Gemengd Nieuws. Bechtzaken. De hoeren II. A. E. Calon !e Aarden- burg, C. Brakman te Nienwvliet en I. Crans- berg te Groede behaalden deze week de acte vuor hulponderwijzer, terwijl de heer Brakman mede aanteckouing verwierf voor de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek. Het onderzoek der in de provincie Zee land verblijvende verlofgangers van de militie te land, zal o. 01. plaats hebben te lJzendijke 20 Juni, voorin. 10 ure, voor de gemeenten Biervliet, Breskens, Groede, Hoofdplaat, Nieuw- liet, Sehoondijke, Waterlandkerkje en lJzendij ke, en te Sluis, Woensdag 21 Juni, voorm. 10 ure, voor de gemeenten Aardenburg, Cadzand, Eede, St. Kruis, Oostburg, Retrancheinent, Sluis en Zuidzande. Op de lijst der hoogstaangeslagenen in de provincie Zeeland komen o. m. de navol gende personen voor, voor wat betreft Weste lijk Zeeuwse h - Vlaanderen H. Bonte te St. Kruis; P. J. van Bortel te Sehoondijke; E. A. Calon te lJzendijke; dr. A. E. Cortvriendt te lJzendijke; G. A, E. Cortvriendt te lJzendijke; J. Erasinus te Cad zand; C. Eremuuw te Groede; J. M. de Graail te Aardenburg; J. E. Hennequin te Sluis; mr. P. C. J. Hennequin te Aardenburg; J. de Hullu te Cadzand; 1. Luteijn Sr. te Zuidzande; A. Risseeuw Az te Cadzand; J. Risseeuw te IJzendijie; I. de Smit te Oost burg; C. V. van Oosterwijk Stern te Aarden burg; J. F. Temmerman te Hoofdplaat. Aurdenhurg. Op de groote internationale tentoonstelling te Sintamandsberg ;Gent) kende de jury een tweeden prijszilveren medaille 2e klasse toe aan no. 633 Lelietjes der dalen, een dito dito le klasse aan no. 819, de mooi ste krans van witte bloemen ingezonden door den le Aardenburg gevestigden bloemist van de Plassche-De Muijnk. Sluis. De vrouw B. V., bezig zijnde nan den suhoonmaak, werd, toen zij op een trap stond, vermoedelijk door een duizeling bevan gen, tengevolge waarvan rij naar beneden viel, en ongelukkigerwijze terecht kwam op een par tij flesschen, die op den grond stonden, waar door zij aan hare wang ernstig verwond werd. Spoedig werd geneeskundige hulp ingeroepen cn hare opneming in het gasthuis wenschelijk geacht. Sluis. Nu men aan het athreken is van het door de gemeente aangekocht huis, dat tegen het stadhuis was aangebouwd, doet men eiken dag vindingen, die aan de verfraaiing van het stadhuis zeer bevorderlijk zijn, zoodat het wel dra een sieraad der gemeente zal zijn. begaven. Wij hebben vrouwen van uwen ge moedsaard van noode om sommige ellenden de zer wereld te kunnen begrijpen. Maar gij dan, Bodolfo, weet gij, hebt gij gezien wat daar in die hut is. Ja zeker heb ik het gezien, en daarom juist had ik plan u derwaarts te voeren. Is er een zieke Gij zult het zien. De gravin tuurde voor zich uit en zag, halt verborgen door het gebladerte, voor een der raampjes van de armoedige hut een flauw licht branden. Arme menschen! sprak zij en keerde zich tot mevrouw Marr., die zonder een woord te zeggen naast haar voortging. Zie toch eens welk een woonhuis Men kan het dak nage noeg met de hand aanraken, en het licht heeft veel van een glimworm. Wat moet men daar een treurig leven leiden 1 De deur stond op een kier en men zag te gen den post geleund een jonge man staan, zijn middagmaal gebruikende, bestaande uit meelsoep met uien; voor hem op den grond la gen zijn schop, zijn buis en zijn hoed, een be wijs dat hij van het veld kwam. Een kleine dorschvloer, een lapje grond met groenten be plant, benevens een stapel brandhout, dit alles te zaïneu genomen maakte het armzalige ver blijf uit, dat meer op eene ruïne dan op eene jnenschelijke woning geleek. (Wordt vervolgd-) Breskens. Op Woensdag 81 Mei a. s., des namiddags ten 2 ure zal de nieuw gebouwde bewaarschool alhier feestelijk worden ingewijd. