Binnenland. Burgerlijke Stand. met geldboeten gestraft werden. En kan zij het met het oog op de veilig heid van dm Staat doen Maar aan den anderen kant, indien de re geering de aohuldigen straft met de gestreng heid, die zij te verwachten hebben, zal Enge land, dat al weken schijnt te popelen om een aanleiding tot interventie te vinden, nu niet, met of zouder schoonklinkende argumenten, toegrijpen Ziedaar vragen, die men zich te Pretoria met zorg stellen zal. Een goed teeken is alvast, dat de Britsche agent, Conyngham Greene, zijn leedwezen heeft betuigd, dat man nen, die Hr. Ms. rok hebben gedragen, in de zaak betrokken zijn, en dat president Kruger, als altijd het hoofd koel houdend, de hoop heeft uitgesproken, dat zijn samenkomst met Sir A. Millner er niet door mislukken zal. Donderdag 18 Mei is te 's Gravenhage de reeds lang besproken vredesconferentie door den minister van buitenlandsche zaken, mr. W. H. de Beaufort geopend. Deze conferentie, heeft ten doel te trachten eene algeineene vermindering van de krijgstoe rustingen te verkrijgen en zoo mogelijk een overeenkomst te treffen, dat bij geschillen tus- schen de verschillende Staten, eene scheids rechterlijke uitspraak kan worden uitgelokt. Vertegenwoordigd zijn: Duitschland, Yeree- nigde Staten van Noord-Ainerika, Oostenrijk- Hongarije, België, Bulgarije, China, Denemar ken, Spanje, Frankrijk, Groot Brittanje en Ier land, Griekenland, Italië, Japan, Luxemburg, Mexico, Montenegro, Nederland, Perzië, Por tugal, Roemenië, Rusland, Servië, Siam, Zwe den en Noorwegen, Zwitserland en Turkije. Bij de opening werd door de conferentie een telegram van hulde en gelukwenschiug met zijn geboortedag gezonden aan den Czaar van Rus land. Omtrent het verblijf van H.H. MM. de Koningin en Koningin-Moeder te Schloss llaus- baden, wordt uit Badenweiler 'en Miihlhnusen het volgende gemeld aan het Dagblad: Niettegenstaande het weer tot nu toe niet zeer guustig was, maakten de Koninginnen toch dagelijks kortere of langere rijtoeren in den omtrek. Laat het weer zulks maar eemgszins toe, dan gaat Koningin Wilhelmina met palet en penseel gewapend uit, om de schilderachtige plekjes in den omtrek op het doek te brengen. Tot dusver nam H. M. schetsen van een ty pisch boerenhuisje te Niederweiler, van een overoude eikengroep aan den weg van Haus- baden naar Baden-Weiier en van een vierspan breedgeschofte bergossen. Op 6 Mei brachten de Koninginnen een lang durig bezoek aan de fabrieksstad Mtthlhausen, ten einde zich door eigen aanschouwing met de toestanden der arbeiderswcreld bekend te maken; de fabriek van de firma Dollgusz Mieg en Co. werd in oogenschouw genomen, Tan alles na men HH. MM. tot in bijzonderheden met groo- heimelijk tegen den elleboog, als oin hem te waarschuwen toch niet te overdrijven. Middelerwijl had de gravin hare beurs op den schoot der voedster laten glijden. Laat ons nu gaan, zeide mevrouw Marr. ongeduldig. Bedenk dat het gezelschap ons wacht. Ternauwernood buiten de hut, gaf Innocen- za haar echtgenoot den arm en vroeg Hebt gij dezen avond afgewacht om mij tot deelgenoote te maken van een uwer gehei men Waarvoor hebt gij gevreesd? Mede lijden met kinderen te hebben is zoo schoon De reden is dal gij zoo buitengewoon ingenomon zijt met de kleine landloopster die wij in huis hebben Twijiel er niet aan, Rodolfoer is ook nog plaats