerie zou er het gevolg van kun nen zijn". Waarop de voorzitter antwoordde dat dit hein vrij koud liet, maar dat de Kamer geen spion als lid der Kamer kon handhaven. De gezant is naar Parijs teruggeroepen. De toost van keizer Wilhelm in Wiesbaden op den verjaardag van den Tsaar, waarin spra ke was van de overeenstemmende bevelen die de vertegenwoordigers van Rusland en vau Duitschland ter vredesconlerentie hebben ont vangen, zal, meent het Petersburgsehe blad Nówosti, in Europa grooten indruk maken, omdat er uit blijkt dat de Duitsche Keizer streeft naar hetzelfde doel als de Tsaar voor wel niets geel) zich te onzen koste wil vroo- lijk maken omdat wij ons het lot der inisdeel- den aantrekken, zal men haar feitelijk tot zwijgen kunnen brengen door ecnen maatregel te ne men En dat zou zijn, Innocenza Het kind, -zoolang het klein is, bij een vertrouwd persuou te besteden, totdat het groot genoeg zal wezen oin het naar eene kostschool te zenden. Goed gezegd, Innocenza, prevelde de graaf en drukte teederlijk den arin zijner vrouw tegen den zijnen aan. Hij gevoelde de noodzakelijkheid om alles goed te keuren wat zij opperde, teil einde haar voor te bereiden zich later geleidelijk aan zijnen wil te ontwerpen. Geslepen diplomaat I dacht mevrouw Marr. bij zichzelf, terwijl zij hardop en kalm zeide Mij dunkt de eierstruif moet klaar zijn, vriendenhet is of ik de baklucht ruik. Het gezelschap had gesoupeerd in de her berg te Fram de hoeren hadden den kos- telijken wijn, de dames de versch gemolken melk gedronken. Toen zij den terugtocht aanvaard den was het elf uren en prijkte de maan in al hare pracht en praal aan den nachtelijkeu he- oogen had, toen hij de conferentie bijeenriep. De traditioneele vriendschappelijke buurbe- trekkingen tusschen de twee rijken moeten door de solidariteit tusschen de Duitsche en de Rus sische vertegenwoordigers der confereutie wor den bevestigd. De raadslieer-rapporleur Bal lot-Beau pré heeft zijn rapport in zake de aanvraag tot herziening van het vonnis van Dreytus ter griffie gedepo neerd, alwaar procureur-generaal Manau, en de raadsman mr. Murnard, er kennis van zullen mogen nemen. Hoe meer de beslissing, i,a dut de zaak in openbare behandeling zal zijn gebracht, nadert, hoe stiller het, blijkens de berichten wordt. Als dat nu uiaar niet is een stilte, die aan een storm voorafgaat. H.H. M.M. de Koninginnen zijn Dinsdag middag te 5.35 u. iu welstand uit het buiten land in de residentie teruggekeerd. Hare Majesteiten werden aan het Staatsspoor- station verwelkomd door den Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, den burgemeester, den gouverneur der residentie, generaal van Pommeren, en baron Bentiuck, 1ste stalmees ter, met wie Hare Majesteiten zich eenige oogen- blikken onderhielden. De Koningin en Hare Moeder droegen ieder een ruiker met linten in de nationale kleuren. Toen de Koninginnen in open rijtuig naar het paleis reden, gingen uit de menigte in de mei. Zij stapten gezamenlijk de deur uit mevrouw Marr. had het niet koud meer en de burgemeestersvrouw was niet slaperig uieer. De waard boog voor de vriendelijke heeren en stak met welgevallen het dubbele vau het geen hij voor het aangerichte maal gevraagd had in zijn zak, en daarginds, in dat armoe dige huisje in het bosch, bekeken man en vrouw, opgetogen van blijdschap, de vier bank biljetten van vijf lira's, die zij in de zijden zakjes van de portemounaie gevonden hadden. Een honderd passen voorbij de herberg kwam men aan een kruisweg vau voetpaadjesdaar hield men even stand, onzeker welk pad te kiezen. Ik ben van gevoelen, zeide een der hee ren, om nut denzelfden weg terug te gaan, waarlangs wij den berg opgeklommen zijn. Wij kunnen lie wandeling verkorten door links af te dalen. Ook van dezen kant, zeide een ander, rechts wijzende. Ik stem voor den ouden weg, zeide mar kies Frosio. Ik stctn voor den nieuwen, zeide de graai. Natuurlijk, het nieuwe behaagt, was het wederantwoord van den markies. Rijnstraat levendige hoera's op. Op het perron waren verscheidene verslag gevers van buitenlitndsche bladen. Men schrijft aan de N. R. C'rt. dat de Vredesconferentie geruimen tijd zal bijeen blij ven vrij zeker schijnt. Toch beschouwen ver schillende gedelegeerden de uitnoodiging tot het kunstfeest, door de regeering den i7cn Juni aan te bieden, als eene aanduiding van het einde der samenkomsten. Zonder hooggaande verwachtingen te koeste ren, zijn vele buiteulandsche vertegenwoordi gers wel van meeuing dat men ten slotte op eenige uitkomsten van beteekenis zal mogen roemen. Daarvoor zal natuurlijk echter eene algemeene overeenstemming noodig zijn. Waarschijnlijk zal dan ook in de commissie vergaderingen, waarbij alle leden kunnen tegen woordig zijn, en die daarom ook op verschil lende uren zullen worden gehouden, gestreefd worden die overeenstemming re verkrijgen. J.l. Dinsdag ziju twee commissie-vergade ringen gehouden, een des voor- en een des namiddags. De derde commissie is Woensdag bijeengekomen. Houdt bij de gewone gala-bals ten Hove het af- en aanrijden der rijtuigen met geuoo- digden eene nieuwsgierige menigte, vol bewon dering voor de van goud en zilver fonkelende staatsie-rokken, tegenover het Paleis staande, Woensdagavond kreeg het oog nog schitteren der schouwspel te genieten door de vele uit- heemsche uniformen en diplomatcn-costumes, die zich onder de hofgewaden mengden en in de lange staart van rijtuigen, die paleiswaarts Toornig flikkerden de donkere oogen van den graaf in het maanlicht. Ha dacht hij en wendde het hoofd af. Die weet er van eu zoekt eene ge legenheid om mij te treffen. Dwaas die hij is I Nu verdeelden zij zich in troepjes van vier of vijf personen elk de graaf stelde zich aan het hootd dergenen die den nog niet doorzochten weg insloegen, de markies voerde de andere partij aan die langs den bekenden weg ging. Mevrouw Marr. sloot zich bij den graaf aan; de gravin, die aan Santiuella dacht eu er voor was het zekere boven het onzekere te verkie zen, voegde zich bij de volgelingen van den markies. Men riep elkander een vroolijk vaar wel toe, wenschle elkaar wederkeerig een goede reis en een tot weerziens thuis I Aan de zijde van den markies bevonden zich de vrouw eu de dochter van den burgemeester, beuevens een student die bij hen inwoonde en vol oplettendheden was voor de jonge meesteres vau het huis. Frosio bood der gravin den arm aau en liet de twee andere dames met den student vooruitgaan. Het oneffen pad, gevoegd bij de enge rui in te die er tusschen de twee heggen overschoot, verhinderde dat hier eu daar drie personen naast elkander konden 1

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 1