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaandcrcn De smokkelhandel in vee slaagde in den laat stee tijd buiten verwachting. Schoone melk koeien gingen hier of daar iederen nacht over de grens zonder dat men vau aanhoudingen iels vernam. Verleden week echter had er onder de ge meente Wachtebeke niet ver van de Neder- landsche grens een droevig voorval plaats. Twee beambten ontmoetten eemge smokke laars met eene koe. Zooals bun plicht was, wilden zij de koe in beslag nemen en de mannen aanhouden. Doch dit ging zoo gemakkelijk niet. De smokkelaars verzetten zich en losten zelfs ge weerschoten op de moedige beambten. Eensklaps viel een der beambten zwaar ge wond ter aarde. Op dit gezicht namen de smokkelaars ijlings de vlucht, doch de andere beambte wist nog een der mannen te grijpen. De koe werd in beslag genomen. De toestand van den gekwetste is nog ver van gunstig. De dokter heelt een 40tal lood- korrels uit zijn lichaam gehaald. Nader wordt omtrent de ontmoeting lusschen de veesmokkelaars en tolbeambten gemeld De onderbrigadier Delanghe en de douanier Dhont waren 's nachts op post, toen zij een troepje van 10 ik 12 man zagen aankomen, die een drietal koeien geleidden. Zonder zich te bedenken sprongen de wak kere beambten uit hun schuilhoek en losten om de smokkelaars te verschrikken een paar schoten in dc lucht. De smokkelaars vuurden terug. Plotseling viel Delanghe door een geweer schot in dc zijde getroffen ter aarde. Door het rutnoer waren een paar andero be ambten, welke in de nabijheid lagen, gewaar schuwd en deze kwamen hun ainbtgeiiooten ter hulp. De smokkelaars kozen nu het hazenpad, doeh een hunner werd gegrepun en de drie koeien in beslag genomen. De onderbrigadier Delanghe, wiens toestand eerst bezorgdheid wekte, is thans wat beter. Toch zal hij bij genezing voor den dienst ongeschikt blijven. De aangehouden smokkelaar heeft een scherp verhoor ondergaan en ten slotte de geheele zaak bekend. De man, die het noodlottig sehot gelost heeft is daarop gevangen genomen, terwijl de ande ren reeds door den rechter opgeroepen zijn. De vorige week werd door den Directeur der registratie en domeinen, in het gebouw der sociëteit St. Joris te Middelburg, bij enkelei n- schrjjving aanbesteed het leggou vau drie ge deelten zeedijk, gezamelijk lang 3820 M. ter bedijking van ongeveer 208 H. A. buitengron den in den Brakman tusschen de polders Stad Philippine, Kleine Stelle en Vergaert, benevens het maken van een scheepvaartkanaal van Phi lippine naar bet Axelsche Gat, alsmede verdere bijbehoorende werken, (raming ƒ283.000) Hiervoor waren ingekomen 12 biljetten, waarvan het laagst was ingeschreven door de firma de Jong Swets te Hardinxveld en den heer A. van der Straaten te Bergambacht elk voor ƒ292.500. Bij loting werd laatstgenoemde als minste inschrijver aangewezen. Naar men uit Philippine meldt zal dadelijk na Pinksteren met den aanleg van het kanaal en de indijking van schorgroiiden door 000 werklieden begonnen worden. Hedenmorgen is de 17 jarige Joris Kore- vaer op de Nieuwe Merwede noodlottig om bet leven gekomen. Met zijn broeder en een arbei der zich bevindende op een aak met grind be - laden, is dit vaartuig, hetwelk te zwaar bela den was, op een berm gestooten cn onmiddel lijk gezonken, en verdween hij in de diepte. De beide andere opvarenden wisten zich zwemmende te redden. Na een vijltal uren visschens mocht het gelukken bel lijk te vinden, Maandag is op