voor een andei in ons huis. Neem mij niet kwalijk, zeide mevrouw Marr..., maar zijt gij voornemens uwe woning in een weeshuis te veranderen p Zou dit uwe goedkeuring wegdragen schertste de gravin. (Wordt vervolgd.) te belangstelling kennis, door den directeur der fabriek rondgeleid. Het slot llausbaden is tegen de Zuidweste lijke helling van Scbwarzwald gebouwd, en in eene omgeving van eeuwenoude wouden. Van uit hot slot geniet men een prachtig vergezicht op het Rijndal, de Vogezen- en liet Jurage- bergte als achtergrond. De heerlijke zuivere woud- en berglucht maakt, dat Hausbaden als een der gezondste badplaatsen van het Scbwarz wald wordt aangemerkt. Allen die er rust en gezondheid zochten, zijn dan ook vol lof terug gekeerd, sommigen gaven zelf iu dichtmaat ui ting aan hun gevoel van dankbaarheid. BltESKE.YS, 19 Mei 189». Maandagmorgen te ruim half vier dreef over onze gemeente iu de richting Walcheren een luohtballon, waarin zich een tweetal luchtrei- gers bevonden. Te circa vijf ure is de ballon neergestreken even voorbij Gapinge op eene hofstede. Per rijtuig zijn de heeren naar Middelburg vervoerd, en van Vlissiilgen per stoomboot naar Ter Neuzen naar hunne woonplaats, Parijs, te ruggekeerd. Tegen 1 Juli is aan dhr. A. Burgers, Wachter-Machinist aan den Stooinmisthoorn te Nieuwe Sluis, onder toekenning vau pensioen, eervol ontslag verleend. Met ingang van dien datum is hij benoemd tot Lichtwachter aan het kustlicht „De Ver klikker." Bij het te Utrecht gehouden examen voor bewaarschool-ouderwijzere's is o. m. geslaagd mej. J. Hogerheide van Sluis. Zuidzande. Bij kon. besluit is aan den lieer A. J. Borghstijn op zijn verzoek eervol ont slag als burgemeester dezer gemeente verleend. Aardenburg. Tengevolge van de felle hitte iu dn schoorsteen van de Stoom-ruomboterfa- briek ontstond Maandagmorgen een begin van brand aan den zolder en het dak dier fabriek. Door spoedig verleende hulp werd de brand in hare geboorte gesmoord. Scboondfjke, Zooals zij reeds meer gedaan hadden speelden eenige jongens alhier op de aan de openbare straat liggende cementen buizen, tot men op den inval kwam om er weer eens doorheen te kruipen. Een van hen, die blijkbaar dikker was, dan de opening van de buis, bleef op eens onbe- weegelijk, daar Ilij niet meer vóór of achteruit kon. Eerst door het stukslaan der buis kon de jongen uit zijn al te stijve houding verlost worde u. Bij het gehouden examen voor onder wijzer zijn 1.1. Vrijdag en deze week nog ge slaagd de heeren J. van den Berghe van Slnis en J. A. Boes van Hoofdplaat. De examens zijn atgeloopen. In 't geheel zijn geexauiineerd 90 mannel. en 37 vrouwel. candidateu waarvan slaagden rosp. 67 en 26. Voor de aanteekening voor vrije eu orde- oefeningen der gymnastiek zijn geëxamineerd 48 mannel. en 19 vrouwelijke candidateu waarvan slaagden resp. 30 en 16, terwijl voor de nut tige handwerken van de 21 vrouwelijke candi dateu 11 deze akte verwierven. Uit Sas van Gent meldt men Een veldarbeider moest het huisje van zijn vroegeren baas een landbouwer met l Mei verlaten, maar kon dit niet, daar het voor hem in aanbouw zijnde huisje nog niet klaar was. Oin nu den man tot vertrekken te noodza ken, heeft de boer varkens op den zolder van het huisje laten brengen en gaten in den zol der laten boren, zoodat de mest der varkens in het woonvertrek en zelfs