Texelstroom een jeugdige visscher van een garnalensehuit overboord ge raakt en verdronken, ondanks alle pogingen om hem te redden. Dinsdagmorgen te ruim elf ure is te Zwolle een felle brand uitgebroken in het boe- renwoouhuis van Jannes Neuteboom in den Oosterenk, dooi hein en zijn schoonzoon Andries Peters bewoond. Terwijl de 78jaiïge Neuteboom en zijn schoon zoon op het land werkzaam waren en vrouw N. en hare dochter in huis bezig waren met schoonmaken, ontdekten zij plotseling dat er iu het achterhuis bij den schoorsteen brand was ontstaan, welke zoo snel toenam, dat er bijna niets van den inboedel kon gered worden. De geit en de kippen konden in veiligheid worden gebracht. J. N. snelde, van het land komende, de brandende woning binnen. Toen hij met een blikken trommel bij zich, waarin zich de gouden en zilveren sieraden zijner vrouw en dochter bevonden, benevens een bankbiljet van ƒ40 en eenig zilvergeld de woning door het achterhuis wilde verlaten, viel hij door den rook bedwelmd bij de pomp neder. Met veel moeite werd hij door zijn schoon zoon opgenomen en naar buiten gebrachtde schoonzoon bekwam bij dit reddingswerk een brandwonde aan Ue band, de blikken trommel inet den inhoud was op den grond gevallen en kon niet meer gered worden. Het huis met twee steltenbergen, waarvan waarvan de eene gedeeltelijk gevuld met hooi, brandde gedeeltelijk af. Iu de gemeente Odoorn is opnieuw eene geheele verzameling overblijfselen uit den ou den tijd ontdekt, welke zich in een zoogenaam- den Kelder in het veld bevonden. Vóór zij wer den verwijderd, is er eene photografie van ge nomen, om ze in bet provinciaal museum van oudheden en geschiedkundige voorwerpen te Assen le doen opnemen. Uit Vlissingen meldt men Daar het overal in de stad rustig is, kon Maandag het detachement bereden marechaus sees naar zijn standplaats tcrugkeeren. Ter reede te Vlissingen was Maandag ge ankerd bet Italiaansche oorlogsschip Lugaria laatst komende van Antwerpen. De commandant van het wachtschip Bulgia is met oene sloep naar het Italiaansche oor logsschip gegaan, om den commandant en zijn onderhebbendo o/fiuieren te complimenleeren. De Lugaria vertrok Woensdagmorgen naar IJmuiden. De Belgische politie heeft Zaterdag met den trein van Brussel naar Bozendaal zwaar geboeid overgebracht een korporaal en twee soldaten van liet Nederlandsche leger, die ge deserteerd waren. Eenige kinderen uit Antwerpen speelden aan de Ketnpensche vaart. Zij plukten er een plant die ze niet kenden en staken de blade ren in den inond. Kort daarop kregen ze alle hevige krampen. Vier werden naar bet zieken huis gebracht, en een stuk ol' zes naar huis, eu denzelfden avond reeds waren er drie onder de hevigste pijnen bezweken, terwijl de overi gen iu levensgevaar verkeerden. De onbekende plant was dolle kervel geweest. Een gek heeft in Sergiëfsk in het Rus- sische gouvernement Moskou afschuwelijke din gen gedaan. Hij vermoordde met een snoeimes een voor een de bewoners van eene pachthoeve en takelde de dooden met ontelbare wonden toe. Om den razende meester te worden, moest men eerst een wilde jacht op hem maken door de velden. Een aan vallende ziekte lijdende 17 jari ge knaap te Sluiskil, onder de gemeente Ter Neuzen, was Zaterdagavond op weg om melk te halen. Terw ijl hij een sloot langs ging, kreeg bij weer een toeval en geraakte in de sloot. Niettegenstaande hij door toeschietende per sonen er uitgehaald werd, inocht het niet meer gelukken bet leven op te wekken. Te Grosthuizen, gemeente Averhorn, heett een moordaanslag plaats gehad. De 70 jarige rentenier E. de L., een ongr. liuwd man, kwam Zaterdagavond te 9i/„ Uüt uit een barbierswinkel. Thuis komende werd hij door iemand, die stil in zijne woning was gt- slopen, aangevallen en werd hem een slag t{. gen het hoofd en verschillende verwondingen toegebracht. O. a. was zijn neus stuk geslagen bad lpj een wond aAii den hala en een boven aan het hoold, cn was hem een vinger afge- sneden. De dader heeft misschien gedacht dat hij dood was, en hem op zijn bed gebracht. Zondagmiddag kwam een buurjongetje bij hein en vond hem bewusteloos liggen. Daarvan werd dadelijk kennis gegeven en een dokter uit Averhorn gehaald., die de wonden heeft ge- nanid; volgens zijne verklaring zijn ze met rechtstreeks levensgevaarlijk; do gewonde is ooi weer eenigszins tot bewustzijn gekomen, doek kan zich niet voorstellen wie de aanvaller ij geweest. Er zijn 7 gouden tientjes vermist. De dader heelt denkelijk ook nog wel wonden gekregen, daar er bloed op het straatje bij de wouing lag, en heeft een scherp ijzeren voorwerp ach tergelaten, dat misschien als moordtuig heeft gediend, want er was bloed aan. De politie ii ijverig aan het zoeken, maar heeft tot lieden den dader niet gevonden. Een hoogst onaangenaam avontuur had dezer dagen een te Arneinuiden thuis behoo- rende visclikoopman. Als gewoonlijk zijn wa ren ventende te Venlo, werd hij aldaar gear resteerd als verdacht van te zijn de bedrijver van een in 1888 in Duitschland bedreven moord en geboeid naar Roermond getransporteerd. Al zijn betuigingen van onschuld mochten niet baten en niettegenstaande bij in bezit was van een abonnementskaart met zijn portret en hij sedert 8 jaren meermalen per week te Venlo komt en dus bij zeer velen bekend is, meende men hem toch te moeten houden. Na zes uren als misdadiger te zijn behandeld, verlostte een telegram van den burgemeester van Arncmui- den hein uit zijn netelige posttie en kon hij tot zijn doodelijk ongeruste vrouw en kinderen terugkeeron. De overbrenging had plaats onder een toe loop van nieuwsgierigen. Gelukkig leed de man geen schade aan zijn koopwaar, wat zeer goed had kunnen zijn. Kantongerecht te Oostburg. Dinsdag 9 Mui zijn veroordeeld J. J. B, te Cadzand, wegens jagen op Zon dag zonder acte of vergunning 2 X /3 boete of 2 X 8 dagen hechtenis. H. B., zonder bekende woonplaats bier te lande, jagen zonder schriftelijk bewijs van ver gunning 5 of 4 d. J. d. H.; te Biervliet, in gesloten jachttijd niet behoorlijk zorg dragen om te beletten dat houden die men bij zich heeft wild grijpen of drijven, zonder acte of vergunning 2 X ƒ1 2 X 1 d. A. A. de 8., te Oustbuig. wegens overtre ding op de wet tot verpleging van krankzin nigen ƒ0.50 of 1 d. A. v. G., te Biervliet (Driewegen), wegens dronkenschap en laten staan van trekdieren op den openbaren weg 2 X H of 2 X 1 d. idem als voren, J. v. G., te Oostburg, 2 X /I of 2 X ld. Ie L. L. d. K. le Aardenburg, 2e E. F. V. te Sluis, wegens s'raatschendcrij, ieder ƒ2 of 3d' A. A. B., te Relranclieinent, wegens nacht gerucht f 'A of 2 d. A. H., te Brugge, belemmeren der openb. weg ƒ10 ol 5 d. J. T., te Groede, wegens het maken van nachtrumoer ƒ0.50 of 1 d. Q. V. v. O., te Aardenburg, zonder nood zaak schellen aan een bewoond huis ƒ0.50 of 1 d. L. Th. te Brugge, met visch venten zonder deze te laten keuren te Aardenburg, ƒ2 of 2 d. J. K. d. B., zonder bekende woonplaats hier te lande, met koopwaren venten te lJzendijke, zonder vergunning ƒ1 of 1 d. C. d. B., te lJzendijke en M. J. B. wed. J. K., overtreding der boterwet, ieder of 1 d.

Nieuwsblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen | 1899 | | pagina 2