in de kinderwicg loopt. Na ingesteld onderzoek heeft de rijksveld- wacht al eens op last van hoogere autoriteiten de varkens van den zolder verwijderd, maar dadelijk werden zij er door de knechts van den boer weer opgebracht, welk spelletje over en weer zich herhaalde, totdat de boer er een einde aan gemaakt heeft met de bewering, dat hij den zolder kan gebruiken waarvoor hij wil, als hebbende dien niet verhuurd. Een proces zal nu volgen. Oostburg, 11 Mei. De zangvereeniging „Oe fening kweekt Kunst" gaf lieden iu dr Ned. Herv. Kerk eene uitvooring, onder leiding van haren bekwamen directeur, ilej heer J. A. J. Hoogendorp, en met welwillende medewerking van de heeren Kotvis en Zoon van Zuidzande als violisten en de heer Anton Varel van Vlis siilgen op het orgel. De verschillende zangnummers werden flink uitgevoerd, waarbij de piano's en forto's goed in acht werden genomen. l)e koorzangen „Aan de Natuur". »Hct Weeskind', en „Afscheid van 't Woud" wer den onberispelijk gezongen, terwijl de solo's uitstekend tot hun recht kwamen. De orgelbespeling door den heer Varel was zeer gevoelvol. Vooral het slotstuk „Toonstuk" F. dur van Niels Gade werd op verheven wijze en met kracht en gloed uitgevoerd. De heeren Kotvis droegen een symphonie /oor viool voor met begeleiding van het orgel. De uitwerking daarvan was in één woord prachtvol. Het geheele programma werd op keurige wijze afgewerkt. Het gesmaakte kunstgenot en de dank van 't publiek moge voor de Zangvereeniging een spuorslag zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. De combiueering der heeren Kotvis en Varel aan zulk een uitvoering doei het succes onge kend zijn, en de stille wensch om allen weer voor ons te zien optreden, is oprecht gemeend in den waren zilt des woords. Te Koewacht nabij de grenzen heeft een ernstige en afgrijselijke moord plaats ge had. Daaromtrent lezen we het volgende Toen Maandagmorgen omstreeks halfzus een inwoner aldaar naar zijn land ging, zag hij in een sloot een zak liggen, die iets scheen te bevatten. Na onderzoek bleek, dat de zak behalve een paar steenen een gedeelte van een mensche- lijk lichaam inhield en wel de romp eener vrouw, waarvan hoofd, armen en beenen wa ren afgehakt. Vermoedelijk had de zak met zijn inhoud reeds een veertien dagen in het water ge legen. Nadat van deze akelige vondst onmiddellijk aan de politie was kennis gegeven, werd dins dag door de Belgische en N ederlandsche po litie het onderzoek begonnen, waarbij ernstige getuigenissen zijn afgelegd omtrent een zeker persoon die aan den vermoorde kennis had en met haar vertrokken was. Naar dien persoon, een gepensionneerd Ne- derlandsch militair, werd terstond door de politie ijverig gezocht. Verleden Vrijdag is hij het laatst te Koe wacht gezien, en men vermoedt dat hij toen naar Antwerpen vertrokken is. Bij onderzoek van het lijk is gebleken, dat de borsten zijn afgesneden, terwijl diepe in snijdingen in de zjjden zijn toegebracht. De vermoorde, dia vóór ze aan den ver dachte keunis had, een fatsoenlijke vrouw was, is moeder van vijf kinderen, waarvan twee reeds gehuwd. De persoon, die als dader van den gruwe- lijken moord te Koewacht verdacht wordt, is te Antwerpen in hechtenis genomen. Het is zekere A. M., gepensionneerd Ne- derlandsch militair, die te Koewacht geheel alleen in een huisje woonde en een ongere geld leven leidde. Reeds meermalen heeft hjj met de politie kennis gemaakt en is reeds vroeger veroor deeld voor het lossen van een pistoolschot op den echtgenoot van de thans vermoorde vrouw. Daarenboven is hij 13 April, den dag waar op de vermoorde de echtelijke woning heeft verlaten, met haar gezin. Men vermoedt dat dien dag de misdaad heeft plaats gehad en dat de moordenaar om het lijk onkenbaar te maken het ontdaan heeft van hoofd, armen en beenen. Verwondering verwekt het echter, dat de moordenaar den romp in een rok heeft ge wikkeld, dien de vermoorde steeds droeg en die gemakkelijk kon herkend worden. Woeusdag is de justitie van Gent met den verdachte ter plaatse geweest. Ook de Nederlandsche politie was tegen, woordig. De verdachte toonde niet de minste out- roering, toen hij bij het lijk gebracht werf en ontkende alle schuld. Dinsdagmorgen kreeg een 4-jarig knaap, je te Vlissingen een brandend petroleuintoestë over het lichaam., Na iu het gasthuis ter verpleging te zij( opgenomen, overleed liet des namiddags aand' bekomen brandwonden. I G E y. O I) E KS TUK K E flf. Mijnheer de Redacteur Vergun mij s. v. p. een plaatsje in ui blad. Uit de brieven die inijne ouders aan mij h Nunspeet hebben geadresseerd, heb jik vernt men, welke grievende praatjes aangaande uiij in omloop zijn. Van de omstandigheid dat mijn neef bp ons was eu miju vader dus van een knecht vuor. zien was, lub ik gebruik gemaakt om naai Gelderland te gaan en daar mijn vak af te zien. Daar ik hier behalve briefschrijven bij gt. heel vreemde mensohen ben, en noeit van huis geweest ben, ineen ik, dat dit reden [genoeg waren mijn vertrek niet aan iedereen bekend te maken. Hem, die zegt dat ik van huis ben wegge stuurd en mij van onzedelijkheid tegenover een meisje beticht, verfoei ik uit het diepst mijnt harte, om op zoo'n laaghartige wijze iemandi eer en goede naam iu opspraak te brengen, waarmede Lij allicht meer mijne nabestaande! dan mijzelf zou treilen. Hiermede meen ik mijn stil vertrek opge helderd te hebben en wensch verder van alle lasterpraat bevrijd te wezen. Mijn dar.k M. de R. voor de verleend» plaatsruimte. Achtend A. J. DE HULLU. Nunspeet, 17 Mei 1899. 360ste Staatsloterij. Collecte Zeeland. Trekking van Maaddag 15 Mei. 5e kl. lel. Prijzen van ƒ70. 8062 8128 4993 7526 15625 NIETEN. 3064 3079 8124 6807 6808 7537 7574 7589 7686 8478 12114 12119 12551 15619 15635 18306 18321 Trekking van Dinsdag 16 Mei. 5e kl. 2e lijst. Prijzen van 70. 7209 15617 NIETEN. 3025 801-5 3053 3123 3149 4886 4942 7220 7221 7227 7567 7640 12133 Trekking van Woensdag 17 Mei. Prijzen van ƒ70. 3070 3098 4909 7582 7583 NIKT E N. 3067 3097 3145 4900 4911 4953 4962 7218 7515 7569 7600 7618 15612 15629 15618 Breskens. Iluwelijkf-Aangiften. 18 Mei. Jo hannes Jakobus Luteijn, 27 j., jm. en Suzan- na van Houtc, 27 j., jd. Huwelijks-Voltr. 18 Mei. Jacob Johannes de Rubber, 23 j., jm. en Maria Elizabeth vau den Broecke, 28 j., jd. 18 id. Jacobus Pie- ter de Winde, 22 j., jin. en Adriaua van der Leijke, 22 j., jd. Geboorten. 11 Mei. Magdalena Maria, d. r. Adriaan Pieter de Ruijsscher en Francina Ma ria Notebaart. 12 id. Adriaan Pieter, z. van Adriaan Bootsgezel en Tannetje Pikkaait. 17 id. Nccltje Maria, d. van [zaak Quaars en Ca- tharina Verduijn. Overlijden. 13 Mei. Adriaan Lcvinus Lu-

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2